38423

صفر نعیمی رز با انتقاد از برخی تحرکات درخصوص الحاق آستارا به استان اردبیل، اظهار کرد: جدایی آستارا از گیلان به سایر نمایندگان مربوط نمی شود، بلکه تصمیم گیرنده نهایی در این خصوص مردم آگاه و بیدار آستارا هستند.

وی با تأکید بر اینکه بندر مرزی آستارا متعلق به استان گیلان است، ادامه داد: در کل الحاق به استانی دیگر اتفاق افتادنی نیست و مردم آستارا به گیلانی بودن و گیلانی ماندن خود می نازند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از مردم آستارا به عنوان مردمی مرزنشین، مرزبان و مرزدار فی سبیل الله نام برد و اضافه کرد: این ویژگی شهروندان آستارایی از این حیث نسبت به سایر مناطق استان و کشور منحصر به فرد است.

بعد مسافت آستارا با مرکز استان، مردم را می رنجاند

نعیمی رز در بخش دیگر سخنان خود به غرابت سببی و نسبی آستارایی ها با مردم استان های گیلان و اردبیل اشاره و تصریح کرد: فاصله آستارا با رشت ۱۹۰ کیلومتر و با اردبیل ۷۵ کیلومتر است و تنها چیزی که بیش از هر چیزی مردم آستارا را می رنجاند بعد مسافت طولانی این شهر با مرکز استان گیلان و رفت و آمد برای کوچکترین کار اداری است.

وی توجه ویژه استاندار گیلان به این مقوله را از مهمترین راهکارهای پایان دادن به همه تحرکات و اظهارنظرها دانست و توضیح داد: با ایجاد فرمانداری ویژه و تفویض اختیارات مدیران کل به روسای ادارات در کسوت قائم مقامی، فاصله ۱۹۰ کیلومتری آستارا با رشت به ۱۰ دقیقه بین منازل مردم و ادارات کل مستقر در شهرستان کاهش می یابد و آستارا یک فرمانداری ویژه تحت نظارت استان گیلان می ماند.

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی در پایان سخنان خود تدبیر استاندار گیلان را به عنوان نماینده عالی رئیس جمهور و دولت تدبیر و امید در استان گیلان برای حل خواسته بحق مردم آستارا خواستار شد و اظهار کرد: اگر این فاصله کوتاه نشود، الحاق آستارا به اردبیل تنها راه حل رفع این مشکل است.

شهرستان مرزی بندر آستارا با بیش از ۸۶ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان، ۱۹۰ کیلومتری رشت و همجواری استان اردبیل و کشور جمهوری آذربایجان واقع شده است. بازرگانی، کشاورزی، صیادی و دامپروری مهمترین روش کسب و کار و امرارمعاش مردم منطقه را تشکیل می دهد.

تاکنون فرمانداری ویژه که فراتر از فرمانداری و فروتر از استانداری می باشد در ۳۷ شهرستان استان های گلستان، مازندران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، خراسان رضوی، خوزستان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، کردستان، کرمانشاه، لرستان، مرکزی، همدان، هرمزگان، خراسان جنوبی و تهران تأسیس شده است.
منبع: ایسنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

majid

majid

۷ دی ۱۳۹۳

خوشم اومد از جوابش
خصوصا به ندیمی ***

پاسخ

ایرج آبای

۷ دی ۱۳۹۳

جواب بدی نداد… هم گفت عملا جداشدن غیر ممکن یعنی یه تو دهنی به استاندار اردبیل… هم گفت دیگران به کار خودشون برسن در جواب به امثال ندیمی که قبل از استانی شدن انتخاابت تبلیغاتشون رو شروع کردن… تازه گفت عمده مشکل طولانی بودن راه نه مسائل دیگه…

پاسخ

F.Gh

ف.فایقی

۷ دی ۱۳۹۳

آفرین به نماینده شون! چقدر فهیم! حداقل صدا ازش دراومد نه مثل بعضیا که ساااااکت و بیکار چرت میزنن!

پاسخ

سرباز سردار بزرگ جنگل - پاسخ به توهمات اردبیلی ها

۷ دی ۱۳۹۳

بنام خداوند جان آفرین / حکیم سخن در زبان آفرین
گپی دوستانه با برادران اردبیلی
آستارا تا ابد گیلانی است با دلیل و برهان

عنوان : دلایل محکم و منطقی در خصوص عدم امکان الحاق شهرهای آستارا و تالش !! به استان اردبیل
با سلام و درود به همه هموطنان عزیز و فهیم ایرانی . در ابتدا برای همه ایرانیان عزیز و تمامی دلسوزان برای این نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در سراسر عالم هستی آرزوی توفیق روزافزون داشته و از خداوند بزرگ خواستارم بتوانیم دست در دست یکدیگر ایران اسلامی و زیبا را هرچه بیشتر و بهتر در رسیدن به اهداف بزرگ و والایش یاری نماییم . هدف خدمت است نه چیز دیگر
( ان اکرمکم عندالله اتقیکم )
این مهم بدست نخواهد آمد جز در سایه اتحاد همه اقوام و گروهها در سراسر کشور و وجود خویشتنداری و تفکرات منطقی در همه .
موضوعی که در اینجا به آن پرداخته خواهد شد ، موضوع جدیدی نیست و همه افرادی که با استانهای اردبیل و گیلان تا حدودی آشنایی داشته باشند ، این موضوع را بارها و بارها شنیده اند . موضوع چیزی نیست جز ادعای همسایه های غربی و جنوبی استان گیلان جهت مالکیت برخی از شهرستانها و مناطق این استان کوچک ! ( منظور استانهای اردبیل و قزوین است )
جالب این است که با وجود ارائه پاسخ های منطقی درطول دو دهه گذشته در خصوص عدم امکان هرگونه جداسازی یا تفکیک و الحاق مناطقی از استان گیلان به سایر استانها ( با دلیل و برهان ) ، متاسفانه باز هم از تاریخ درس گرفته نمی شود و همچنان ادعاهای واهی و بی اساس تکرار می گردد.
مسئولین محترم استان تازه تاسیس ! اردبیل در دو دهه گذشته بارها با ادعاهای مختلف ، اینگونه وانمود کرده اند که شهر آستارا از ازل جزء لاینفک این استان بوده است و در اقدامی جدید که دهان هر انسان منطقی باز می ماند ادعای مالکیت شهرستان تالش را هم داشته اند !!!
در این نوشتار با هم و با حوصله برخی از مهمترین دلایل مطرح شده از سوی مسئولین استان اردبیل را درخصوص مالکیت آستارا و تالش و همچنین سایر اظهار نظرهای این عزیزان را مرور می کنیم و در ادامه برای هر سوال پاسخ های روشن و واضح مطرح خواهد شد .
امید است این نوشتار تا حدودی راهگشا و چراغ راهی باشد برای مسئولین محترم اردبیلی تا ان شاالله از این پس به مسائل مهمتر و کلان حوزه زیرمجموعه خود پرداخته و یک بار هم که شده این مساله بی فایده و نخ نماشده پیگیری الحاق آستارا و تالش ! به اردبیل منتفی گردد . اگر خدا بخواهد …
* دلیل /بحث اول مسئولین اردبیل : مردم آستارا و حتی تالش !! به شدت علاقمند و پیگیر الحاق شهرهایشان به استان اردبیل هستند …
پاسخ : مسئولین محترم اردبیلی ! این ادعای شما با کدام مدرک معتبر علمی / کدام نظرسنجی / کدام حضور درصحنه / و با کدام مصاحبه بدست آمده است ؟ کدام مقام مسئول در آستارا ( شورای شهر – فرمانداری – بخشداری ) رسما” این موضوع را تایید کرده و این نظرات بصورت رسمی در کدام مقاله یا مجله چاپ شده است ؟ جالب این که ما می بینیم اکثریت قریب به اتفاق مسئولین آستارا از جمله نماینده محترم مجلس – فرماندار – معاون سیاسی امنیتی فرماندار آستارا – شهردار و سایر مسئولین این شهر به شدت مخالفت خود را با این قبیل طرح های تکراری و غیر ممکن اعلام کرده اند و نظراتشان در اینترنت و سایتهای خودشان قابل مشاهده است . حتی نماینده محترم آستارا به گیلانی بودن آستارا بارها اشاره کرده ولی گلایه خود را در خصوص لزوم رسیدگی بیشتر به مشکلات این شهرستان از سوی مسئولین گیلان اعلام کرده نه اینکه خواستار جدایی از گیلان باشد . جدایی یک شهر از یک استان که فقط به مردم و مسئولین همان شهر مربوط نمی شود و سایر مسئولین و نمایندگان مجلس آن استان هم در آن دخیلند .
ما می بینیم که در دنیای مدرن امروز وقتی یک ادعا می کنیم یا وقتی یک مقاله برای ISI یا سایر نشریات معتبر دنیا می فرستیم ، سریعا” مسئولینش از ما رفرنس و منابع معتبر و به روز می خواهند . اینکه تعدادی از مردم به فرض در آستارا تمایل به الحاق به اردبیل داشته باشند که شرط نیست . در انتخابات ریاست جمهوری یا مجلس هم تعدادی طرفدار این کاندیدا هستند و تعدادی طرفدار آن کاندیدا . باید ببینیم که اکثریت چه می گویند ؟ در کدام مقاله یا سایت یا نشریه معتبر با منبع و ماخذ اعلام شده که اکثریت مردم آستارا و تالش !! خواستار الحاق به اردبیل هستند . اگر فقط حرف خالی ملاک باشد در همان آستارا افراد زیادی هستند که اصلا تمایلی به این الحاق ندارند . پس یادمان باشد در زمان اظهار نظر حتما رفرنس و منابع معتبر علمی و تایید شده کشور را با نام و تاریخ مربوطه بیان کنیم و فقط به حرف اکتفا نکنیم .
نکته بعدی این است که در همان آستارا تعداد زیادی مهاجر اردبیلی و خلخالی سکونت دارند . خب بر همگان آشکار است که وقتی در نظرسنجی در داخل شهر آستارا با این افراد مصاحبه کنیم ، صد در صد آنها تمایل خواهند داشت . باید شفافتر بود و با مردمی در آستارا مصاحبه کرد و نظراتشان را پرسید که صد در صد آستارایی باشند و شناسنامه شان بررسی گردد نه مهاجرین اردبیلی .
مسئولین محترم اردبیل از طرف مردم آستارا تمایل به الحاق به آن استان را مطرح می کنند ، ولی درخصوص تمایل شدید مردم پارس آباد مغان و حومه جهت تاسیس استان جدیدشان به نام استان مغان و تمایل مردم خلخال جهت الحاق به استان گیلان هیچ گاه حرفی شنیده نمی شود !!
نکته مهم : در بازدیدی که در پاییز ۹۳ استاندار محترم گیلان و هیئت همراه از شهرستان آستارا و لوندویل داشتند و همچنین در بازدید دیگری که توسط ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی گیلان از مراکز بهداشتی درمانی آستارا صورت گرفت ، مردم شریف و فهیم این مناطق سنگ تمام گذاشته و با نصب دهها پارچه و پلاکارد به خادمین خود در استان گیلان خیر مقدم گفتند . نکند این همه مردم همگی از رشت و با اتوبوس به آنجا برده شده بودند ؟؟!! برای اطمینان می توان جمله یا واژه ” سفر استاندار گیلان به آستارا در پاییز ۹۳ ” را در اینترنت جستجو کرده و تصاویر مربوط به حضور انبوه مردم آستارا و لوندویل در استقبال از مسئولین گیلان گواه همه چیز خواهد بود . خدا را شکر از طریق اینترنت و رایانه خیلی از چیزها قابل اثبات است .
* دلیل / بحث دوم مسئولین اردبیل : ما بصورت آرام و منطقی پیگیر الحاق این شهرها به استان خود هستیم …
پاسخ : مسئولین محترم اردبیلی ادعای الحاق آستارا با اردبیل را بصورت آرام و منطقی و قانونی مطرح کرده اند و فرموده اند که این موضوع را از مجاری قانونی پیگیری خواهند کرد . جالب است که می بینیم تعدادی از مسئولین محترم اردبیل بدون اجازه استانداری گیلان یا نماینده ولی فقیه گیلان در طول یک سال گذشته در نماز جمعه آستارا حضور یافته ، سخنرانی کرده و مردم را از برکات و مزایای جدایی از گیلان و الحاق به اردبیل آگاه نموده اند ( اوج قانونمندی !!! )
* دلیل / بحث سوم مسئولین اردبیل : شهرهای گیلان از جمله آستارا محروم هستند …
پاسخ : در این که متاسفانه تعدادی از شهرهای استان گیلان ( مثل خیلی از نقاط کشور ) آنگونه که شایسته است پیشرفت نکرده اند شکی نیست ولی افراد یا مسئولینی باید در این مورد نظر دهند که خودشان گل سرسبد باشند و استانشان نمونه بارز یک استان توسعه یافته و آباد باشد و پس از آباد کردن شهر و دیار خود به یاد آبادانی شهرهای یک استان دیگر بیفتند و فیلشان یاد هندوستان کند . از مسئولین اردبیلی سوال می کنیم که آیا مثلا” شهرهای خود شما خیلی آبادتر از گیلان است . بنده به واسطه دوسال حضور و خدمت سربازی در استان اردبیل تا حدود زیادی با حداقل ۶ – ۵ شهرستان اردبیل آشنایی دارم . شهرها و مناطقی در اردبیل هستند که هنوز گاز ندارند ، آسفالت ندارندو اوضاع اسفباری دارند . مثلا” وضعیت اصلاندوز و پارس آباد در شمال استان اردبیل خیلی خوب است ؟ اصلا”همین دو شهر اردبیل که نام برده شد به همراه چند شهر دیگر به دلیل بی توجهی مرکزنشینانشان ادعای جدایی و تشکیل استان مغان را دارند و نمایندگان مجلس آنان به شدت هرچه تمام پیگیر موضوع هستند !! درست است که حق آستارا بیشتر از اینهاست ولی حداقل در مقایسه با شهرهای اردبیل که آبادتر است و با پیگیری مسئولین گیلانی بزودی منطقه آزاد و بندر تجاری آستارا بصورت صد در صد شروع بکار خواهد کرد . همچنین با رسیدن خط راه آهن ( قزوین – رشت – انزلی – آستارا ) این شهر و بندر زیبا بزودی با اروپا رابطه برقرار کرده و دهها برابر رشد خواهد کرد و ما می بینیم که اینها همه نشانه پیگیری مسئولین کشوری و استان گیلان در جهت آبادانی هرچه بیشتر و سریعتر آستارا و تالش می باشد .
اگر کسی وقت و حوصله داشته باشد و بیشتر بخواهد پیگیر موضوع باشد می تواند به ساختمان وزارت کشور در میدان فاطمی تهران مراجعه نموده و آمار تعداد مناطق محروم دو استان گیلان و اردبیل را در مستندات این وزارتخانه مشاهده و قضاوت نماید .
آمار تعداد مراجعین و گردشگران داخلی و خارجی هم در دو استان اردبیل و گیلان قابل بررسی است . استان گیلان همه ساله بخصوص در ایام نوروز و تابستان پذیرای میلیونها نفر مسافر می باشد که نشان از زیرساختهای قوی تر این استان دارد ( براساس اعلام گزارش سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور و توجه به اخبار سراسری در ایام نوروز و تعطیلات در خصوص تعداد مسافرین )
* دلیل / بحث چهارم مسئولین اردبیل : شهرهای آستارا و تالش ترک زبان هستند … پس باید جزء اردبیل باشند …
پاسخ : این هم از جمله دلایل زیبایی ! است که اگر به آن توجه کنیم باید یک بار دیگر تمام کشور ایران را کن فیکون کنیم و یک ایران جدید بسازیم . در پاسخ به این دلیل مسئولین اردبیلی باید عرض کنم که :
۱- در استان آذربایجان غربی که نام آذربایجان را یدک می کشد و مرکز آن یعنی ارومیه اکثرا” ترک زبان هستند ، در همان استان چندین شهرستان بالغ بر ۵۰۰ هزار نفر یا بیشتر به زبان کردی صحبت می کنند و اهل سنت هستند ( مثل بوکان و مهاباد و … ) . در صورتیکه در فاصله نزدیک همین شهرها استان کردستان به مرکزیت سنندج قرار دارد که مثل آنان کرد زبان بوده و اهل سنت هستند و فاصله شان نزدیک تر است . با این حساب این شهرها هم باید به کردستان داده شود ؟ و به همین ترتیب :
۲- اکثریت ترکمن ها در گلستان حضور دارند و تعداد کمتری از آنها در استان خراسان شمالی / پس باید جزء استان گلستان شوند ؟
۳- در ملایر در استان همدان همگی لر هستند و استان مجاورشان لرستان است . پس آنها هم باید جزء استان لرستان شوند ؟
۴- در استان خوزستان شهرهایی مثل مسجد سلیمان و دزفول لر هستند و به همین ترتیب هموطنان لر زبان ما در اصفهان و اراک و … هم هستند . پس باید همه این شهرها به استان لرستان داده شود که حتی برخی از این شهرها به خرم آباد مرکز لرستان هم نزدیکترند .
۵- مردم ساکن در مناطق الموت قزوین به لهجه های مشابه مردم تنکابن و رامسر صحبت می کنند و اکثریت آنها هم در بخش خرم آباد شهرستان تنکابن ساکنند و کمتر برای امور خود به شهر قزوین می روند . با این حساب الموت را هم از قزوین جدا کرده و به تنکابن بدهیم . چون هم نزدیکتر است هم لهجه و گویش آنها شبیه تر به تنکابن و اصلا” شبیه قزوینی ها صحبت نمی کنند !!!
۶- مورد بعدی در استان مازندران : شهرهای تنکابن و رامسر گیلک زبان هستند و اصلا” فرهنگشان با ساری تناسب ندارد و بسیار شبیه رشت و گیلان هستند و همچنین فاصله شان تا رشت بین ۱۰۰ و ۱۵۰ کیلومتر نزدیکتر است ( نسبت به ساری ) . پس این شهرها هم باید جزء گیلان شوند …
۷- همچنین در شمال استان زنجان ( طارم – هم مرز با منجیل ) گروههایی از مردم زندگی می کنند که ترک زبان نبوده و لهجه شان به مردم لوشان شبیه است و اکثر کار و کاسبی و مشغله شان جهت فروش زیتون در رودبار و منجیل است . با این حساب آن مناطق هم مال گیلان . مگر نه ؟؟؟
۸- و اما نکته جالب این قسمت !!!! مسئولین محترم اردبیل که می فرمایند آستارا و تالش ترک زبان هستند و این موضوع یکی از دلایل الحاق آنها به اردبیل است ، چرا زحمت نمی کشند و نمی فرمایند که در تعدادی از شهرهای خودشان مثل بخشهایی از خلخال و کوثر ، عنبران ، نمین و … به زبان تالشی صحبت می شود ؟؟!!! اکثر تالش زبانان و خود شهرستان تالش در گیلان واقع است و مرداودات و رفت و آمدهای اهالی خلخال از جاده اسالم به سمت گیلان و شهر تالش انجام می شود . خب حالا چه کنیم برادران محترم ! چرا این شهرها را مطرح نمی کنید که جزء اردبیل هستند ولی تعداد زیادی تالش زبان در آنهاست ……………… !! شما چرا آن شهرها را به گیلان نمی دهید ؟؟
۹- در آخر هم باید گفته شود که درست است که بحث زبان مهم است ولی در این صورت خود اردبیل هم همزبان با جمهوری آذربایجان است ، پس هرچه استان ترک نشین در ایران داریم تقدیم جمهوری آذربایجان نماییم ؟؟؟ فاصله شان هم که تا باکو نسبت به تهران نزدیکتر است !!! همین گونه است ؟؟؟ یا کردستان را از ایران جدا کنیم و بدهیم به کردستان عراق !! به هر حال براساس یک سری امور و عرف و مصلحت ها شهرهای تالش و آستارا جزء استان گیلان شده اند نباید به همه چیز که بصورت یک طرفه نگاه کرد .

نکته بعدی : اگر فقط بحث زبان و نژاد و قومیت مطرح باشد ، در خود استان اردبیل هماگونه که گفته شد ، شهرهای شمالی آن از جمله پارس آباد و اصلاندوز و حومه پیگیر تشکیل استان جدید با نام « مغان » هستند و بیانیه ها و نظراتشان در اینترنت قابل مشاهده است . همین عنوان « استان مغان » را سرچ کنید مشخص خواهد شد . . این مردم که همگی و صد در صد ترک زبان و همزبان مردم اردبیل هستند . پس علت را در کجا بیابیم ؟ چه شده است ؟ مشکل کجاست ؟ مشخص می شود همه چیز به زبان و فرهنگ بصورت کامل بستگی ندارد و عوامل دیگری نیز مطرح است .

* دلیل / بحث پنجم مسئولین اردبیل : به موجب عهدنامه صلح عثمانی ها با صفویان در سال ۹۶۳ هجری شمسی ، آستارا و تالش جزء قلمرو اردبیل است!!!
پاسخ : این موضوع در یکی از سایتهای خبری استان اردبیل ( ساوالان خبر ) با استناد به یک منبع که مربوط به چند قرن پیش !!! می شود نقل شده است ( با احترام به سایت مذکور بنا را بر درست بودن منبع و ماخذشان می گذاریم ) . در این عهدنامه تالش و آستارا جزء اردبیل بوده است . اگر بنا بر عهدنامه و این قبیل حرفها باشد که در این مملکت از هزاران سال قبل تاکنون دهها قرارداد امضاء شده است و تغییراتی در آن رخ داده است . خب عزیزان محترم اردبیلی ! قراردادها و معاهدات بنا به فراخور منطقه و زمان و مکان و مصالح کشوری می تواند تغییر کند . مگر خود شما تا دهه هفتاد جزء خاک آذربایجان شرقی و زیرمجموعه تبریز نبودید ؟؟؟ چه شد که با وجود ترک زبان بودن از آن شهر با فرهنگ جدا شدید ؟ خب پس طبق گفته شما ، الان تبریز دوباره می تواند مدعی باشد که استان اردبیل قبلا” جزء خاک آن استان بوده و دوباره باید به آذربایجان شرقی بپیوندد . همچنین خراسان شمالی و جنوبی باید به خراسان قبلی بازگردند و نیز گلستان به مازندران برگردد و …….. ضمنا” رامسر و تنکابن هم زمانی بدلیل گیلک بودن و فاصله نزدیک با رشت ، جزء خاک گیلان بودند .
پس نتیجه می گیریم اگر در چند قرن پیش ( به فرض درست بودن عهدنامه شما ) قول و قراری گذاشته شد ، مرور زمان و تغییرات مختلف فرهنگی و آب و هوایی و مصالح کشوری می تواند باعث تغییراتی در استانها و مناطق مختلف کشور شود . همانگونه که در سی و پنج سال پس از انقلاب شاهد تاسیس چند استان جدید بودیم از جمله خود استان شما !! اردبیل که تازه تاسیس هستید ! پس باید همه این تغییرات به عقب برگردد ؟؟؟؟
در تقسیم بندی زمان رضاشاه در زمینه تشکیل استانهای جدید ( با ده استان ) در همان ابتدای کار ، قزوین و زنجان در استان گیلان واقع می شد و مستنداتش را می توان در وزارت کشور یافت . پس بر این اساس قزوین و زنجان هم باید مجددا” به گیلان بازگشت داده شوند ؟؟

