نماینده بندرانزلی گفت: با توجه به فعال شدن ستاد سرمایه گذاری در انزلی باید بکوشیم طرح های دارای توجیه اقتصادی پس از مطالعات لازم به صورت یک بسته سرمایه گذاری ارائه شود.

حسن خسته بند روز شنبه در نخستین جلسه ستاد سرمایه گذاری این شهرستان اظهار کرد: باید تلاش شود زمینه پردازش، صادرات و ترانزیت کالا بیش از پیش در منطقه آزاد انزلی فراهم شود.

وی با اشاره به قانون معافیت ۲۰ ساله از پرداخت عوارض به عنوان یکی از مزایای سرمایه گذاری در منطقه آزاد انزلی نام برد و خواستار توجه سازمان امور اقتصادی و دارایی استان به این امر شد.

وی در ادامه با بیان اینکه باید سرمایه گذاران کشورهای حاشیه خزر را با فرصت های سرمایه گذاری گیلان آشنا کنیم، بیان کرد: انزلی از ویژگی هایی همچون منطقه آزاد، بندر، تالاب انزلی، ساحل دریای خزر برخوردار است.

نماینده مردم انزلی در مجلس همچنین از نائب رییس مرکز خدمات سرمایه گذاری گیلان خواست تا قانون سرمایه گذاری به زبان های مختلف به ویژه روسی روی پورتال این مرکز قرار داده شود.

خسته بند در ادامه پیشنهاد کرد: باید ظرفیت های مناسب به طور فنی، علمی، روان و خلاصه در سایت در معرض دید سرمایه گذاران قرار گیرد.

وی یادآور شد: کارشناسان مسوول باید طوری هماهنگ کنند که سرمایه گذار دغدغه نداشته باشد و اگر با مشکل نقدینگی مواجه شد بتواند از تسهیلات استفاده کند.

وی خاطرنشان کرد: ادارات مختلف مانند؛ قرنطینه جهاد کشاورزی و دامپزشکی باید با هماهنگی و شتاب لازم کارها را پیش ببرند.

نماینده بندرانزلی اظهار کرد: دریا قدرت مانور در بخش های مختلف تجارت، حمل و نقل فعالیت کشتی های تفریحی و ساخت قایق تفریحی را دارد.

وی با اشاره به این که منطقه آزاد کیش و قشم با انزلی متفاوت است، یادآور شد: عمده تمرکز ما باید روی پردازش، تولید و صادرات باشد.

خسته بند اظهار کرد: قانون معافیت۲۰ ساله از پرداخت عوارض مالیاتی باید در منطقه آزاد انزلی اعمال شود و گرنه صنایع و سرمایه گذاران از این منطقه می گریزند.

فرماندار انزلی نیز در ادامه این جلسه گفت: انزلی به دلیل بهره مندی از بندر ، منطقه آزاد و گمرک جایگاه مهمی در اقتصاد شمال کشور دارد .

ˈ سعادتمند داوودی ˈ اظهار کرد: این شهرستان از مهمترین و مناسب ترین نقاط برای سرمایه گذاری در ابعاد اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی، ورزشی است.

وی وجود موسسات ملی، ادارات کل، نیروهای تحصیلکرده ، نزدیکی به مرکز استان، آب و هوای مناسب، راه، فرودگاه و نزدیکی به بازار آسیای میانه را از مزایای سرمایه گذاری در این منطقه عنوان کرد.

وی با اشاره به این که انزلی کوچکترین شهرستان گیلان و محصور بین تالاب و دریا است یکی از موانع سرمایه گذاری را نداشتن زمین کافی عنوان کرد.

داوودی یادآور شد: با توجه به شرایط کنونی یکی از اهداف ما استفاده بهینه از زمین موجود است.

وی با اشاره به این که با وجود ظرفیت ها و مزایای بسیار بدلیل مهاجرپذیری شهرستان، میانگین درصد بیکاری در بندرانزلی بالاتر از سایر نقاط استان است؛ بستر سازی برای جلب سرمایه گذاران در بخش های مختلف بویژه گردشگری را موجب اشتغالزایی و بهبود معیشت مردم این شهرستان خواند.

وی یکی دیگر از موانع موجود را حساسیت های زیست محیطی انزلی خواند و با بیان این که سرمایه گذاری در بخش گردشگری به عنوان یک صنعت پاک از راهکارهای رفع این مشکل است از اداره کل محیط زیست استان خواست شرایط استفاده از تالاب برای سرمایه گذاری در بخش گردشگری را اعلام کند.

فرماندار انزلی با اشاره به تمایل برخی برای سرمایه گذاری در بخش گردشگری و بخش های دیگر در تالاب از کارشناسان محیط زیست خواست در اعلام نظر در خصوص طرح ها شتاب عمل بیشتری نشان دهند.

داوودی، فعالیت بندر را در وضعیت اقتصادی شهرستان بسیار موثر خواند و رفع موانع پیش روی تجار و آسان سازی شرایط کار بندر را الزامی خواند.

وی تاکید کرد: هماهنگی بین سازمان ها مثل دامپزشکی، جهاد کشاورزی و استاندارد در بررسی و صدور مجوزهای لازم برای تخلیه کالا از کشتی باید بیشتر شود.

داوودی در پایان گفت: وظیفه فرمانداری تنها جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی نیست بلکه رفع موانع پیش روی سرمایه گذاران داخلی و خارجی بوده و در این راه از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *