ارامنه انزلی همزمان با پنجم ژانویه سالروز میلاد عیسی مسیح (ع) پیامبر صلح و دوستی را در کلیسای مریم مقدس این شهر جشن گرفتند.

شمع های مقابل تمثال مریم مقدس و فرزندش عیسی مسیح روشن شدند و عطر خوش عود و کندر و ترنم دلنشین دعا فضا را فرا گرفت .

به گزارش ایرنا، خانواده های ارمنی انزلی که در سال های اخیر تعدادشان کاهش یافته، در کلیسای کوچک تاریخی شان مقابل تصویر مریم عذرا ایستادند، دعا خواندند، صلیبی بر سینه رسم کردند و برای برپایی جشن عازم خانه هایشان شدند.

ˈآرمن امیریان ˈ هموطن ۷۴ ساله ارمنی به یاد می آورد که زمانی شمار ارامنه در انزلی به چهار هزار نفر می رسید و ارامنه از تهران و سایر نقاط نیز برای کریسمس به این شهر زیبای ساحلی می آمدند تا در کلیسای کوچک مریم مقدس ، سالروز میلاد مسیح را جشن بگیرند.

او که گیلکی را به خوبی هم سن و سال های انزلی چی اش صحبت می کند، از روزهایی می گوید که کاجی در سالن گردهمایی مدرسه ارامنه می گذاشتند و آن را با ستاره و نوارهای براق و چراغ های کوچک رنگین تزئین می کردند و سرودهای مذهبی می خواندند .

وی ادامه داد: بعد از مراسم مذهبی همگی در تالاری گرد می آمدند و به تبریک عید و شادمانی می پرداختند .

اما اکنون کلیسای مریم مقدس با کمتر از ۵۰ ارمنی ساکن بندرانزلی و ارامنه ای که گاه از نقاط دیگر برای سیاحت می آیند، تنها مانده است.

ˈسیمون ترهوسپیانسˈ مسوول خلیفه گری ارامنه بندرانزلی کریسمس یا میلاد مسیح را بزرگترین عید ارامنه عنوان و خاطرنشان کرد: ارامنه گرچه مانند دیگر مسیحیان اول ژانویه را بعنوان آغاز سال نو جشن می گیرند، ولی بر خلاف کاتولیک ها که ۲۵ دسامبر را کریسمس یا عید میلاد مسیح می دانند ، معتقد به تولد مسیح (ع) در پنجم ژانویه هستند .

وی افزود : ارامنه روز میلاد مسیح را تا ساعت چهار بعد از ظهر روزه می‌گیرند و پس از آن به کلیسا رفته و همراه کشیش دعا می‌خوانند.

به گفته مسوول خلیفه گری ارامنه بندانزلی؛ پس از خاتمه مراسم حاضران از کشیش نان متبرک می‌گیرند و برای صرف شام و جشن و شادمانی به خانه‌های‌شان باز می گردند.

ترهوسپیانس در ادامه از آیین غسل تعمید عیسی مسیح گفت که یک روز پس از میلاد برگزار می شود؛ به این نحو که یک پسر جوان غسل تعمید می‌گیرد و پس از آن در منزل خودش مراسم مذهبی برگزار می‌کند و با صلیب در دست در انتظار ارامنه دیگر می‌ ماند تا مراسم شادمانی را برگزار کنند؛ صلیب بعد از مراسم به کلیسا بازگردانده می شود.

ˈلیدا ناواسارتیانˈ از شهروندان ارمنی انزلی نیز در خصوص مراسم عید گفت: غذای مخصوص شب عید ما نیز مانند دیگر هموطنان‌مان ماهی و کوکو سبزی است ولی در کنار آن مخلوطی از قیسی ، آلو ، کشمش و گردو را با پیاز داغ و زعفران تفت داده و درون پیاله های کوچک سر میز می گذاریم .

وی افزود: کدبانوهای ارمنی مانند عید نوروز برای سال نو خانه تکانی می کنند و با پخت شیرینی‌های خانگی لطیف و خوش طعم مانند نازوک ، گاتا ، گزیناق و رشته حلوا کام خانواده و میهمانان را شیرین می کنند .

این بانوی ارمنی می گوید : ارامنه روز پس از غسل تعمید بر مزار رفتگان‌شان حاضر می شوند و برای‌شان آمرزش می طلبند .

