تالاب بین المللی انزلی

تالاب بین المللی انزلی

تالاب بین‌المللی انزلی مهمترین زایشگاه جنوبی ماهیان دریای خزر بوده و از حیث زادآوری و تکثیر انواع ماهیان حائز اهمیت فراوان است. این در حالی است که ورود انواع فاضلاب‌های صنعتی، شهری و کشاورزی که آسیب جدی به این تالاب ارزشمند وارد می‌کند همچنان ادامه دارد.
به گزارش انزلی کلاب به نقل از مهر: این تالاب در حاشیه جنوب غربی دریای خزر با ویژگی‌‌های منحصر به فرد خود در فهرست کنوانسیون رامسر قرار دارد و در حال حاضر دچار مشکلات متعددی است. اگرچه کشور ایران در محدوده مناطق خشک و نیمه‌ خشک کره زمین قرار دارد و تعداد تالاب‌های آن به نسبت مناطق‌ مرطوب کم است ولی به دلیل تنوع شرایط اقلیمی دارای‌ تالاب‌های گوناگون با ویژگی‌های متفاوتی است که در این میان تالاب انزلی دارای ارزش و اهمیت خاصی است. عضو هیات علمی گروه محیط زیست دانشگاه گیلان در این باره می‌گوید: تالاب‌ انزلی به دلیل شرایط اکولوژیک خاص در سطح ملی و بین‌المللی در فهرست تالاب‌های با ارزش بین‌المللی در پیمان ‌نامه رامسر قرار گرفته است.
تنوع زیستی تالاب انزلی منحصربه ‌فرد است
کریم ثابت رفتار افزود: تالاب‌ها از جمله مهمترین عرصه‌‌های زیستی در جهان‌ هستند که به دلیل تنوع زیستی منحصربه‌ فرد، حجم‌ زیست توده تولیدی، نقش کنترلی در سیستم‌‌های هیدرولوژیک، تعدیل درجه حرارت، ایجاد شرایط بادپناهی، جلوگیری از سیل و طوفان، کنترل بیولوژیک امراض و بیماری ‌ها، تامین ‌کننده‌ زیستگاه حیات وحش و آبزیان، نقش ارتباطی و حمل ‌و نقل، تامین ‌کننده آب برای کشاورزی، اهمیت‌‌های چند جانبه توریستی‌ و تفرجی، ارزش‌های بی شمار علمی، پژوهشی، زیبا شناختی‌ و غیره در شبکه حفاظت بین‌المللی محیط زیست و اندوختگاه‌های بیوسفری از جایگاه ویژه‌ ای برخوردارند. وی اظهارداشت: روند رشد و توسعه اقتصادی – اجتماعی در جامعه جهانی، کشور ایران و بویژه در استان گیلان که دارای عرصه‌‌های غنی از نظر اکولوژیکی است منجر به تداخل اعمال خاص توسعه‌ ای‌ هماننده جاده سازی با عرصه‌‌های بکر و بی‌نظیر زیست محیطی خواهد شد.عضو هیات علمی گروه محیط زیست دانشگاه گیلان گفت: رشد و توسعه اقتصادی – اجتماعی منطقه‌ ای اجتناب‌ ناپذیر است اما توجه به اصل توسعه پایدار و درخور، حفاظت از منابع طبیعی باید همواره مدنظر قرار گیرد.وی ادامه داد: ارزیابی آثار محیط زیستی یکی از متداول‌ ترین و مناسب ‌ترین روش‌های علمی برای جلوگیری از خطرات محیط زیستی با توجه به رشد و توسعه اقتصادی – اجتماعی بوده و سعی در تهیه راهکارهای‌ عملی برای اجرای پروژه‌ها به رغم حساسیت‌های محیط زیستی و جلوگیری از اجرای پروژه‌‌های آسیب رسان دارد.
حفاظت از تالاب وظیفه‌ای فراملی است
تالاب انزلی زیستگاهی حفاظت شده و منحصر به فرد است که حفاظت از این گنجینه ارزشمند وظیفه‌ ای فراملی است، فعالیت‌های صنعتی و کشاورزی طی چند دهه اخیراین تالاب زیبا را به شدت آلوده و باعث مرگ‌ و میر سالیانه هزاران تن از انواع گونه‌‌های آبزیان ساکن‌ آن شده است. بنابراین لزوم بهبود شرایط زیست‌ محیطی همگام با توسعه شهرنشینی نکته‌ ای است که باید در تدوین نظام‌های‌ جامع شهری بدان اهمیت داده شود.
نقش مهم نوار باریک ساحل شمالی کشور در اقتصاد کشاورزی و توریسم
شهرستان بندر انزلی در استان گیلان با سواحل ماسه‌ا ی و تالاب بین‌المللی آن در مقاطع‌ مختلف سال پذیرای شمار زیادی از گردشگران است، جاذبه‌‌های طبیعی به همراه‌ چشم‌اندازهای بی ‌نظیر و متنوع طبیعی از مهمترین عوامل جذب گردشگر در این منطقه‌ است به طوری که گردشگران بیشتر این شهر را با نام دریا و تالاب می‌‌شناسند. گردشگری در سالیان اخیر به یکی از پردرآمدن‌ ترین بخش‌های اقتصادی تبدیل شده است و هر کس به نحوی سعی می‌‌کند که از این بازار بهره‌ ای ببرد. توسعه گردشگری امروزه می‌‌تواند باعث ایجاد اشتغال، افزایش درآمد و در نهایت رفاه و بهبود وضعیت معیشتی مردم شود از این رو روستاها از گذشته دور یکی از مقاصد گردشگران و محلی برای سیر سفر مردم بوده است. نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی گفت: بندر انزلی از شهرهای زیبای گیلان با ویژگی‌‌های بی نظیر و نادر است. حسن خسته بند افزود: روستاهای زیبا با چشم‌ انداز متنوع از جمله این توانمندی‌ هاست که در ساحل، جلگه و حاشیه تالاب قرار گرفته‌ اند و اقتصاد و معیشت مردم منطقه در ارتباط مستقیم با قابلیت‌‌های متنوع محیطی آن است. وی اظهارداشت: شناسایی قابلیت‌‌های طبیعی و انسانی این شهرستان با توجه به توان‌ بالای گردشگری نقش مستقیم در توسعه روستایی آن دارد. نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به شرایط اقلیمی و ویژگی‌‌های محیطی این شهرستان که بخش عمده آن را دریا و تالاب فرا گرفته از قابلیت‌های توریسم پذیری بالایی برخودار است. وی افزود: تالاب‌ها یکی از مهمترین زیستگاه‌های طبیعی در جهان بوده و دارای ارزش‌ها و فوائد بسیاری هستند و در گردش انرژی در محیط زیست نقش موثری دارند.
آسیب جدی فاضلاب‌ها به تالاب ارزشمند انزلی
خسته بند با بیان اینکه تالاب‌ها با وجودی که از اکوسیستم‌های با ارزش در سطح جهان محسوب می‌شوند همواره مورد بی توجهی انسان قرار گرفته اند، اعلام کرد: ورود انواع فاضلاب‌های صنعتی، شهری و کشاورزی باعث آسیب جدی به این بوم سازگان ارزشمند می‌شود. وی گفت: بدون شک تالاب بین‌المللی انزلی یکی از با ارزش ترین تالاب‌های ایران است که مهمترین زایشگاه جنوبی ماهیان دریای خزر و بزرگترین حوضه آب شیرین در جنوب دریای خزر محسوب می‌شود که تحت تاثیر افزایش جمعیت و صنعتی شدن شهرهای حاشیه خود قرار گرفته و موقعیت نگران کننده ای از لحاظ میزان منابع آلاینده پیدا کرده است.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

guilak

گیلک

۹ اسفند ۱۳۹۱

ممنون از مقاله خوب شما .این برادر عزیز نماینده انزلی. چند بار در خصوص شهر و یا تالاب انزلی صدایشان در صحن مجلس شنیده شده؟ چه اقدامات موثری انجام داده اند؟ اگر فعالیتی داشته اند نتیجه انها چه بوده است؟ ایشان بعد از این همه مدت تازه حرف ماها را می زنند که دست ما به جایی بند نیست!!! همه میدانند که تالاب انزلی چه بوده و چه شده و چه اهمیت بالای زیست محیطی دارد.دیگر برای سخنرانی و همایش و غیره بسیار دیر است .فقط و فقط باید استینها را بالا زد.

پاسخ