81365552-6041047

پونه نیکوی شاعر جوان اهل انزلی برگزیده بخش شعر دومین دوره جایزه ادبی- علمی زنده یاد دکتر طاهره صفارزاده شد.

این شاعر اهل انزلی روز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: دکتر صفارزاده کارهای ارزشمند بسیاری در حوزه ادبیات و ترجمه انجام دادند.

پونه نیکوی افزود: شاید یکی از بزرگترین ویژگی های کار دکتر صفارزاده شناخت تخصصی نسبت به واژگان بود.

وی خاطرنشان کرد: ایشان با آن بعد روحانی که در وجود خود پرورش داده بودند توانستند به خلق یک کار بدیع دست بزنند.

این بانوی شاعر تصریح کرد: ترجمه های ایشان بسیار هنرمندانه بدیع و خلاق است .

اختتامیه دومین جایزه ادبی ـ علمی طاهره صفارزاده عصر روز یکشنبه به همت مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری و خبرگزاری فارس در تالار سوره مهر حوزه هنری تهران برگزار شد.

در این مراسم در بخش بانوی برگزیده فرهنگ از دکتر حکیمه دبیران استاد دانشگاه، شاعر، پژوهشگر که دورانی نیز رئیس دانشگاه الزهرا بوده تقدیر به عمل آمد. در بخش شعر نیز پونه نیکوی از گیلان و آزاده سالمی از اصفهان و در بخش مقاله های پژوهشی و پایان نامه شراره کامرانی برگزیده شدند.

دکتر طاهره صفّارزاده شاعر، نویسنده ، محقق و مترجم در ۲۷ آبان ۱۳۱۵ در سیرجان در خانواده ای متوسط که پیشینه ای عرفانی داشتند متولد شد. در ۶ سالگی تجوید و قرائت و حفظ قرآن را در مکتب محل آموخت . تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در کرمان گذرانید. نخستین شعر را در ۱۳ سالگی سرود که نقش روزنامه دیواری مدرسه شد. اولین جایزه شعر را که یک جلد دیوان جامی بود در سال چهارم دبیرستان به پیشنهاد دکتر باستانی پاریزی که آن زمان از دبیران دبیرستان بهمنیار بود، از رئیس آموزش و پرورش استان دریافت کرد.

نزد ملت ایران شهرت طاهره صفّارزاده با شعر ‘کودک قرن ‘ پدید آمد. در امتحان ورودی دانشگاه در رشته های حقوق ، زبان و ادبیات فارسی، و زبان و ادبیات انگلیسی قبول شد و چون تردید در انتخاب داشت خانواده اش به استخاره رجوع کردند و در نتیجه در زبان و ادبیات انگلیسی لیسانس گرفت .

مدتی به عنوان مترجم متون فنی در شرکت نفت کار کرد و چون به دنبال یک سخنرانی در اردوی تابستانی فرزندان کارگران مجبور به ترک کار شد، برای ادامه تحصیل به انگلستان و سپس به آمریکا رفت . در دانشگاه آیوا، هم در گروه نویسندگان بین المللی پذیرفته شد و هم به کسب درجه MFA نایل آمد. MFAدرجه ای مستقل است که به نویسندگان و هنرمندانی که داوطلب تدریس در دانشگاه باشند اعطا می شود و نویسندگان به جای محفوظات و تاریخ ادبیات به آموختن نقد به صورت تئوری و عملی و انجام پروژه های ادبی متنوع مطالعات وسیع درباره آثار نویسندگان و شاعران می پردازند. دوره آن یک سال بیش از فوق لیسانس است و استخدام دارنده این مدرک در دانشگاههای آمریکا با پایه دکتری انجام می پذیرد.

طاهره صفّارزاده برای دروس اصلی ‘شعر امروز جهان ‘، ‘نقد ادبی ‘ و ‘نقد عملی ترجمه ‘ را انتخاب کرد و در مراجعت به ایران اگرچه به دلیل فعالیتهای سیاسی در خارج، مشکلاتی برای استخدام داشت اما چون در کارنامه اش از ۴۸ واحد درسی ۱۸ واحد ترجمه ثبت شده بود و کمبود و نبود استاد ترجمه برای رشته های زبان خارجی باعث گله مندی گروههای زبان بود، در سال ۱۳۴۹ با استخدام او در دانشگاه ملی (شهید بهشتی) موافقت شد.

در آغاز نهضت اسلامی ، به کمک نویسندگان سرشناس و متعهّد مسلمان به تأسیس مرکزی به نام ‘کانون فرهنگی نهضت اسلامی ‘ اقدام کرد. در مدت مسئولیت او حدود ۳۰۰ هنرجو در رشته های سینما، عکاسی ، تئاتر، نقاشی ، گرافیک ، شعر و داستان ، در آن مرکز پرورش یافتند که بعداً از دست اندکاران و مسئولان فرهنگی و هنری انقلاب شدند.

دکتر طاهره صفّارزاده پس از انقلاب از سوی همکاران خود در دانشگاه شهید بهشتی به عنوان رئیس دانشگاه و نیز رئیس دانشکده ادبیات انتخاب شد. همزمان با سرپرستی دانشکده ادبیات ‘طرح بازآموزی دبیران ‘ را به اجرا درآورد. در سال ۵۹ پیرو نشر مقالات انتقادی او درباره آموزش زبانهای خارجی در ایران از سوی ستاد انقلاب فرهنگی برای مسئولیت برنامه ریزی زبانهای خارجی از وی دعوت به عمل آمد.

دکتر صفّارزاده در سال ۷۱ از سوی وزارت علوم و آموزش عالی ‘استاد نمونه’ اعلام گردید و در سال ۸۰ پس از انتشار ترجمه ‘قرآن حکیم ‘ به افتخار عنوان ‘خادم القرآن ‘ نایل شد.

در زمان همکاری با فرهنگستان زبان و ادب فارسی طرح تهیه ‘فرهنگهای تخصصی ‘ وی که با ضوابط علمی و پیشنهادهای جدید تدوین شده، به تصویب رسید و مورد بهره برداری اهل علم قرار گرفت .

تاکنون علاوه بر مقالات و مصاحبه های علمی و اجتماعی از طاهره صفّارزاده بیش از ۱۴ مجموعه شعر و ۱۰ کتاب ترجمه یا درباره نقد ترجمه در زمینه های ادبیات ، علوم، علوم قرآنی و حدیث منتشر شده وگزیده سروده های او به زبانهای گوناگون جهان ترجمه شده اند.

دکتر طاهره صفّارزاده در ماه مارس ۲۰۰۶ همزمان با برپائی جشن روز جهانی زن ، از سوی سازمان نویسندگان آفریقا و آسیا (Afro – Asian Writers’ Organization) به عنوان شاعر مبارز و زن نخبه و دانشمند مسلمان برگزیده شد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

انزلیچی

انزلیچی

۵ آبان ۱۳۹۳

:yes:

پاسخ