35

مهندس اکبر میغی، رئیس اداره محیط زیست شهرستان انزلی در خصوص میزان تخریب تالاب انزلی ناشی از اجرای طرح میان گذر، چنین اظهار داشت: اگر بخواهم علمی صحبت کنم باید برخی از اظهار نظرها را که از سوی برخی از کارشناسان اعلام شده بود رد کنم. به عنوان مثال گاهی تخریب ۷۰ درصد اعلام شده و گاهی هم کمتر. به طور کلی نمی توان آمار درستی از میزان تخریب داد و باید مقدارش با جزئیات محاسبه شود.

وی در ادامه افزود: از زمانی که من مسئول این اداره در شهرستان انزلی شدم خوشبختانه این پروژه به دلیل کمبود اعتبارات متوقف شده و هیچ روند مثبتی نداشته است. بنابراین از آن زمان که حدود ۲٫۵ سال است که می­گذرد تخریبی که من دیده باشم صورت نگرفته است. اگرچه به طور کلی به وضوح می­توان گفت که تخریب بهرحال صورت گرفته ولی از میزان آن نمی توان سخن گفت.

همچنین این مقام مسئول برای روشن تر شدن قضیه چنین پیشنهاد کرد: با توجه به اینکه مدت زمان زیادی نیست که این مقام را پذیرفتم، بهتر است از اطلاعاتی که در این زمینه قبلا تنظیم شده است استفاده کنید تا نقاط مثبت و منفی این طرح اطلاعاتی بدست آورید.

اکیر میغی با تأیید اینکه پروژه کتارگذر نیاز مبرم شهرستان است و بر سر آن سازمان محیط زیست با دیگر سازمانها اتفاق نظر دارد، بیان کرد: ببینید باید این طرح را از تمام زوایا بررسی کرد. جنبه مثبت این طرح این است که شهرستان به آن نیاز دارد. ولی بنا به نظر سازمان محیط زیست هر طرح اجرایی که قرار است انجام شود باید ارزیابی زیست محیطی در آن لحاظ شده باشد. وی در ادامه تصریح کرد: یکی از ایرادات این بود که ارزیابی زیست محیطی برای آن انجام نشده یا دیر به سازمان تحویل داده شد بود. در واقع نکات مطرح شده در این زمینه بیشتر به این صورت بود که آیا مسیری که برای این طرح انتخاب شد آیا مسائل زیست محیطی آن از طرف مجری طرح در نظر گرفته شده یا خیر.

وی همچنین در ادامه افزود: اینها نکاتی بودند که بهتر می­بود در ابتدا رایزنی می­شد تا کمترین اثرات را داشته باشد. این که این طرح اثر داشته باشد یقیناً می توان آن را تعیین کرد ولی چه مقدار تخریب صورت گرفته مشخص نیست و باید حتماً محاسبه شود.

رئیس اداره محیط زیست انزلی با اشاره به اینکه بزرگترین معضل تالاب انزلی میزان رسوباتی است که سالیانه در حال تجمع در این تالاب است، تأکید کرد: حجم بسیار بالایی از رسوبات را داریم به این تلاب وارد می­کنیم که رقم آن عدد بسیار بزرگی است.

وی در این خصوص با انتقاد از اینکه آماری که در این رابطه ارائه شده مستند و علمی نیست، تصریح کرد: باید در زمینه اطلاعات و آمار کار اساسی کرد تا ببینیم چقدر رسوبات وارد عرصه می­شود. و اساساً این رسوبات که در بالادست در حال وارد شدن است هیچ ربطی به طرح کنارگذری ندارد که در قسمت شمالی تالاب در حال اجراست.

مهندس اکبر میغی در باره منشأ رسوبات به خبرنگار تینا پرس چنین توضیح داد: متأسفانه در بالادست نابودی وسیعی از اراضی جنگلی را شاهد هستیم که بخش آبخیزداری باید حتماً اقداماتی در این خصوص انجان دهد. در واقع تخریب جنگلها و چرای بیش ار حد دام در مناطق بالادست سبب ایجاد رسوباتی می­شود که به راحتی وارد تالاب می­شوند.

وی همچنین با اشاره به کم شدن عمق تالاب طی ده سال اخیر ناشی از تجمع رسوب، تأکید کرد: کم شدن عمق تالاب به راحتی قابل مشاهده است و تأثیر این پدیده به مراتب بیشتر از مقوله کنارگذر بر محیط زیست تالاب است.

مهندس میغی در برابر این پرسش که آیا اقداماتی از سوی سازمان جهت جلوگیری از افزایش رسوبات صورت گرفته، چنین پاسخ داد: با ورود هیئت ژاپنی در این زمینه اقداماتی صورت گرفته ولی خیلی مؤثر واقع نشده است. ما متآسفانه هنوز بحث جنگل تراشی و چرای بیش از حد بالادست را داریم و خیلی کارهایی که باید در آبخیزداری صورت می­گرفته تا به حال انجام نشده است. علی رغم تصوری که عموم مردم از محیط زیست دارند، سازمان به تنهایی نمی­تواند این مشکل را حل کند.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه سازمان محیط زیست یک دستگاه نظارتی است، تصریح کرد: باید در این زمینه دستگاه­های دیگر شامل اداره منابع طبیعی، آبخیزداری، جهاد کشاورزی با اداره محیط زیست همکاری کنند. ولی تا کنون اقدامات عملی که باید در مناطق بالادست صورت بگیرد تا کنون انجام نشده و اقداماتی مانند تله رسوب گیر اصلا جواب نداده است زیرا که این تله­ها جوابگوی حجم وسیعی از این رسوبات نیست.

در پایان این کارشناس محیط زیست در باره چگونگی تشکیل رسوبات در منطقه چنین توضیح داد: ما در استانی هستیم که دارای مقدار زیاد بارندگی است. ولی این رحمت آسمانی به دلیل دخل و تصرفی که خودمان در محیط طبیعی مان (جنگل تراشی و چرای بیش از حد)داشتیم سبب شده که خاک نتواند همه این نزولات را در خود نفوذ دهد در نتیجه جریان سطحی اتفاق می­افتد که منجر به ایجاد حجم بالایی از رسوب در عرصه می­شود. و چون هیچ گونه اقدام آبخیزداری شامل احداث بند انحرافی و یا سدی در مسیر این جریان صورت نگرفته در نتیجه این حجم بالایی از رسوب به تالاب وارد می­ شود.

منبع: سایت اختصاصی تالاب انزلی

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *