82158788-70882267[1]

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: خوشبختانه در تالاب انزلی چیزی به عنوان کلونی(توده جمع شده) سنبل آبی مشاهده نمی شود.
قربانعلی محمدپور روز پنجشنبه در حاشیه اجلاس مدیران کل حفاظت محیط زیست استانهای کشور اظهار کرد : ۳۲۰ هکتار از مناطق آلوده تالاب انزلی به کمک انجمن های مردم نهاد ، قایقرانان، افراد بومی و حتی شکارچیان و صیادان پاکسازی شد.
وی با اشاره به پایش مداوم پرسنل محیط زیست به صورت هرسه روز یکبار درتالاب انزلی افزود: زباله های شناور بسیاری نیز در پاکسازی های متعدد به کمک سازمانهایی چون امور زندانها، دانشگاه ها، انجمن های مردم نهاد جمع آوری شده است.
وی یادآور شد: براساس هماهنگی های به عمل آمده در جلسه کارگروه پدافند غیرعامل استان با سپاه، نیروی انتظامی، هلال احمر و غیره مصوب شد که هر ۱۵ روز یکبار تعدادی از دستگاه ها در پاکسازی و پایش تالاب عینک و تالاب انزلی از سنبل آبی مشارکت داشته باشند.
وی با اشاره به تاکید سازمان محیط زیست کشور بر کاربردی کردن مطالعات زیست محیطی تصریح کرد: مطالعات باید در عمل برای کشور و استان تولید ثروت کرده و تهدیدها را کاهش دهد .
محمد پور افزود: با توجه به اقدامات متعدد در جهت مقابله با سنبل آبی و ایجاد حساسیت ملی در این راستا، گیلان به عنوان میزبان اولین دوره این نشست ها انتخاب شد .
محمدپور با بیان این که در سنوات گذشته مطالعات زیادی در مراکز تحقیقاتی کشور انجام شده ولی متاسفانه بازخورد عملی نداشته و در بایگانی شده افزود : این همایش با هدف جمع آوری مجدد و به اشتراک گذاری آنها در راستای هم افزایی و در نهایت استفاده کاربردی از آنها انجام شده است .
اولین نشست منطقه ای آموزش و پژوهش و توسعه پایدار ادارات کل حفاظت از محیط زیست استانهای ساحلی کشور با حضور افزون بر ۱۵۰ نفر متشکل از مدیران کل محیط زیست استانهای ساحلی کشور، اعضای هیات علمی دانشگاه های مرتبط، مدیران کل حوزه پژوهش دریایی سازمان و مشاوران سازمان محیط زیست در انزلی برگزار شد./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

guilak

گیلک

۳۱ تیر ۱۳۹۵

پس جای نگرانی نیست.هنوز کلنی تشکیل نشده!!! بزودی شاهد کلنی سنبل آبی هم خواهیم بود دوست عزیز.کمی صبر کنید.آزولا چطور؟ فکر کنم کلنی تشکیل داده اند در حد لالیگا .برای آزولا که تا موج شکن آمده چه دلیل و توجیهی دارید؟ شما را بخدا نگذارید تالاب انزلی و رودخانه ها و دریا این موهبتهای ارزشمند گیلان بتدریج محو و نابود شود.ما که پول و توان مالی لازم برای ایجاد زیرساخت و جاذبه های گرشگری نداریم.صدای نمایندگان استان ما هم که تا آن حد رسا نیست تا دولت و نظام جمهوری اسلامی را برای نجات محیط زیست استان با خود همراه کند.بیایید محض رضای خدا و به نام انسانیت کاری کنید که در آینده در پیشگاه ملت و آیندگان و خداوند متعال سربلند باشید.

پاسخ

دکتر هوشیار فرد

۳۱ تیر ۱۳۹۵

سوال بنده از آقای محمد پور این است که در سنوات گذشته کدام مطالعات و با چه بودجه ای و در کدام مراکز تحقیقاتی کشورانجام شده که بازخوردعملی نداشته ؟

پاسخ

فرزاد

۳۱ تیر ۱۳۹۵

آقا کردخاله و هزار لوله از چین وارد کونیدی . باور بوکونید ا مرداب همش برکت از گل مرداب و گل و بلبل – ما برای خراب کردن نباشیم – مثلا با روشی این گلها نمیشه خشک بشه تزیینی – یا ….. هیچ آفریده پروردگار بلا استفاده نیست . قبول ندارین ؟ ?:-) ?:-) ?:-) ۸-)

پاسخ

گیلک پاسخ در تاريخ مرداد ۳ام, ۱۳۹۵ ۱۹:۱۰:

سلام آقا فرزاد عزیز. بی بی بیچادری خانه نشینه. چرا نمیشه؟ ما اینقدر فرصتها و امکانات بالقوه و خدادادی این استان و انزلی را هدر داده ایم که استفاده بهینه و اقتصادی از آزولا و سنبل دریایی اصلا به فکرمان هم نمی رسد.بعنوان مثال پارسال در باره چگونگی نجات پیدا کردن از شر آزولا که همه رودخانه ها و مرداب را گرفته در گوگل تحقیق می کردم در کمال تعجب و ناباوری دیدم که آزولا یک نعمت محسوب می شود نه آفت و بلا. استفاده های مختلف از آزولا می کنند حتی تهیه غذا برای انسان !!!