naseredinshah

سفرهای سفر ناصرالدین شاه به اروپا که اولین آن ۱۹ آوریل ۱۸۷۳ آغاز شد نتیجه مثبتی برای ایران نداشت وگذشته از هزینه های هنگفتی که از خزانه دولت دراین سفرها خرج می شد، زمینه را برای سوء استفاده بیشتر دولت های اروپائی و مزدوران آنها در ایران فراهم کرد.

به گزارش انزلی کلاب به نقل از خبرگزاری مهر، سفر ناصرالدین شاه به اروپا در سال ۱۸۷۳، که نخستین مسافرت یکی از سلاطین ایران به اروپا بود یک واقعه جالب به شمار می آید. او در سال ۱۸۴۸ به جای پدرش، محمدشاه بر تخت سلطنت جلوس کرد و قبل از آغاز سفر به اروپا بیست و پنج سال سلطنت کرد. قبل از او هیچ یک از سلاطین ایران به یک کشور مسیحی قدم نگذاشته بودند. تصمیم به انجام مسافرتی که دیدار از روسیه، آلمان، بلژیک، انگلستان، فرانسه، سوئیس، ایتالیا و اتریش را در بر می گرفت تصمیم سهل و ساده ای نبود.

ناصرالدین شاه که در آن موقع چهل و سه سال داشت و بیست و پنج سال بر تخت طاووس تکیه زده بود می بایست مقدمات این امر را فراهم کند. از طرفی، ترک کشور پاره ای مخاطرات سیاسی در برداشت و از سوی دیگر افرادی که میل نداشتند شاه تحت تاثیر و نفوذ افکار غربی قرار بگیرد به شدت با این سفر مخالف بودند. اما کسانی مانند میرزا حسین خان مشیرالدوله هم بودند که شاه را به انجام این سفر ترغیب می کردند.

به عنوان نخستین گام سفر اروپا در روز ۱۹ آوریل سال ۱۸۷۳ ناصرالدین شاه با همراهان و ملتزمین بسیار تهران را به مقصد اروپا ترک گفت و نخستین مقصد او بندر انزلی در ساحل دریای خزر بود. چهار هفته طول کشید تا آنها از راه های صعب العبور و گردنه های مرتفع البرز به ساحل دریای خزر برسند. تعداد کسانی که در بندر انزلی با شاه سوار کشتی شدند در حدود یکصد نفر و مجموعه غریبی از اشخاص بودند که بسیاری از آنها برای نخستین بار به سفر خارج می رفتند.

116495_493

در میان مسافران، سوگلی شاه و سه ندیمه او هم بودند که تنها زنان گروه همراه شاه به شمار می آمدند. ملتزمین اصلی شاه در این سفر عبارت بودند از میرزاحسین خان مشیرالدوله نخست وزیر یا صدراعظم شاه و ده دوازده نفر وزیر و شاهزاده که بعضی از آنها هم مقام وزارت داشتند و بین آنها از عموی شاه تا یکی از برادر خوانده هایش دیده می شد. به علاوه هفت امیر (ژنرال) که شش تای آنها ایرانی و یکی اتریشی بود که وظیفه تعلیم نظامیان ایرانی را به عهده داشتند. همچنین خدمه ها، یک عکاس و قهوه چی نیز برای چاق کردن قلیان جواهرنشان شاه و … شاه را همراهی می کردند.

علاوه بر ژنرال اتریشی چهار اروپایی در جمع همراهان شاه بودند که از آن جمله دو نفر فرانسوی، دکتر “ملولوزان” طبیب مخصوص شاه و “مسیو ژول ریشار” معلم و مترجم شاه، “جوزف دیکسون” پزشک سفارت انگلیس و “رونالد تامسون” یکی از دبیران سفارت که مدتها در تهران اقامت داشت همراه شاه بودند.

شاه و همراهانش با کشتی از طریق دریای خزر به بندر آستاراخان (روسیه) رفتند و در آنجا وزیر مختار جدید ایران در انگلستان میرزاملکم خان و برادرش میکائیل به آنها پیوستند. در آستاراخان آنها با یک قایق بزرگ و جادار از طریق رودخانه ولگا سفر خود را ادامه دادند و سپس سوار دو قطار شدند. این اولین قطار راه آهن بود که شاه و بسیاری از همراهانش برای نخستین بار می دیدند. آنها با قطار به مسکو رفتند و چند روز در مسکو ماندند.

در مدت اقامت در مسکو، سوگلی ناصرالدین شاه تحت سرپرستی یک معتمد به تهران برگردانده شد. ناصرالدین شاه و همراهان از مسکو تا سن پترزبورگ را با قطار مسافرت کردند و در ایستگاه راه آهن سن پترزبورگ، تزار و سایر اعضای خانواده سلطنتی روس از وی استقبال کردند. برای آنها مراسم رژه نظامی، بازدید از نقاط دیدنی، مجالس رقص، مهمانی و تماشای تئاتر ترتیب داده شد. هر روز عصر، شاه ایران مشاهدات روزانه خود را برای یکی از منشی های خود تقریر می کرد که بعدا در تهران انتشار یافت.

ناصرالدین شاه در گام های بعدی سفر از بلژیک به انگلستان می رود. وی با ۸۴ نفر همراه خود صبح روز ۱۸ ژوئن بروکسل را به قصد بندر “اوستند” ترک می کند و در آنجا سوار کشتی جنگی ویجیلنت و دو کشتی کوچک بخار نیروی دریایی می شود. در انگلستان، پسران دوم و سوم ملکه و وزیر خارجه “لرد گرانویل” به استقبال کشتی ناصرالدین شاه می آیند و از طرف ملکه به شاه خوش آمد می گویند.

وسعت شهرلندن و کثرت جعیت و خطوط آهن که نقاط مختلف شهر را به هم متصل می کرد خیلی ناصرالدین شاه را تحت تاثیر قرار داد. شاه خیلی از چیزهایی که در شهر لندن دیده در یادداشتهای خود نوشته است. از آن جمله به ماشین چمن زنی، کالسکه بچه ها، اسکله ها، و خیابان هایی که با چراغ گازی روشن می شدند می توان اشاره کرد.

ناصرالدین شاه از همان عصر روزی که به لندن قدم گذاشت برای مردم این شهر جالب بود. سیمای تیره او با لباسی که از کثرت سنگ های قدیمی می درخشید برای مردم لندن جالب و تازه بود. “ایا شاه را دیده اید؟” این جمله ای بود که در مدت اقامت ناصرالدین شاه در انگلستان در همه جا به گوش می خورد.

در مراسم خداحافظی شاه که روز دوم ژوئیه برگزار شد ملکه ویکتوریا در آن حضور داشت. ملکه در یادداشتهای روزانه خود از جریان خداحافظی با شاه می نویسد: “او هنگام خداحافظی محزون به نظر می رسید و دست مرا بوسید!”.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

carisma

۳۰ فروردین ۱۳۹۲

دست آورد فرهنگی ـ ورزشی ستاد منشوری !!!

دامادش ۲-۰ سپاهان
فرهنگ غرب ۴۷-۰ فرهنگ ایران اسلامی

در carismaaa.com بخوانید

پاسخ

همشهری

۳۰ فروردین ۱۳۹۲

مطلب خوبی بود.
با این مطلب یک بار دیگر یاد آوری شد که انزلی دروازه اروپا بوده است اما متاسفانه تمام شهرهای اطراف این ادعا را دارند به جز خود انزلیچیها.

پاسخ

a.n.z

۳۰ فروردین ۱۳۹۲

لقب دروازه اروپا دزدیده شده
شهر اولین هارو هم که با تبریز شریکیم!
شهر باران هم که دزدیده شده
به نظر باید به لقب” انزلی شهر قهرمان ” بیشتر توجه بشه وگرنه همین کلام رهبری رو هم می دزدند!

پاسخ

عرفان نوروزی

۳۰ فروردین ۱۳۹۲

هر چقدر در گذشته به انزلی اهمیت میدادن الان برعکس شده و مسئولین کشور توجه کمی به انزلی دارن. ینی درست کردن پل انزلی خیلی کار سختیه. ۷ساله شروع شده ولی امشب توی اخبار دیدم که اتوبان شمال به جنوب تهران با اون همه پل بزرگ داره آماده میشه.
مگه ما انزلیچیا جزو ایران نیستیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ

a.n.z پاسخ در تاريخ فروردین ۳۱ام, ۱۳۹۲ ۰۲:۱۷:

به خاطر یکسری مسایل با انزلیچیا ور افتادن ;-)

Anzali Free Zone

Shahin

۳۰ فروردین ۱۳۹۲

به نظر من مردم انزلی به شهرشون توی عمل اهمیت نمیدن وگرنه چرا باید آینده شهرشون رو معامله کنن ؟ بعقیده من خود مردم هم کم مقصر نیستن

پاسخ

مژگان

mojshekan پاسخ در تاريخ فروردین ۳۱ام, ۱۳۹۲ ۲۰:۱۱:

باز گیر دادی به مردم؟ مردمی که هزار جور بدبختی و بیچارگی دارن مقصرن؟ بابا بیخیال بازم میگم یه کم با مردم باش! :-|

Shahin

Shahin پاسخ در تاريخ فروردین ۳۱ام, ۱۳۹۲ ۲۱:۴۷:

یعنی چی با مردم باش مگه من مسولیتی دارم ؟ من معتقدم اصلاح فرد اصلاح جامعه است شهر ما پتانسیل خوبی داره ولی شعور سیاسی مردم صفره و عده ای توی استان ازش سو استفاده میکنن. قانون دست مردم رو باز گذاشته پس باید از مرحله حرف در بیایم باید عمل کنیم. مردمی شهری که اینده شون رو ۱۰ تومن میفروشن حق گله گذاری ندارن. پس باید روی فرهنگ خودمون اول کار کنیم.

a.n.z پاسخ در تاريخ فروردین ۳۱ام, ۱۳۹۲ ۲۲:۰۱:

مردم حق انتخاب ندارن ، هیچ شخص درخشانی کاندید نمیشه بقول معروف ” هَمه رِه باز ویریزه اَمَره کرقوقو”

a.n.z پاسخ در تاريخ فروردین ۳۱ام, ۱۳۹۲ ۲۰:۵۷:

به نطر من مردم انزلی کمترن تقصیر را دارن
شهرهای کشورهای دیگر که پیشرفت میکنن مگه مردم چقدر مشارکت دارن؟
توی همین شهرهای کشور خودمون مگه مردم چقدر مشارکت میکنن؟
———————-
توی شهر همسایه یکی از خیابان های اصلی رو به پیاده رو و شانزلیزه تبدیل میکنن اونوقت ما یک پل انزلی داریم که به آثار باستانی تبدیل شده
، همین مصلا چقدر هزینه برای اتمام اون نیاز است ، توی بیابانهای ایران هم برید هرچیزی رو نساخته باشن مساجد رو زیبا و خوب ساختن ولی توی انزلی همین مساجد رو هم خوب نمیسازن

Shahin

Shahin پاسخ در تاريخ فروردین ۳۱ام, ۱۳۹۲ ۲۱:۳۴:

خیر مخالفم همون شهر همسایه چندتا انجمن مردم نهاد تشکیل داده ما چندتا ؟ وقتی ما فعالین خوبی نداریم نمیشه از مسولین بخصوص غیر بومی انتظار داشت.

a.n.z پاسخ در تاريخ فروردین ۳۱ام, ۱۳۹۲ ۲۱:۴۷:

یعنی چی نمیشه انتظار داشت؟
مسوول باید و باید به وظیفه خود آگاه باشد و ان را انجام دهد ولاغیر
الان دقیقا نقش سازمانهای مردم نهاد رو در شهر همسایه در توسعه شهری بیان کنید
چطور اونا پول دارن همچین کاری بکنن اونوقت ما نداریم
متاسفانه نظارت در انزلی وجود ندارد
سازمان بازرسی چه کار کرده انزلی؟
سازمان محیط زیست چه کار کرده انزلی؟
سازمانهای امنیتی چه کار کرده انزلی ؟ که هر روز یک مسوول با یک شخص پرنفوذ و زورمند زمینهای انزلی رو دوره میکنن؟
الان ما ۱۰تا سازمان مردم نهاد تشکیل بدیم کی به حرف ما گوش میده؟
بزرگتنر از ما ها فعلا نصیحت میکنن چه برسه به ما

Anzali Free Zone

Shahin

۳۰ فروردین ۱۳۹۲

انزلی رو منطقه آزاد کردن این یعنی امتیاز امتیازی که باید موجب گسترش انزلی میشد ولی در عمل خود ما مشکل داریم وقتی هنوز بحث انزلی و غازیان شنیده میشه این یعنی ما خودمون اب به اسیاب دشمن میریزیم. اگه اتزلی کوچک شده واسه ارزشمندی همین امتیازه امتیازی که برای ما مهم نیست و مسولین هم بی تفاوت تر از ما اما برخی توی استان براش نقشه دارن.

پاسخ