کمترین بارش طی ۶۷ سال گذشته را داشته‌ایم/ سالی سخت پیش‌روی محیط زیست
مدیر ملی طرح حفاظت از تالابهای ایران با بیان اینکه کمترین بارش طی ۶۷ سال گذشته را داشته‌ایم، گفت: هامون صابری و هیرمند، هامون پوزک، شادگان و هورالامیه و هور موسی، نیریز و کمجان، دور گه سنگی و شورگه و یادگارلو و مجموعه تالاب انزلی در معرض خطرند.

ابوالفضل آبشت درباره آخرین وضعیت تالاب‌های در معرض خطر ایران اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران ۲۴ عنوان مجموعه تالابی شامل ۳۵ تالاب را در کنوانسیون رامسر (میثاق بین‌المللی حفاظت از تالاب‌ها) به ثبت رسانده که از این تعداد ۶ عنوان مجموعه در لیست مونترو یعنی تالاب‌های در معرض خطر قرار دارند.

لیست تالاب‌های در معرض خطر ایران

وی ادامه داد: هامون صابری و هیرمند، هامون پوزک، شادگان و هورالامیه و هور موسی، نیریزر و کمجان، دورگه سنگی و شورگه و یادگارلو و مجموعه تالاب انزلی جزوه لیست مونترو یعنی تالاب‌های در معرض خطر قرار دارند.

مدیر ملی طرح حفاظت از تالابهای ایران تصریح کرد: قرار است با تلاش و مساعدت، مجموعه تالاب انزلی از لیست مونترو یا تالاب‌های در معرض خطر خارج شود.

آبشت درباره اینکه چرا برخی از مجموعه‌های تالابی‌ در لیست مونترو قرار گرفته‌اند، توضیح داد: بیشتر به خاطر این است که تنوع زیستی تالاب در معرض خطر قرار می‌گیرد و تالاب به مرحله‌ای می‌رسد که خدمات و کارکردهای خود را از دست می‌دهد که از جمله خدمات موضوع تصفیه و تعدیل آب و هوا، حفاظت از تنوع زیستی و حتی فعالیتهای تفریحی یا حمایتی است.

بیشتر بخوانید: مقصر ایجاد گردوغبارها مشخص شد/ ۲۸ تالاب کشور مقصرند

وی افزود: تالاب اگر تمام کارکردها و خدمات ذکر شده را از دست دهد شدیداً در معرض خطر قرار می‌گیرد و به همین خاطر در لیست مونترو کنوانسیون بین‌المللی رامسر قرار می‌گیرد و دولت‌های ۱۶۹ کشور عضو هم متعهد می‌شوند نسبت به این تالاب‌های در معرض خطر توجه لازم را داشته باشند.

مدیر ملی طرح حفاظت از تالابهای ایران درباره وضعیت تالاب‌های کشور با توجه به کمبود بارندگی‌ها اظهار کرد: معمولاً سال آبی کشور ما از اوایل پاییز تا اواخر بهار و حدود ۶ ماه است یعنی نیمی از سال بارندگی و نیمی از سال خشک است اما امسال بنابر آمار، کمترین بارش طی ۶۷ سال گذشته به‌وقوع پیوسته است که باید برای تالاب‌ها به این مهم توجه داشته باشیم.

آبشت افزود: هر سال انتطار داشتیم که در این زمان، تالاب‌های کشور آبگیری شود اما امسال این اتفاق نیفتاده است.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه دریاچه ارومیه از ابتدای فصل بارش تاکنون (ابتدای بهمن ماه) تغییر تراز نداشته و این تغییرات بسیار محدود و در حدود ۵ سانت بوده است.

سالی سخت در انتظار محیط زیست کشور و تالاب‌ها

مدیر ملی طرح حفاظت از تالابهای ایران تصریح کرد: این عدم افزایش تغییر تراز به معنای این است که در سال کمبود بارندگی، مسئله خشکسالی و تبخیر وجود دارد و بر همین مبنا نیز امسال سال سختی برای تالاب‌ها و محیط زیست خواهد بود.

زمان‌بر بودن فعالیت‌ها در حوزه محیط زیست

آبشت درباره برنامه‌های پیش رو برای بهبود وضعیت تالاب‌های کشور گفت: تعیین حقابه تالاب‌ها از طرف سازمان محیط زیست، تلاش برای تامین حقابه تالاب‌ها از طرف وزارت نیرو و … مدنظر است اما اساساً بازتاب تلاش‌ها در حوزه محیط زیست زمان‌بر خواهد بود.

وی افزود: امسال برنامه تعیین حقابه‌ها از طرف سازمان محیط زیست کشور با جدیت دنبال می‌شد منتها اینکه آیا قادر خواهیم بود با این وضعیت بارش‌ها، حقابه‌ها را تامین کنیم حائز اهمیت است.

آخرین وضعیت دریاچه ارومیه

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های کشور درباره وضعیت دریاچه ارومیه هم توضیح داد: حال کنونی دریاچه ارومیه به نسبت خوب است اما پیش‌بینی می‌کنیم سال سختی داشته باشد چون بارشهای ما نسبت به سالهای گذشته کم‌تر بوده و اگر فصل خشک شروع شود هم تبخیر آب در پی خواهد بود.

آبشت افزود: تمهیدات لازم برای بهبود وضعیت دریاچه ارومیه یا سایر تالاب‌ها مدنظر است که یکی از آنها کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی و تعادل بخشی در این حوزه‌ها است.

بیشتر بخوانید: وسعت دریاچه ارومیه ۲۹۹ کیلومتر کاهش یافت

وی به مسئله پس‌آب‌ها نیز اشاره کرد و گفت: تولید پس‌آب در کشور ما رقمی در حدود ۳۲ میلیارد مترمکعب است که از این میزان ۲۸ میلیارد متر‌مکعب در بخش کشاورزی و بقیه در بخش شرب و صنعت است.

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های کشور ادامه داد: از این ۳۲ میلیارد متر مکعب حدود کمتر از یک درصد مورد بازیافت قرار می‌گیرد که می‌توان از پتانسیل بازیافت و بازگشت این پس‌آب به چرخه کشور بهترین بهره را برد.

آبشت توضیح داد: به عنوان نمونه در کشور هلند بالای ۹۰ درصد از پس‌آب‌ها مورد تصفیه قرار می‌گیرد اما در ایران این رقم بسیار اندک است که می‌توان از آن بهره گرفت.

وی تاکید کرد: برنامه‌ها و فعالیت‌های زیادی را می‌توان در رابطه با تالاب‌ها انجام داد اما تمامی کارهای تاثیرگذار زمان‌بر خواهد بود.

منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *