نکات ایمنی در برابر زلزله

  • 6 سال پیش
  • بدون ديدگاه
 ( زلزله منجیل و رودبار )

عکس از فرنود

آیا زلزله منجیل و رودبار از حافظه تاریخی مردم گیلان پاک شده است ؟ آیا بهتر نیست قبل از بروز حوادثِ تلخی از این دست اقدامات لازم صورت پذیرد ؟!!

به نقل از موسسه زلزله نگاری ایران، یک زلزله در ساعت ۱۳،۴۸ دقیقه به قدرت ۲٫۷ ریشتر در شهرستان بندر انزلی به وقوع پیوست و در ساعت ۲۱،۳۵ دقیقه زلزله دیگری این‌بار با شدت بیشتری به مقدار ۳٫۳ ریشتر اتفاق افتاد.

این زلزله‌ها را چند ایستگاه لرزه‌شناسی ثبت کرده‌اند.

در این مقاله سعی داریم تا اطلاعات شما را در خصوص آنچه که باید در هنگام بروز زلزله و پس از آن انجام دهیم بالا ببریم. پس این مقاله را با اعضای خانواده و دوستان خود به اشتراک بگذارید… 

از آنجا که زلزله پیش از آمدن خبر نمی کند و ممکن است زمانی روی دهد که ما در خوابیم، پس هنگام خوابیدن نیز باید نکات ایمنی را رعایت کنیم….

زلزله در ذهن ما یعنی ویرانی و مرگ، اما برای خیلی از کشورها که خودشان را آماده کرده اند و ساختمان هایشان را اصولی ساخته اند، یعنی تکان هایی چندثانیه ای که به کسی آسیب نمی زند. نام زلزله که می آید، ناخودآگاه ترس هم با آن می آید، ولی شاید سقراط راست می گوید که علت ترس از مرگ بی اطلاعی از آن چیزی است که پس از آن قرار است بر سرمان بیاید، پس اگر این جمله را به زلزله هم تعمیم دهیم می توانیم بگوییم دستپاچه شدن هنگام زلزله به خاطر آن است که نمی دانیم وقتی زمین لرزید باید چه کار کنیم. پس اگر این احتمال را بدهیم که بالاخره روزی در شهرمان زلزله خواهد آمد باید یاد بگیریم در زمان واقعه چطور فردی آرام، خونسرد و موثر باشیم؛ این که به چنین درجه ای از آرامش برسیم. باید پیش از آن که زلزله ای رخ دهد، خودمان را مهیا کنیم.
برای این منظور لازم است به برخی اطلاعات و امکانات مجهز شویم، یعنی نزدیک ترین مراکز امداد و نجات مثل کلینیک ها، آتش نشانی و مراکز پلیس محله مان را شناسایی کنیم؛ اما پیش از آن لازم است محل سکونتمان را خوب بشناسیم، یعنی راه های خروج خانه، محل کار یا تحصیلمان را خوب بررسی کنیم. نحوه قطع برق، آب و گاز را نیز یاد بگیریم و آن را به اطرافیانمان آموزش بدهیم.

تهیه جعبه کمک های اولیه که در آن باند، گاز، ابزار استریل، پماد سوختگی، آنتی بیوتیک، قرص مسکن، داروهای ضد اسهال، قطره چشمی، چسب ضد حساسیت، سرسوزن، سرنگ و … در آن وجود داشته باشد هم از کارهای بسیار مهم و مقدماتی است، ضمن آن که باید یک رادیوی باتری دار، کپسول آتش نشانی، چراغ قوه، پتو، کبریت یا بیل و کلنگی کوچک در جایی که فراموش نمی کنیم نگه داریم.
اما از آنجا که زلزله پیش از آمدن خبر نمی کند و ممکن است زمانی روی دهد که ما در خوابیم، پس هنگام خوابیدن نیز باید نکات ایمنی را رعایت کنیم. به این ترتیب که محل خوابمان را دور از پنجره ها، آینه ها، کتابخانه، بوفه یا اشیای آویختنی مثل لوستر، گلدان های آویزان و اشیای سنگین تزئینی قرار دهیم. بهتر است اشیای سنگین و بزرگ را در ردیف های پایین قفسه ها قرار دهیم و وسایل را در صورت امکان به دیوار محکم متصل کنیم. لوازم سنگین و بلند خانه مثل یخچال و فریزر از اشیای غیرایمن به حساب می آیند، پس آنها را نیز باید در جای خود محکم کنیم. لوله های آبگرمکن و سقف های شیروانی را هم باید مرتب کنترل کنیم تا احتمال افتادن آنها هنگام زلزله کاهش یابد. نکته مهم دیگر پیش از وقوع زلزله این است که به خاطر شکستگی لوله های گاز بر اثر زمین لرزه احتمال آتش سوزی هنگام زلزله بسیار بالاست، پس لازم است تمامی وسایل گرم کن، تجهیزات نفت سوز و گازسوز در جایشان محکم شوند و در صورت امکان برای آنها از اتصالات انعطاف پذیر استفاده کنیم.

وقتی زلزله آمد
حالاوقتی همه موارد ایمنی را رعایت و تمام وسایل مورد نیاز را آماده کردیم زمانی است که باید دانسته هایمان را به کار ببریم. بدترین واکنش هنگام وقوع زلزله ترس و دستپاچگی است، چون توان تصمیم گیری را از فرد می گیرد. پس اگر زلزله رخ داد تمرکز کنید و چند کار مهم انجام دهید و از انجام چند کار بپرهیزید. وقتی زلزله شروع می شود و ما در ساختمان هستیم غیرعقلانی ترین کار، تلاش برای فرار از ساختمان است، چون امکان دارد در حین فرار میان دیوارهایی که فرو می ریزند، گیر بیفتیم. پس اگر داخل منزل بودیم بهترین کار این است که در صورت امکان زیر میز یا زیر تختخواب یا در میان چارچوب و مناطق امن ساختمان که قبلاشناسایی کرده ایم پناه بگیریم. نباید فراموش کنیم که به هیچ وجه به سوی در خروجی هجوم نیاوریم، چون اوضاع بدتر می شود، در ضمن هرگز نباید از آسانسور برای پایین آمدن استفاده کنیم. بهترین حالت وقتی است که هنگام زمین لرزه ما بیرون از منزل باشیم، ولی حتی با وجود این هم لازم است نکات ایمنی را در خیابان نیز رعایت کنیم. پس اگر داخل کوچه یا خیابانی باریک هستیم باید بکوشیم جان پناهی مطمئن برای خود پیدا کنیم، مثلازیر خودروها برویم. اگر خودرویی اطرافمان نبود حتما باید از پنجره های بزرگ و تیر چراغ برق فاصله بگیریم.
ممکن است ما هنگام رانندگی لرزش زمین را احساس کنیم، پس لازم است در آن زمان دور از پل های هوایی و ساختمان های بلند توقف کنیم و تا پایان زمین لرزه داخل ماشین بمانیم.

وقتی زلزله تمام شد
چند ثانیه بیشتر طول نمی کشد، حتی اگر شدیدترین زلزله تاریخ رخ داده باشد، اما وقتی زلزله تمام می شود، ویرانی بارزترین مساله ا ی است که به چشم می آید؛ البته پس از بروز زلزله برای ساختمان ها ۲ اتفاق می افتد. یکی ساختمان هایی که در برابر زلزله مقاومت کرده اند و دیگری ساختمان هایی که بر سر ساکنان آن آوار شده اند. کارشناسان توصیه می کنند اگر ما ساکن ساختمانی هستیم که خراب نشده است، پس از زلزله باید حتما آن را ترک کنیم، چون این احتمال وجود دارد که پس از یک زلزله کوچک با فاصله چند دقیقه زلزله بزرگ تری اتفاق بیفتد. به بوی گاز باید حتما دقت داشته باشیم، چون پس از زلزله احتمال آتش سوزی بالامی رود. لازم است آب، برق و گاز خانه را قطع کنیم. هنگام خروج از خانه نیز باید به صورت تک تک خارج شد تا در صورت هرگونه احتمال ریزش در مسیر خروج کسی صدمه نبیند.

استقامت کن، می توانی
زیر آوار ماندن تصورش هم غیرممکن است، اما وقتی اتفاق افتاد چاره ای جز تحمل تا رسیدن نیروی کمکی وجود ندارد، پس استقامت و حفظ روحیه شرط لازم بقا در زیر آوار است. در این میان می توان تمرکز کرد و به جای ناامید شدن از خداوند کمک گرفت. خواندن دعایی زیبا و سخن گفتن با خداوند هم تاثیر فوق العاده ای در بالارفتن استقامت افراد دارد. زیر آوار خاطرات خوب را هم در ذهن مرور باید کرد؛ چون توان تحمل را بدون شک بالا می برد… .

برنامه ریزی برای ملاقات
حالااگر خدا خواست و همه اعضای خانواده زنده ماندند، ولی به دلایلی دور از هم افتادند مسلما دچار دلشوره می شوند. پس لازم است پیش از زلزله همه اعضای خانواده در مورد کارهایی که باید انجام دهند با هم صحبت کنند و مکان و چگونگی گرد آمدن اعضای خانواده را برنامه ریزی کنند. همچنین لازم است در صورت جدا افتادن افراد یک خانواده فردی را در نزدیکی محل خود به عنوان رابط انتخاب کنیم. خیلی از کارها را باید پیش از زلزله انجام داد و با فامیل، همسایگان و دوستان به گونه ای برنامه ریزی کرد که کارها تقسیم شوند، زیرا پس از زلزله، دسترسی کار بسیار مشکلی است، پس وظیفه هر فرد باید از قبل مشخص باشد. به نقل از : کرمان فردا

 

انزلی کلاب: طی چند ماه گذشته شاهد بروز زلزله هایی در استان گیلان و شهرستان بندر انزلی بوده ایم که خوشبختانه خسارتی در پی نداشته است. اما سوالی که برای ما مطرح است این است که با وجود بروز این اتفاق چه اقداماتی تا کنون در استان و شهرستان برای جلوگیری از عواقب تلخ بروز زلزله صورت پذیرفته است و چه اقداماتی جهت آگاه سازی مردم برای آشنایی با روشهای مقابله با زلزله روی داده است. شایسته است که شورای شهر و شهرداری بندر انزلی تدابیری درخور در این خصوص اتخاذ کنند … 

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *