عبدالرضا رحمانی فضلی روز یکشنبه در نشست مشترک مسئولان ستاد انتخابات کشور با مدیران رسانه ها افزود: پس از تشکیل مجلس دهم نیازمند تغییر قانون انتخابات هستیم که این کار باید انجام شود و در این زمینه رسانه ها باید به ما کمک کنند.
وزیر کشور به موضوع تبلیغات انتخابات نامزدها اشاره کرد و گفت: تبلیغات نامزدهای انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در حال برگزاری است و تبلیغات نامزدهای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز از پایان هفته آغاز می شود.
رحمانی فضلی افزود: نقش رسانه تا کنون در همکاری با وزارت کشور و همراهی با مردم بسیار خوب بوده است و من در ملاقاتی که خدمت رهبر معظم انقلاب بودم و این ملاقات به صورت دوره ای برگزار می شود، بیان کردم رسانه، احزاب و گروه های مختلف و اشخاص در طلیعه ورود به انتخابات که از دو سه ماه قبل شروع شده تا کنون از نظر ما رفتار بسیار مناسب و مطلوبی داشته اند.
وی ادامه داد: تعداد روزنامه ها خیلی زیاد است اما ما نشنیده ایم که منازعاتی در نشریات یا رسانه ها داشته باشیم.

**خانه احزاب یاور وزارت کشور در مسایل سیاسی
وزیر کشور گفت: خانه احزاب که سال ها بسته بود با تلاش مسئولان وزارت کشور تشکیل شد. خانه احزاب واقعا یاور وزارت کشور در مسایل سیاسی است.
رحمانی فضلی افزود: تلقی اولیه این بود که با تشکیل خانه احزاب، مسایلی مطرح شود که مناسب با وحدت و انسجام داخلی نباشد. ولی بنده شهادت می دهم که ما جلسات متعددی با خانه احزاب داشتیم و آن ها هرچه مصالح و منافع عمومی کشور است را دنبال می کنند و این یکی از توفیقاتی بوده که در این دولت حاصل شد.

**داوطلبان تایید شده را به دیو و دلبر تقسیم نکنیم
وی با بیان اینکه تعامل رسانه ها با وزارت کشور تا کنون مناسب بوده است، افزود: برخی رسانه ها جبهه دیو و دلبر درست می کنند، چرا این کار انجام می شود؟ هر کسی در شورای نگهبان با این همه دقت تاییدیه گرفته است ما حق نداریم این ها را طبقه بندی بد و خوب کنیم، این ها کسانی هستند که در نظام جمهوری اسلامی تابع مقررات مجوز فعالیت گرفته اند.
رئیس شورای امنیت کشور ادامه داد: اینکه این ها را آدم هایی می دانیم که به دنبال نفوذ و تسخیر هستند، علائم بدی است که آثار اجتماعی آن نیز بد است. تضاد، تنش و تقویت تردید و ابهام در جامعه ایجاد می کند و این آفت اولیه ای است که رهبر معظم انقلاب درباره انسجام و وحدت می می فرمایند.
رحمانی فضلی افزود: انتظار ما از رسانه ها این است که در یک فضای کارشناسی، عادلانه و منصفانه آرا، افکار و نظرات گروه های مختلف را در اختیار مردم قرار دهند تا مردم در این تصمیم بزرگ انتخاب کنند.
وی اضافه کرد: بنا بر این است همه کسانی که توسط شورای نگهبان تایید شدند، افراد خوب و دلسوزی هستند مگر اینکه بگوییم که یک شورای نگهبان دیگری بگذاریم که این هایی که از شورای نگهبان اول بیرون می آیند، شورای دومی بررسی کند که من فکر می کنم باز هم بعضی افراد قانع نخواهند شد.
وزیر کشور افزود: تردید افکنی، تخریب، تهدید و تهمت مباحثی است که اصلا با اخلاق رسانه ای اسلامی سازگار نیست؛ آدم بعضی وقت ها دلش می گیرد که چرا این حرف های تند زده می شود.من نمی گویم رسانه ها این حرف ها را خودشان قلم می زنند بلکه برخی نظرات، گفتارها و داوری ها را منعکس می کنند.
رحمانی فضلی ادامه داد: خواهش من این است که جلوی مختصر خراشی که ممکن است چهره خوب رسانه ای در ایام تبلیغات را دچار اشکال کند، بگیریم تا احساس امنیت وجود داشته باشد.

**تلاش برای افزایش مشارکت در انتخابات
وزیر کشور گفت: برخی دوستان قبل از ثبت نام ها پیش من می آمدند که من می دیدم فردی است که زمینه سیاسی دارد و آدم خوبی است. می گفتم در انتخابات داوطلب شود که به دو دلیل می گفتند کاندیدا نمی شوند، یک دلیل بالا بودن هزینه ها و یک دلیل ترس از آبرو بود. خیلی بد است در جمهوری اسلامی کسی به خاطر ترس از آبرو جلو نیاید.
رحمانی فضلی افزود: خواهش من از رسانه ها این است که در مرحله تبلیغات ما را یاری کنند تا بتوانیم انتخابات را قانونی برگزار کنیم، هرکجا خلاف قانون اقدامی صورت بگیرد به ما بگویید.
وی ادامه داد: رسانه باید به دستگاه هایی که قانون را رعایت کنند، تذکر دهند، فرقی نمی کند و اصل قانون است و رسانه ها باید به آن ها تذکر دهند.
وزیر کشور گفت: رسانه ها باید آگاهی بخشی را به مردم دهند چرا که مجلس جای مهمی است و هرچقدر انسان های فهیم، عاقل و توانمند و متعهد به مجلس بروند به نفع کشور است.
رحمانی فضلی به مساله شکوه انتخابات اشاره کرد و اظهارداشت: تعداد جمعیت شرکت کننده در انتخابات خیلی مهم خواهد بود.
وی یادآور شد: انتخابات خبرگان و انتخابات مجلس شورای اسلامی هر کدام حساسیت خاص خود را دارند، خوشبختانه فضایی که در نقاط مختلف کشور شاهد هستیم فضایی باشکوه، رقابتی و خوب است و همه در صحنه هستند. ما تا لحظه آخر تلاش می کنیم مشارکت اضافه شد تا بتواند رقابت را پرشورتر کند.

**استقبال مردم از دفع شر در موضوع هسته ای/امنیت کشور در مذاکرات تعیین کننده بود
وزیر کشور گفت: بعد از دولت تدبیر و امید و زحماتی که دوستان می کشند، تلاش شد برخی از اولویت های مهمی که در دستور کار دولت قرار داشت، دنبال شود. از ابتدا قرار شد در حوزه سیاست خارجی تنش زدایی، تهدیدزدایی و شر زدایی کنیم و هرچقدر شر را از خودمان دور کنیم به نفع ما است.
رحمانی فضلی افزود: آدم عاقل دفع شر و دفع تهدید و خطر می کند، یکی از شروری که بر کشور حاکم شده بود بحث ادعای عدم استفاده صلح آمیز یا عدم رعایت قانون در بحث انرژی هسته ای بود که چندین سال این موضوع ما را معطل خود کرده بود.
وی ادامه داد: نظام تصمیم گرفت که دفع شر را انجام دهد و آخرین دغدغه و نگرانی را رهبر معظم انقلاب در بیانیه نهایی تاکید کردند که با این ملاحظات کار را انجام دهید. این گام بسیار بزرگی برای مردم بود.
وزیر کشور گفت: مردم نیز در نظرسنجی های مختلف از این که دفع شر شده است، استقبال بسیار خوبی کردند.
وی یادآور شد: مساله بعد اجرای این امر و آثار آن در کشور است، اگر در ایام مذاکره، راهپیمایی بزرگ مخالف و اعتراضی و چند انفجار در نقاط کشور می داشتیم، یقین بدانید به نتیجه نمی رسیدیم، امنیت داخل بسیار تعیین کننده بود.

**بدون مشارکت مردم اقتصاد به رونق نمی رسد
وزیر کشور گفت: وقتی آن ها شکوه و عظمت مردم در انتخابات، اراده نظام برای حل مساله، وحدت و انسجام عمومی و امنیت داخلی بالا و تاثیر در امنیت منطقه ای را دیدند، این قضیه حل شد.
رحمانی فضلی افزود: مساله دوم ما مساله اقتصادی است که برخی تحلیل ها به گونه ای مطرح می شود که باید یک شبه معجزه ای اتفاق بیفتد و همه چیز حل شود، حتما اینطور نیست، حتما مقدماتی لازم است و حتما وحدت، انسجام، امنیت، هماهنگی و همدلی در کل نظام لازم است که رونق اقتصادی اتفاق بیفتد.
وی ادامه داد: معتقدم باید انتقاد کارشناسی و سازنده انجام شود اما باید در مردم امید ایجاد کرد چرا که امید مردم موجب نشاط و مشارکت آن ها می شود، اگر امید مردم را ناامید کنیم، مشارکتی نخواهد بود، بدون مشارکت مردم اقتصاد به رونق نمی رسد.
وزیر کشور گفت: همه فعالان در حوزه بین الملل به دنبال منافع خود هستند، آن ها به دنبال سرمایه گذاری و منافع خودشان هستند، ما هم باید حتما به دنبال سرمایه گذاری و منابع خودمان باشیم و این ذکاوت، تیزهوشی و تلاش و مایه گذاشتن را می طلبد. همه باید تشویق و تبلیغ و امید بدهیم تا در این زمینه کاری انجام شود.

**شرایط امنیتی داخل کشور بسیار خوب است
رحمانی فضلی افزود: ما به لحاظ امنیت در یک شرایط بسیار خوبی در داخل هستیم و به عنوان مسئول امنیت کشور این را می گویم که این به معنای نداشتن تهدید نیست، به معنای کنترل، رصد، مدیریت و تسلط بر موضوع است و مبانی این کنترل نیز مردم هستند.
وی ادامه داد: در حوزه وحدت و انسجام ملی واقعا در شرایط مطلوبی قرار داریم، وحدت و انسجام ما در شرایط بسیار خوبی است، سران قوا در همکاری بسیار خوبی به سر می برند و جلساتی با رهبر معظم انقلاب دارند که راهگشا است.
رئیس شورای امنیت کشور اضافه کرد: ما شاهد بودیم سه سال قبل در این کشور، سران قوا در صحن مجلس مشکل داشتند و این اختلاف تا بدنه جامعه کشیده شد. حال انتقاد و روش متفاوت مطرح می کنند اما اختلافی بین آن ها نیست.
رحمانی فضلی گفت: ما در حوزه منطقه ای تاثیرگذاری بالایی داریم و این را همه می دانند اما مسایل منطقه ای به این سادگی که در بعضی جاها گفته و شنیده می شود نیست؛ مسایل منطقه ای بسیار پیچیده است و هرچه بر حضور نیروهای خارجی در منطقه زیاد می شود بر پیچیدگی مساله افزوده می شود.
وی افزود: موضوع هم از دو گروه تروریستی و دو فرقه تفکر افراطی خارج است، این ها نهادینه شده اند، برای خودشان در محدوده هایی دولت ساخته اند و عقبه های سیاسی و لجستیکی دارند و منافع کشورهای منطقه در این حوزه پیچیده تر و آمیخته تر می شود.
وزیر کشور ادامه داد: ما امروز در شرایط خوبی هستیم و باید مسیر وحدت، انسجام، امنیت و تلاش را ادامه دهیم، هر ناکارآمدی و ناکاستی در داخل کشور مسایل ما را در منطقه دچار خسران می کند. رحمانی فضلی اظهار داشت: ما باید بدانیم علت این امنیت، عقبه ای است که در داخل داریم، رهبری معظم انقلاب که هدایتگر اصلی است، دولتی که به دنبال تلاش براین است که بتواند شرایط را بهبود ببخشد و مردمی که یکپارچه پشت دولت و نظام ایستاده اند.

**برخورد با برهم زنندگان تجمعات قانونی
وزیر کشور بار دیگر با اشاره به موضوع انتخابات گفت: حضور پرشور در انتخابات موجب تقویت امنیت کشور می شود. رسانه ها ناظر، همراه و نقاد ما باشند و افراد شایسته را به مردم معرفی کرده و در این زمینه از مرزهای حزبی و گروهی خارج شوند.
رحمانی فضلی افزود: نگران امنیت انتخابات هم نباید باشیم زیرا ما مراقب امنیت کشور هستیم و از فعالیت های در چارچوب قانون حمایت کرده و دستور داده ایم با کسانی که تجمعات قانونی را برهم می زنند برخورد شود.

**نحوه ثبت نام و تحقیقات محلی برای داوطلبان نمایندگی باید عوض شود
وی ادامه داد: باید بعد از برگزاری انتخابات قانون انتخابات عوض شود، نحوه ثبت نام ها یا چگونگی تحقیقات محلی باید اصلاح شود زیرا تفاسیر مختلفی در این مورد وجود دارد.
رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه باید نقش احزاب را در انتخابات پررنگ کنیم، افزود: ما ایرادات قانون انتخابات را جمع آوری کردیم و باید فضا در مجلس دهم برای اصلاح قانون انتخابات مهیا شود.
وی یادآور شد: به ما می گویند پول های کثیف اکنون وارد انتخابات شده که ما در جواب گفتیم که این مسایل را یک سال پیش مطرح کردیم، این مسایل باید حتما حل شود.
وزیر کشور همچنین با اشاره به نحوه آغاز فعالیت های ستاد انتخابات کشور و تعامل با شورای نگهبان گفت: در حوزه مقدماتی و زمینه سازی انتخابات، کارها به خوبی پیش رفت و ما با شورای نگهبان تعامل خوبی داشتیم.
رحمانی فضلی افزود: ما به دنبال برگزاری انتخابات الکترونیکی بودیم و در این زمینه با شورای نگهبان هم تعامل داشتیم اما در نهایت شورای نگهبان سخت افزار این انتخابات را تایید کرد، اما نرم افزار آن را تایید نکرد و با برگزاری انتخابات الکترونیکی مخالفت شد.

**برگزاری انتخاباتی قانونی و سالم؛ مطالبه رهبر معظم انقلاب
وی ادامه داد: ما خدمت رهبر معظم انقلاب رسیدیم و مطالبه ایشان را درباره انتخابات خواستیم که ایشان فرمودند از وزارت کشور برگزاری انتخابات قانونی و سالم را می خواهیم و مبنای ما هم همین بود و ما از همه مسئولانی که تجربه برگزاری انتخابات را داشتند دعوت کردیم و از تجربیات آنها بهره بردیم.
وزیر کشور تصریح کرد: ما اکنون آنچه در گذشته موجب چالش شده را بررسی کردیم و آنها را مدنظر قرار دادیم.
رحمانی فضلی به تعداد نام نویسی داوطلبان در انتخابات اشاره کرد و گفت: این میزان نام نویسی برای ما قابل پیش بینی نبود که البته تعبیر ما هم تعبیر مثبتی است و از این نام نویسی ها استقبال کردیم، هرچند زحمت ما هم زیاد شد.
وی افزود: در مرحله بعد ما هیات های اجرایی را تشکیل دادیم، در گذشته فرآیند تشکیل هیات های اجرایی موجب اختلافات می شد و حتی رئیس جمهوری وارد می شد اما توانستیم بدون هیچ اختلافی، هیات های اجرایی را تشکیل دهیم.

**در مرحله هیات اجرایی، ۱۰ هزار نفر فاقد سابقه بودند
وزیر کشور گفت: گفته شد هیات های اجرایی عمدا تعداد زیادی را تایید صلاحیت کردند تا زحمات شورای نگهبان را زیاد کنند، ما با قانون خودمان صلاحیت افراد را بررسی کردیم و شورای نگهبان نیز با قانون خود صلاحیت ها را مورد بررسی قرار داد.
رحمانی فضلی افزود: براساس قانون ما با استعلام از مراجع چهارگانه صلاحیت ها را مد نظر قرار دادیم،مراجع چهارگانه اعلام کردند که حدود ۱۰ هزار نفر فاقد سابقه هستند. بنابراین این افراد از نظر قانون ما مورد تایید بودند البته ما فرصت کافی برای تحقیقات محلی نداشتیم، ما هیچ قصد و غرضی هم در تایید صلاحیت ها نداشتیم.
وی یادآور شد: می گفتند نهضت ثبت نام انجام شده تا شورای نگهبان تحت فشار قرار گیرد در حالی که جناحی که درباره او گفته می شد نهضت ثبت نام به راه افتاده نسبت به جناح دیگر کمتر ثبت نام کرده بود.
وزیر کشور همچنین به بررسی صلاحیت ها در شورای نگهبان و هیات های نظارت اشاره کرد و گفت: در این مساله سران سه قوه و مسئولان وارد شدند، حرف ما هم این بود که باید شرایط حداقلی برای رقابت شکل بگیرد و حق کسانی که صلاحیت دارند از بین نرود.

**جلسات متعدد با آیت الله جنتی و دفتر رهبر معظم انقلاب
رحمانی فضلی افزود: من جلسات متعددی با آقای جنتی داشتم و حتی به دفتر رهبری هم رفتم که توصیه ها و ارجاعات متعددی از سوی دفتر رهبری به شورای نگهبان انجام شد و این توصیه ها نقش موثری در بررسی صلاحیت ها داشت.
وی ادامه داد: من پنج جلسه به دفتر رهبری رفتم و دفتر رهبری هم افرادی را به شورای نگهبان فرستادند تا دیدگاه های وزارت کشور را آنجا مطرح کنند، من با مسئولان نظام هم مکاتبه داشتم و لزوم رقابت انتخاباتی و تشویق مردم به حضور در انتخابات را یادآور شدم که نتیجه همه این تلاش ها تایید صلاحیت هزار و ۵۰۰ نفر دیگر بود.

**پیگیری های ما به معنای فشار به شورای نگهبان نیست
وزیر کشور گفت: اکنون امکان رقابت در تمام حوزه ها فراهم است، اما رقابت ها هم سطح و هم وزن نیست.
رحمانی فضلی افزود: تعیین کننده نتیجه انتخابات میزان رقابت یا شهرت افراد نیست؛ مهمتر از آن بیان گفتمان غالب، همدلی و همراهی با مردم و چگونگی بیان مطالبات آنها است، کسانی همیشه رای می آورند که در جهت خواست عمومی مردم رفتار می کنند.
وی ادامه داد: روزهای آخر اعلام نتایج است و من همین امروز باز هم با شورای نگهبان مذاکره داشتم و اصرار کردم که نباید حق کسی ضایع شود؛ البته اصرار من به معنای فشار به شورای نگهبان نیست.
وزیر کشور گفت: درباره تهیه صندوق های رای نیز ما به دنبال تهیه صندوق های شفاف رای بودیم و شورای نگهبان موافق صندوق های شیشه ای نبود چون آرای آن خوانده می شد، ما هم صندوقی تهیه کردیم که میزان شفافیت آن به حدی بود که آرای آن خوانده نشود و برای تامین امنیت صندوق ها و استحکام آنها نیز آزمایش های مختلفی را انجام دادیم.
وزیر کشور پس از پایان این نشست در جمع خبرنگاران گفت: تقاضای ما از رسانه ها این است که در جهت قانونی، سالم و باشکوه برگزار شدن انتخابات به وزارت کشور کمک و سعی کنند فضا را آرام و رقابتی نگه دارند.
رحمانی فضلی افزود: از مردم عزیز نیز استدعا می کنم با همان شکوه و عظمتی که در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت کردند، روز هفتم اسفند نیز ایجاد کنند؛ یقینا حضور مردم تقویت پایه های اقتدار و تامین منافع ملی ایران خواهد شد و این برای کشور موثر خواهد بود.
وی درباره آمار واجدان شرایط رای دادن نیز اظهارداشت: باید ثبت احوال و مرکز آمار کنترل های نهایی را انجام دهند که بتوانیم آمار دقیقی را به مردم اعلام کنیم.
رئیس شورای امنیت کشور درباره شکایت ستاد انتخاباتی آیت الله هاشمی رفسنجانی درباره جمع آوری بنرهای تبلیغاتی گفت: رسیدگی به این شکایت به استانداری تهران واگذار شده است./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *