82050302-70678945[1]

 

پدر که یعقوب وار چشم به راه مانده می گوید سالها است در خانه را نبسته ایم ، به امید این که روزی گمگشته مان از راه برسد.
نوشتن از حال و روز مادر و پدر یا همسری که حتی نشانی از عزیزشان ندارند کار آسانی نیست ، اما کیست که نداند انتظار از مرگ سخت تر است که گفته اند ‘ الانتظار اشد من القتل ‘.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا، شهر ساحلی انزلی دیار دلاورمردان دریادل ۴۰۸ فرزند خود را تقدیم این سرزمین و ارزشها و آرمانهای والایش کرده است. از میان این سفرکردگان ۲۹ تن ، شهید مفقود الاثرند .
مردانی که پویندگی را از موجهای خزر و آزادگی را از نسیم شمال آموخته اند.
در راستای اولین کنگره ملی هشت هزار شهید استان گیلان همایش تجلیل از خانواده شهدای مفقود الاثر شهرستان بندرانزلی با حضور خانواده شهدا و مردم قدرشناس برگزار شد.
شهیدانی از نوجوان ۱۶ ساله تا پدری که نوزاد چند روزه اش را به خدا سپرده و برای دفاع از کیان کشور و مردمانش به دل آتش دشمن زد.
تابوتی مزین به پرچم ایران و ۲۹ فانوس روشن نماد این شهیدان مفقودالاثر است.
تصاویر شهدا روی پرده ظاهر می شود و شانه های مادران زیر چادر سیاهی که به سر دارند تکان می خورد و هر از گاهی صدای ناله فروخورده ای بلند می شود.
شهید ابراهیم فرمانی ، محمد رضا اصحابی ، هوشنگ صمدی موقر، اسماعیل پور محمد نجیب ، سید محمد شریفی، مصیب فلاح، فرهاد علیپور، فریبرز دشتی ، یوسف عسکری ، ولی ایزد پناه ، مظاهر اثری ، محمد کربلایی حسن ، محمد برنجکار ، سید موسی امیری مقدم ، تقی نیک ، رضا بیات قلعه ، غلامرضا زارع کامل ، علی اصغر مخصوص آبکنار ، آیت خانی ، رسول نجم دید ، اسماعیل عفتی ، محمد رسول سهمانی ، محمود گلکار مقدم ، حسن خورشیدی ، سیاوش رهنما، عباس کله سری ، محسن رنجبران ، نادر مزرعه دهقان، اسدالله افراسیابی .
مادر شهید مفقود الاثر در پاسخ به این که چگونه این رنج را تاب می اورد می گوید : الگوی ما زینب است که داغ بزرگ شهادت اباعبدالله الحسین و دیگر عزیزانش را شجاعانه تحمل کرد.
همسر شهید ابراهیم فرمانی ۳۰ سال در انتظار بازگشت پیکر پاک او است و آیه ‘ ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا ، بل احیاء عند ربهم یرزقون ‘ را تنها مرهم دل زخم خورده اش می داند .
معاونت تفحص و سیره شهدا بعنوان سخنران مراسم از فرمانده شهیدی روایت کرد که بر سیمهای خاردار قرار گرفت تا بدنش معبر رزمندگان شود .
حجت الاسلام حسین جوشقانیان با بغضی در گلو داستان مادر دو شهید مفقود الاثر را بازگو کرد که پی گیر دفن دو شهید گمنام در روستایش شد و با دستان خود آنها را در زمینی که خود خریداری کرده بود به جای پیکر پاک فرزندانش به خاک سپرد.
او از استقلال و امنیت میهن گفت که در سایه رشادتهای این شهیدان و جانبازان و ایثارگران به قیمتی سنگین بدست آمده است .
وی تاکید کرد : نسل سوم این از خودگذشتگی ها را ندیده و اگر نتوانیم این برگهای زرین تاریخ را برای آنها روایت کنیم چگونه قدردان ارزشهای متعالی انقلاب خواهند بود .
حجت الاسلام جوشقانیان از غم و دلتنگی خانواده شهدا ، از رنج و سختی جانبازان ، از خلاء بزرگ فقدان پدر برای فرزند شهید ، بار سنگین بزرگ کردن فرزند بر دوش همسر شهید سخن گفت . زخمی که با هیچ مرهمی جز توکل به خدا التیام نمی یابد و با هیچ امتیازی جبران نمی شود.
معاونت تفحص شهدا با اشک و آه از ۷۵۰ خانواده ای روایت کرد که از تنها فرزند خود برای رضای خدا و دفاع از خاک پاک میهن گذشته اند.
وی تاکید کرد شهیدان مرکز و منشاء قدرت ایران اسلامی و ستارگان راهنمای ما در تاریکی ها هستند .
حجت الاسلام جوشقانیان متذکر شد: همه ما باید سیره شهدا را فرا بگیریم و قدردان این پهلوانان و قهرمانان واقعی باشیم.
بهترین توصیف شهیدان مفقود الاثر این مرز و بوم را می توان از این شعر سعدی وام گرفت : گر کسی وصف او ز من پرسد ،بیدل از بی نشان چه گوید باز ،عاشقان کشتگان معشوقند ، بر نیاید ز کشتگان آواز! / ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *