مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت:  توسعه پرنده نگری و جذب گردشگران برای تماشای پرندگان استان از برنامه های مهم اداره کل محیط زیست گیلان است.

مهندس امیر عبدوس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه گیلان،گفت:گیلان به دلیل موقعیت مناسب اکولوژیکی و برخورداری از منابع آبی غنی از قبیل تالاب ها، آبگیرها، اراضی شالیزاری، استخرهای وسیع پرورش ماهی و آب بندان های فراوان، یکی از مهم ترین زیستگاههای پرندگان در خاورمیانه محسوب می شود. ادامه مطلب …

وی افزود:سالانه به طور میانگین ۱۵۰هزار پرنده آبزی و کنارآبزی، شامل ۳۶۸ گونه از ۵۲۴ گونه پرنده مهاجر به کشور، تالاب های گیلان را برای زمستان گذرانی انتخاب می کنند که حدود ۲۰ گونه از آنها، نادر و کمیاب هستند.

وی با اشاره به اینکه تالاب بین المللی انزلی وپارک ملی بوجاق کیاشهروامیرکلایه درمجموع با بیش از ۲۴ هزار هکتار وسعت، ازمهمترین زیست گاهها ومناطق حفاظت شده استان هستند که پرندگان ازابتدای فصل مهاجرت – ازاوایل مهرماه تا پایان فروردین سال بعد – درآن زمستان گذرانی می کنند،خاطر نشان کرد:۷۵ درصد زیستگاههای پرندگان در استان جزء مناطق شکارممنوع بوده و شکار پرندگان درآن غیرقانونی است.

مدیر کل حفاظت زیست گیلان ادامه داد:در حال حاضر بسیاری از کشورها با برگزاری اکوتورهای پرنده نگری در آمد های بسیار خوبی را کسب می کنند و آن را صرف حفظ محیط زیست پرندگان منطقه خود می کنند و توسعه پرنده نگری و جذب گردشگران برای تماشای پرندگان استان از برنامه های مهم اداره کل محیط زیست گیلان است.

وی با اشاره به تکمیل پناهگاه پرنده نگری در حیات وحش سلکه واقع در شهرستان صومعه سرا،اظهار کرد:مسیر پیاده روی در ظلع جنوبی سلکه به طول تقریبی ۳۰۰متر شن ریزی شده است که به محوطه مبله ختم می شود و گردشگران با عبور از این مسیر ضمن آشنایی با روشهای کشت سنتی برنج در مزارع مجاوربا گیاهان بومی منطقه نظیر اقاقیا،بیدو لویی آسنا شده و زیستگاه پرندگان کنار آبزی را مشاهده می کنند.

وی تصریح کرد:در پایان مسیر ،چرخه اکولوژیک موجودات تالابی جهت آشنایی بازدید کنندگان بر تابلوها نشان داده شده است تا گردشگران با اهمیت نقش موجودات در تالاب آشنا شوند.

مهندس عبدوس گفت:به منظور دستیابی به مخفیگاه برنده نگری پل چوبی قدیمی در پناهگاه حیات وحش سلکه  بازسازی شده است.

به گزارش ایسنا،ورود سالانه بیش از ۱۵۰ هزارپرنده مهاجربه تالاب های گیلان علاوه برحفاظت از اکوسیستم منطقه، می تواند فرصتی برای توسعه صنعت توریسم وگردشگری باشد.بی شک ارتقاء فرهنگ عمومی در حفاظت از پرندگان مهاجربه جای شکار، ایجاد اشتغال محلی برای افراد بومی و همکاری تمامی نهاد ها با سازمان حفاظت محیط زیست درپیشگیری از شکار غیر مجاز پرندگان می تواند گامی موثر در حفظ گونه های مختلف پرندگان مهاجر باش.

منبع خبر: ایسنا

انزلی کلاب: امیدواریم که در عمل هم شاهد فعالیتهای موثر تری برای احیاء تالاب انزلی باشیم. وضعیت وخیم تالاب انزلی این نعمت خدادادی به استان گیلان نیازمند رسیدگی است، اگر امروز اقدامی شایسته صورت نپذیرد، شاید فردا دیر باشد …

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

تالاب انزلی

۱۷ مرداد ۱۳۹۱

آقای عبدوس ما توی همین سایت مطالب زیادی از شما خوندیم. پس چه زمان این طرحهها عملی میشه؟

پاسخ

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ مرداد ۱۸ام, ۱۳۹۱ ۱۶:۴۵:

اگر در اینده شرایط فراهم بشه سعی میکنیم حتما یک مصاحبه حضوری با ایشون ترتیب بدیم.

m.d

۱۷ مرداد ۱۳۹۱

کم کم این پرنده ها هم ازاینجا میرن بس که مسولین شهرمون با عرضه هستند….

پاسخ