1ا

نشان خانه اش از برون نخلی است بر افراشته زلف گره کرده با گنبد سبز امام زاده صالح (ع) غازیان و نشان درونی اش شمیم متراکم عشق و هنر است.

سید یوسف رضوی شاعر اهل انزلی این روزها گرچه سلامت جسمی اش به شدت مختل شده است، اما به یمن همسری همراه و دلسوز و فرزندی مسئولیت پذیر و مهربان، همچنان در شاعرانگی پویا است.

صیاد به تازگی اشعاری را به زبان گیلکی و فارسی سروده که در آن برهه ای از تاریخ ایران در دوره زمانی جنگ جهانی دوم تصویر شده است.

اشعاری که وی آنها را به هنگام عیادت شهردار انزلی و رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و اهالی رسانه برای حاضران قرائت کرد.

این شاعر توانا، حضور آوارگان لهستانی جنگ جهانی را در بندر انزلی دستمایه شعرهایش قرار داده و احساس و واگویه های یک لهستانی و یکی از اهالی انزلی را تصویر کرده است.

وی با بیانی ظریف حس نوع دوستی و شفقت مردمان دریا دل این سامان و تجربه آرامش و امنیت آوارگان رانده از وطن نزد مردم این شهر را به زیبایی به زیور طبع آراست و برای نخستین بار در جمع حاضران قرائت کرد.

شهردار انزلی پس از استماع این شعر گفت: بخشی از تاریخ این شهر حضور آوارگان لهستانی و خاطره خوشی است که از مردم این شهر کوچک هنوز در ذهن بازماندگان آن حادثه تاریخی ، ماندگار است.

رضا پورشعبان افزود: نوع رفتاری که مردم این شهر برغم کمبودهای همه گیر آن موقع در قبال این آوارگان لهستانی داشتند ، به مثابه یک الگوی ارزشمند رفتاری است که بعنوان سرمایه اجتماعی باید در حافظه این شهر ماندگار شود.

وی ضمن تقدیر ویژه از اهتمام رضوی صیاد گفت:هنر بهترین شیوه برای به تصویر کشیدن و معرفی ژرفای این رفتار مردمی و خودجوش است.

پورشعبان تصریح کرد: شهرداری انزلی در نظر دارد تا با پیش بینی برنامه هایی این بخش از تاریخ شهر را در اذهان مردم ماندگار سازد و خوشحالیم که آقای رضوی صیاد اولین کسی است که در این مورد ، دستمان را به یاری فشرد.

شهردار انزلی با اشاره به دعوتی که در لهستان برای پاسداشت این میراث تاریخی مشترک صورت گرفته بود، گفت: آنجا هم تاکید کردم جای شگفتی است که عده ای به بهانه واهی ایران اسلامی را متهم به نقض حقوق بشر می کنند و حال آنکه مردم دنیا خاطرات خوشی از رفتار انسانی و دیگر خواهی آنها داشته و دارند.

وی تاکید کرد: این ریشه و پیشینه از سرمایه اجتماعی ، خود خط بطلانی بر ادعاهای بی اساس بدخواهان است لذا از شاعر خوب شهرمان سپاسگزاریم که اینچنین به شیوایی ، آن اتفاق تاریخی را به نظم در آورده است.

در جریان جنگ جهانی دوم عده زیادی از آوارگان و پناه جویان لهستانی که مردمان عادی و غیر نظامی بودند زن و کودک و خرد و کلان در گریز خود از تلاطم روس و آلمان به ایران آمدند و در بدو ورود به انزلی رسیدند.

آرامگاه لهستانی ها در بندر انزلی خود بخشی از تاریخ است که تصویر پر اندوه آن روزگار را روایت می کند روایتی که در آن سنگینی تبعات جنگ با عاطفه ناب ایرانی پیوند خورد و التیامی بر دردمندی لهستانی های بیمار و نزار رانده از وطن بوده است.

بندر انزلی در فاصله ۴۰ کیلومتری مرکز استان بر کرانه آبی کاسپین در روزگار محدودیت اسباب تردد مطمئن ترین راه ارتباطی اروپا و سفر بین قاره ای از مسیر ایران بود.
منبع: ایرنا- انزلی

2ا 3ا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

Sinaclub

۱۱ دی ۱۳۹۳

آقاى شهردار عزیز که به خاطر همین موضوع یه سفرى به لهستان داشید لطفاً یک نماد زیبا از این موضوع تهیه کنید و در یک جاى مناسب نصب کنید ،البته خواهشاً نمادى زیبا از نظر معمارى باشد و خواهشاً با سلیقه انتخاب و طراحى شود نه مثل این چراغها که اصلاً حالت مدرن ندارند و مانند چراغهاى گذشته یا حتى زشتتر هستند.
این نماد میتونه جلوى گورستان لهستانیها باشه یا در یک میدان.البته بهترین جا به نظر من همون میدون جلوى گورستان بود
آقاى شهردار لطفاً براى میدان رو بروى بندر که به اسم دروازه اروپا ست یه طرحى طراحى بشه که نام میدون در آن باشه و همه بدونند که اسم میدون دروازه اروپاست
البته منظور من فقط نصب یه تابلو نیستا،میتونید با یه طرح زیبا دروازه اروپا رو بین ستونهاى میدون جانمایى کنید

پاسخ

رجبي پاسخ در تاريخ دی ۱۱ام, ۱۳۹۳ ۱۵:۲۵:

این میدان کاملا کپی شده از بنایی در شهر باتومی گرجستان است.

guilak

گیلک

۱۱ دی ۱۳۹۳

چند سال پیش مستندی درباره این رویداد تاریخی دیدم که با تمام وجود به انزلی چی بودنم افتخار و مباهات کردم و اشگ شوق از چشمانم جاری گردید.درود به روان پاک اجدادمان که در آن برهه از تاریخ که انسانیت و مهربانی به فراموشی سپرده شده بود با کمک به عده ای آواره بی پناه برای همیشه در تاریخ ماندگار شدند .یادشان گرامی باد.امید است ما هم کاری کنیم که موجب افتخار آیندگان شود.یا حداقل تلاش کنیم چنین اتفاقات خوشایندی به نحو شایسته ای به نسلهای آینده منتقل گردد.

پاسخ

majid

majid

۱۱ دی ۱۳۹۳

ایشاله سلامت باشه اقای صیاد.
چجوری میشه به این اشعار دسترسی پیدا کرد؟
انزلی کلاب پیگیری می کنی اشعار رو تا در دسترس مردم قرار بگیره؟

پاسخ

حامد پورجمشیدیان

۱۱ دی ۱۳۹۳

با سلام

گیلک عزیز اسم این مستند گورستان بی نام ساخته نصیر درویشوند بود؟؟
اگر این نیست میشه لطفا نام این مستندی که در باره لهستانی ها بود رو بگی؟

سینا کلاپ عزیز
چطوری با یه طرح زیبا دروازه اروپا رو بین ستونهاى میدون جانمایى بشه؟
میشه کمی توضیح بدی؟
یعنی بین ستونها عکس باشه؟ سنگ برجسته باشه؟ چطوری؟

پاسخ

Sinaclub پاسخ در تاريخ دی ۱۲ام, ۱۳۹۳ ۱۴:۳۲:

میتونه با سنگ یا هر نوع متریال دیگه ساخته بشه ،و بالاى ستونها نصب بشه یا روى سکوى وسط میدون یا ….

گیلک پاسخ در تاريخ دی ۱۲ام, ۱۳۹۳ ۱۹:۱۶:

سلام بر شما آقا حامد عزیز.متاسفانه اسم آن مستند را فراموش کرده ام.ممکن است همین مستند باشد که شما فرموده اید.

leila پاسخ در تاريخ دی ۱۲ام, ۱۳۹۳ ۱۹:۴۲:

یک فیلم به نام مرثیه گمشده ساخته خسرو سینایی هم در این خصوص ساخته شده بود که خیلی مورد تقدیر دولت لهستان قرار گرفت.

حامد پورجمشیدیان

۱۱ دی ۱۳۹۳

رجبی عزیز
آیا شما ازاین بناء در شهر باتومی گرجستان که شبیه میدان ماست عکسی دارین؟
اگه دارید میشه برای رضا نویدی عزیز و به سایتشون میل کنید؟
یا اینکه توی گوگل باید چی سرچ کنیم تا این بناء رو دید؟؟

پاسخ

رجبي پاسخ در تاريخ دی ۱۳ام, ۱۳۹۳ ۱۰:۲۶:

سلام.عکس رو به آدرس سایت ایمیل کردم.

narima

narima

۱۱ دی ۱۳۹۳

شهردار عزیز : اینگونه نمادها قشنگ هستن و برای هر شهری لازم ولی به جایه ساختن این نمادها وهزینه ووقتی که صرف آن می شود اگه بتونیم ۵ تا جوون بیکار انزلی چی رو سرکار بزارید تا بتونه تشکیل زندگی بده ، ثواب دنیا و آخرت نصیبتون میشه….

پاسخ

حامد پورجمشیدیان

۱۱ دی ۱۳۹۳

با سلام
ممنونم رجبی عزیز

پاسخ

حامد پورجمشیدیان

۱۱ دی ۱۳۹۳

سلام
گیلک و خانم لیلا
ازتون ممنونم

پاسخ

leila پاسخ در تاريخ دی ۱۳ام, ۱۳۹۳ ۱۴:۱۰:

سلام
خواهش میکنم انجام وظیفه بود برادر عزیز