فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت از محیط زیست گیلان با اشاره به ورود پیش قراولان پرندگان مهاجر به تالاب های استان گفت: در حال حاضر هرگونه شکار و زنده گیری این پرندگان ممنوع بوده و با متخلفان به شدت برخورد می شود.
ساسان اکبری پور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اعلام این خبر اظهار کرد: بر اساس گزارش های محیط بانان گیلان، پیش قراولان پرندگان مهاجر در دسته های کوچک وارد تالاب ها و آبگیرهای استان شده اند.
وی افزود: با توجه به مشاهدات میدانی، بیشترین تعداد و نوع پرنده مهاجر متعلق به گونه خوتکای پر سفید و چنگر کوچک در پناهگاه حیات وحش سرخانگل در تالاب بین المللی انزلی است.
به گفته اکبری پور، این پیش قراولان به عنوان میهمانان این مناطق تحت حفاظت نیروهای یگان حفاظت محیط زیست گیلان قرار دارند و هرگونه شکار و زنده گیری آنان در حال حاضر ممنوع است و با متخلفان به شدت برخورد می شود.
همه ساله با فرارسیدن فصل سرما در مناطق شمالی و قطب شمال انواع پرندگان مهاجر در مسیر کریدور بین المللی مهاجرت خود به بخش های مرکزی و جنوبی کره زمین را از طریق استان گیلان آغاز می کنند و این مهاجرت معمولا از اواسط مهرماه آعار می شد که امسال حدود یک ماه زودتر، این پرندگان به تالاب های گیلان وارد شده اند.
منطقه حفاظت شده سیاه کشیم، پناهگاه حیات وحش سلکه و بخش هایی از پناهگاه حیات وحش سرخانکل تالاب بین المللی انزلی از جمله مهمترین زیستگاه های تالابی پرندگان مهاجر بشمار می روند.
تالاب انزلی با مساحتی حدود ۲۰ هزار هکتار بین سه شهرستان انزلی ، صومعه سرا و رشت واقع شده و یکی از مهمترین فرودگاه های پرندگان مهاجر بشمار می رود. این تالاب از جالب ترین و بزرگ ترین زیستگاه های طبیعی و مناسب برای تخم ریزی و تکثیر ماهیان و نیز محل زمستـان گذرانی و جوجه‏آوری گونه های زیادی از پرندگان آبزی محسوب می‏شود. این تالاب جزو تالاب های بین المللی کنوانسیون رامسر است که در سال ۱۹۷۱ میلادی تحت این کنوانسیون به ثبت رسید و هدف اصلی آن، حفاظت و استفاده خردمندانه از تالاب ها از طریق اقدامات ملی و همکاری های بین المللی به منظور دستیابی به توسعه پایدار است./ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

دکتر هوشیارفرد

۴ شهریور ۱۳۹۶

با سلام و احترام :
یخبندان و هوای سرد سیبری و نیمکره شمالی سبب شده تا هرساله تعداد زیادی از پرندگان برای زمستان گذرانی مهمان تالاب ها و آبگیرهای کشور از جمله تالاب انزلی باشند.
صید و شکار پرندگان در تالاب انزلی سابقه‌ای طولانی دارد و ساکنان بومی در فصل مهاجرت تعدادی پرنده را براى مصارف شخصی خود و خانواده‌شان صید می‌ کنند که البته این صید سنتى اشکالی ندارد. لیکن، در صورتی که این مسیله به یک تجارت پرسود به قیمت از بین رفتن ذخایر ژنتیکی تبدیل شود، تهدیدی جدی است. در این ارتباط، ضعف نظارتی و اجرای قانون و کمبود نیروهای محیط بان سازمان محیط زیست، غیر قابل انکار است . بعبارت دیگر، آیا گشت های شبانه روزی ماموران برای معدوم کردن دام های هوایی و یا جلوگیری از شکار با اسلحه کافی است؟ در این ارتباط، سرشماری زمستانه پرندگان مهاجرراهی برای پایش وضعیت تالاب انزلی لازم می باشد.

پاسخ