111

در بهار سال ۵۸ تعدادی از برادران پاسدار از تهران به انزلی آمده با جذب برادران بومی ، سپاه انزلی را راه اندازی و با تحویل فرماندهی به برادر بلند کیش به حضور خود خاتمه می دهند.

سپاه انزلی به دو دسته ۱۵ نفری تقسیم و مسئولیت هر کدام به برادران رودکار و پوررزاز سپرده می شود تا اینکه ماه مهر فصل صید و صیادی فرا می رسد.

تعدادی از صیادان خواستار تغییراتی در امور صیادی شده و سرانجام در ۲۲ مهر ۵۸ طی جلسه ای در استانداری گیلان توافقاتی حاصل و مسئولین امر در ساعت ۱۴:۳۰ رهسپار انزلی می گردند.

همزمان تعداد از صیادان با توجه به عدم اطلاع از نتایج مذاکرات با شعارهای انقلابی اقدام به راه پیمایی آرام به طرف شیلات می کنند که با مشاهده کامیونهای حامل ماهی تازه صید شده آن را مغایر قرار داد پیشین منعقده بین صیادان و شیلات دانسته و اقدام به تخلیه ماهی ها می نمایند که در این میان تظاهرات آرام به خشونت گراییده و با تحریک عده ای وابسته به اجنبی با شعار مرگ بر شیلات این اداره مورد تهاجم و غارت قرار گرفته و به آتش کشیده می شود.

در ساعت ۱۶:۳۰ شیلات از سپاه تقاضای کمک می کند که با ورود نیروهای سپاه به محوطه شیلات و دفاع آن از بیت المال شعار مرگ بر پاسداران جایگزین مرگ بر شیلات می شود مهاجمین به کتک کاری نگهبانان و محافظان شیلات رضایت نداده و دامنه عملیات خود را وسیع تر نموده و اقدام به آتش زدن سردخانه شیلات می نماید. پاسداران انقلاب با اطلاع از عواقب وحشتناک آزاد شدن گاز آمونیاک و مسمومیت ناشی از آن به ناچار اقدام به تیراندازی هوایی نموده که بلافاصله با سلاح های شکاری پاسخ داده می شود در این میان یکی از صیادان هدف گلوله قرار می گیرد و کشته می شود ، فرصت طلبان با سوء استفاده از این مسئله دست به تحریک عموم زده و اعلام می کنند که تعداد زیادی از مردم توسط پاسداران کشته شده اند با فرارسیدن شب در حالیکه اداره شیلات چپاول شده و در آتش می سوزد ضد انقلاب بطور گسترده وارد عمل شده و با شعار نویسی همچون ( انزلی – کردستان پیوندتان مبارک ) محیط را مساعد برای رسیدن به اهداف پلید خود می نمایند.

صبح سه شنبه ۲۳ مهر ۵۸ برای تحریک مردم و با تلاش ضد انقلاب تصمیم گرفته می شود تا جنازه صیادی که جانش را از دست داده بود از مقابل مقر سپاه عبور داده شود حال آنکه خانواده صیاد هرگز راضی به این کار نبودند.

222

در حدود ساعت ۱۰:۳۰ صبح با هجوم تظاهر کنندگان در حالی که جنازه بر دوش داشتند، مقر سپاه مورد حمله قرار می گیرد. با تعطیل شدن ادارت و مدارس ازدحام و شورش افزایش یافته و نا امنی به اوج خود می رسد تعدادی خودرو متعلق به سپاه به آتش کشیده شده و در میان کف و هورای مهاجمان به آهن پاره تبدیل می شوند.

 تا اینکه در حوالی ظهر پاسداران انقلاب به طور مسالمت آمیز قصد خروج از شهر را می گیرند. دسته اول از پاسداران راه شهربانی را در پیش گرفته که بلافاصله بر روی آنان اجرای آتش می شود که این برادران در یک جنگ و گریز در حالی که شهید امیر برجی و شهید نادر صفایی هدف قرار گرفته اند وارد شهربانی می شوند.

دسته دوم وارد میدان شهر شده و در نهایت راه نیروی دریایی را در پیش می گیرند که در ابتدای پل انزلی از هر طرف تیر باران می شود و شهید جعفر سماک مورد اصابت گلوله ضد انقلاب قرار می گیرد با رسیدن گروه به میانه پل شهید علی رودکار در حالیکه قرآن تلاوت می کند از ناحیه پا و سر هدف قرار می گیرد به دنبال او هم شهید محمد تقی شفیعیان از ناحیه کمر به شدت مجروح و در مسیر جاده شهادت قرار می گیرد. آمبولانسی به کمک مجروحین آمده تا آنان را به بیمارستان انتقال دهد که تعدادی ناجوانمرد با چاقو و چوب بر آنان حمله می کنند.

در حالیکه هر لحظه بر تعداد کشته شدگان افزوده شده و انزلی به استقبال حوادث تلخ تری می رفت ناگهان غرشی مهیب شهر را به لرزه در آورد و رعد و برق وحشتناکی در می گیرد به دنبال آن باران شدیدی فرود آمده و مردم با مشاهده اوضاع بدجوری به داخل منازل پناه برده و مخالفین دروغ پرداز را از نعمت وجود خود برای نمایش قدرت و پاسدار کشی نا امید می سازند. در یک لحظه این سیاه بازی طراحی شده همچون تاتر بدون تماشاچی کیفیت خود را از دست می دهد. با فرا رسیدن غروب ، صدای اذان با رعد و برق و باران و تک تیراندازیهایی که هنوز به گوش می رسد در هم آمیخته و منظره دردناکی را به تصویری می کشد تا اینکه آتش بس پدیدار می گردد.

نیروهای کمکی سپاه از رشت وارد شهر می شوند و مجروحین را به بیمارستانهای رشت و تهران انتقال می دهند تعدادی از پاسداران انقلاب که در بیمارستان انزلی شناسایی شده بودند توسط امت حزب الله از پشت بیمارستان با طناب به پایین منتقل و مخفیانه به نقاط دیگر اعزام می شوند با خروج پاسداران از شهر، ضد انقلاب سر مست از پیروزی رای به تغییر نام شهر به آزادگان می دهند.

33

تا اینکه در شب سوم و هفتم پاسداران ، شهید بهرام گل آور به همراه دیگر برادران حزب الله با پوشیده کفن اقدام به افشاگری علیه دشمن نموده و از امت انقلابی دعوت به حضور در صحنه می نماید.

در ادامه با تلاش روحانیت مبارز شهر مردم طوماری چند متری به محضر مبارک امام خمینی (ره) ارسال و بازگشت پاسداران را به شهر تقاضا می کنند تا اینکه در میان چشمان از حدقه بیرون زده دشمنان با استقبال پر شور مردم مسلمان، پاسداران انقلاب وارد شهر می شوند.

در این واقعه تعداد زیادی از برادران پاسدار به درجه جانبازی نائل شدند و پاسداران حماسه ساز شهیدان : علی صیاد رودکار ، جعفر سماک ، نادر صفایی ، محمد تقی شفیعیان و امیر برجی با ریختن خون سرخشان انقلاب را پاسداری نمودند.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

محمد رضایی

محمد رضایی

۲۳ مهر ۱۳۹۲

انزلی شهر آزادگان …
و امروز که انزلی در خواب است …
به امید بیداری دوباره …

پاسخ

۲۳ مهر ۱۳۹۲

درود بیکران بر روح بلند مرتبه شهید سرافزار جهادگر شهید حاج بهرام گل آور
و درود بی کران بر تمامی شهداء بندر انزلی بویژه شهدای ۲۳ مهر ۵۸

پاسخ

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ مهر ۲۳ام, ۱۳۹۲ ۲۰:۱۰:

نباید فراموش کنیم که کمکاری و بی کفایتی برخی مسئولین شهر انزلی دست کمی از کار منافقین نداره همانطور که آنها در به خشونت کشیده شدن خواسته صیادان انزلی نقش ایفا کردن و به خاطر اهداف حزبی پشت صیادان زحمتکش انزلی پنهان شدن، امروز هم مسئولینی که به وظایفشون درست عمل نمیکنن و حتی علی الرغم توجه دولت به این شهرستان (نظیر امتیاز منطقه آزاد) با بی کفایتی از همه تلاششون برای رفع مشکلات مردم این شهر بهره ببرن و موجبات دلسردی مردم انزلی رو فراهم میسازن دست کمی از کسانی که صیادان مظلوم انزلی رو سیبل کردن برای اهداف حزبیشون ندارن.

amin

۲۳ مهر ۱۳۹۲

واسه همین اتفاقا …. با انزلی دشمنه و ۳۰ ساله میخواد انزلی رو نابود کنه

پاسخ

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ مهر ۲۳ام, ۱۳۹۲ ۲۰:۰۷:

من قبول ندارم امین جان، وقتی دولت منطقه آزاد رو از بین این همه شهرستان به انزلی میده این یعنی کسی با انزلی دشمنی نداره و این بی کفایتی مسئولینیه که توی شهر داریم که به جای منافع مردم منافع حزبی و شخصی شون رو دنبال میکنن که دست کمی از منافقینی که صیادان انزلی و مردم این شهر رو سیبل کردن ندارن. اصلاح فرد اصلاح جامعه است شهر انزلی ۴۰۸ تقدیم این آب و خاک و انقلاب کرده و مطمئنا چنین نگاهی وجود نداره.

amin پاسخ در تاريخ مهر ۲۳ام, ۱۳۹۲ ۲۲:۵۴:

من منظورم از دولت، (هیأت دولت) نبود،دولت تا جایی که ازش خواسته شده کار کرده اینجا

mahdi m

۲۳ مهر ۱۳۹۲

من با امین موافقم. متاسفانه بعد از انقلاب انزلی بچه سر راهی شده. شما خودتون ببینید چه تغییری در این سی و چند سال داشتیم؟ در حالی که انزلیچیا توی انتخابات همیشه پیشقدم هستن و بزرگایی مثل نامجو رو تقدیم این آب و خاک کردن. همه شهرا دارن پیشرفت می کنن بجز انزلی.
امیدوارم مسئولین نگاهشون نسبت به انزلی تغییر کنه.

پاسخ

انزلیچی

۲۳ مهر ۱۳۹۲

آقاشاهین فراموش نکنین که منطقه آزاد زمان همین نماینده فعلی مجلس راه افتاد وخودش نقش مهمی تو تصوبیش داشت.

پاسخ

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ مهر ۲۴ام, ۱۳۹۲ ۱۲:۰۴:

بله همینطوره. کاش اقای خسته بند بیشتر به منطقه ازاد توجه داشته باشه چون زمزمه های خوبی بهگوش نمیرسه احتمال داره طی همین دوران نمایندگی ایشان علاوه بر از دست دادن منطقه ازاد انزلی. انزلی از حالت شهرستان هم خارج بشه و به شهری از یک شهرستان دیگر تبدیل بشه.

majid-sh پاسخ در تاريخ مهر ۲۴ام, ۱۳۹۲ ۱۳:۳۹:

نویسنده یه جور نوشته انگار اون صیادا که معترض بودن تروریست و ضد انقلاب بودن

انزلیچی پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۲ ۱۷:۳۷:

متاسفانه ماها اصلا نمیبینیم که وضع اقتصادکشور توچه سطحیه وقتی آقای روحانی میگه خزانه خالیه چه انتظاری از خسته بندهست؟

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۲ ۱۷:۴۷:

از دید من نماینده، فردیه که به نمایندگی از یک شهرستان توی یه جمع زیادی میتونه تنها یه رای توی تصمیمات کلان کشوری داشته باشه، حال قدرت لابی حضور در کمیسیون های ارزشمند و نطق هایی که توی مجلس میکنه مواردیه که این جایگاه رو ارزشمند میکنه، من صحبتی راجع به شخصی نکردم دوست انزلی چی. من کلی گفتم همه مسئولین در قبال مردم مسولن و متاسفانه شهر انزلی جایگاه خودش رو داره توی استان از دست میده. وقتی نماینده های شهرستان رشت با مسئولین منطقه آزاد بیشتر لابی داشته باشن یعنی نماینده انزلی باید بیشتر اعمال نفوذ کنه و از حق مردم انزلی توی این زمینه دفاع کنه. آقای خسته بند باید تالاب انزلی رو پتکی بر سر مسئولین کنه و بحث تالاب به یه مشکل ملی تبدیل بشه.
اینکه شهرهای تازه شهرستان شده به اسم تالاب انزلی دست درازی کنن و زمزمه های ناخوشایندی از منطقه آزاد به گوش برسه شایسته مردم انزلی نیست انتظار ما از آقای خسته بند بسیار بالاتر از این حرفهاست. اینکه طرح های استانی نظیر دروازه ماهی به شهر انزلی تحمیل بشه و خیلی های دیگه مواردیه که انتظار داریم آقای خسته بند قاطعانه بهش ورود کنه و حق مردم انزلی رو بگیره.
وضعیت اقتصادی کشور به کنار ولی شهر انزلی پتانسیل های زیادی داره که میتونه با بهره گیری آن هم از راههای قانونی به توسعه پایدار برسه. الان باید منطقه آزاد یک قسمت از شهر بزرگ انزلی باشه که البته خیلی از مسائل مربوط به ایشون نیست و شورای شهر باید شایسته عمل کنه.

۲۳ مهر ۱۳۹۲

دوستان عزیز علت عقب ماندگی شهر این است که عده ای رای خود را به بهای اندک می فروشند ، عده ای نسبت به آینده شهرشان بی تفاوت هستند ، عده ای آمده اند تا از این آب گل آلود ماهی بگیرند ، عده ای با زرنگی خاصی عمداً سبب عدم پیشرفت انزلی می شوند.
اتفاقا از دیدگاه نظام شکوهمند اسلامی بندرانزلی شهرمهمی است ، اولین نماینده ای که امام (ره) تایین نمودند برای بندرانزلی ( به قول خود حضرت امام (ره) بندرپهلوی ) بوده
این حساسیت این شهر برای ایران را رساند ، هنوزم که هنوزه دید مقام معظم رهبری به بندرانزلی دیدی خاص است ، نمونه بارز آن جمله : انزلی زنش قهرمان و مردش قهرمان است.
و باز هم متاسفانه با وجود استعدادها و امکانات بی شمار در شهرستان شاهد عقب گرد هستیم ، این دیگر به خودمان بر می گردد

پاسخ

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ مهر ۲۴ام, ۱۳۹۲ ۱۴:۲۸:

بله مجید جان، مشکل انزلی در مرحله اول خود مردم هستن که اینقدر ارزون بی مقدار شدن (دور از جون برخی عزیزان). این لیاقت و جایگاه انزلی نیست و مسئولینی که کم کاری خودشون رو به گردن نظام میندازن و سعی میکنن نظام اسلامی رو دشمن مردم انزلی نشون بدن و پشت این طرز تفکر پنهان بشن خودشون مصداق کلمه منافق هستن. اینکه از بالا با انزلی دشمنی میشه چیزیه که برخی مسئولین انزلی دوست دارن به مردم القاء کنن تا برنامه های خودشون رو پیش ببرن. طبق قانون باید درصدی از درآمد بندر صرف توسعه شهر انزلی بشه و انزلی کلاب در حد توان پیگیر مطالبات مردم انزلی خواهد بود. مسئولین انزلی باید با منطقه آزاد تعامل بیشتری داشته باشن و بستر توسعه و آبادانی شهر انزلی رو که ۴۰۸ شهید گلگون کفن تقدیم انقلاب و این آب و خاک کرده رو فراهم کنن.

انزلیچی

۲۳ مهر ۱۳۹۲

متاسفانه منطقه آزاد مستقیما تخت نظر نهادریاست جمهوری هدایت میشه که همین الان خیلی از اهالی روستاهای داخل طرح هم از نحوه مدیریت منطقه آزاد رضایت ندارن .تواینکه نماینده بایدقدرت لابی گری بالایی داشته باشه شک نیست ولی سخنرانی زیاد من قبول ندارم تو دوران رای اعتماد دیدیم که چطور صحبت چندتا نماینده دست مایه طنز شده بود بیشتر افراد از تزیبون برای تبلیغات دوره بعدی مجلس استفاده میکنن.

پاسخ

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۲ ۲۲:۴۳:

انزلی چی عزیز انزلی کلاب برگ برنده ش برچسب نداشتنشه، اگر نقدی نسبت به هر کسی مینویسیم دلیل بر جناح داشتن ما نیست، مسئولین انزلی یک قدم برای شهر بردارن ما با همه توان پوشش میدیم، اگه اعتراضی داریم چون شرایط رو شایسته انزلی نمیدونیم. ما اهل معامله با هیچ کس نیستیم و تا الان هم سعی کردیم مسئولین رو به مسیر قدم برداشتن برای شهر جهت بدیم.
مطمئنا نماینده هایی که از تریبون برای منافع شخصیشون و خریدن جایگاه بهره ببرن دست مایه تمسخر دیگران میشن. اما عدم اطلاع رسانی و دیده نشدن هم گاهی به حساب بیکار بودن گذاشته میشه. اگر مسئولین واقعا برای پیشبرد اهداف شهر گام بر میدارن باید رسانه ایش کنن، مردم انزلی درسته که خدمات رو به سختی باور میکنن اما اونها تقصیر ندارن این شهر بیش از حد به بازیهای جناحی آلوده شده. توی این سایت خیلی نظرات رو تایید نمیکنیم گاهی هم از دستمون در میره اما بستری ساختیم پاکیزه از رنگ و ریا.
بله منطقه آزاد توسط نهاد ریاست جمهوری اداره میشه و براش سیاست گذاری میشه اما بغل گوش ماست و قوانین زیاد دیگه ای هم وجود داره که میتونه بهره برداری از این منطقه رو برای انزلی فراهم کنه و برگ برنده توسعه شهر ما بشه کافیه مسئولین انزلی همه یکدل بشن و فارغ از جناح ها مسیر و هدفشون رو توسعه شهر قرار بدن انزلی ثروتمند ترین شهرستان گیلانه باید قدرش رو بدونیم.
برای همه مسئولین شهرستان انزلی آرزوی موفقیت داریم و در راه خبررسانی اقدامات مثبت از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد و البته از نقد سازنده نیز دست نخواهیم کشید که عامل اصلی تحرک و پویایی جامعه است.

سيد مجتبي پيشوايي

۲۳ مهر ۱۳۹۲

با سلام و تشکر از آن سایت محترم لطفا پیام مراجع تقلید ایت الله گلپایگانی و ایتالله مرعشی به مناسبت وقایع مهر انزلی را که در سایت رنگ ایمان بخش نامآوران قسمت زندگینامه ایت الله سید جواد پیشوایی درج شده در در این قسمت قرار دهید.
باتشکر

پاسخ

ز.م

۲۳ مهر ۱۳۹۲

ببخشید میشه ب سوالم پاسخ بدید.
روز۲۳م مهر به چه روزی در بندر انزلی نامگذاری شده است؟
روز شهیدان-روز شیلات-روز شهرستان-روز بسیج
اگه امکان داره سریع جواب بدین ممنون

پاسخ