khosusi

نماینده مردم صومعه ‏سرا در مجلس گفت: منطقه آزاد انزلی یک منطقه بسیار بکری است که می‌توانیم در آینده شاهد شکوفایی اقتصادی در آن منطقه باشیم به طوری که نه تنها در استان گیلان جوانان مشغول به کار می‌شوند بلکه از جوان‌های کشور هم می‌توان بهره گرفت.

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛حمیدرضا خصوصی در خصوص مزیت‌های منطقه آزاد اظهار کرد: آن روزگاری که در گیلان سازمان منطقه ویژه اقتصادی بود، بنده به عنوان معاون فعالیت می‌کردم و سالیان سال زحمات فراوانی کشیده شد تا اینکه بالاخره منجر به این شد که در انزلی نیز مانند دیگر مناطق آزاد کشور، سازمان منطقه آزاد انزلی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی یک پتانسیل قدرتمند برای جولان اقتصادی در کشور است، افزود: با توجه به اینکه در آسیای میانه واقع شده‌ایم و با وجود مناطق آزاد و بازارهای آسیای میانه لازم بود ما نیز در کشور خودمان منطقه آزاد داشته باشیم، منطقه آزاد در دنیا این تعریف را دارد که خارج از سرزمین با قانون خاص خودش اداره شود.

نماینده مردم صومعه‌سرا با بیان اینکه اگر کتاب «سازمان منطقه آزاد» را مطالعه کنید، در می‌یابید که اهداف مختلفی بر آن حاکم است، گفت: یکی از اهداف منطقه آزاد ایجاد اشتغال مولد و میدانی برای حضور گردشگران است لذا مجوز کالای همراه مسافر که نگرانی پرداخت مالیات را ندارند خود می‌تواند باعث تشویق گردشگران شود و صنعت گردشگری را تقویت کند.
وی در بررسی امور مناطق آزاد کشور اظهار کرد: منطقه آزاد انزلی متشکل از ۳ منطقه خود بندر، از ورودی انزلی تا زیباکنار و شهرک انزلی است که باید یکپارچه شود؛ به هرحال سال‌ها زحمت کشیده شده و نمایندگان در ادوار مختلف طی مکاتباتی که با رئیس‌جمهور و وزرای وقت و معاونانشان انجام دادند خوشبختانه استارت منطقه آزاد انزلی زده شد که می‌تواند برای آینده موثر باشد.
خصوصی اضافه کرد: منطقه آزاد انزلی یک منطقه بسیار بکری است که می‌توانیم در آینده شاهد شکوفایی اقتصادی در این منطقه باشیم به طوری که نه تنها در استان گیلان جوانان مشغول به کار می‌شوند بلکه از جوان‌های کشور هم می‌توان بهره گرفت.
وی گفت: اثرات اقتصادی منطقه آزاد انزلی چون می‌تواند با دنیای اقتصاد مرتبط باشد و در مقایسه با شانگهای و دیگر شهرهای بزرگ در چین و هند که دارای مناطق آزاد هستند، این ارتباط در روزگار بحران می‌تواند کمک بزرگی باشد، همچنین بانک‌های منطقه آزاد انزلی با ارتباط با بانک‌های بین‌المللی می‌تواند به ما کمک کند.
وی ادامه داد: طرح مجوز ورود کالای همراه مسافر می‌تواند انگیزه‌ای برای صنعت گردشگری ایجاد کند که مسافرین مختلفی از خارج از کشور وارد شوند زیرا در اینصورت مبادلات ارزی و اقتصادی موجبات شکوفایی اقتصاد کشور را رقم خواهد زد.
نماینده مردم صومعه‌سرا خاطرنشان کرد: گیلان با توجه با اینکه فاصله کمتری نسبت به دیگر مناطق آزاد کشور نظیر چابهار، قشم، کیش و ارس با مرکز کشور (تهران) دارد به این دلیل همه کشورها به ویژه کشورهای آسیای میانه می‏توانند ارتباط راحت‏‌تری با ما داشته باشند.
خصوصی افزود: منطقه آزاد انزلی منطقه‌ای است که می‌تواند در یک چهارچوب فضای آزاد اقتصادی جولان‌های اقتصادی بدهد و چون قانونش خارج از قوانین کشوری است با توجه به اینکه حاکمیت قانون کشوری را دارد اما مالکیت در آن وجود ندارد، وجود همان حاکمیت نیز می‌تواند نقش موثری برای تصمیم‏‌گیری‌ها داشته باشد که البته در گیلان مشکلات خاص خودش را دارد.
وی افزود: آنجا ۱۶ روستا داریم که منطقه وسیع سه هزار و ۲۰۰ هکتار را به منطقه آزاد اختصاص دادند البته قبلا بیشتر بود و الان به دلیل عدم کارشناسی درست و دقیق از ۲۳ هزار هکتار به ۳ هزار و ۲۰۰ هکتار رسید.
نماینده صومعه سرا با اشاره به اینکه روزگاری منطقه آزاد حیات خلوت بعضی از آقایان بود، گفت: این مشکلات باید حل شود، منطقه آزاد را باید همانگونه دید که تعریف و ساخته شده و قانونش اعلام می‌کند.
نماینده مردم صومعه‌سرا افزود: باید برای کارخانه‌داران و صاحبان صنعت فرصت سرمایه‌گذاری ایجاد و به نوعی عرصه‌ آماده و به زیرساخت‌ها توجه شود زیرا سرمایه‌گذار در آنجا مانند آهویی است که کوچکترین سر و صدا می‌تواند فراریش دهد لذا منطقه آزاد باید محل امن و جاذبی برای سرمایه‌گذار داخلی و خارجی باشد که متاسفانه به دلیل مخالفت‌های بی‌ربط برخی از آقایان یا ندانم کاری بعضی افراد، عدم انطباق قانون با عملکرد، گزینش مدیرانی که توانایی نداشتند همه به عنوان معضلاتی باعث شد که عدم اطمینان سرمایه‌گذار پیش بیاید و آن منطقه آزادی که باید رشد می‌کرد و بالنده و پویا عمل می‌کرد را نداشته باشیم.
به گزارش ایسنا،خصوصی یادآور شد: امیدواریم اکنون در دولت جدید و دولت تدبیر و امید بتوانیم از شخصیت‌های قوی بهره‌مند شویم تا آنجا را در یک مدت زمان کوتاه و با توجه به رقابت‌های بین‌المللی بین مناطق آزاد، منطقه آزاد انزلی را همتای آنها کنیم.

 

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

۵ مهر ۱۳۹۲

چطور منطقه آزاد انزلی رو ما باید با همه گیلان شریک باشیم
ولی همین آقا تو مصاحبه هاش تالاب انزلی رو میگه صومه سرا
اگه مابندر بزرگی هستیم همون قدر ترافیک شهرمون زیاد شده،امنیت شهرمون کم شده و هزاران سختی دیگه اونم در شرایطی که ۱% مردم انزلی هم از راه این بندر ارتزاق نمیکنن
اونوقت تمام گیلان برا منطقه ازاد انزلی کیسه دوختن
واقعاً رو پیشونی ما انزلیچی ها چیزی نوشته یا شایدم اینا به میزان بخار واقعی مسئولین شهر ما پی بردن که انقدر جسورانه حرف از شراکت میزنن
رشت صرف اینکه مرکز استانه بهترین زیرساخت ها و امکانات صنعتی استان رو جذب کرده
کدومش رو با بقیه شهر های استان شریک شده که الان همه استان خودشون رو میخان شریک بندر ما کنن

پاسخ

۵ مهر ۱۳۹۲

وی در بررسی امور مناطق آزاد کشور اظهار کرد: منطقه آزاد انزلی متشکل از ۳ منطقه خود بندر، از ورودی انزلی تا زیباکنار و شهرک انزلی است
پاراگراف ۵ نوشته شهرک انزلی
یعنی چی این حرف؟
نکنه در ادامه سناریوی مرکز استان که زورشون میاد بگن شهر انزلی این ها هم عمداً این رو نوشتن/؟؟
اگه من اشتباه میکنم بگین

پاسخ

AnzaliClub

AnzaliClub پاسخ در تاريخ مهر ۶ام, ۱۳۹۲ ۰۹:۲۴:

مجید جان دلیل اصلی بازنشر این مطلب همین مسائل بوده و این مطلب رو منتشر کردیم تا مسئولین ما بیشتر به اهمیت منطقه آزاد پی ببرن و بهشون اثبات بشه از نگاه همتاهای خودشون در شهرهای دیگه اینها مسئولین شهرک هستن نه شهر!!!
امیدواریم یک مسئول غیور از انزلی پیدا بشه و در رابطه با واژه “شهرک انزلی” بیشتر توضیح بده.

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ مهر ۶ام, ۱۳۹۲ ۱۰:۰۷:

مجید جان انزلی دومین شهر پر جمعیت استانه و یکی از متراکم ترین شهرهای ایران، اینو باید مسئولین شورای شهر جواب بدن که هیچ برنامه برای گسترش، ناحیه بندی و توسعه انزلی ندارن، صومعه سرا رو ول کنن رشت رو هم به اسم خودش سند میزنه ولی مسئولین ما چی؟ انزلی اینقدر ثروتمنده که اینا نیازی به تلاش بیشتر نمیبینن به نوعی از دهن این عزیزان گنده تره همینی که هست. متاسفم…

۵ مهر ۱۳۹۲

ببین به چه روزی افتادیم
چند تا دهات که به زور ۱۰ ساله شهر شدن
اونم به لطف روستاهای دورافتاده انزلی و رشت و فومن مثل قرابا و ضیابر انزلی که دادیم بهشون تا به حد ۵۰۰۰ نفر برا شهر شدن برسن به ما میگه شهرک نشین
ا ا ا ا
چند سال پیش رادنی دیدار رشتی تو روزنامه ورزشی نوشت شهرک انزلی چون وجودش پر عقده از انزلی و ملوان بود
الان میبینیم همه گیلان برا ما دندون تیز کردن حتی این دهاتی ها
داغ انزلی و منطقه ازادش رو به دلتون میزاریم

پاسخ