80600055-3836742

آیین پانزدهمین سالگرد درگذشت سیروس قایقران ۱۸فروردین از سوی ستاد بزرگداشت زنده یاد قایقران و با حضور تیم های مختلف ملوان ، هم تیمی ها و پیشکسوتان ، مدارس فوتبال و دوستداران در زادگاهش برگزار خواهد شد.

رییس هیات فوتبال انزلی روز چهارشنبه به ایرنا گفت: روز ۱۸فروردین سالروز در گذشت مرحوم قایقران از ساعت ۱۶ در مسجدحسینیه کلویر در جوار مزار وی مراسم مداحی وسخنرانی اجرا می شود .

ˈمحمود رمضانی ˈاظهار کرد: در ساعت ۲۰ این روز نیز مراسم بزرگداشت این بازیکن افتخار آفرین فوتبال کشورمان و تیم ملوان بندرانزلی همراه با تجلیل از قهرمانان برتر فوتبال ، بازیکنان برتر فنی و اخلاقی و قهرمانان برخی رشته های دیگر در سالن اجتماعات اداره فرهنگ وارشاد اسلامی انزلی واقع در خیابان معلم برگزار خواهد کرد.

زنده یاد سیروس قایقران سال ۱۳۴۰درمحله کلویر بندرانزلی پا به عرصه زندگی نهاد.وی از همان ابتدای کودکی به فوتبال در زمینهای خاکی کلویر روی آورد و با استعداد درخشانش به عضویت تیم فوتبال منتخب آموزشگاهها درآمد. وی سال ۱۳۵۶ در سن ۱۶ سالگی موفق شد به عنوان یکی از بازیکنان اصلی در تیم های نوجوانان و جوانان ملوان استعداد خود را به نمایش بگذارد و با مهارت های منحصر به فردش ملوان را به رتبه قهرمانی باشگاههای گیلان رساند. وی در سالهای ۵۷ تا ۶۳ افتخارات زیادی را برای ملوان و گیلان کسب کرد .

قایقران درسال ۱۳۶۳به تیم ملی دعوت شد ودرسال ۶۶ تنها فوتبالیست شهرستانی بود که شادروان دهداری بازوبند پرافتخار کاپیتانی تیم ملی ایران را به بازوان او بست. در سال ۶۷ در جام ملتهای آسیا در قطر ، تیم ملی ایران با رهبری سیروس به مقام سومی دست یافت و در سال ۶۹ تیم ایران را با گلهای زیبایش پس از ۲۰ سال به قهرمانی در بازیهای آسیایی پکن رساند. سیروس درآن دوران نه تنها در ایران بلکه در آسیا و اروپا هم به عنوان یک بازیکن استثنایی مطرح شدوبا وجود داشتن پیشنهاد از تیم های اروپایی به الاتحاد قطر پیوست. سیروس دراوج شهرت هرگزمغرور نشد و اصالت خود را فراموش نکرد وبعد از مدتی بازی در قطر ، مجددا به تیم اول خود ملوان پیوست و این تیم را قهرمان جام حذفی و راهی مسابقات آسیایی کرد.

سیروس درسال ۷۲به عنوان بازیکن وسپس مربی به تیم کشاورز تهران پیوست ونتایج قابل توجهی بدست آورد. وی سپس به تیم دسته دومی مسعود هرمزگان پیوست و مدتی درآنجا مشغول مربیگری شد .

درسالهای ۷۶ و۷۷ سیروس بارها تمایل خود را برای بازگشت به ملوان به عنوان بازیکن یا مربی اعلام کرد. دراوایل سال ۷۷ که وی برای تعطیلات نوروز به انزلی آمده بود در بازگشت به تهران همراه خانواده اش دراتومبیل رنوی خود در حوالی امامزاده هاشم با کامیون خاور تصادف نمود که منجر به فوت وی و فرزندش شد.

گرچه ۱۵ سال از مرگ قایقران می گذرد اما یاد او همچنان در ذهن مردم انزلی و فوتبال دوستان کشورمان زنده است .

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *