DSC_6984

آیین هفتاد و نهمین سال روز تولد استاد حسن خوش دل نکو داشته شد.

جشن تولد هفتاد و نه سالگی استاد حسن خوش دل (آهنگ ساز، ترانه سرا، خواننده و نوازنده شهیر آکاردئون) در شامگاه جمعه بیست و هشتم آذرماه یک هزار و سی صد و نود و سه در بندر انزلی برگزار شد.

در این مراسم که با حضور جمعی از هنرمندان و اهالی فرهنگ و اصحاب رسانه و با همکاری گروه فرهنگ گیلان در رستوران مالاتای انزلی برگزار شد دل نوشته های استاد خوش دل توسط خانم حیدر زاده خوانده شد و فیلم مستندی ساخته کوروش فرزانگان به نمایش در آمد.

همچنین دو ترانه از آثار استاد خوش دل توسط امین حق ره اجرا و با کلاویه های دلنشین ترانه سرا و خواننده شهر باران همراه شد.

در بخش دیگر برنامه، تیتراژ آغازین مستند پاماله ساخته کوروش فرزانگان که در آن از ترانه ملوان استاد خوش دل استفاده شده پخش شد و یاد و خاطره زنده یاد محمد رضا نسیمی تدوین گر و گوینده متن این فیلم که متاسفانه چندی پیش به دیار باقی شتافت و همچنین زنده یاد حامد خسروی مستند ساز برجسته کشور، گرامی داشته شد.

مدیر صفحه تاریخ شفاهی بندرانزلی، کتاب نایاب نغمه های کودک اثر زنده یاد عزیز پر هیخته موسیقی دان خود آموخته انزلی چی را به استاد خوش دل اهدا نمود.

پرسش و پاسخ کوتاهی با استاد خوش دل، بخش دیگر برنامه را تشکیل می داد که در آن وی به هم دوره بودن خود با اسطوره موسیقی پاپ ایران، اسفندیار منفرد زاده و همچنین اتابکی اشاره نمود و از اریک تنظیم کننده آهنگ های عبدو، حسن زنگی و زنگالو یاد کرد.

همچنین عکس هایی از استاد خوش دل در دوره های مختلف زندگی و همچنین عکسی از او همراه با بازیکنان ملوان پخش شد که ایشان یاد آور شد آهنگ ملوان را به مناسبت بازی ملوان و تاج سابق خواند که با استقبال بی نظیر هواداران ملوان همراه شد.

در بخش دیگر برنامه، فرهاد عمیدی از فرهنگ دوستان انزلی، ترانه ای را خواند و تقدیم استاد خوش دل نمود.

حسن خوش دل متولد یک هزار و سی صد و چهارده در بندرشاهی است. او از یک سالگی به همراه خانواده در انزلی ساکن شد و با مرگ پدر روزهای بسیار سختی را تا ایام جوانی در این شهر سپری کرد. نظاره کردن رنج های صیادان در دریای انزلی برای کسب معاش و درک زندگی سخت و پر مرارت خانواده های ماهی گیران از او هنرمندی متعهد ساخت به گونه ای که بعدها ترانه هایش آیینه ای تمام نما از دغدغه ها و دردهای تمام ناشدنی مردمان سرزمین اش باشد.

از خوش دل ترانه هایی همچون مُل، کپور لجن خوس، عبدو، زنگالو، پشمک، بوشو بوشو، گورز علی، وِر نی شین، بوزای نی میر بهار آیه، چشات منو می کشه و… به یادگار مانده که بسیاری شان هنوز به طور رسمی منتشر نشده اند.
منبع: وبسایت انزلی چی

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

narima

narima

۲۹ آذر ۱۳۹۳

منظور از خانم حیدرزاده ، خانم مریم حیدر زاده هستش ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ

مژگان

مژگان پاسخ در تاريخ دی ۱ام, ۱۳۹۳ ۱۲:۵۵:

خیر دوست عزیز