احسان هادی پور رئیس محیط زیست شهرستان بندر انزلی در گفتگوبا خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان؛ در رابطه با افزایش پساب در تالاب انزلی اظهار کرد: آبی که وارد تالاب انزلی می شود، مملو از کود و سم و یا پساب های دامداری ها است که این وضعیت باعث پدیده پرغذایی در تالاب انزلی شده است.

وی افزود: پدیده پرغذایی باعث رشد ناهمگون و نامتناسب برخی از گونه ها شده و رشد نامتناسب برخی گونه ها باعث نابودی بسیاری از گونه های دیگر می شود .

هادی پور گفت: افزایش بیش از حد گیاهان در تالاب انزلی موجب انفجار جمعیت در تالاب می شود. این موضوع در برخی گونه های گیاهی اتفاق می افتد و باعث از بین رفتن تنوع زیستی و بافت گیاهی و جانوری منطقه می شود و شرایط را به نفع اندکی از جانوران تغییر می دهد.

وی ادامه داد: زمانی که این گیاهان افزایش می یابند، نابودی اکسیژن آب ، تولید c02 و اسیدی شدن آب را به همراه دارد و در فصل پاییز لاشه این گیاهان به سطح آب می آید و تبدیل به لجن می شود. چنین وضعیتی باعث کاهش عمق آب تالاب می شود و چون اکسیژنی در آب وجود ندارد، لجن روی سطح آب فرصت تجزیه شدن ندارد و بوی نامطبوع تولید می کند و همین شرایط در جمعیت اکوسیستم یک نوع یکنواختی ایجاد می کند.

رئیس محیط زیست شهرستان بندر انزلی تصریح کرد: انعطاف پذیری حیات گونه ها در مناطقی وجود دارد که تنوع زیستی بالا است. در مناطقی که تنوع زیستی کاهش می یابد، حیات اکوسیستم به خطر می افتد که این یک اصل بوم شناختی است.

وی در پایان گفت: اکوسیستم های تالابی یکی از متنوع ترین اکوسیستم های جهان هستند؛ به همین دلیل به شدت به تنش های منطقه واکنش نشان می دهند و سریع نابود می شوند

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

sari

۲۳ تیر ۱۳۹۷

خالق هستی روزی هر مردمی راطبق سرزمین واب وخاک اش برای شان فراهم نموده .روزی مردم شهر مان را در تالاب وساحل قرار داده . که روزگاری مردم بخاطر داشتن مسئولین لایق وبا شهامت روزی خود را از ساحل وتالاب ورودخانه فراهم می نمودنند . که این منبع در امد روز به روز در حال نابودی است .تالاب در حال خشک شدن .ساحل .بلااستفاده وارزش وبهائ دادن با آب فاضلاب وتوالت ها در حال مرگ بسر می برد .ساحلی وتالابی که منبع تغذیه ما انسانها بوده .. حال نمی دانیم دوستان مسئول ما برای نسل های اینده چه جوابی خواهند داشت..ای کاش اندکی بفکر نجات ساحل وتالاب بودنند..ای کاش در خروجی رودخانه ها رودخانه های که به تالاب ودریا می ریزند .با گذاشتن فیلتر های مخصوص .از ورود مواد زائد جلوگیری می کردنند . ویا باطرحوبرنامه ریزی های درست .از ساحل همانند گذشته های این سرزمین در آمد زائی می نمودنند .ویا .برای نجات تالاب .با ایجاد نمودن طرحهای اصولی هم از مرگ تالاب جلوگیری می کردنند وهم منبع در امدزائئی تبدیل اش می نمودنند وهم به منبع تغذیه ساکنین این شهر این استان تبدیل می شد. ..اندکی نیاز به همت وهم فکری . شدنی است هیچ کاری نشدنی نیست ونخواهد بود ..تصویر من از تالاب همیشه این بوده که با تلاش همت همگانی خود این تالاب را برای بقا وزیستن بنائ نهاده اند .احساس نمی کنم .سازنده اش طبیعت بوده.همانند احداث سد های که امروزه درحال احداث می باشد..بهنظر اینجانب تنها راه نجات تالاب . ایجاد نمودن دیواره های مخصوص در دور تا دور تالاب وریختن. املا ئ ورسوبات تالاب در داخل دیواره ها . با کمک کفی های شناور در مکانهای مختلف .. .که به مرور زمان می توان بر روی دیواره های دور تا دور تالاب .برنامه وطرح های مخصوص پیاده واجرا نمود .همانند .بلوار ویا اطراف دهنه بلوار

پاسخ