81564138-6375618

 

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان از پهلوگیری ۸۴۶ فروند شناور باری و نفتی طی سال گذشته در بندرگاه انزلی خبر داد.
سید علی نعیمی اظهار کرد : این میزان پهلوگیری کشتی در مقایسه با ۷۵۸ فروند سال ماقبل حاکی از رشد ۱۱٫۶ درصدی است.

وی خاطرنشان کرد: پارسال دو میلیون و ۶۹۷ هزار و ۶۸ تن کالا در این بندرگاه تخلیه و بارگیری شد که در مقایسه با دو میلیون و ۲۴۳ هزار و ۵۷۸ تن سال ماقبل، ۲۰٫۲ رشد نشان می دهد .

وی میزان ترانزیت مواد نفتی تخلیه شده در سال گذشته را ۱۰۳ هزار و ۱۹۲ تن ، ترانزیت خودرو را یک هزار و ۱۷ دستگاه و خالص صادرات را ۴۴۳ هزار و ۸۹۶ تن عنوان کرد .

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان در ادامه یادآور شد : طی این مدت چهار هزار و ۲۸۴ کانتینر در بندرگاه انزلی جا به جا شد .

نعیمی تعداد کامیون های بارگیری شده در این بندرگاه طی پارسال را ۹۸ هزار و ۸۷۲ دستگاه با رشد ۱۸٫۸ درصدی در مقایسه با ۸۳ هزار و ۲۵۱ دستگاه سال ماقبل بیان داشت.

وی خاطرنشان کرد : همچنین موجودی کالا در انبارها و محوطه بندر از ۱۵۲ هزار و ۷۴۱ تن سال ماقبل، پارسال به ۱۸۳ هزار و ۶۰۷ تن رسید که نشان از ۲۰٫۲ درصد رشد دارد .

بندرگاه انزلی بعنوان یکی از مهمترین و قدیمی ترین بنادر شمال کشور با ۱۰ پست اسکله ، دارای ظرفیت تخلیه و بارگیری هفت میلیون تن کالا در سال است.

قرار گرفتن در مسیر کریدور ترانزیتی بین المللی شمال – جنوب، نزدیکی با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه ، ترکمن باشی در ترکمنستان ، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، ارتباط با بازارهای منطقه ای و دسترسی به بازار مصرف بالای کشورهای حاشیه خزر، واقع شدن در محدوده منطقه آزاد و تسهیلات و امکانات ویژه برای صاحبان کالا، تجار و سرمایه گذاران، نزدیکی به فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت، مسیر دسترسی زمینی مناسب به استان های همجوار، نزدیکی به بزرگترین ذخایر نفت و گاز دریای خزر از جمله مزایای بندرگاه انزلی بشمار می آید.

با اجرای طرح های توسعه ای بندرگاه انزلی شامل ساخت موج شکن های جدید ، احیای ۴۰ هکتار پسکرانه بندری و افزایش اسکله ها به ۲۴ پست نوید بخش افزایش ظرفیت بندر به بیش از دو برابر خواهد بود.

 

منبع : ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *