محمدباقر نوبخت پیش از ظهر شنبه در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان گیلان با اشاره به اینکه مدیران باید با کارایی بیشتری از منابع محدود برای حل مشکلات بهره بگیرند، گفت: مسئولان سه قوه موظف به حل مشکلات مردم هستند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه حجم مشکلات موجود گسترده است، گفت: همه نسبت به وعده هایی که می دهیم، مسئول هستیم.

نوبخت با تاکید بر اینکه باید با تدبیر مشکلات را حل کنیم زیرا کشور در سال های اخیر دوران پرتلاطمی را تجربه کرده است، گفت: کاهش قیمت نفت نیز کشور را با مشکلاتی مواجه کرد.

به گفته معاون رئیس جمهور با همدلی مسئولان میزان فروش نفت به دو میلیون و ۶۳۸ هزار بشکه در روز رسیده است که این مهم جای امیداوری دارد.

وی با اشاره به اینکه وابستگی های کشور به منافع نفتی کاهش یافته، گفت: نمی توانیم بگوییم که وابستگی به منابع نفتی از بین رفته است، منابع نفتی کشور در سال‌های اخیر به نصف رسیده، این در حالی است که سهم نفت کشور از ۴۲ درصد به ۲۶ درصد کاهش داشته البته تلاش کرده ایم این کاهش با سیاست‌های مختلف در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی و مالیات جبران شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در بخش دیگری با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر مالیات از ۳۳ درصد به ۳۶ درصد افزایش یافته، گفت: منابع داخلی کشور باید ما را در حوزه منابع خارجی کمک‌ کند به همین منظور تلاش می کنیم بستر جذب سرمایه‌گذار خارجی در کشور بیش از گذشته فراهم شود.

اوراق مالی برای پیمانکاران ۱۷.۵ درصد سود به‌دنبال داشته است

وی با تاکید بر اینکه در سال‌های گذشته در حوزه اقتصاد با نگاه خصمانه آمریکا مواجه بوده ایم، گفت: نمی‌توانیم توسعه کشور را به منابع خارجی محدود کنیم به همین منظور و با توافق مجلس از اوراق مالی برای پرداخت مطالبات استفاده کرده ایم.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه سال گذشته ۴۰ هزار میلیارد تومان از بدهی پیمانکاران به وسیله واگذاری اوراق مالی پرداخت شده است، گفت: در سال جاری اوراق مالی برای پیمانکاران ۱۷.۵ درصد سود را به‌دنبال دارد.

نوبخت در بخش دیگری میزان بودجه سال گذشته را ۲۹۴ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که بیش از ۹۶ درصد آن محقق شده است و گفت: در حالی سال ۹۲ اعتبار طرح‌های عمرانی ۲۲ هزار میلیارد تومان بوده که این رقم در سال گذشته به ۴۲ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

راه آهن کرمانشاه دو هفته دیگر افتتاح می شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه بودجه جاری کشور با رشد ۷۰ درصدی مواجه است، گفت: پرداخت مطالبات گندم‌کاران به‌صورت نقدی آغاز شده و تا ظرف یک ماه آینده هیچ گندم‌کاری بدون دریافت مطالبات در کشور وجود ندارد,

وی در بخش دیگری با تاکید بر اینکه ۶۶ هزار پروژه نیمه‌تمام  از گذشته وجود دارد، گفت: در نیمه نخست سال جاری ۹ هزار میلیارد تومان سود اوراق منتشر شده سال گذشته پرداخت شده است.

نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود به افتتاح راه‌آهن کرمانشاه ظرف دو هفته آینده اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تعهدات قابل توجهی در حوزه پروژه راه‌آهن کشور پرداخت شده است.

معاون رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ۱۵ پروژه راه‌آهن در کشور نیازمند ساخت است، گفت: پنج راه‌آهن اولویت‌دار کشور از جمله راه‌آهن همدان، کرمانشاه، ارومیه، رشت- بندرانزلی- آستارا و میانه- بستان‌آباد شناسایی شده و در دستور کار قرار دارد.

راه آهن رشت –  قزوین پرهزینه‌ترین شبکه‌ ریلی کشور است

رئیس سازمان برنامه و بودجه پروژه راه‌آهن رشت- بندرانزلی- آستارا را مهم خواند و گفت: این راه آهن تنها کریدور ریلی شمال جنوب کشور است که با بهره‌برداری از این خط آهن اقدامات گسترده‌ای در راستای حوزه اقتصادی، بازرگانی و گردشگری کشور انجام می‌شود.

وی از افتتاح راه‌آهن قزوین- رشت تا پایان امسال خبر داد و با تاکید بر اینکه ساخت این خط آهن به سرعت  به‌سوی بندرانزلی و آستارا پیش می‌رود، گفت: کشور نیازمند اتصال راه‌ ریلی بندرانزلی به آستارا است به همین منظور فرمانداران و شهرداران باید درباره مباحث تملک اراضی مسیر ریلی اقدامات ویژه را انجام دهند.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه استان گیلان جایگاه ویژه‌ای را در توسعه کشور دارد، گفت:  راه آهن رشت –  قزوین یکی از پرهزینه‌ترین شبکه‌های ریلی کشور محسوب می‌شود و معضلات و مشکلات گسترده‌ای در راستای انجام این پروژه وجود دارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با تاکید بر اینکه در پرداخت منابع در کل کشور باید عدالت رعایت شود، گفت: این مهم به جد پیگیری می شود.

نوبخت همچنین سهم وزارت راه و شهرسازی در سال گذشته از سهم خزانه را ۱۱۴ درصد اعلام کرد./مهر

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *