رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با اقدامات انجام شده تا سه سال آینده فاضلاب‌های شهری به هیچ عنوان وارد تالاب انزلی نخواهد شد و این تالاب از انواع آلاینده‌های شهری پاک می‌شود

به گزارش ایرنا، محمد جواد محمدی زاده، در حاشیه مراسم بیست و پنجمین سالگرد پروتکل مونترال و روز جهانی اوزون گفت: تالاب انزلی یکی از تالاب‌های با ارزش ایران است که از یک طرف آب شیرین وارد آن می‌شود و از طرف دیگر با آب شور دریا در ارتباط است.

وی اظهارداشت: این تالاب زیستگاه بسیاری از پرندگان، آبزیان و ذخایر دریایی است و به خصوص تخم گذاری ماهیان در آن انجام می‌شود از این رو.حفاظت از این اکوسیستم با ارزش یکی از وظایف اصلی سازمان حفاظت محیط زیست است.

معاون رییس جمهوری ادامه داد: سازمان محیط زیست از سه سال قبل طرح مطالعه مدیریت یکپارچه تالاب انزلی را در دستور کار خود قرار داده است و براساس این طرح تمام دستگاه‌ها همچون وزارت جهاد کشاورزی، صنایع، نیرو، کشور و وزارتخانه‌های دیگر متعهد شده‌اند که از آلوده شدن این تالاب خودداری کنند.

وی گفت: همچنین در هفته دولت کلنگ زباله سوز شهر رشت به زمین زده شد که امیدوارم در مدت یک سال آینده این زباله سوز به بهره برداری برسد. این در حالی است که یکی از مشکلات تالاب انزلی، ورود پسماندها از شهرهایی مانند انزلی و رشت است که با اجرای طرح زباله سوز از ورود پسماندها به این تالاب خودداری می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین در گذشته پساب‌های تعدادی از واحدهای صنعتی وارد تالاب می‌شد که با پیگیری‌هایی که انجام شد، جلوی این کار گرفته شد و امیدوارم که ورود فاضلاب‌های صنعتی به تالاب نیز کنترل شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: درحال حاضر وزارت نیرو قرار است برنامه‌ای به مدت سه سال اجرا کند که براین اساس باید از ورود فاضلاب‌های خانگی به تالاب انزلی جلوگیری شود که اجرای این طرح مشکلات اعتباری داشت که با کمک گرفتن از بانک جهانی تا حدودی مشکل اعتبار آن حل شده است.

وی تاکید کرد: باید تمام نهادها و سازمان‌های مرتبط در کنار هم طرح‌های خود را اجرا کنند تا مشکل ورود پساب‌های صنعتی، فاضلاب‌های خانگی و پسماندها به تالاب انزلی حل شود.

محمدی زاده گفت: در سال گذشته اعتباری حدود ۵/ ۷ میلیارد تومان برای لایروبی تالاب انزلی هزینه شد و امسال نیز امیدوارم اعتباری برای بهبود وضعیت زیست محیطی تالاب انزلی اختصاص یابد.

 

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

Mory-best

۲۸ شهریور ۱۳۹۱

انشالله . تالاب انزلی دیگه تاب تحمل فاضلاب رو نداره

پاسخ

majid

۲۸ شهریور ۱۳۹۱

خدا کنه این اتفاق بیفته

پاسخ

۲۸ شهریور ۱۳۹۱

بشنو و باور نکن.

پاسخ

guilak

گیلک

۲۸ شهریور ۱۳۹۱

فرمودند با گرفتن وام از بانک جهانی تا حدودی مشکل اعتباری ان حل شده است.!!!!! نمیدانم اگر بانک جهانی نبود کشورهای فقیری مثل کشور ما چه میکردند.خدا پدر بانی بانک جهانی را بیامرزد.

پاسخ