82016897-70618906[1]

 

پرندگان مهاجر با آمدن بهار ، قرار از کف داده و تالاب انزلی را به قصد سرزمین های دیگر ترک کردند.
قوهای سپید ، مرغابی های رنگین بال ، خوتکای ابرو سفید ، چنگر و درنا و فلامینگو راهی گشت و گذار و اقامت در سرزمین های دیگر شدند.
پرندگان مهاجر تالاب را ترک کردند، اما این مام مهربان همچنان شاهد پرواز شادمانه پرستوهای دریایی ، چنگرهای نوک سرخ ، حواصیل ها ، سنقر تالابی و دیگر پرندگان بومی است .
لاله های تالابی ، نیلوفر و مریم آبی و دیگر گیاهان تالابی کم کم از خواب بر می خیزند و سبز می شوند و خود را برای جوانه زدن و به گل نشستن آماده می کنند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست انزلی درباره کوچ پرندگان گفت : همه ساله در این موقع از سال شاهد بازگشت پرندگان و ترک تالاب انزلی و دیگر تالاب ها و محل های زمستان گذرانی این پرندگان هستیم .
اکبر میغی عصر چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد : کریدورهای دقیق پرواز پرندگان مهاجر هنوز مشخص نیست و به همین منظور با همکاری جایکا (سازمان همکاری های بین المللی ژاپن) تحقیقاتی را برای مسیریابی از طریق وصل کردن حقله های ردیاب به پای تعدادی از گونه ها آغاز کرده ایم .
وی شرایط مناسب برای زندگی ، امنیت و مواد غذایی را ازجمله عوامل موثر برای انتخاب محل های استراحت و گذران پرندگان عنوان کرد .
رئیس اداره محیط زیست انزلی خاطرنشان کرد : بیش از ۸۰ گونه پرنده مهاجر، پاییز و زمستان گذشته مهمان تالاب انزلی بودند .
هر ساله با سرد شدن و یخ بستن تالاب ها و عرصه های آبی در عرض های شمالی، پرندگان مهاجر به سرزمین های جنوبی تر سفر می کنند.
گیلان به دلیل دارا بودن تالاب های مهمی چون انزلی ، بوجاق ، امیرکلایه ، استیل ، جوکندان و عرصه های آبی گسترده دیگر و سواحل خزر ، دارا بودن هوای مناسب و وجود امنیت و مواد غذایی سرشار از مهمترین مناطق زمستان گذرانی پرندگان است.
اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان در پایان سال گذشته از سرشماری ۲۰۴ هزار و ۶۶۳ پرنده مهاجر در این استان خبر داد.
سرشماری پرندگان آبزی گیلان از ۱۳ تا ۲۳ دی ماه توسط دو گروه از کارشناسان و متخصصان پرنده شناسی با همکاری محیط بانان به کمک تلسکوپ و دوربین دو چشمی در ۳۳ سایت استان انجام شد.
بیشترین تعداد پرندگان مهاجر در تالاب بین المللی انزلی بویژه پناهگاه حیات وحش سرخانکل و متنوع ترین گونه ها در پارک ملی بوجاق بندرکیاشهر سرشماری و شناسایی شدند.
بیشترین جمعیت پرندگان سرشماری شده متعلق به مرغابی سانان به ویژه خوتکا بود. پلیکان خاکستری و عقاب تالابی از گونه های در خطر انقراض جهانی نیز در تالاب انزلی رویت شدند. از دیگر گونه های ارزشمند سرشماری شده غاز پیشانی سفید ، قوی فریاد کش ، قوی گنگ، اردک سرسیاه، اردک بلوطی ، اردک تاجدار، کشیم شاخدار، کاکایی مدیترانه و کاکایی بزرگ بود.
مشاهده جمعیت قابل توجه پلیکان خاکستری و سفید در کنار هم در تالاب انزلی و سرشماری گونه های ارزشمند و کمیابی همچون اردک سر سیاه و مرگوس بزرگ و سفید، کاکایی مدیترانه ای و اسکوای قطبی بسیار حایز اهمیت بود.
طبیعت زیبا ، گیاهان ، پرندگان و دیگر جانوران برای بقا همواره نیازمند توجه و حمایت هستند. به هوش باشیم که زندگی ما وابسته به حفاظت از طبیعت و همه زیستمندان جهان است./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *