بدون شک بدترین اتفاق ممکن در مسیر توسعه مهمترین و قدیمی ترین بندر شمالی کشور را باید تاسیس سازمان منطقه آزاد انزلی دانست، سازمانی که به خواست مردم انزلی از رئیس جمهور وقت فعالیت خود را آغاز و با بهره گیری از ظرفیت های بالقوه انزلی نظیر گمرک و بندرگاه انزلی ذره ذره مانند یک غده سرطانی بدخیم رشد کرد و همه شریان های میزبان را برای پیمودن مسیر توسعه مسدود ساخت و اقتصاد آن را فلج نمود! منطقه آزادی که همزمان با رکود اقتصادی کشور و خالی بودن اسکله های بندرگاه انزلی هزینه ی هنگفتی را برای تأسیس بندرگاهی جدید در کنار گوش انزلی صرف نمود و حتی به ظرفیت های گردشگری این شهر از نظر افتاده نیز رحم نکرد تا تنها به نام انزلی باشد و به کام سایرین. گرانی زمین و سایر اقلام مصرفی در این شهر حتی به نسبت مرکز استان تنها نمونه ای از ظلمی است که پس از تأسیس منطقه آزاد در حق شهر انزلی روا داشته شده است. اما مردم انزلی طی همه این سالها تنها کوچ اجباری فرزندان رشید این دیار را به سایر نقاط کشور و جهان نظاره گر بودند و آرزوی جوشیدن سر سگ در دیگی که برای انزلی نمی جوشد را نکرده اند. با این وجود متاسفانه باز هم شاهد اوج گربه صفتی بعضی از هم استانی ها در قبال خود هستیم که حتی به نام این منطقه نیز چشم داشته و در کمال بی شرمی ادب را خورده و حیا را قی کرده اند.

مردم انزلی که سالها خواستار کمترین حق خود یعنی برخورداری از مزایای منطقه آزاد و الحاق شهر انزلی به این منطقه بوده اند و جوابی در خور از هیچ یک از مسوولین و دولتمردان دریافت ننموده اند؛ این بار خواستار پایان اسارت انزلی از چنگال منطقه آزادی هستند که به خاطر ضعف در قانون گذاری حتی صدای وزیر کشور را نیز در آورده و به حیات خلوت سیاسیون و جولانگاه آقا! زاده ها و فضایی برای سهم خواهی اصحاب قدرت و سیاست در قبال چشم پوشی بر تخلفات سازمان یافته در آن، بدل شده اند.
منطقه آزاد انزلی که تمامی ساختارهای فیزیکی و اداری آن در محدوده شهرستان انزلی واقع است، هر چه که به نا حق به جنوب و شرق توسعه یافته باشد و بدین سبب زمینه را برای جسارت به اهالی انزلی هموار تر ساخته باشد؛ اگر تنها اراضی شهرستان انزلی را باز پس دهد رسماً چیزی برای عرضه نخواهد داشت؛ پس اگر همین امروز لطف کنند و با بازگرداندن اراضی متصرفه شهرستان انزلی به هر اسم و نام و کنامی که دوست دارند درآیند دعای خیر اهالی یک شهر را تا ابد برای خود خریده اند. به چه زبانی بگوییم که ما منطقه آزاد نمی خواهیم؟ غلط کردن را برای همین مواقع گذاشته اند! ما غلط کردیم! خیرتان را نخواستیم بیش از این شر مرسانید.

از ماست که بر ماست!
آنچه بیش از هر چیز قصه پر غصه منطقه آزاد انزلی را برای اهالی این سامان دردآور نموده، قحط الرجال در شهرمان است. نماینده شهرستان به جای دعواهای بی سرانجام و پا پس کشیدن از هر چه به منطقه آزاد انزلی مرتبط است اگر حضوری فعال و مقتدر در صحنه داشت هیچگاه بدین شکل شاهد برو بیا، جسارت و سهم خواهی سایر نمایندگان استان نسبت به حق مسلم مردم انزلی نبودیم! اما چه کنیم که در میان دغدغه های ایشان منطقه آزاد انزلی « هم » جایی ندارد! که اگر غیر از این بود خواسته بر حق پایین کشیدن کرکره ی این بنگاه های رانت در کشور را از انزلی استارت می زد و به صحن علنی مجلس می کشاند. شورای شهر ما نیز اگر از ارجحیت منافع شخصی بر منافع مردم انزلی چشم می پوشید حتما” می دانست که فعالیت شبانه روزی در فضای مجازی منجر به حل مشکلات حقیقی شهر ما نخواهد شد!
با این وجود ما را ببخشند اگر غلط بی جا می کنیم و خرده ای به خادمین مردم می گیریم. عبارت قحط الرجال را خطاب به رسانه ها و خودمان نوشتیم که مطالبه گری را نیاموخته ایم وگرنه شما عزیزان به معنی واقعی کلمه تفسیر « رجل » هستید.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

sarf

۱۰ دی ۱۳۹۷

جوانان این شهر چه در کشتی سانچی وچه در کشتی حامل آرد یکی یکی پر پر شدند . ولی آنچه از منطقه آزاد می بینیم نام خشک وخالی منطقه آزاد ولی مثل خوره از داخل در حال ویران کردن انزلی هستند . .بی توجهی به تالاب ورودخانه بنادر گمرک .وشیلات ساحل ورودخانه وبازار وووآیا حدف مسلولین احداث منطقه آزاد .در شهر صنعت بندر انزلی .کارآفرینی ..رواج کار وصنعت.وتجارت وخدمت به رشد وپیشرفت وطرقی کشور بوده . ویا فروش ونابودی زمینهای کشاورزی و زیر کشت .که امروز یکی یکی زیر ساخت وساز های بی رویه می گردد .زمینهای که سالها کمک حال کشور واستان بود . .زمینهای که با کشاورزی ودامداری در مسیر های شرق انزلی کمک بزرگی به استان وکشور می نمود . که با بی تدبیری وبی برنامه گی با وسوسه پول وساختمان وساز های از چنگال زحمت کشان این منطقه در حال خارج شدن است کارگردان زحمت کش ساده ای که بجای اینکه راهنمای شان نمایند .وشیوه کاشت وبرداشت ودامداری ودامداری پیشرفته روز را بیاموزند .برعکس .آنها را راهنمای به فروختن می نمایند ..که امروز ه همین نخبه های کار آفرین .ونگهبان وسرایدارها بارهایی کاسپین شده‌اند

پاسخ