وی با بیان اینکه ثبت احوال متولی سجلی کشور است، افزود: دولت الکترونیک با ارائه خدمات در فضای مجازی نیازمند اهراز هویت است.

مدیرکل ثبت احوال گیلان گفت: جمعیت استان امسال به دومیلیون و ۵۳۱هزار و ۳۰۸ نفر رسیده است، گفت: یک میلیون و ۲۵۶هزار و ۱۱۹ نفر از این افراد را مردان و یک میلیون و ۲۷۵هزار و ۱۸۹ نفر را زنان تشکیل می‌دهند.

خندستانی ۴۹٫۶۲ درصد جمعیت گیلان را مردان و ۵۰٫۳۸ درصد جمعیت استان را شامل زنان دانست و تصریح کرد: تراکم جمعیت در گیلان برابر با ۱۷۷ نفر در هر کیلومتر مربع بوده و نسبت جنسی جمعیت گیلان ۹۹ است.

وی با بیان اینکه جمعیت گیلان در حال کاهش بوده و نرخ رشد جمعیت در این استان معادل نصف رشد جمعیت کشوری است، خاطرنشان کرد:  نرخ رشد جمعیت گیلان امسال ۰٫۶۹ درصد و میانگین نرخ رشد کشور۱٫۳ درصد بوده است.

مدیرکل ثبت احوال گیلان، میزان فرزندآوری را در بین سنین ۱۵ تا ۴۹سال در زنان ۱٫۴ فرزند و در کشور ۱٫۷ و در جهان ۱٫۱ فرزند عنوان کرد و اظهار داشت: آمار ازدواج در گیلان کاهش و طلاق افزایش یافته است.

خندستانی با بیان اینکه عدم جایگزیزنی نسل، کاهش روابط سببی و نسبی و کاهش دایره سببی از مضرات کاهش جمعیت گیلان است، افزود: خاله، دایی، عمه و عمو در گیلان کاهش می‌یابد و این امر سبب کاهش روابط عاطفی بین خانواده‌ها است.

وی با اشاره به اینکه با کاهش جمعیت توان حرم جنسی و سنی به هم می‌خورد، گفت: جمعیت فعال و نیروی کار گیلان در حال کاهش و جمعیت سالمند استان رو به افزایش است.

مدیرکل ثبت احوال گیلان با بیان اینکه بیشترین میزان رشد ولادت مربوط به شهرستان‌های آستارا و تالش و کمترین میزان رشد ولادت مربوط به شفت است، تصریح کرد: بیشترین فرزندآوری گیلان مربوط به آستارا و کمترین آن مربوط به انزلی و رودسر است.

خندستانی با اشاره به محبوب ترین نام‌های نوزادان گیلانی، افزود: امیرعلی، ابوالفضل و محمدطاها جزو سه اسم برتر نوزادان پسر گیلانی و فاطمه، نازنین زهرا و زهرا جزو سه اسم برتر نوزادان دختر استان است.

وی با بیان اینکه امیرعلی و فاطمه محبوب‌ترین نام‌های برای نوزادان استان است، گفت: ۸۹ نوزاد در هر شبانه‌روز گیلان متولد می‌شود.
منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *