هفتم آذر روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود و این مطلب تقدیم به همه دریادلان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران…

در این مطلب نگاهی اجمالی خواهیم داشت به تاریخچه نیروی دریایی شمال ایران … 

یکی از حرکات مهم در دوران نادر شاه را میتوان تلاش برای تشکیل نیروی دریایی ایرانی در دریای خزر نام برد. او برای نیل به این هدف جان التون انگلیسی را برای تاسیس یک کارخانه کشتی سازی در انزلی منصوب کرد و لقب جمال بیگ به او داد. او که قبلاً دو کشتی در قازان برای رود ولگا ساخته بود، از طرف نادرشاه مامور شد که سواحل خزر را بررسی کند. او موفق شد یک کشتی با ظرفیت ۲۰ توپ بسازد که گزارش شده بهتر از کشتیهای روسی در خزر بود.

نیروی دریایی در شمال کشور از سابقه دیرینه‌ای برخوردار است و چشم بیدار و مغز هشیار و بازوی توانای ارتش برای حراست از مرزهای آبی کشور در دریای خزر به شمار می‌رود.

نیروی دریایی در سال ‪ ۱۳۱۲‬خورشیدی  به‌طور رسمی در بندرانزلی تاسیس شد.

همزمان با آن با آوردن سه ناوچه توپدار به این بندر نیروی دریایی شکل واقعی گرفت.

در شهریور‪ ۱۳۲۰‬دامنه جنگ خانمانسوز دوم به ایران کشیده شد و متفقین بدون رعایت اصول و مقررات بین‌المللی و بدون توجه به بی‌طرفی ایران به نیروی دریایی و به ویژه انزلی حمله کردند.

در این حمله در اثر بمباران ناوسروان یدالله بایندر به درجه شهادت و ناوسروان محمد علی اعتمادزاده به درجه جانبازی نائل آمدند.

نیروی دریایی شمال مجددا سال ‪ ۱۳۲۶‬شمسی با ورود ناوچه‌های توپدار به انزلی دایر شد و در سال ‪ ۱۳۴۱‬مرکز آموزش تخصصهای دریایی از خرمشهر به بندرانزلی انتقال یافت و بندرانزلی ماموریت اجرای آموزش و حراست از دریای خزر را به عهده گرفت .

هم اکنون مرکز آموزش تخصصهای دریایی در شهرستان رشت ، مرکز آموزش تفنگداران دریایی در منجیل و منطقه چهارم دریایی در بندرانزلی کار آموزش و حفظ و صیانت دریایی و نگهبانی از مرزهای آبی جمهوری اسلامی ایران را در دریای خزر به عهده دارد.

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی مایه آرامش خاطر ساحل نشینان و موجب غرور و افتخار مردم کشور است.

زندگی مردم شهر ساحلی‌انزلی به‌نوعی با حضور نیروی دریایی گره‌خورده‌است.

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی نه تنها در شهر انزلی دارای مقر و فرماندهی بلکه دارای مراکز فرهنگی مانند موزه نظامی ، مراکز درمانی ، مراکز آموزشی و همچنین مراکز ورزشی است که جمع کثیری از مردم از آن بهره می‌برند.

حضور شناورهای نظامی نیروی دریایی نشان از اقتدار و قدرت نیروهای مسلح و برای مردم شهر ساحلی انزلی و مسافران دیگر نقاط کشور چشم نواز و دلگرم‌کننده است .

کادر نیروی دریایی نیز با پوششهای سفید خود آرامش را برای مردم کشورمان نمودار می‌سازند.

تیم فوتبال ملوان بندر انزلی به عنوان پر افتخارترین تیم شهرستانی فوتبال ایران تا سال ۱۳۸۰ یک تیم با سابقه و محبوب مردم گیلان و شمال کشور تحت حمایت نیروی دریایی ارتش قرار داشت و هنوز نیز از آن حمایت میکند.

نیروی دریایی همچنین در بسیاری رشته‌های ورزشی دیگر از جمله ورزشهای رزمی ، ورزشهای آبی و غیره امکانات خوبی را در اختیار مردم این خطه قرار داده و قهرمانان بسیاری را نیز پرورش داده است .

در زمینه فرهنگی و قرآنی آموزشهای خوبی را ارائه داده به نحوی که شمار قابل ملاحظه‌ای از کارکنان و خانواده‌های نیروی دریایی افتخار کسب عناوین برتر مسابقات قران کشور را دارند.

سینما تئاتر نیروی دریایی در زمینه‌های فرهنگی سابقه دیرینه‌ای دارد.

کاخ میان پشته نیز به همت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی حفظ شد و اکنون به صورت موزه نظامی به عنوان یکی از مراکز فرهنگی و تفریحی این شهرستان به روی عموم باز است.

نیروی دریایی منطقه چهارم حفظ و حراست از صیانت دریایی و نگهبانی از مرزهای آبی کشور در دریای خزر را مقتدرانه به عهده دارد.

امروز که نیروی دریایی یک یگان راهبردی در کشور ما محسوب میشود. باید به تکاوران دریادل نیروی دریایی ارتش ج.ا.ا خسته نباشید گفت که حتی در آبراههای بین المللی نیز حضور مستمر داشته و آرامش و امنیت را برای مال و جان هموطنانمان فراهم میسازند.

منابع: گیلانیکا،ویکی پدیا، باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *