82038468-70657561[1]

 

بنای تاریخی بانک ملی انزلی نخستین بانک کشور در میدان اصلی این شهر از شرم روی نهان کرده است .
باوجود درخواستهای مکرر مردم از طریق سمن ها این بنای تاریخی که می توانست به موزه ای زیبا یا شعبه تاریخی با سابقه ترین بانک ملی کشور تبدیل شود به صورت مخروبه به حال خود رها شده است.
وضعیت ساختمان این بانک چنان اسف بار است که سال گذشته بخشی از آن بر روی وانت پیکان پارک شده در کنار دیوار ریخت و خودرو را زیر آوار مدفون کرد.
شهرداری انزلی در آستانه نوروز ، برای پنهان کردن آن از چشم گردشگران این بنای مخروبه را زیر بنر بزرگی با عکس سه بعدی از نمای اصلی روزهای آبادانی اش پنهان کرد.
شهردار انزلی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: الان یک دهه است که ساختمان مخروبه و بلا استفاده مانده و بانک نیز هیچ اقدامی برای تعمیر و ترمیم آن انجام نداده است .
رضا پورشعبان در مورد علت پوشاندن نمای بنا اظهارکرد: میراث فرهنگی در آخرین جلسه اعلام کرد اقدامات لازم برای نقشه برداری و مستحکم سازی نیاز به زمان دارد و با توجه به واقع شدن آن در مرکز شهر و مخروبه بودن تصمیم گرفتیم به طور موقت روی آن را بپوشانیم .
وی با بیان این که هرچه زمان بگذرد وضعیت بنا بدتر می شود افزود: از بانک ملی با سابقه درخشانی که دارد انتظار می رود برای نجات بنای تاریخی متعلق به خود اقدام کند.
معاون اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با اشاره به وجود ضوابط خاص در خصوص ساختمان های تاریخی گفت: آمار برداری و آسیب شناسی ساختمان بانک ملی انجام شده و براساس وعده مسئولان بانک ملی کار باز سازی ساختمان آن انجام خواهد شد .
*ویژگی بنای تاریخی بانک ملی انزلی
این عمارت که در قدیم به ساختمان قندچیان معروف بود در ضلع شمالی میدان مرکزی انزلی واقع شده و تاریخ ساخت آن به سال ۱۳۰۳ باز می گردد.
این بنای ارزشمند سال ۱۳۸۳ در فهرست آثار ملی ثبت شد،ویژگی اثر ، شکوه فضای داخلی به خصوص فضاهای مرکزی است .
در این بنا تزئینات فراوانی به خصوص در قسمت پنجره ها به کار رفته است ، طول این بنا حدود ۳۷ متر ، عرض آن حدود ۲۵ متر و ارتفاع آن ۱۳ متر است .
دیوارها کاهگلی ، درگاههای چوبی و سقف ورق آهنی است.
تمامی سطوح نما در طبقه دوم در دو قسمت از پنجره تشکیل شده و در قسمت سوم نیز در اثر دستکاری تفاوت ایجاد شده است.
ساختمان در دهه ۷۰ توسط بانک خریداری و به صورت یکی از شعبه های اصلی تا حدود یک دهه پیش فعال بود.
چنین به نظر می رسد که بانک ملی این بنای تاریخی که زمانی از زیباترین ساختمانهای شهر انزلی بود را به دست باد و باران سپرده تا بعد از تخریب تبدیل به یک عمارت نوساز نماید .
عمارتی که بی شک هر اندازه نیز برای ساختش هزینه شود فاقد ارزش تاریخی و میراث فرهنگی بنای کنونی است .
مردم انزلی که شمار بسیاری از آنها سالها است از مشتریان این بانک توانگر و خوش سابقه ایران هستند از متولیان آن انتظار دارند اگر برای پیشینه بانک خود و این بنای تاریخی ارزش قائل نیستند حداقل این شهر گردشگری بندری و تجاری و مردمانش را محترم بشمارند .
در جایی که بانک ملی در نقاط مختلف اقدام به ساخت بناهایی با صرف هزینه های هنگفت کرده بی توجهی به این بنای تاریخی جای شگفتی دارد.
چهارمین شعبه بانک ملی در کشور در انزلی در کنار بلوار ساخته شد. بانک ملی انزلی نخستین شعبه ارزی در گیلان ودارای سابقه و گردش مالی زیادی است ./گیتی بابایی- ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

guilak

گیلک

۲۹ فروردین ۱۳۹۵

عبارت جالبی بکار برده اید. ” بناهای تاریخی از شرم روی نهان می کنند.” انصافا مسئولان مربوطه باید فکری بحال خودشان بکنند.ما باید خجالت بکشیم که لیاقت استفاده بهینه و حفظ و حراست از میراث گرانبهای نیاکانمان را نداریم.حتی نمی توانیم مرمتشان کنیم تا چه رسد به کارهای مهمتر و احیانا ساختن بنایی زیباتر و فاخرتر که در آینده سبب فخر فرزندانمان باشد.تبدیل شده ایم به مردمانی که نه به گذشته اهمیت می دهیم نه به حال و نه به آینده. اگر غیر از این بود آثار و بناهای قدیمی و تاریخی که نام ارزشمند میراث فرهنگی را یدک می کشند به این روز نمی افتادند.این ظاهر قضیه است که می بینیم اما اگر کمی بیشتر در خصوص بناهای مخروبه انزلی کنکاش کنیم و علت این وضعیت را جویا شویم می بینیم که ادارات و سازمانهای مختلف با وضع قوانین و مقررات عجیب و غریب چنان کلاف سردرگمی بوجود آورده اند که کسی را یارای باز کردن گره های کور آن نیست.فضایی بوجود آمده است که به راحتی توپ را به میدان حریف می اندازند. عملا دست و پای مدیران و مسئولان متعهد و فعال نیز بسته شده است.اگر موانع و بلاتکلیفی و بن بستهای قانونی و اداری و کمبود منابع مالی و اعتبارات را به کمکاری بعضی از مسئولان اضافه کنیم که دیگر تکلیف روشن است.نتیجه همین است که مشاهده می شود.بارها در این باره در انزلی کلاب بحثهایی شده است بنابراین بهتر است بیشتر وقت شریفتان را نگیرم و فقط میخواهم از مدیران محترم شهرمان بپرسم اگر خدای ناکرده روزی بخشی از این ساختمانهای مخروبه و رها شده بر سر یک رهگذر آوار شد و آسیبی به او رسید چه کسی مسئول است؟

پاسخ

sari

۲۹ فروردین ۱۳۹۵

کی روش باید بره.

پاسخ

گیلک پاسخ در تاريخ فروردین ۳۰ام, ۱۳۹۵ ۰۹:۱۸:

چه ربطی داشت!!!!!!!!!!!!

sari

۲۹ فروردین ۱۳۹۵

گیلگ عزیز ربط اش به کی روش باید برود . تنها کلمه بود که می توانست به من ارامش بدهد همین کلمه بود..
چون چون هرچه تلاش می شود .برای بهتر بودن . عده ای اندکی هم در تلاش برعکس اش هستند .چون به یک چیز فکر می کنند منافع شخصی .این اندک هم نبازی به موشکافی ندارد .
به همین فوتبال خوب توجه کرده باشید .متوجه خواهید شد رمز موفقیت ها در چیست .
۱- اسطوره ویا نابغه در یک تیم ویا نظم وترتیب وبرنامه ریزی همگانی.
مثل فرگوسن در هدایت یک تیم که یک باشگاه را چندین سال بدرستی محبوب وبا موفقیت پشت سر می گذاراند.
ویا مثل بازیکنی اسطوره مثل مسی که می تواند با رفتن اش به هر باشگاه سرنوشت ان باشگاه را تعقیراتی دهد.
وهمینگونه در سالهای قبل هم بارها مشاهده نمودهابم.
مثل پله در برزیل ویا مارادولا در ایتالیا ووو
ویا راه دوری چرا می رویم .بودن مرحوم سیروس قایقران در سالهای قبل در ملوان وهمچنین هدایت درست واصولی مربی ای چون آقاب بهمن صالح نیا در کنار ملوان وهمچنین ویا همان هدایت وبرنامه ریزی گروهی ودسته جمعی .باشگاه ملوان .که بازیکنان ی در کنار ملوان بودنند که با همدیگر هماهنگ وهمساز بودنند وبه یک چیز فکر می کردنند .قهرمانی .
دسته گروهی .منسجم ویکپارچه ..فرهاد پورغلامی .ممی احمد زاده قدیر بحری وایراندوست ووووو.
ولی انزلی سالهاست که در همه جوانب از موفقیت دور گشته بخصوص همین فوتبال .
اگر باز بفکر همان روزها یعنی به فکر پیروزی وموفقیت هستیم باید بدنبال این سه مورد باشیم .زیرا بجز این باشد .هرگز.
باید بدانیدم که تلاش این فصل ۹۹ در صد هواداران ملوان این بود که بتوانیم .اتحاد وهمدلی وهمفکری را دستور کار مان قرار دهیم تا به احداف مان برسیم .
که همه چیز برعکس شد.
راه دوری نمی رویم همین دوسال را خوب توجه داشته باشید کاملا به حقایق خواهید رسید.
فصلی را با هزار گرفتار پشت سر گذاشتیم وبه این نتیجه رسیدم که تنها راه بقائ ملوان وماندن در لیگ برتر .اتحاد وهمدلی وتلاش همگانی است که بتوانیم تا در لیگ باقی بمانیم که همانگونه شد ودرفصل قبل در لیگ ماندگار شدیم.
ولی باز اشتباهات عدهای بخاطر همان منافع شخصی شان دوباره فصل دیگر را به نوعی دیگر ما را به لبه پرتگاه راهی نمودنند.
که اگر همان انسجام وهمان اتحاد وهمدلی وهمفکری را سر لوحه کارمان قرار می دادیم می توانستیم . را موفقیت وپیروزی را دنبال کنیم.
یعنی تنها مشکل این فصل ملوان با جذب یک مربی با تجربه رفع وموفقیت در این شهر ماندگار می شد وملوانی را که می بایست یرای قهرمانی بجنگند کارش .به این اینجا ختم نمی شد.
حال می رسیم به داستان کی روش.
کی روش که نسبتا کارنامه موفقی تا به اینجا داشته .کارنامه ای که همه به او تا به اینجا ایمان دارند .تا باید آینده چه خواهد داشت.
زیرا سالهای قبل هر ۱۰ الی ۱۵ سال ما با هزاران مشکل به جام جهانی می رفتیم . ولی فعلا شرایطی برخلاف سالهای قبل داریم .یعنی احتمال ۹۹ در صد آماده رفتن به جام جهانی هستیم .یعنی دوسال پشت سرهم . ان هم با تیمی یکپارچه جوان و باز فرصتی برای نیروهای جوانتر وبهتر ..ویا حتی داشتن زمین ورزی خوب ویا داشتن لباس های ورزشی مناسب و.خبلی مسائل دیگر که خودتان بهتر آز آنها آگاهی دارید.
حال با داشتن این همه خوبی ها .عده ای بدنبال این هستند که کوچکترین اشتباهی از کی روش رخ دهد وکلک اش را بکنند .مربی که ۹۹ درصد تلاش های اش به نفع ایران وایرانی وبخصوص فوتبال ایران می باشد.
آری داستان کی روش بخاطر ختم کلام بخار آرامش دوحی خودمان بود .
زیرا دنیا دروازه اش را به روی افراد تجربه وتحصیکرده باز نموده تا هر کشوری بتواند از افراد با تجربه وتحصیلکرده برای پیشرفت وطرقی شان بهره مند گردند .وبرای شان فرقی نمی کند این شخص اروپای ویا آسیایی است ویا افغانی است ویا ایرانی ویا مقیم همان کشور .
اگر اندکی خوب توجه کرده باشیم یسباری از افراد بزرگ وتحصیکرده کشور ما سکانداری بسیاری از مکان های مهم کشورهای دیگر می باشند. زیرا آنها بدنبال پیشرفت وبدنبال بهترین هستند . زیرا به فکر نسلهای آینده خودهستند .
ولی ما از روز اولی که که روش را بکار گرفته ایم .واز تفکرات اش برای ورزش مان بهره می بریم .هزاران بار توسط بسیاری از هنرمندان .پیشکسوتها وغیره مخالفت مان را برای دستمزد اش بیان نمودهایم .که چرا باید به یک خارجی این همه پول بدهند وبا این پول می توانند کارهای زسادی انجام دهند ویا این پول بیت المال است وووو
ای کاش این آقایان اندکی از خودشان سئوال می نمودنند .این همه افراد که به کشورهای دیگر بدنبال کار وشغل وزندگی می روند . آیا در امدهای را که این افراد بدست می اورند پولهای بیت مال ساکنین همان کشور نیست .
ما به دادن مزد یک فرد این همه اعتراض ومخالفت می کنیم .آنها چه باید بکنند …
اینجاست که می توان با گفتن کی روش باید برود به خودمان آرامش بدهیم. .
زیرا مثال قدیمی گیلکی اردک دیگر قدیمی شده ..
به امید روزی که اشتباهات گذشته ما درسب یرای پسشرفت آینده ما باشد .بخصوص انزلی

پاسخ

guilak

گیلک

۲۹ فروردین ۱۳۹۵

با سلام حضور برادر بزرگوار sari عزیز. فرمایش شما در خصوص مشکلات فوتبال بسیار حائز اهمیت و قابل تامل است.اما اگر در جای مناسب خودش مطرح نشود متاسفانه تمرکز و توجه کاربران را از یک موضوع خاص مختل می کند و انتقاد و یا پیشنهادتان هم به سمع و نظر مسئولان فوتبالی نمی رسد و چیزی از زحمت جنابعالی نصیب فوتبال نمی گردد و موضوع اصلی هم فراموش می شود. همچنین است اگر در زیل یک گزارش و تحلیل فوتبالی کاربری به موضوع دیگری بپردازد.بنابراین از حضرتعالی و همه دوستان و همراهان عزیزم تقاضا دارم به هر بحثی در جای خودش تمرکز و نظرات خود را اعلام کنند.چون مخاطب آقای sari بودم پاسخ دادم از مدیریت و مجموعه انزلی کلاب عذرخواهی می کنم.

پاسخ