noghandari

رییس شرکت پرورش کرم ابریشم انزلی از رونق مجدد نوغانداری در این شهرستان خبر داد.

به گزارش انزلی کلاب؛ ” احمد اسدپور ” روز یکشنبه در مصاحبه با ایرنا اظهار کرد :  افزایش ۱۲۵ درصدی نرخ خرید پیله تر ظرف پنج سال اخیر موجب استقبال و رضایت نوغانداران و تمایل آنان به ادامه این حرفه شده است .

وی  یاداور شد:  قیمت تضمینی خرید پیله تر مرغوب با ۲۸ درصد افزایش در سال جاری به  ۱۱۰ هزار ریال رسید و قیمت پیله در بازار آزاد نیز امسال هر کیلوگرم  بین ۲۵۰ تا ۲۸۰ هزار ریال است .

 اسدپور  اظهار کرد : هم اکنون در شهرستان انزلی ۳۵ جایگاه پرورش کرم ابریشم ( تلمبار) در روستاهای سیاخاله سر، کرکان، اشترکان، تربه بر و آبکنار وجود دارد  .

وی افزود: پارسال حدود پنج تن پیله در انزلی تولید شد که پیش بینی می شود امسال این میزان افزایش یابد .

اسدپور با اشاره به  قرار داشتن رضوانشهر ، تالش و آستارا تحت پوشش شرکت پرورش کرم ابریشم انزلی افزود : سطح توتستانهای این چهار شهرستان در مجموع ۵۰ هکتار است .

به گفته وی از این ۵۰ هکتار ،  ۲۵ هکتار در انزلی ، ۱۵ هکتار در رضوانشهر ، هفت هکتار در تالش و سه هکتار در آستارا قرار دارد.

اسدپور خاطرنشان  کرد : در جهت حمایت از نوغانداری پارسال شش هزار اصله  نهال توت اصلاح شده بین۳۷ نوغاندار این چهار شهرستان به صورت رایگان توزیع کردیم .

وی تصریح کرد : سهم  انزلی دو هزار و ۵۶۰ اصله بین ۱۳ نفر ، رضوانشهر دو هزار و ۸۴۰ اصله بین ۱۸ نفر ، تالش ۲۰۰ اصله به یک نفر ، آستارا ۴۰۰ اصله به پنج نفر بودد.

وی متذکر شد:  تقاضا برای دریافت نهال توت  بیش از این بود ولی سهمیه در نظر گرفته شده این میزان بود .

 اسدپور همچنین توزیع تخم نوغان هیبرید را از دیگر حمایتهای شرکت از نوغانداران عنوان و اضافه کرد : ۲۱۴ جعبه تخم نوغان هیبرید بین نوغانداران این چهار شهرستان توزیع کردیم که سهم انزلی ۱۰۵ جعبه به  ۳۴ نفر ، رضوانشهر ۸۹ جعبه به  ۳۸ نفر ، تالش ۱۳ جعبه به  هشت نفر و آستارا هفت جعبه به چهار نفر بود .

رییس شرکت پرورش ابریشم انزلی خاطرنشان کرد : چند سال است از نظر تولید تخم نوغان نیز خودکفا هستیم و واردات نداریم .

*انزلی از مراکز تولید تخم نوغان کشور

اسدپور با اشاره به وجود هفت کارگاه تولید تخم نوغان در کشور اظهار کرد: ظرفیت کارگاهی انزلی تولید ۳۵ هزار جعبه تخم نوغان هیبرید در سال است .

وی افزود :  بر اساس سهمیه ای که شرکت در نظر گرفته امسال  پنج هزار جعبه تخم نوغان هیبرید در انزلی تولید می شود.

اسدپور متذکر شد: از محل طرح توسعه بخش کشاورزی ۱۷ نفر متقاضی برای دریافت تسهیلات در انزلی  به دبیرخانه کارگروه معرفی شدند و برای هر نفر مبلغ ۸۰ میلیون ریال وام مصوب شد .

وی تصریح کرد: تاکنون شش نفر موفق به اجرای طرح و  ساخت جایگاه شدند و دو نفر نیز در حال انجام تعهداتشان هستند و مابقی نیز به  دلیل نداشتن ضامن معتبر یا بدهی معوقه موفق به دریافت وام نشدند.

وی افزود: در رضوانشهر ۱۶ نفر را معرفی کردیم هشت نفر مصوب شد ،  در تالش دو نفر را معرفی کردیم که به دلیل عدم همکاری بانک کشاورزی موفق به دریافت وام نشدند و در آستارا نیز متقاضی برای این تسهیلات وجود نداشت .

رییش شرکت پرورش کرم ابریشم اظهار کرد : پیله های تولیدی یا در کارخانه های نخ ریسی خود استان مورد استفاده قرار می گیرد و یا به تربت حیدریه و سایر نقاط کشور ارسال و در کارگاههای سنتی و دستی نخ کشی می شوند .

صنعت ابریشم از  گذشته از تولیدات مهم ساکنان شهرستان بندرانزلی بود به نحوی که در سال ‎ ۱۳۷۱در بندرانزلی ‎ ۲۶۶ تن پیله ابریشم تولید می شد .

بالا بودن هزینه تولید، واردات بی‌رویه پیله و نخ ابریشم، روند مهاجرت روستاییان به شهر و از بین رفتن توتستان‏ها و تبدیل آن به منازل مسکونی و جالیز این حرفه را به یک صنعت زیان ده تبدیل و نوغانداران را از ادامه فعالیت منصرف کرده بود ولی در سالهای اخیر با خرید تضمینی پیله و همچنین افزایش نرخ خرید پیله در بازار آزاد شاهد رونق مجدد این صنعت در انزلی هستیم  .

زمان فعالیت نوغانداری از اردیبهشت ماه با خرید تخم نوغان آغاز و مراحل پرورش از زمان دریافت تخم نوغان تا برداشت پیله حدود ۵۰ روز طول می کشد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

نوروزی

۳ تیر ۱۳۹۲

من یادمه بچه بودم خیلی از اینا زیا بود، یادش بخیر.

پاسخ