پیکر حامد خسروی مستندساز برجسته کشور و خالق فیلم تاثیرگذار ترانه اندوهگین کوهستان روز جمعه در میان اشک و اندوه هنردوستان در بندرانزلی به خاک سپرده شد.

این فیلمساز برجسته ساخت ۴۶ فیلم مستند و سریال و کسب ۳۵ جایزه ملی و بین المللی را در کارنامه خود دارد.

خسروی که پس از دو سال دست و پنجه نرم کردن با یک بیماری سخت سلامتی خود را بازیافته و با شوقی وافر آموزش فیلمسازی در سینمای جوانان و ساخت فیلم را از سر گرفته بود روز پنج شنبه در مسیر حضور بر سر صحنه فیلمبرداری در اثر سانحه رانندگی به دیار باقی شتافت.

در این سانحه محمدرضا نسیمی تدوینگر آخرین مستند خسروی نیز همراه وی بوده که اکنون در بیمارستان بستری است.

هنرمندان و هنردوستان شهرستان انزلی هیجدهمین روز مهر ماه در هوایی سربی رنگ و بارانی پیکر این هنرمند جوان و خلاق را در آرامستان شهر به خاک سپردند.

اهالی فرهنگ و هنر انزلی درگذشت این هنرمند جوان برنده سیمرغ بلورین را فقدانی بزرگ برای فرهنگ و هنر کشور خواندند.

فریدون بحرپیما از مدرسان سینمای جوان انزلی، خسروی را از سینماگران شناخته شده در زمینه فیلم های کوتاه و جزو افتخارات شهرستان عنوان کرد.

وی افزود: خسروی جدای از سینما، هنرمندی پیشرو و دارای دیدگاه خاص نسبت به هنر بود.

وی یادآور شد: زنده یاد خسروی اخیرا همراه با ابوالفضل جلیلی داوری جشنواره فیلم منطقه ای را در خراسان به عهده داشت.

مریم ساحلی بانوی نویسنده و روزنامه نگار اهل انزلی با ابراز تاسف از درگذشت این هنرمند جوان گفت آثاری که خسروی خلق کرد تکرار نشدنی است.

وی افزود: شاعرانگی موجود در آثار حامد خسروی از یاد رفتنی نیست و بی تردید کوچ او در سینمای مستند ایران خلایی را ایجاد کرد که تا سالها جبران ناپذیر است.

وی خاطرنشان کرد: خسروی تنها به شهرستان انزلی تعلق نداشت بلکه یک سرمایه ارزشمند ملی به شمار می آمد.

این بانوی نویسنده اظهار کرد: خسروی بیش از آنکه در میان مردم شهرش شناخته شده و مورد تکریم باشد برای بزرگان سینمای ایران چهره ای نام آشنا بود.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در مراسم خاکسپاری وی که از گنجینه های ارزشمند فرهنگ و هنر این شهر و استان محسوب می شد جای مسئولان و بسیاری از اصحاب فرهنگ و هنر گیلان زمین خالی بود.

مسئول انجمن سینمای جوانان انزلی با تاسف فراوان، درگذشت حامد خسروی را فقدانی بزرگ برای این انجمن و سینمای کشور خواند.

فریده الماسی اظهار کرد: وی بعد از دو سال بیماری به انجمن بازگشت و با همت وی علاوه بر نمایش و نقد و تحلیل فیلم، کلاس های آموزش فیلمسازی و جشنواره ای از فیلم های کوتاه سینماگران انزلی برگزار شد.

وی یادآور شد: خسروی با تلاش و پی گیری موفق به دریافت اعتبار برای ساخت چهار فیلم از انجمن سینمای جوانان کشور شد که سه فیلم از آثار هنرجویانش و یک فیلم به نام فانوس در بندر مه آلود از ساخته های خودش بود.

الماسی خاطرنشان کرد: وی همچنین اخیرا ساخت فیلم میراث گمشده را به سفارش مرکز گسترش سینمای تجربی به پایان رسانده بود که در نوع خود از فیلم های بی نظیر محسوب می شود.

