هفته ای که گذشت، از طریق رسانه های مجازی، فراخوانی با امضای روابط عمومی شورای منتخب شهر بندرانزلی در دوره پنجم، میان کاربران همخوان شد که در آن از تمامی افراد واجد شرایط به خدمت در سِمت شهرداری می خواست تقاضای خود را مشخصن به یکی از دفاتر بیمه! یا به صورت خصوصی به هر یک از ۷ عضو منتخب شورا ارایه‌ نمایند!

جدای از شیوه ی بدیع، عجیب و مبتذل گزینش شهردار که دوستان برگزیده اند و شان تخصصی ترین و خطیرترین مسئولیت در امر مدیریت یک شهر را به جای تحقیق‌ و کار کارشناسی و رایزنی و گزینش شایسته ترین‌ها،‌ با اقدامی پوپولیستی، اعلان عمومی و دعوت به مداخله همگانی، در حد مسابقات پاپیولار استعدادیابی فروکاسته اند، اصل ورود به حوزه ی مدیریت شهری و اعلام فراخوان در حالی که هنوز شورای چهارم مستقر است و قانونن متولی تصمیم سازی، از طرف مجموعه ای که قرار است برای شهر هوای تازه بسازد و فصل تغییر را رقم بزند، مایوس کننده و تاسف بار است.

این گونه که از حواشی داستان بر می آید، شورای پنجم، علی رغم بهره مندی از بدنه ای که بر آمده از کار تشکیلاتی ست، هم تجربه ی شورا دارد و هم عضو قانوندان، هنوز گیج هیجانات پس از پیروزی در انتخابات است و آن قدر ذوق زده گیِ معطوف به در آغوش کشیدن شاهد قدرت بر‌ آن چیره است که رشته ی زمان و مکان را از کف داده، جایی را که ایستاده یادش رفته و هنوز به قول معروف نه به بار است و نه به دار، اراده به کاری خطا بسته و فعلِ خلاف اخلاق و قانون کرده.

از زاویه ی دیگر، این که شهر، شهردار رسمی دارد و با این حال شورایی که هنوز زمان مانده به استقرارش، خبر برکناری او را در بوق و کرنا کرده و در جلسات رسانه ای، وعده ی نفر جایگزینش را هم داده واقعن نوبر است! شورایی ها اصلن به این اندیشه نکرده اند که شهردار مستقر حالا با چه انگیزه و نفوذ کلامی باید در زمان باقی مانده بر مجموعه تحت امرش اعمال مدیریت کند و به امورات شهروندی خلق خدا هم برسد!

از قدیم گفته اند: دیکته نانوشته غلط ندارد. حالا دوستان شورایی ما آن کار ناشدنی را کرده اند. هنوز مشقِ درس شروع نشده خطاکاری شان شهره است!

البته که امید ما با دوستان منتخب، برای شهر، به فردای خوب است. اما واقعیت این است؛
برای اهل معرفت همیشه مجال خدمت هست. عرصه ی مدیریتِ شهری، در جوار تخصص، صبوری می خواهد و بزرگواری و متانت‌ و ‌مناعت طبع. و گرنه نهادِ قدرت برای سوداپیشه گان، حکم همان حلیم را دارد! هول که برشان دارد، دم صبحی جاشان تهِ دیگ است…

 امین حقره

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

abai

۲۷ خرداد ۱۳۹۶

سلام
به نظرم شهردار سابق رشت (سیدمحمدعلی ثابت‌قدم) گزینه خوبی برای شهردار شدن بندرانزلی است

پاسخ

احمد پاسخ در تاريخ تیر ۲۴ام, ۱۳۹۶ ۱۰:۰۸:

البته نظرتان قابل احترام است اما تا وقتی که مافیای تهاتر بازی در شهرداری ها به پا است هیچ گزنیه ای بین فاسد یا افسد ، دردی را از شهر انزلی دوا نمی کند

احمد

۲۷ خرداد ۱۳۹۶

“جدای از شیوه ی بدیع، عجیب و مبتذل گزینش شهردار که دوستان برگزیده اند و شان تخصصی ترین و خطیرترین مسئولیت در امر مدیریت یک شهر را به جای تحقیق‌ و کار کارشناسی و رایزنی و گزینش شایسته ترین‌ها،‌ با اقدامی پوپولیستی، اعلان عمومی و دعوت به مداخله همگانی، در حد مسابقات پاپیولار استعدادیابی فروکاسته اند، اصل ورود به حوزه ی مدیریت شهری و اعلام فراخوان در حالی که هنوز شورای چهارم مستقر است و قانونن متولی تصمیم” سازی، از طرف مجموعه ای که قرار است برای شهر هوای تازه بسازد و فصل تغییر را رقم بزند، مایوس کننده و تاسف بار است.”

جوابیه : این شیوه بدیع نیست و در سط ح شهرداری های بزرگ در ممالک مترقی نیز جریان دارد .در دوره قبل هم از صاحب نظران برای نظرسنجی ها ی مختلف در خصوص نحوه رویکرد شهرداری در حوزه های زیبا سازی یا توریستی و گردشگری و یا کارهای عمرانی و شهرسازی و یا فرهنگی و هنری و … استفاده شد و مسبوق به سابقه است.
اگر مراجعه به آرای عوام الناس حرکتی پوپو لیستی تلقی می شود .پس حق ره معتقد به مدینه فاضله است که در آن فاضلان برای شهر تصمیم گیری کنند.
حق ره در جایگاه روشنفکران و فضلای صاحب اندیشه و صاحب سبک که با ریزه خواری های هنری سعی در مطرح کردن خود به هر شیوه ای دارد . آنچنان خود را “محق ” می داند که به یک شهردار فاقد تخصص و تجربه و برگزیده گروه ۴-۱۱ نفره شورای شهر در شرف انقضی ،این حق را قائل شده است که با تخلفات دقایق ۹۰ هنگام تحویل و تحول در شهرداری انزلی و قبل از استقرار شورای شهر جدید با صدور احکام بازنشستگی های زود رس برای پرسنل ، میزان بی نظمی و پیگیری فساد سازمان یافته و تخلفات فرا قانونی که ارمغان آن جز بدهی های ۶ میلیاردی و ۴ میلیاردی و امثالهم بوده است را تایید نماید تا مبادا ته دل شهردار غیر متخصص و غیر فنی خالی شود .از تخلفات در زمینه های ایجاد تسهیلات در جهت زمین خواری ، دریا خواری ، تالاب خواری و … صدور مجوز برای برداشت ماسه ، علم کردن مجدد استادیوم چراغ پشتان در رسانه ها و مجوز قطع درختان در جای جای شهر هم به نوبه خود حکایتی است.

پاسخ