82106659-70785413[1]

 

بالغ بر ۵۰ نفر از فعالان محیط زیست، بخشی از تالاب بین المللی انزلی را از زباله های شناور پاکسازی کردند.
رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان انزلی روز پنجشنبه درحاشیه برگزاری این مراسم اظهار کرد: پاکسازی تالاب انزلی در راستای گرامیداشت هفته محیط زیست برگزار شده و ارگان های مختلفی از جمله جمعیت هلال احمر و اداره ورزش و جوانان شهرستان، محیط زیست را دراین امر یاری دادند.
اکبر میغی افزود: متاسفانه پس از هر بارندگی و سیلاب در تالاب انزلی، حجم انبوهی از زباله های شناور از سمت رودخانه پیربازار رشت وارد عرصه این تالاب می شود.
وی با تاکید برتوجه ویژه مسئولان به این تالاب بین المللی اظهار امیدواری کرد: با تلاش بیشتر مسئولان در راستای مدیریت صحیح پسماند در سطح استان گیلان، از بروز چنین صحنه های ناخوشایندی در تالاب انزلی جلوگیری شود.
میغی یادآور شد: در پاکسازی امروز تالاب انزلی بالغ بر یک تن زباله شناور از سطح تالاب جمع آوری شده است.
به گزارش خبرنگار ایرنا، تالاب انزلی با حدود ۱۸ هزار هکتار مساحت و ۳۸۰ هزار هکتار حوزه آبخیز، ۲۴ متر پائین تر از سطح آب های آزاد در جنوب غربی سواحل دریای خزر در استان گیلان واقع شده است.
این تالاب شامل بخش های شرقی ، غربی ، مرکزی ، سلکه ، سرخانکل و سیاه کشیم است که از شرق به روستای پیر بازار ، از غرب به کپورچال و آبکنار ، از جنوب به صومعه سرا و قسمتی از شهرستان رشت محدود می‏شود.
تالاب انزلی محل تخم ریزی گونه های مهمی از آبزیان خزر و محل زمستان گذرانی پرندگان مهاجر و ذخیره گاه طبیعی بسیاری از گیاهان ارزشمند از جمله لاله تالابی و نیلوفر آبی است.
ورود انواع فاضلاب ها، رسوبات ورودی از رودخانه ها ، فقدان آبخیزداری مناسب ، برداشت بی رویه جنگل در بالادست و تصرفات اراضی تالابی ، برداشت بی رویه آب و ورود گیاهان مهاجم غیربومی همچون آزولا و سنبل آبی حیات تالاب انزلی را به خطر انداخته است.
احیاء حوزه آبخیز تالاب با احداث تله های رسوبگیر ، ایجاد تالاب مصنوعی برای پایش طبیعی رسوبات و فلزات سنگین ، برداشت رسوبات ، نی زدایی و احیاء آبراهه های دارای شرایط اضطراری از جمله برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست برای مدیریت تالاب انزلی عنوان شده است./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *