10

به دنبال اجرای پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی ، عملیات لایروبی و برداشت رسوبات پهنه تالاب بالغ بر ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است .

مدیر کل محیط زیست گیلان گفت : هم اکنون ٩ پارامتر فیزیکی و شیمیایی تالاب بصورت آنلاین بر روی وبسایت اداره کل محیط زیست گیلان نمایش داده میشود.

امیر عبدوس در گفت و گو با سایت خبری محیط زیست ایران IENA ، با بیان اینکه پایش اکولوژیک تالاب انزلی یکی از محورهای پروژه مدیریت تالاب انزلی محسوب می شود گفت : درراستای اجرای این پروژه ایستگاه پایش آنلاین تالاب انزلی در مصب تالاب احداث و راه اندازی شده و هم اکنون ٩ پارامتر فیزیکی و شیمیایی تالاب بصورت آنلاین بر روی وبسایت این اداره کل نمایش داده می شود.

به گفته وی تمامی ۵ پاسگاه محیطبانی تالاب انزلی مجهز به دوربینهای پایش تالاب شدند .
عبدوس تاکید کرد : تاکنون عملیات لایروبی و برداشت رسوبات پهنه تالاب انزلی بالغ بر ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است در عین حال عمیلات احداث تله رسوبگیر بر روی رودخانه پسیخان ، احداث تله رسوبگیر بر روی رودخانه سیاه درویشان ، احداث تله رسوبگیر بر روی رودخانه شیله سر با ۹۰ درصد پیشرفت رو به اتمام است .

وی گفت : احیاء آبراهه های قدیمی و احداث آبراهه های جدید نیز با پیشرفت ١٠٠ درصدی به اتمام رسیده است .

مدیر کل محیط زیست گیلان با بیان اینکه پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی با مشارکت آژانس همکاریهای بین المللی کشور ژاپن انجام شده است گفت : تدوین دستورالعمل اکوتوریسم در تالاب ، تدوین دستورالعمل پایش تالاب ، زون بندی تالاب ، آموزش زیست محیطی زینفعان و بهره برداران ،توسعه نهادی(ایجاد تشکیلات و ستاد متشکل از تمامی دستگاههای اجرایی ذیمدخل و بهره برداران و ذینفعان برای مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی) از جمله دستاوردهای اجرای این پروژه بوده است .

به گفته عبدوس در ٢۶ نقطه در تالاب به مدت ١۶ ماه نمونه برداری و آزمایشات پارامترهای فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیکی، فلزات سنگین و سموم انجام شد همچنین تاکنون بروزرسانی مطالعات طرح جامع تالاب بطور ۱۰۰ درصد انجام شده است .
وی ادامه داد : بررسی امکان پرورش کپورماهیان در پن، بررسی امکان پرورش ماهیان اقتصادی در اراضی حاشیه تالاب و مولدسازی ماهیان بومی تالاب انزلی از جمله پروژه های در دست اجرای این اداره کل می باشد .

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

a.n.z

۷ خرداد ۱۳۹۲

بقول بابا پنجعلی : الکی میگه!

پاسخ

مژگان

mojshekan پاسخ در تاريخ خرداد ۷ام, ۱۳۹۲ ۱۸:۳۰:

الللللکی میگه؟ :-((

guilak

گیلک

۷ خرداد ۱۳۹۲

البته دستشان درد نکند. فکر نکنم اتمام ان ۵۰ در صد باقیمانده به عمر ما وصال بدهد. می دانید چند سال است که مشغول لایروبی و به عبارت با کلاس تر امروزی برداشت رسوبات پهنه تالاب هستند؟ می ترسم اگر بگویم باور نکنید.فراموش نکنید که موقع شروع نام این کار لایروبی بوده و امروزه یک عبارت دیگر جایگزین شده است .نه اصلا بهتر است از خودشان بپرسید. من که از شنیدن کلماتی همچون لایروبی و برداشت رسوبات پهنه تالاب خسته شده ام .لطفا هر وقت تمام شد اطلاع رسانی کنید.اگر اینطور پیش برود وقتی ۵۰ درصد باقیمانده تمام شود ان ۵۰ در صد انجام شده قبلی به لایروبی مجدد نیاز خواهد داشت.خسته نباشید.

پاسخ

مژگان

mojshekan پاسخ در تاريخ خرداد ۸ام, ۱۳۹۲ ۱۲:۱۳:

ممنون از نظرات خوب و شفافت گیلک عزیز :-) آره این درصد همیشه همینه بیشتر نمیشه احتمالا کمتر هم میشه، مثل پروژه کنارگذر…