* دلیل / بحث پنجم : اظهارات غیررسمی برخی افراد : آستارا تا دهه ۱۳۲۰ متعلق به اردبیل بود ، حکومت پهلوی ( گیلان : زادگاه رضاشاه !!!! ) آن را به گیلان داد ….
پاسخ : در برخی اظهار نظرهای غیررسمی در فضای مجازی ، رضا شاه عامل الحاق آستارا به گیلان معرفی شده و علت این موضوع ، گیلانی بودن رضا شاه عنوان شده است . این موضوع نیازی به پاسخ ندارد ولی باید گفته شود که رضا شاه کی گیلانی بوده که ما نفهمیدیم ؟!! زادگاه رضا شاه در شهر آلاشت مازندران نزدیک سوادکوه ( با بیش از دویست کیلومتر فاصله از گیلان ) بوده و جالب است که رضا شاه اصلا” با گیلانی ها رابطه خوبی نداشته است . ( مصداق : دشمنی شدید او با سردار بزرگ جنگل میرزا کوچک جنگلی و شهادت او و قتل عام دهها شهروند گیلانی توسط عمال او از جمله تیمورتاش در دوره نهضت جنگل )
* دلیل / بحث ششم مسئولین اردبیل : گردنه حیران متعلق به اردبیل است …………
پاسخ : در خصوص گردنه حیران که متعلق به کجاست باید گفت که این منطقه متعلق به همه مردم شریف ایران است . مگر ما در حال جنگیم که بگوییم مال من یا مال توست . ولی در خصوص بحث راه و ترابری و راهداری فعلا” متعلق به استان اردبیل و در زمینه سایر امور متعلق به استان گیلان است ( مدرک و دلیل : در زمان برگزاری انتخابات مجلس ، مردم ساکن در گردنه حیران به نمایندگان ( کاندیداهای ) شهر آستارا رای می دهند . یا این که فروشگاهها و رستورانهایی که در این گردنه هستند در تابلوی بالای سرشان نوشته شده دارای مجوز از اداره میراث فرهنگی و گردشگری گیلان . همچنین اگر کسی هنوز شک دارد و وقت آزاد دارد می تواند به وزارت کشور واقع در میدان فاطمی تهران یک سری بزند و از مسئولان آنجا سوال کند در تقسیمات کشوری ، گردنه حیران متعلق به کدام استان است ؟ تله کابین گردنه حیران با حضور مهندس قهرمانی چابک استاندار لایق قبلی گیلان افتتاح شد و همچنین در پاییز ۹۳ ، جلسه شورای اداری استان گیلان در خود محل گردنه حیران برگزار شد .
* دلیل / بحث هفتم مسئولین اردبیل : مسئولین گیلانی دارای عملکردضعیف هستند ….
پاسخ : در این که مسئول قوی و ضعیف در هر شهر و دیاری و در هرجای دنیا وجود دارد شکی نیست ولی آیا کسی باید درخصوص عملکرد قوی صحبت کند که خودش در استان و حوزه کاری خودش دارای عملکرد مطلوب و قابل توجه باشد . متاسفانه خیلی کار ناپسندی است که مسئولین ( چه گیلانی – اردبیلی – و هر جای کشور ) در نظرات و مصاحبه های خود بخصوص در فضای مجازی اینگونه بهم تاخته و عملکرد هم را زیر سوال ببرند . متاسفانه برخی افراد ناآگاه در فضای مجازی به مسئولین شریف گیلانی انگ بی تعهدی و …. می زنند . جز این است که سردار بزرگ جنگل شهید میرزا کوچک جنگلی و پرچمدار مبارزه با انگلیس و روسیه و بیگانه ، بنیانگذار اولین حکومت جمهوری ایران ، اهل رشت بود و جالب این است که تعداد زیادی از پیروان و سربازان او ترک های خلخال ( به رهبری عظمت خانم فولادلو – ایل شاهسون ) بودند . سردار بزرگ جنگل الگوی همه وارستگان در گذشته و حال است . به تعداد شهدای استان گیلان نگاه کنید ( حدود ۸۰۰۰ نفر ) که جزء بالاترین تقدیم شهدا در جنگ تحمیلی بوده است .گلچین گیلانی – پروفسور سمیعی – شیون فومنی – آیت الله بهجت فومنی – دکتر معین و وجود بیشترین تعداد آرامگاه و مقبره امامزادگان عزیز در کشور که متعلق به گیلان است و ……….. تنها گوشه ای از عظمت گیلان و گیلانی و تعهد به اسلام است . آیا مردم و مسئولین گیلانی نبودند که یک روز قبل از پیام مقام معظم رهبری جهت خلق حماسه نهم دی در تاریخ هشتم دی به خیابانها ریختند و رهبر انقلاب این حرکت را بعدها در فرمایشات خود ستودند . . جالب تر این که شیخ صفی الدین اردبیلی این انسان وارسته که خودم ارادت بسیار زیادی به ایشان دارم و چند بار بر مزارشان جهت ادای احترام حاضر شده ام ، شاگرد و مرید چندین ساله شیخ زاهد گیلانی در لاهیجان ( و به نقلی داماد وی بوده است )
نباید به دلیل وجود چند مسئول ضعیف در یک استان ( که البته در همه جا هستند ) تمام یک استان و مسئولانش به عملکرد ضعیف و تعهد ناکافی متهم شوند بطوریکه می بینیم به مسئولین گیلانی در خصوص نگهداری از گردنه حیران انتقادهای شدیدی از سوی مسئولین اردبیلی وارد می شود و هیچ وقت بصورت رو در رو در یک فضای دوستانه این حرفها مطرح نمی شود شاید اصلا موضوع اینگونه نباشد !!! در تعهد ترک زبانان عزیز به مملکت و ایران اسلامی شکی نیست و آنان امتحان خود را در طول تاریخ در پاسداری از اسلام پس داده اند و مورد تایید صد درصدی مقام معظم رهبری هستند ولی به فرض سلسله قاجار و پادشاهان ظالم و بی کفایتش که همگی ترک زبان بودند و نصف مملکت را به بیگانگان داده و تاراج کردند ، الان باید آن مورد را به همه ترک زبانان نسبت داد ؟؟ این که دلیل نمی شود . یادمان باشد در ارائه نظرات و اظهار دیدگاهها در خصوص چند مسئول ضعیف ، به کلیت یک استان نتازیم ……
* دلیل / بحث هشتم مسئولین اردبیل : با الحاق آستارا به اردبیل ، این استان هم به دریای خزر راه خواهد یافت ………
پاسخ : توسعه و پیشرفت بدون وصل شدن به دریا هم امکانپذیر است ( حرف های تزار روس که می گفت برای پیشرفت باید به آب های گرم دریاهای جنوب ایران راه پیدا کنیم در این قرن دیگر جایگاهی ندارد ) و نیازی نیست برای این کار حتما یک شهر ساحلی داشته باشیم و از دریایش استفاده کنیم . از داشته های خودمان با بهره وری کامل استفاده کنیم . الان گیلان قطب تولید چای و زیتون و برنج و اردبیل قطب تولید سیب زمینی و برخی از میوه هاست در همین خصوص بیشتر سرمایه گذاری کنید نتیجه خواهید گرفت . مگر ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم جز مشتی خاک و سنگ بود ؟ وضعیت فعلیش را بروید و بررسی کنید . به همین ترتیب کره جنوبی و مالزی و …..
* دلیل / بحث هشتم مسئولین اردبیل : مردم آستارا برای خرید و دوا درمان به اردبیل مراجعات فراوان دارند ………..
پاسخ : در اینکه در تمام دنیا شهرهای مجاور حتی در دو استان مختلف با هم روابط فرهنگی ، اقتصادی ، اجتماعی و … دارند و با هم رفت و آمد و مراوده دارند شکی نیست و یک امر طبیعی می باشد . سوال این است که براساس گفته مسئولان اردبیلی ، آیا این رفتن ها و آمدن ها فقط از طرف مردم آستارا به سمت اردبیل صورت می گیرد و یک طرفه است ؟؟ در روزهای تعطیل و ایامی که هوا مساعد است ما می بینیم که در سواحل و جنگلهای آستارا ، پر است از خودروهایی با پلاک اردبیل (۹۱) که جهت تفریح و گذران ایام به این سواحل و جنگلها می آیند ؟ درست است یا نه ؟ در خصوص خرید از بازارچه های مرزی و ساحلی آستارا می بینیم که تعداد زیادی از مراجعه کنندگان اهل اردبیل و این استان هستند . جهت انجام امور گذرنامه و سفر به جمهوری آذربایجان باز هم می بینیم که تعداد زیادی از مراجعین اردبیلی هستند و آستارا را جهت ورود به جمهوری آذربایجان انتخاب می کنند . با توجه به شروع بکار بیمارستان سوختگی ولایت در رشت ، می بینیم که از استانهای قزوین و همین استان اردبیل هم مراجعه کننده وجود دارد ( بررسی پرونده بیماران بستری این بیمارستان این را تایید می کند ) درصورتی که قبلا فقط شهر ساری با ده ساعت فاصله دارای بیمارستان سوختگی بود و نصف بیماران تا رسیدن به آنجا جان می سپردند . پس می بینیم که این رفت و آمدها دوطرف است .
