82057084-70691285[1]

موشکهای پلاستیکی زمین را هدف گرفته اند ، لاستیکهای فرسوده خودرو همچون غده هایی از خاک سر برآورده اند ، قالی ایرانی در پشت بشقاب ماهواره از یاد رفته و پسماندهای پلاستیکی بسان فسیلهای معاصر طبیعت را تسخیر کرده اند .
نمایشگاه چیدمان ‘ پاپیچ ‘ آرمان بابایی صداقت هنرمند لاهیجانی در نگارخانه کوچه باغ با ما از سیطره زندگی ماشینی، سرگشتگی انسان امروز در بین سنت و مدرنیته و گسست فرهنگی سخن می گوید.
آرمان صداقت در مورد نمایشگاهش گفت : هنر چیدمان installation art بخشی از هنر جدید و مفهومی است .
وی با اشاره به این که هنر از قالب گذشته تجسمی که اثر روی بوم دو بعدی خلقی می شد خارج شده و محدوده ای برای خودش قائل نیست خاطرنشان کرد: این هنر روی مفهوم تمرکز دارد و از هر ماده و وسیله ای می تواند استفاده کند .
به گفته صداقت بخشی از خاصیت هنر جدید این است که هنر را از محدوده گالری به میان مردم می برد تا پیامش را به مردم کوچه بازار انتقال دهد.
هنرمند در این گالری ۲۶ اثر خود را که برخی به صورت مجموعه است به مدت یک هفته تا در معرض تماشای مخاطبان قرار داده است .
وی که دغدغه های زیست محیطی از آثارش پیداست می گوید : در گیلان برای دفن و سوزاندن زباله دچار مشکلیم اما بی توجه به اثرات منفی پسماندها و پسابها زمین و منابع آبی را آلوده نموده و خود را در معرض بیماری هایی چون سرطان قرار می دهیم .
صداقت همچنین از تقابل فرهنگ ها و سلطه فرهنگهای غالب بر خرده فرهنگها در تمام جهان از جمله سرزمین ما ایران سخن گفت.
به گفته وی تقابل این فرهنگها و سیطره فرهنگهای غالب ، خرده فرهنگها را دچار یک نوع بی هویتی و بی ریشگی می کند و به عبارتی خرده فرهنگها را می بلعد .
هنرمند با آثارش سعی دارد که مخاطبان را به شناخت بهتر از این مساله رهنمون سازد و آنها را به حفظ طبیعت به عنوان زیستگاه و هویت به عنوان فرهنگ هر انسان دعوت کند.
صداقت خاطرنشان کرد : شهرداری ها بعنوان متولی بحث زیباسازی شهری می توانند با سفارش آثار ، زمینه و انگیزه خلق آثار معناگرا و انتقال فرهنگ به افراد جامعه را فراهم نمایند .
*هنرمند از نگاه منتقد هنری
صمد توانا استاد نقاشی و معماری و منتقد هنری در بیانیه نمایشگاه پاپیچ در مورد آثار صداقت می گوید : با یقین می توان گفت که کارهای صداقت تقابل فرهنگ سنتی و رویکردهای زندگی معاصر را نشانه گرفته است.
لیکن او فضای خالی بین این دو دوره متفاوت را به شکل انعکاسی ارائه می دهد نشانه هایی که در خاطرات او به صورت نوستالژیک حک شده اند و یک پدیده تکنولوژیک جدید نمی تواند به تمامی جایگزین گزاره های تصویری سنتی او شود برای همین تلاش می کند آنها را با هم آشتی دهد .
آرمان بابایی صداقت متولد سال ۱۳۶۳ لاهیجان و دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته نقاشی از دانشکده هنر و معماری واحد تهران مرکز است.
در سوابق این هنرمند حضور در چندین نمایشگاه گروهی و انفرادی داخلی و خارجی از جمله حضور در نمایشگاه گروهی کانسپچوال آرت و هاپنینگ گالری برگ تهران سال ۱۳۸۱، عضویت در هیات امنای انجمن هنرهای تجسمی لاهیجان و ریاست انجمن از سال ۱۳۸۸ تا سال ۱۳۹۰ ،عضویت در مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی ایران سال ۹۰،
نفر برگزیده در اولین جشنواره هنر جدید، موزه هنرهای معاصر اهواز ، سال ۱۳۹۰،حضور در جشنواره نقاشی گروهی آکادمی لیون فرانسه وانتخاب اثر سال ۱۳۹۰، پذیرفته شدن اثر در فراخوان انتشار کتاب از آثار هنرمندان تجسمی انتشارات یساولی، سال ۱۳۹۰،برگزاری اولین نمایشگاه اکسپو گیلان با حضور ۵۳ نقاش گیلان ۱۳۹۱ ، پذیرفته شدن در فستیوال شش هفته با هنر مدرن ایران در کانادا سال ۱۳۹۱ ، برگزیده جشنواره پرسبوک و حضور در نمایشگاه گروهی خانه هنرمندان تهران ۱۳۹۱ ،حضور در نمایشگاه گروهی هنر جدید گالری من،تهران ۱۳۹۱ دیده می شود.
این نمایشگاه تا ۱۷ اردیبهشت از ساعت ۱۶ الی ۲۰ در نگارخانه کوچه باغ واقع در جاده رشت انزلی روستای گورابجیر صحرا ،کوچه سیار پلاک ۷۴ ، تلفکس ۰۱۳۳۴۴۳۶۱۰۱ در معرض تماشای علاقمندان به هنر قرار دارد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *