4anzali

روزنامه اعتماد در گزارشی به بررسی وضعیت نامناسب تیم محبوب گیلانی ها، ملوان پرداخته: «سیروس محجوب از ملوان کناره‌گیری می‌کند!»… این خبر نخستین بار دو ماه بعد از اینکه این فرد مالکیت پرطرفدارترین باشگاه شمال ایران را تصاحب کرد، در رسانه‌ها منتشر شد. اما نکته جالب توجه اینجاست که محجوب در این مدت بارها و بارها تا آستانه واگذاری سهام باشگاه پیش رفته است اما در لحظه آخر اتفاقاتی رخ داده که او از تصمیم خود منصرف شده است. این روزها با توجه به اوضاع نابسامان ملوان، حرف و حدیث‌های زیادی در این شهر پیرامون مدیریت این باشگاه وجود دارد. خیلی‌ها به دنبال رسیدن به جواب این سوال هستند که چه شد یک فرد ایرانی ساکن لندن (شاید هم دوبی!) پس از شکست در خریداری باشگاه رقیب (داماش) پا به انزلی گذاشت و به راحتی ۷۰ درصد از سهام این باشگاه بزرگ و مردمی را با قیمتی کمتر از دو میلیارد تومان خریداری کرد. مردم انزلی این روزها دوست دارند بدانند که واقعا در تیم ریشه‌دار شهرشان چه می‌گذرد که در عرض کمتر از دو سال، دو مالک (حسین هدایتی و بعد سیروس محجوب) به انزلی رفتند‌ و پس از کلی خبر و تبلیغ به راحتی نتوانستند مدیریت خوبی را در این باشگاه برقرار کنند. کارشناسان اما هجمه انتقادات خود را علیه مسوولان سیاسی گیلان و انزلی روانه کرده‌اند که مدیریت ملوان را به افرادی واگذار کرده‌اند که به راحتی استعفا می‌دهند. آنها اعتقاد دارند که اتفاقات باشگاه نشان از ضعف کسانی دارد که بدون مطالعه و تحقیق، اعتبار یک شهر را به این و آن سپردند. در چنین وضعیتی امروز آشفتگی مدیریتی بار دیگر به ملوان بازگشته و مشکلات مالی امان از انزلی‌چی‌ها بریده است. زمزمه‌های سیروس محجوبی که زمانی ادعا می‌کرد پنج درصد سهام باشگاه ملوان را خریداری کرده است اما خبر از این می‌دهد که این باشگاه در هفته‌های آینده امکان دارد آبستن اتفاقات جدیدی در خود باشد.

هدایتی جا زد، محجوب آمد

نیروی دریایی چند سال تنها مالک باشگاه ملوان بود. در خرداد ماه ۱۳۹۱ اما نیروی دریایی با واگذاری ۷۰ درصد سهام این باشگاه به حسین هدایتی در عوض پرداخت ۱۰۰ درصد هزینه‌ها موافقت کرد. در آن مقطع طبق اخبار منتشر شده در رسانه‌ها توافق شده بود که هدایتی دو میلیارد تومان از بدهی‌های گذشته تیم را به علاوه هزینه‌های تیم از زمان حضور خودش در انزلی پرداخت کند و مالک ۷۰ درصد سهام این باشگاه باشد. این توافق البته خیلی زود بنا به دلایلی با نظر هدایتی به هم خورد. به همین ترتیب طبق توافق صورت گرفته کل سهام باشگاه که در تملک حسین هدایتی بود، به هیات‌مدیره باشگاه به عنوان نماینده مردم انزلی واگذار شد. پس از این انتقال قرار شد هدایتی حدود یک میلیارد و پانصد میلیون تومان به باشگاه ملوان پرداخت کند که این مبلغ نیز به طور کامل پرداخت نشد تا صادق درودگر به عنوان مدیرعامل به تکاپوی تامین هزینه‌های باشگاه بیفتد. در آن مقطع تیم به حیات خود ادامه داد تا ناگهان نام سیروس محجوب به عنوان خریدار و مالک جدید باشگاه نامش در آذر ماه ١٣٩٢ رسما رسانه‌ای شد.

روایت عابدینی، داستان نیوکاسل و سایر!

سیروس محجوب، تاجر ایرانی متولد گیلان و ساکن لندن است. در سال‌های گذشته هر وقت نام باشگاه نیوکاسل انگلیس مطرح شده است پس از آن اسم سیروس محجوب را شنیده‌ بودیم. در واقع برای نخستین‌بار در سال ۲۰۰۹ وقتی او به دنبال خرید پنج درصد سهام نیوکاسل بود نامش بر سر زبان‌ها افتاد. طرفداران نیوکاسل از خریدار پنج درصدی سهام باشگاه خود خبری در اینترنت پیدا نمی‌کردند تا بدانند او کیست. محجوب وقتی مدعی شده بود که می‌خواهد پنج درصد از سهام نیوکاسل را بخرد، بحث‌هایی را مطرح کرد که عجیب بود. او یک بار اعلام کرده بود که علی دایی را به عنوان مربی به نیوکاسل خواهد برد که همه در حد یک شوخی به آن نگاه کردند! در سال ۲۰۱۰ محجوب با پیشنهادی شش میلیاردی برای اسپانسری پرسپولیس باز هم نام خود را مطرح کرد. البته وقتی درباره همکاری‌اش به عنوان یک حامی مالی در پرسپولیس در اینترنت جست‌وجو کنید، به مصاحبه‌هایی از اکبر غمخوار می‌رسید که کمک‌های مالی محجوب به پرسپولیس را تایید کرده است. (بعدها وقتی محجوب مالکیت ملوان را بر عهده گرفت، اکبر غمخوار را عضو هیات‌مدیره این باشگاه کرد).

در سال ۲۰۱۱ هم البته محجوب خواهان خرید سهام ابومسلم بود که این‌بارهم تلاش‌هایش نتیجه‌ای نداشت. چند ماه بعد نام سیروس محجوب به عنوان خریدار باشگاه داماش مطرح شد ولی توافقی صورت نگرفت. دلیل آن هم این بود که امیر عابدینی خواهان ارایه ضمانت بانکی ۹ میلیاردی از سوی محجوب شده بود که این فرد حاضر به انجام این کار نشده بود. در جریان این مذاکرات اعلام شده بود که محجوب حتی حاضر شده تمام هزینه‌هایی که قویدل برای داماش انجام داده را به علاوه مطالبات طلبکاران بپردازد ! امیر عابدینی درباره آن مذاکرات گفته بود: «محجوب می‌‌گفت از ما ضمانت نگیرید و مثل مالکین قبلی چک بگیرید. ما گفتیم اگر به مانند چک‌های مالکان قبلی، چک‌های او برگشت خورد چه کار کنیم؟ به سیروس محجوب گفتیم مگر وضع مالی تو خوب نیست پس به ما ضمانتنامه بانکی بده، در وهله نخست قبول نمی‌کرد اما بعد از اصرار ما پذیرفت ضمانتنامه مالی بدهد، اما دوباره پشیمان شد. متاسفانه حرف و عمل سیروس محجوب دو تا بود. سیروس محجوب یک قرارداد با ما داشت که عملی نشد. یک قرارداد با فدراسیون فوتبال داشت که عملی نشد، یک قرارداد با تیم پرسپولیس در زمان مدیرعاملی عباس انصاری‌فرد داشت که عملی نشد. معلوم می‌شود او با آمدن در فوتبال می‌خواهد اسمش مطرح شود.

وعده‌هایی که عملی نشد

با تمام این تفاسیر با حمایت مسوولان سیاسی شهر انزلی سیروس محجوب با عقد قراردادی مالک هفتاد درصد سهام باشگاه ملوان شد. نکته جالب توجه درباره این مدیر این است که قرارداد واگذاری سهام این باشگاه را محمدصادق درودگر واستاندار وقت گیلان به نشانه اعتراض و عدم ارائه ضمانت‌ بانکی امضا نکردند. با این حال با توجه به محبوبیت ملوان در انزلی و تاثیر‌گذاری بسیار زیاد این تیم در شهر، سیاسیون در آن مقطع با محجوب توافق کردند که به این باشگاه بیاید و مالکیتش را بر عهده داشته باشد. نکته قابل توجه اما اینجاست که در تمام این مدت هیچ کدام از وعده‌های این فرد در باشگاه اجرایی نشد. استعدادیابی و پرورش بازیکنان بومی، تاسیس موسسه مالی و اعتباری با کمک پیشکسوتان، تاسیس سه مدرسه شبانه‌روزی در غرب، شرق و مرکز گیلان، ترانسفر پنج بازیکن در هر سال به فوتبال اروپا، معرفی برند ملوان به عنوان یک تیم و شرکت مردمی و بین‌المللی و جهانی، جذب بازیکنان فوتبال از افغانستان، هند، و پاکستان برای معرفی برند ملوان در این کشورها و استفاده از بازار این سه کشور و… تنها بخشی از وعده‌های رسمی بود که سیروس محجوب به عنوان مالک ملوان داده بود که هیچ کدام از آنها تا به امروز عملی نشده است. محجوب حتی تاکید کرده بود که می‌خواهد با کارهای اقتصادی بزرگ وضعیت مالی و ساختاری باشگاه ملوان را سازماندهی کند تا در یک سال آینده این باشگاه هیچ وابستگی به او نداشته باشد. اما امروز که زمزمه احتمال جدایی سیروس محجوب از ملوان شنیده می‌شود، نه تنها وضعیت برنامه‌ای و ساختاری و تیمی ملوان در حد فاجعه برای مردم انزلی است، بلکه محجوب و مدیران این شهر این باشگاه را نتوانسته‌اند به استقلال مالی برسانند.

سقوط قوی سپید

در تمام مدت حضور محجوب در انزلی حرف‌وحدیث‌های زیادی درباره میزان دقیق بدهی‌های ملوان از قبل و زمان حضور محجوب در این شهر وجود داشته است که هنوز اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی درستی درباره آن انجام نشده است. در اینکه محجوب آمد و مقداری پول هم برای باشگاه هزینه کرد و درصدی نیز از مطالبات بازیکنان را متقبل شد شکی نیست. او برای اینکه بازیکنان ملوان را در ابتدای فصل نگه دارد قرارداد بسیاری از بازیکنان را ٣٠ درصد افزایش داد. اما ایجاد تعهد مالی برای باشگاه در شرایطی که هیچ تضمینی برای ادامه حضور او در باشگاه وجود ندارد می‌تواند ضربه بدی به پیکره ملوان وارد کند. مدیریت باشگاه امیدوار بود در تعطیلات نیم فصل بتوانند از سهمیه بازیکنان سرباز برای تقویت ملوان بهترین استفاده را ببرد تا بدون هزینه کردن پول بازیکنان خوب لیگ برتر را به انزلی ببرند. اما تمام برنامه‌های آنها برای این کار با محرومیت بازیکنانی که کارت پایان خدمت‌شان باطل شد نقش بر آب شد. حالا محجوب و همکارانش بدترین روزهای خود را سپری می‌کنند و مردم هم از نتایج و وضعیت بسیار بد ملوان ناراضی هستند. خبر احتمال فروش سهام باشگاه توسط محجوب همچنان شنیده شده است و آن دسته از مسوولان سیاسی که برای جلب نظر مردم باشگاه مردمی ملوان را قربانی تصمیمات غیر فوتبالی خود کردند، بدون تردید امروز درباره وضعیت بد این تیم پاسخگو نیستند؛ همان مدیرانی که بدون گرفتن ضمانت بانکی محجوب را مالک ملوان کردند اما امروز او را تنها گذاشته‌اند.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

حسام

۱۷ آذر ۱۳۹۳

واقعا هیچ نمیشه گفت… :rain:

پاسخ