امین حق ره از هنرمندان و فعالان اجتماعی اهل انزلی نیز با ابراز تاسف از درگذشت این فیلمساز برجسته جای یک تشکل هنری برای سازماندهی امور هنرمندان در زمینه ها و شرایط مختلف را خالی دید.

وی افزود: خسروی سه سال بهترین مستندساز کشور بوده و سیمرغ بلورین گرفته ولی امروز جای متولیان و مسئولان در این مراسم خالی است و هیچ برنامه ریزی رسمی برای ضبط و ثبت این مراسم صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: ما بزرگانی چون ابراهیم مرادی اولین فیلمساز کشور و علی دریابیگی از اولین هنرمندان عرصه تئاتر داشتیم که زندگی و آثارشان مستندسازی نشد و در هاله ای از فراموشی متولیان فرهنگ و همشهریانشان درگذشتند.

وی تصریح کرد: نهاد یا بنیادی برای سازماندهی، ثبت و ضبط آثار و زندگی هنرمندان و مستندسازی و حفظ آثار آنان وجود ندارد یا اگر دارد به مسئولیت خود بی توجه است.

جواد لاله دوست هنرمند عرصه تئاتر و از دوستان مرحوم خسروی در میان تاثر شدید گفت: حامد علاوه بر این که هنرمند بزرگی بود از خصلتهای انسانی خوبی برخودار بود.

وی افزود: این هنرمند پیشرو و خلاق، آثار ارزشمندی را تقدیم سینمای ایران و جهان کرد.

حامد پورجمشیدیان از فیلمسازان جوان انزلی نیز در خصوص خسروی گفت: او علاوه بر این که فیلمساز خوبی بود می کوشید با چنگ و دندان برای هنرجویانش بودجه و امکانات ساخت فیلم بگیرد.

مریم موسی زاد و معصومه خوش رو از شاگردان زنده یاد خسروی از وی به عنوان هنرمندی خلاق و مدرسی وظیفه شناس یاد کردند و گفتند او نسبت به هنرجویانش بسیار مسئول بود و می کوشید دانش خود را منتقل و از هنرجویان برای ساخت فیلم حمایت کند.

حامد خسروی مستندساز و کارگردان سینما و تلویزیون، از سال ۷۸ فعالیت حرفه ای خود را شروع کرد. وی دارای لیسانس مهندسی عمران و مدرک ممتاز سینما و نفر اول کارگاه آموزشی حرفه ای بهترین مستندسازان ایران در خانه سینما و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ایران بود.

خسروی مدرس سینمایی در دانشگاه گیلان و انجمن سینمای جوانان ایران و سازنده ۴۶ فیلم مستند و سریال است و موفق به دریافت بیش از ۳۵ جایزه ملی و بین المللی شده است.

فیلم ترانه اندوهگین کوهستان وی جوایز بسیاری از جمله سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند بیست و ششمین جشنواره فیلم فجر، تندیس بهترین مستند جشن بزرگ سینمای ایران (خانه سینما)، لوح فیروزه و جایزه بزرگ بخش بین المللی جشنواره حقیقت، بهترین مستند جشنواره بخش ملی جشنواره حقیقت، برنده بهترین فیلم مستند جشنواره فیلم کوتاه جشنواره جهانی تهران، بهترین فیلم مستند سال از دیدگاه نویسندگان و منتقدان سینمای ایران، برنده بهترین فیلم به مفهوم مطلق جشنواره رویش مشهد (معنا گرا)، برنده بهترین فیلم جشنواره وارش، برنده بهترین کارگردانی فیلم مستند جشنواره جم، برنده بهترین فیلم جشنواره مادرید اسپانیا، کاندیدای بهترین فیلم، بهترین کارگردان و بهترین تحقیق و پژوهش در جشن خانه سینما را از آن خود کرد.

81344169-6005145

81344169-6005146

81344169-6005148

81344169-6005152

منبع: ایرنا- بندرانزلی

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

majid

majid

۱۹ مهر ۱۳۹۳

روحش شاد

پاسخ

انزلیچی

انزلیچی

۱۹ مهر ۱۳۹۳

خدایش بیامرزد.

پاسخ