82244249-710453551

خوتکاهای ابرو سفید پیش قراولان پرندگان مهاجر با عبور از فراز و فرود امواج خزر بار دیگر خود را به تالاب زیبای انزلی رساندند.
این چاووش خوانهای خزان ، در میان نیزارهای تالاب خانه کرده و فضا را از آواز خود آکنده ساختند .
رییس اداره حفاظت محیط زیست انزلی روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا گفت : در بررسی پرندگان در مجموع ۲۴۳ گونه پرنده شامل ۱۱۲ گونه آبزی ، ۱۳۱ گونه کنار آبزی و ۲۴۳ گونه خشکی زی در تالاب بین المللی شناسایی شده اند.
اکبر میغی با اشاره به انجام مطالعات مشترک سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان همکاری های ژاپن ( جایکا) اظهار کرد: نتیجه مطالعه پرندگان نشان داد که بیش از ۱۴۰ هزار پرنده عبوری و زمستان گذران در فصل پاییزو زمستان به تالاب می آیند
به گفته وی بر اساس این تحقیقات حدود یکهزار و ۳۰۰ قطعه پلیکان خاکستری فصل زمستان گذشته را در تالاب انزلی سپری نمودند که این تعداد پنج تا ۱۰ درصد جمعیت کل این پرنده را در جهان شامل می شود.
وی تصریح کرد : همچنین در این مطالعه دو هزار و ۷۲۵ آشیانه جوجه آوری پرستوی دریایی تیره ثبت شده که این تعداد یک درصد از کل جمعیت جهانی دارای معیارهای لازم جهت ثبت در سایت کنوانسیون رامسر را دارا است .
میغی افزود: پس از خوتکای پر سفید ، مرغابی سانان ،چنگر و غاز به تالاب می آیند و با سردتر شدن هوا اواخر پاییز شاهد حضور قو و پلیکان هستیم .
وی با اشاره به وجود ۴۵ درصد گونه های پرندگان کشور در تالاب انزلی خاطرنشان کرد : حضور و تنوع پرندگان از شاخصه های اصلی ادامه حیات این اکوسیستم پویا است.
رییس اداره محیط زیست انزلی متذکر شد: تمام تلاش مجموعه برای فراهم آوری محیطی مناسب برای این پرندگان با همراهی و همسویی جامعه محلی است.
به گزارش خبرنگار ایرنا، تالاب انزلی با حدود ۲۰ هزار هکتار مساحت و ۳۸۰ هزار هکتار حوزه آبخیز، ۲۴ متر پائین تر از سطح آب های آزاد در جنوب غربی سواحل دریای خزر در استان گیلان واقع شده است.
این تالاب شامل بخش های شرقی، غربی، مرکزی، سلکه، سرخانکل و سیاه کشیم است که از شرق به روستای پیر بازار، از غرب به کپورچال و آبکنا ، از جنوب به صومعه سرا و قسمتی از شهرستان رشت محدود می‏شود.
تالاب انزلی محل تخم ریزی گونه های مهمی از آبزیان خزر و محل زمستان گذرانی پرندگان مهاجر و ذخیره گاه طبیعی بسیاری از گیاهان ارزشمند از جمله لاله تالابی و نیلوفر آبی است.

ارسال دیدگاه

روی شکلک مورد نظر کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette