وندالیسم شهری

  • 4 سال پیش
  • يك ديدگاه

IMG_0002

دیوار، سنگ و ستون جان دارند، یک ساختمان پر از خاطره است. باجه ی تلفن گوش دارد، می شنود. ضربه زدن به آنها فرقی با ضربه زدن به جسم یا روح یک انسان ندارد. ما مدیونیم به هر فضایی که در آن قدم می گذاریم، نفس می کشیم و زندگی می کنیم. هر فضایی که روزی برای ما خاطره ای ساخته است. خراب کردن این محیط، خدشه دار کردن ستون های آن، خط کشیدن روی خود و خاطره هایمان است.

تخریب ابنیه تاریخی یا اموال عمومی مختص طبقه ی خاصی از جامعه نیست، “وندال” ها در لایه لایه ی شهر ها زندگی می کنند، خرد می کنند، سیاه می کنند و خرابی به جا می گذارند. نمیدانم باید از وظیفه شهروندان در برابر وندال ها بنویسم یا از وظیفه شهرسازان و مدیران شهری، فقط این را مطمئنم که راه های دفع این پدیده و تبدیل آن از تهدید به فرصت بسیار است. با مطالعه ی دقیق عوامل آن، اعم از عوامل خانوادگی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و حتی معماری شهری می توان گونه های مختلف وندالیسم شهری، رخ داده در یک “شهر” را شناسایی و برای درمان آن نسخه تجویز کرد.

IMG_0005

صبح دوشنبه ۲۰ مرداد، اهالی شهر ساحلی انزلی وقتی از کنار “موزیک جیگا”ی شهرشان عبور می کردند متوجه ی تخریب بخشی از این بنای خاطره انگیز شدند. عده ای شب قبل با اسپری رنگ، ستون ها و کف “موزیک جیگا” را رنگ پاشی و یا به قولی خاطره نویسی کرده اند. اگر از ضعف “میراث فرهنگی” در برابر حفاظت از این بنا بگذریم، نمی توان از وجود تفکر “وندالیسم” در یک شهر گذشت.
تخریب اموال عمومی و تعرض به بنا های تاریخی و فرهنگی را “وندالیسم” می گویند، ریشه ی “وندالیسم” از قوم “وندال” قومی ژرمن ـ اسلاو است که در قرن ۵ میلادی بعد از حمله به امپراطوری روم غربی و تخریب معماری و تندیس های پایتخت، موجب فروپاشی روم غربی شدند.

IMG_0003

ظهور این پدیده در بندر انزلی، دیگر شهرهای ایران و حتی بسیاری از شهرهای جهان کم سابقه نیست و بار ها شاهد عوارض آن بوده ایم اما نکته اساسی عدم چاره اندیشی متولیان امر می باشد که نهایتا با ترمیم و رنگ زدن این بنا قصد جبران این اتفاق را دارند و هنوز نتوانسته اند راه حلی برای آن پیدا کنند. قانون گذار ده سال حبس برای این جرم در نظر گرفته ( ماده ۵۵۸ قانون مجازات اسلامی ) آیا با این مجارات “وندالیسم” خاتمه می یابد؟ احکام به جای خود، ولی در کنار آن می توان با ریشه یابی، و بهره بردن از متخصصین حوزه روانشناسی، جامعه شناسی و شهرسازی راهکارهایی مناسب برای درمان این معضل را بکار گرفت.

آرمین صافدل

پانویس:

وندالیسم عبارت است از: تخریب کنترل نشده اشیاء و آثار فرهنگی باارزش یا اموال عمومی است که یک ناهنجاری اجتماعی به حساب می‌آید و دلایل متعددی برای آن عنوان می‌کنند. وندالیسم را در زمره انحرافات و بزهکاری‌های جوامع جدید دسته بندی می‌کنند و آن را عکس العملی خصمانه و واکنشی کینه توزانه نسبت به برخی از فشارها، تحمیلات، ناملایمات، اجحاف‌ها و شکست‌ها تحلیل می‌کنند.

 

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

majid

majid

۲۸ مرداد ۱۳۹۳

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس، رییس‌‌جمهوری روز چهارشنبه در حکمی با قدردانی از زحمات رضا فرجی‌دانا در دوره مسئولیت شان به عنوان وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری، محمد علی نجفی را به عنوان سرپرست این وزارتخانه تعیین کرد.

متن حکم حجت‌الاسلام حسن روحانی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر محمدعلی نجفی

با تشکر فراوان از زحمات جناب آقای دکتر فرجی دانا در دوران مسئولیتشان به عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، براساس اصل ۱۳۵ قانون اساسی و نظر به مراتب تعهد و سوابق علمی و مدیریتی جنابعالی به موجب این حکم، شما را به سرپرستی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برمی‌گزینم.

امید است با توفیقات الهی و تلاش همه همکاران آن وزارت، اعضای هیأت‌های علمی و دانشجویان دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی سراسر کشور، در خدمت به ملت شریف ایران و نظام جمهوری اسلامی با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید موفق باشید.

همچنین رییس‌ جمهوری در حکمی با قدردانی از زحمات و تلاش‌های بی‌دریغ دکتر رضا فرجی دانا در طول دوره مسئولیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وی را به سمت مشاور رییس جمهور در امور علمی و آموزشی منصوب کرد.
– See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13930529001208#sthash.9mZuKhzb.dpuf

پاسخ