مسعود کرباسیان چهارشنبه شب در نشستی اعضای اتاق بازرگانی مازندران در ساری، گفت: افزایش تعرفه های گمرکی عامل اصلی ورود کالای قاچاق به داخل کشور است.
وی پسا تحریم را فرصت مناسب برای چابک سازی فعالیت اقتصادی در کشور دانست و افزود: سیاست دولت تدبیر و امید نیز واگذاری مسئولیت های این حوزه به بخش خصوصی است و باید از این فرصت بدرستی برای توسعه اقتصادی کشور بهره مند شویم.
کرباسیان، ایجاد پنجره واحد فرامرزی، مبادله الکترونیکی، اخذ گواهی مبداء الکترونیکی ، ایجاد دروازه مشترک مرزی، فعالیت شبانه روزی گمرکات و تجهیز زیرساخت های گمرکی را از مهم ترین برنامه های در دست اجرای گمرکات در پسا تحریم اعلام کرد.
وی کاهش زمان ترخیص کالا را یکی از مهم ترین کارکردهای الکترونیکی کردن فعالیت ها در گمرک دانست و افزود : در حال حاضر با این روند زمان ترخیص کالا از ۲۶ روز به یک روز کاهش یافت.
کرباسیان گفت: هم اکنون ظرفیت های خوبی برای صادرات و ترانزیت کالا در گمرکات کشور وجود دارد و باید این ظرفیت ها تا دو برابر شرایط فعلی رشد یابد .
** صادرات به روسیه و عراق پیش زمینه ورود به بازار جهانی
رئیس کل گمرکات ایران گفت : در حال حاضر فرصت خوبی برای صادرات کالای داخلی به کشورهای عراق و روسیه فراهم شد و ما باید از این موقعیت برای ورود به بازار جهانی بهره بگیریم.
کرباسیان توضیح داد: اگر ما بتوانیم با ارتقاء کیفیت تولیدات کالای صادراتی موفق شویم بازار روسیه و عراق را در اختیار بگیریم ، قطعا به سایر کشورها نیز می توانیم ورود موفقی داشته باشیم.
وی با اشاره تحریم روسیه و منع ورود کالای ترکیه به آن کشور گفت : روسیه نیاز زیادی به کالاهای ایرانی دارد و ما می توانیم بازار آن کشور را که پیشتر از سوی ترکیه تامین می شد ، در اختیار بگیریم.
رئیس کل گمرکات ایران افزود : در دیدار روسای جمهوری دو کشور توافق خوبی برای صادرات کالای ایران به روسیه انجام شد و ما می توانیم از این شرایط استفاده خوبی داشته باشیم و نگاه ما به بازار این کشور حضور بلند مدت است.
کرباسیان گفت : ما با بهره گیری از بازار روسیه و منطقه می توانیم به سازمان تجارت جهانی نیز وارد شویم و آمادگی ورود به این بازار نیز در کشور وجود دارد.
وی ادامه داد : اگر تیم مذاکرات ما در بحث هسته ای توانست به توافق دست یابد، قطعا این توانمندی را دارد که در حوزه اقتصادی نیز مذاکرات را برای ورود ایران به سازمان تجارت جهانی فراهم کند./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *