61190_505

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: مصرف چای داغ، گیلان را رکورد دار سرطان مری و معده در کشور کرده است!

چندی پیش بود که رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد علوم پزشکی گیلان از افزایش ۳ برابری بیماری سرطان معده در این استان خبر داده بود.

وی با بیان اینکه در ۵۰ سال گذشته میزان سرطان مری در گیلان دو برابر کاهش و سرطان معده سه برابر افزایش یافته است، گفته بود: وجود میکروب «هلیکوباکترپیلوری» در آب‌های آلوده شایع‌ترین دلیل ابتلا به سرطان معده است چرا که با مصرف آب آلوده عفونت به راحتی در بدن انسان جای می‌گیرد.

حالا اما مسئولان وزارت بهداشت به جای آنکه با کمک محیط زیست مشکل آلودگی آب در گیلان را که مدت هاست درباره آن سخن می رود و مقاله ها در خصوص آن نوشته شده است، حل کنند، مصرف چای داغ را دلیلی برای رکوردار کردن گیلان در سرطان مری و معده در کشور می دانند! گویا مردم گیلان چای را بیش از سایر نقاط کشور می جوشانند و آن را داغ تر از مردم تهران و سایر استان های کشور می نوشند!

در استان گیلان روزانه هزار و ۸۰۰ تن پسماند تولید می شود که دپوی بیش از سه میلیون تن زباله در دل جنگل‌های سراوان رشت یا دفن غیراصولی زباله‌ها در حریم منطقه حفاظت‌شده «استیل آستارا» یا راه‌اندازی کارخانه کمپوست رودسر در دو کیلومتری شهر و در مسیر وزش بادشمالی- جنوبی تنها گوشه‌ای ناچیز از مشکل زباله‌های استان گیلان است به‌گونه‌ای که پرونده زباله‌های شهری همیشه یکی از پرونده‌های مفتوح مسئولان اداره محیط زیست استان گیلان است و اکثر اوقات البته فشار رسانه‌ها باعث ارائه راه حل‌های مقطعی (فنس‌کشی محدوده دپوی زباله یا سمپاشی زباله‌های انباشته شده) می‌شود هر چند که شیرابه های ناشی از این زباله ها همواره به عنوان تهدیدی برای سفره های آب زیرزمینی مطرح بوده است.

وجود رودخانه‌های متعدد، بالا بودن سطح آب‌های زیرزمینی، نزدیکی جنگل و دریا و وسعت کم جلگه گیلان در کنار تراکم بالای جمیعتی و نزدیکی شهر‌ها به همدیگر به عنوان مراکز مهم تولید زباله از مهمترین عوامل تشدید تولید زباله است تا جایی که جایگاه زباله سراوان با انباشت زباله و تولید شیرابه تا ۱۸ لیتر در ثانیه از معضلات بزرگی است که نه تنها رودخانه‌ها بلکه تا دریای خزر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بی تردید وجود ارتباط بین مراکز دفن غیراصولی زباله و بالابودن سرطان معده در گیلان اتفاقی نیست و مسئولان به جای آن که نوشیدن چای داغ را عامل رکورددار شدن سرطان در گیلان بدانند بهتر است در هنگام عبور از رشت به سمت تهران در منطقه سراوان کمی با بینی نفس بکشند تا بوی نامطبوع زباله ها را استشمام کنند!

زباله-6

منبع: خزرآنلاین

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

انزلیچی

انزلیچی

۵ اسفند ۱۳۹۳

این میکروب رو چند نفر از اطرافیان تو آزمایشاتی که انجام داده بودن داشتن خدا رو شکر به موقع به دکتر مراجعه کردن.

پاسخ