mojtaba ghasemi

مدتی چند این مثنوی به تاخیر افتاد. با پوزش از این تاخیر ناخواسته، در دومین قسمت کافه هنرمندان به سراغ یکی از هنرمندان عرصه موسیقی شهرباران و تالاب و دریا رفته ایم: مجتبی قاسمی. پس از این که جمعی از هنرمندان تئاتر بندرانزلی میهمان اولین قسمت کافه هنرمندان بودند، این بار مردی از جنس نت و زخمه و عرفان؛ درد دل های خود را با انزلی کلاب(تریبون همه اهالی انزلی) در میان می گذارد:
مجتبی قاسمی متولد ۱۳۵۶ در بندرانزلی، نوازنده تار، سه تار و عود هستم. از سال ۱۳۶۹ با نواختن سنتور شروع کردم. پدرم کارهای استاد جلال ذوالفنون مانند گل صد برگ را زیاد گوش می کرد و من به ساز سه تار علاقه مند شدم، دایی ام در اصفهان دانشجو بود و برایم سه تار خرید. پیش استاد رنجبر رفتم، چهار سال نزد ایشان در سال اول سه تار، بعد سه تار و تار کار کردم.

tar.4

در سال ۱۳۷۳ در رشته الکترونیک دانشگاه اراک قبول شدم و آقای رنجبر مرا به استاد لطفی معرفی کردند. سه سال نزد استاد لطفی تار و سه تار کار کردم. سپس نزد آقای بهروز همتی(از شاگردان استاد علیزاده)، آقای ارشد طهماسبی و در سال ۱۳۷۶ نزد استاد علیزاده به آموختن موسیقی ادامه دادم. دو سال با آقای علیزاده کار کردم تا این که ایشان برای مدیریت دانشگاه موسیقی کالیفرنیا انتخاب شد و از ایران رفت.

DSC00050

در اواخر سال ۱۳۷۷ صدا و سیما برای اولین بار یک آلبوم موسیقی به نام ای وطن را تبلیغ کرد، نوازنده تار این آلبوم استاد کیوان ساکت بود که همراه با پیانو، کارهای استاد کلنل وزیری را تکرار کرده بود. از نحوه نوازندگی آقای ساکت خوشم آمد، پی گیر شدم. ایشان در آموزشگاه کامکارها در میدان ونک تهران آموزش می داد، از آن موقع تا اکنون شاگرد استاد ساکت هستم.

همزمان با استاد ارسلان کامکار، عود کار می کردم. مدتی است کلاس عود نمی روم و تار را ادامه می دهم. در انزلی در آموزشگاه حنانه تدریس می کنم و کلاس خصوصی(عود، تار و سه تار) هم دارم. با استاد رنجبر در بندرانزلی و رشت، کنسرت های آموزشی و جدی زیادی برگزار کرده ام.

IMG_6521

اجرای کنسرت در بزرگداشت روز پزشک و مهندس در مجتمع آموزش و پرورش استان گیلان واقع در دهکده ساحلی بندرانزلی، بزرگداشت روزسعدی در سالن زنده یاد سایه بان انزلی و اجرای موسیقی زنده در نمایش آدم و حوا به کارگردانی آقای حسین زاده بخش دیگری از کارهای من را تشکیل می دهد.
سال ۱۳۸۹ کنسرت مستقلی را با عنوان: همنشین درد، برگزار کردیم که با مشکلات زیادی انجام شد. عمده ترین مشکل برای برگزاری کنسرت، مشکلات مالی و گرفتن مجوز است. برای برگزاری کنسرت سال ۸۹، شش میلیون تومان وام مضاربه گرفتم که واقعا من را از زندگی ساقط کرد و باعث شد در زندگی عادیم به مشکل بر بخورم. قبل از گرفتن وام، دنبال جذب اسپانسر بودم. اسپانسر می خواست تبلیغات پشت سر گروه باشد که من قبول نکردم. اسپانسر با انجام تبلیغات در داخل سالن موافقت نکرد.

DSC00058

بعد از آن با شخصی صحبت کردیم که خود را حامی هنر معرفی کرد. گفت خواهر زاده ای دارم که تمبک می زند، از او در گروهت استفاده کن. قبول کردم، اما دیدم وارد نیست، گفتم نمی توانم از فامیل شما استفاده کنم. برگشت گفت کارهایی بزن که اوبتواند بزند که نشد. با گروه صحبت کردیم که وام بگیریم و کار را انجام بدهیم، بچه ها اول موافقت کردند، بعد کلا به جز یک نفر، همه چیز افتاد گردن من! نزدیک دو سال طول کشید تا وام را تسویه کنم. این قضیه باعث از دست دادن شغلم شد، شغلی که پنج سال در آن سابقه داشتم، در شغل جدید هم به علت نبود سرمایه، موفق نبودم.

هدف من از راه اندازی کافه هنرمندان با آقای سیامک مظفری، ایجاد در آمد زایی برای کار هنری است. چون از هیچ جا که حمایت نمی شویم، باید منبع در آمدی داشته باشیم تا هزینه های کار هنری را در بیاوریم. این حرف ها درد دل من است، چون خیلی ها بعد از آخرین کاری که کردم؛ خیلی صحبت ها علیه من و گروه کردند و از هم پاشیدگی گروه را به اختلافات وجود ناداشته بین بچه های گروه نسبت دادند. بچه های گروه از شهرهای مختلف گیلان بودند، کافه هنرمندان هم آن طوری پا نگرفته که هم زندگی ام را بچرخانم و هم کار هنری بکنم. خیلی ها نمی خواستند کافه هنرمندان شکل بگیرد، کافه هنرمندان اولین هدفش، ایجاد شغل و سهیم بودن بچه ها در این جا و تبادل افکار هنرمندان است. هنرمندان بندرانزلی از همدیگر دور بودند، بچه ها را دور هم جمع کردیم، کافه هنرمندان جایی است که می توانیم در برنامه های هنری به یکدیگر کمک کنیم.

DSC00063

هنر موسیقی در بندرانزلی، سابقه بسیار درخشانی دارد، استاد احمد عاشور پور و رجب علی امیری سنگاچینی از قدمای بزرگ موسیقی بندرانزلی و ایران هستند. استاد رجب علی امیری به آن جایی که باید می رسیدند، نرسیدند. استاد شجریان به خانه اش در سنگاچین آمدند و آن را گاز کشی کردند، استاد امیری از راه صیادی امرار معاش می کرد. استاد عبدالله ملت پرست، موسیقی سنتی را در بندرانزلی رونق داده بودند و با هنرمندان بندرانزلی برای اجرای کنسرت به ترکیه رفتند. آقای رنجبر خیلی زحمت کشیدند، ایشان حتی در روستاها هم کنسرت می گذاشتند. در سال های اخیر خیلی از هنرمندان بندرانزلی در عرصه موسیقی که بسیار توانا هم بودند، به علت مشکلات مالی مهاجرت کردند. ما بزرگان زیادی را در عرصه موسیقی داشته ایم، هدف من در این جا تنها یاد آوری برخی از این بزرگان بود .

نسل جدید استعداد دارند، اما پشتکار ندارند. بر عکس گذشته که شاید استعداد ها کمتر بود اما خودشان را بالا می کشیدند. نسل جدید، موسیقی ایرانی را نمی شناسد و نمی داند به چه سمتی برود. در گذشته در انزلی یک سری کارهای تکراری را بسیار ضعیف اجرا کردند. در ۱۵ سال اخیر کنسرت ها خوب اجرا نشد و باعث شد خیلی خانواده ها موسیقی ایرانی را خوب نشنوند.بچه ها سطحی نگر شده اند. چیزی را که یک لحظه با آن خوشند، دوست دارند. وقتی یک کار خوب انجام می شود، بعد از آن چهار، پنج حرکت ضعیف انجام می شود و ذهنیت مردم باز نسبت به موسیقی ایرانی بد بین می شود.

DSC00071

باید طوری رفتار کنیم که اساتید موسیقی ایرانی، رغبت به حضور مجدد در بندرانزلی را داشته باشند. واقعا آوردن این اساتید به انزلی سخت است. نزدیک به پنج ماه است بچه ها در حال تلاش هستند تا استاد نوربخش را به انزلی بیاوریم. گروه خودمان هم هفت ماه در حال تمرین برای اجرای کنسرت است. علاوه بر مسائل مالی و نبود اسپانسر، نداشتن محل تمرین مشکل عمده دیگر گروه ما است.
در انتها امیدوارم این گفت و گو بازتاب خوبی داشته باشد. طوری نباشد که علیه من موضع بگیرند! واقعا دلم می سوزد. در بندرانزلی در همه رشته های هنری پتانسیل بالا داریم. استعداد زیاد داریم، استعداد ها دارند هرز می روند، خودشان را محدود کرده اند به یک سری کارهای کلیشه ای و فقط تقلید می کنند.

تهیه و تنظیم: کاوه چلمبری

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

۲۸ مهر ۱۳۹۲

جوانان شهرم باید شروع اولیه کار با کامپیوتر را تا مقداری به بزرگان شان یاد بدهند زیرا آشنا کردن بزرکترها با کامپیوتر واستفاده کردن از تفکرات شان وجمع کردن بزرگان این شهر در دور هم خیلی می تولند در طرقی آینده شهرمان استفاده کرد. ما همه باید به هنرمندان شهر مان بها دهیم زیرا سربلندی هر هنرمند باعث سربلندی شهرمان می شود. وهمین امر باعث می شود تا جوانان راه خودشان را پیدا کنند. مثال زمانی که مرحوم سیروس قا یقران وافرادی مثل غفور جهانی وعلی نیاکانی وممی احمد زاده ووغیره در فوتبال سر کشیدند خیلی از جوانها طالب فوتبال شدند. وهمین باعث شد فوتبال در این شهر کمی طرقی کند. یعنی بزرگان این شهر نباید سست وبی حال وبی خیال باشند. واز کنار مسائل شهرمان ساده بگزرند وباعث شوند افراد بیگانه .سواستفاده کرده وجایگاه شان را قبضه کنند. .وبعضی افراد هم هستند به جای اینکه هنرمندان شهرمان را تشویق کنند .برعکس باعث می شوند .آنها را از ادامه کارشان باز دارنند..زیرا بعضی از این افراد چون خودشان کاری از دست شان بر نمی آید واز روی حسادت .باعث .جلوگیری وطرقی دیگران می شوند….هرچه ماها باهم اتحاد داشته باشیم مشکلات مان کمتر خواهد شد ورشد این شهر بیشتر.

پاسخ

۲۸ مهر ۱۳۹۲

%برادران از هنرمند دیگر مان اقای رضا نظری چه خبر وایا دنبال ساخت فیلمی می باشد. .اگر هست ما را در اطلاح بگذ ار ید زیرا ما از دیارمان دور هستیم ویک خواهش دیگر آهنگ گیلکی جدید و اهنگ های خوب گیلکی را در سایت تان بگذارید. وهمچنین فیم های قدیمی وجدید رضا نظری وکارهای هنرمندان شهرمان را در سایت شما بگذارید وما بتوانیم با اجازه شما دانلود نمائیم .زیرا با اینکارطرفدار های این سایت خوب شهرمان زیاد خواهد شد.واگر نیاز به پرداخت پول هم باشد ما حاظر هستیم.تا از این طریق ارزش زحمات شما را داشته باشیم.

پاسخ

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ مهر ۲۹ام, ۱۳۹۲ ۱۲:۰۹:

باید با خود آقای نظری مطرح کنیم، ببینیم برنامه ای برای فروش اینترنتی محصولاتشون دارن یا نه. قبلا یه مصاحبه با ایشان داشتیم در اینده نزدیک هم حتما یه مصاحبه میگیریم از ایشان.

Anzali Free Zone

۲۸ مهر ۱۳۹۲

مصاحبه جالبی بود، برای آقای قاسمی و همه هنرمندان بندرانزلی آرزوی موفقیت دارم.

پاسخ

جاوید

۲۸ مهر ۱۳۹۲

خیلی از بزرگان موسیقیاز انزلی رفتند مثل فیروز ویسانلو و …. :cry:

پاسخ

sinaclub

sinaclub

۲۸ مهر ۱۳۹۲

مصاحبه خیلی خوبی بود.ای کاش قدر این استعدادهارو بیشتر بدونیم،بیشترم نشد اشکال نداره فقط قدرشونو بدونیم
یه پیشنهاد دارم.از مدیریت سایت تقاضا می کنم که شرایط و فراهم کنند تاهر کسی که دستی تو شهرسازی و معماری و عمران داره ایده هاشو طرحاشو برای سیمای شهری و…. مطرح کنه.از همین اول پیگیر باشیم با چند تا طرح ،خوبه.به قول معروف داغ داغ بچسبونیم.یه پیشنهاد دیگه واسه دوستانی که نظر می دن تو سایتم دارم.این که هر کدوممون توی قاب کنار اسممون یه عکس از انزلی یا داشته های انزلی(داشته های ورزشی،علمی،اسطورها یا مناظر انزلی،…)بذاریم.خودمم می گماااااااااااا. :cowboy:

پاسخ

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ مهر ۲۹ام, ۱۳۹۲ ۱۴:۳۱:

سینا جان پیشنها اول که خیلی خوبه، پیشنهاد دوم هم نیاز داره توی سایت عضو بشید پس از اون در قسمت ویرایش شناسنامه میتونین آواتار شخصی بارگذاری کنید. با تشکر

sinaclub

sinaclub

۲۸ مهر ۱۳۹۲

خیلی ممنون از راهنماییتون

پاسخ

AmirDarya

۲۸ مهر ۱۳۹۲

سال ها است که با مجتبی بودم و درد هایش را می دانم
چرا حمایت های مسئولین از موسیقی بسیار اندک است؟
چرا باید برای برگزاری یک کنسرت در انزلی خودش با گرفتاری بدنبال وام باشد؟
آیا مسئولین نمی توانند محل تمرین برایشان فراهم کنند؟
متاسفانه چرا اکثرا” به دنبال ریشه و اساس کار نیستند و در پی زود بازدهی موقت هستند؟
مجتبی جان امیدوارم با همت و تلاشی که داری به تمرینات با گروه تان ادامه بدهی و ما جوانان مشتاق موسیقی در انزلی هم باید همه جوره حمایت کنیم و از مسئولین بخواهیم تا کمک و حمایتهای مناسبی انجام دهند
با آرزوی موفقیت

پاسخ

محمد رضا حسين زاده

۲۸ مهر ۱۳۹۲

مجتبی قاسمی در یک خانواده فرهنگی و هنرمند بزرگ شده و خودش یکی از مفاخر موسیقی سنتی شهر و استان ماست. کاش قدر این گوهرهای گرانبها بیشتر دانسته شود. برایش آرزوی موفقیت می کنم.

پاسخ