به گفته ناواسارتیان؛ درخت کاج تقریباً دو روز مانده به ژانویه به خانه آورده و تزئین می شود و حتما تا ۱۲ ژانویه نگه داشته می شود.

خانواده ها کاج‌های سبز را با گوی ها ، ستاره های رنگین ، مجسمه های کوچک فرشته ، بابانوئل ، عصا، کیسه و جوراب های رنگی، نوارهای الوان درخشان ، میوه رنگ شده درخت کاج و چراغ های ریز رنگارنگ تزئین می کنند .

هدیه های اعضای خانواده و دوستان و بستگان که از قبل خریداری شده زیر درخت کاج نهاده می شود .

ستاره درخشانی که بر نوک درخت کاج گذاشته می شود، نماد ولادت و اشاره به ستاره راهنمای محل ولادت حضرت مسیح است .

شب میلاد مسیح معمولاً فرزندان در منزل پدر و مادر جمع می شوند و جشن می‌گیرند و دید و بازدیدها نیز تا ۱۲ ژانویه ادامه دارد .

*بابانوئل

یکی دیگر از رسوم شب سال نو و میلاد حضرت عیسی، حضور بابانوئل و دادن هدیه توسط اوست.

امیریان می گوید : یکی از افراد خانواده از قبل لباس بابانوئل تهیه می کرد و می پوشید؛ ساعت ۱۲ شب چراغ را خاموش می کردند و بعد بابانوئل با کیسه هدایا از یک اتاق بیرون می آمد. هدایا را به بچه ها می داد و یک بار دیگر با خاموش کردن چراغ ناپدید می شد.

*تحویل سال نو

تحویل سال نو همواره ساعت ١٢ شب ٣١ دسامبر است و بلافاصله پس از تحویل سال در کلیساها مراسم دینی باداراک (قربانی مقدس) و عشای ربانی انجام می گیرد و برای تبرک سال نو نیز همان مراسم در روز اول ژانویه در کلیساها برگزار می شود.

* عید میلاد حضرت مریم

عید میلاد حضرت مریم که مردادماه است از دیگر اعیادی است که ارامنه انزلی به مناسبت نام‌گذاری کلیسای‌شان به نام حضرت مریم باشکوه جشن می‌گیرند.

به مناسبت این روز گروه کر و اسقف حاضر می شوند و ارامنه از دیگر نقاط برای دعا و جشن به کلیسای کوچک حضرت مریم شهر انزلی می آیند.

*همزیستی ارامنه و مسلمانان در انزلی

ارامنه و مسلمانان از دیرباز در این شهر ساحلی زندگی مسالمت آمیزی بر مبنای همکاری ، همیاری و احترام متقابل داشته اند .

این قرابت تا حدی بود که پروفسور احمد نوری زاده بنیانگذار ارمنی شناسی فارسی و تنها شاعر غیرارمنی جهان که اشعار ارمنی اش در کتاب‌های کشور ارمنستان تدریس می شود، در این شهر ساحلی و در کنار دوستان و همسایگان ارمنی اش این زبان را فراگرفت .

امیریان به یاد می آورد : سال ۸۶ که برف آمده بود، خانواده ام تهران بودند همسایه مسلمانم مانند فرزندی مهربان ۲۰ روز از من نگهداری کرد.

این دفتردار کلیسا از ارادتش به شادروان آقا سید نجفی روحانی محبوب و مردمی انزلی می گوید و می افزاید: خداوند انسان را یک نوع آفرید و همه مذاهب در نهایت برای راهنمایی انسان به خوبی ها آمده اند.

بسیاری از میانسالان انزلی در مدرسه ارامنه تحصیل کرده اند و دوستی‌های‌شان با همکلاسی های ارمنی شان و خاطرات خوب معلمان مهربانشان را هنوز نگه داشته اند.

ارامنه در انزلی کلیسا و گورستان دارند که اکنون جزو بناهای تاریخی بندرانزلی و نیازمند حفاظت است.

شمار ارامنه انزلی اکنون به حدود ‎ ۲۳خانوار و کمتر از ۵۰ نفر می‌رسد.

ارامنه انزلی به لحاظ کلیسایی وابسته به ارامنه تهران هستند.

گزارش از: گیتی بابایی

منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

Anzali Free Zone

Shahin

۱۷ دی ۱۳۹۱

منم به نوبه خودم میلاد حضرت مسیح رو به همه همشهریان ارمنی خودم تبریک میگم انشاا… سالی خوب و پر برکت پیش رو داشته باشن.

پاسخ