و اما نکته آخر در خصوص مراجعات فراوان مردم آستارا به اردبیل :
اگر آستارایی ها که زیر صدهزار نفر جمعیت دارند به گفته مسئولان اردبیلی حتی تمام مردمشان از پیر و جوان و زن و مرد ! همه روزه و همه ساعته و در هرلحظه شبانه روز !! برای دوا و درمان به اردبیل می روند خدا گواه است و مردم و پیر و جوان از نزدیک دیده اند و می بیینند که میلیونها هموطن شریف و بزرگوار اردبیلی و خلخالی در ۵۰ سال گذشته وارد رشت و انزلی و فومن و صومعه سرا و …… شده و درآمدشان را از راه حضور و اشتغال در گیلان و شهرهای آن کسب می کنند مشاهده تعداد فراوان پلاک ماشینهای با نمره ۹۱ در گیلان و حتی رشت بسیار راحت است . چه توجیهی دارد که در دهها محله رشت ( مثلا” محله جماران که ربطی به ترک زبانی و اردبیل ندارد و ۲۶۵ کیلومتر با اردبیل فاصله دارد ) پر از ترک اردبیلی و خلخالی باشد ؟؟؟ حتی در شهرهای مازندران هم پر از ترک خلخال و اردبیل ( به ویژه زرج آباد ) است . شما بروید در تنکابن و رامسر و چالوس و ساری و … که صدها کیلومتر با اردبیل فاصله دارند ببینید چقدر ترک زبان مهاجر آنجاست . همه در آنجا ساکن شده و فرزندانشان شناسنامه همان شهرها را دارند و خود را چالوسی یا تنکابنی و … می دانند . از همه واضح تر در شهرستان تنکابن در مازندران !! تمام نانوایی ها و میوه فروشی ها و … ترک اردبیل و خلخال هستند . چرا این طور است ؟ علت چیست ؟ جریان چیست ؟ مساله از کجا آب می خورد ؟ خب معلوم است یا کار و اشتغال در اردبیل نایاب شده یا زیرساختهای این دو استان گیلان و مازندران قویتر است که اینهمه ترک زبان با صدها کیلومتر فاصله مجذوب آن شده اند وگرنه اگر گیلان بد است و مسئولینش ضعیف هستند و از نظر مسئولین اردبیلی ، گیلان به شهرهایش توجهی ندارد و آباد نیستند این تعداد از ترک زبانان آنجا چه می کنند؟ا مسجد آذری زبانان و انجمن آذری ها نیز در تمام این مناطق گفته شده وجود دارد . الان طوری شده که یک فرد غریبه اگر از یک استان دوردست وارد گیلان و بخصوص شهرهای غربی گیلان شود فکر خواهد کرد که همه این شهرها ترک زبانند غافل از اینکه ۹۹% آنها مهاجر در ۵۰ سال اخیر بوده و هر روز بر تعدادشان افزوده می شود !!
آن وقت گفته می شود و طوری وانمود می شود که مسئولین گیلانی بد و ضعیف هستند و شهرهایشان محروم هستند .
به نظر من حقیر باید به مسئولین گیلان و مازندران به جهت پذیرایی از اینهمه مهاجر و وجود آرامش و امنیت مدال افتخار داده شود . حقشان است
یک خاطره نقل کنم : یکی از همکلاسی های سابق من در دوران تحصیل می گفت من اهل تالشم و ترک زبانم بعدا” یک روز برحسب اتفاق شناسنامه اش را دیدم که در آخر نام خانوادگی اش پسوند ” کزج ” داشت یعنی از توابع خلخال که به تالش مهاجرت کرده بودند .
اگر ما تعداد دهها هزار نفری ترک های اردبیل و خلخال را که برای کار و اشتغال ( نانوایی – میوه فروشی – قنادی – بنایی و ساخت و ساز ) در شهرهای گیلان و مازندران هستند بشماریم فکر می کنم به اندازه یک استان جمعیت داشته باشند و خدا شاهد است که مثل زمان پیامبر که مهاجرین و انصار در مدینه در کنار هم به خوبی زندگی می کردند ، این تعداد هموطنان عزیز و شریف اردبیلی ما نیز به راحتی در شهرهای گیلان و مازندران بدون هیچ مشکل قومی و نژادی زندگی می کنند و همه در آن مناطق صاحب خانه و زندگی شده اند …. حالا خواهش می کنم یک فرد منصف و بی طرف پیدا شود و بررسی کند چند نفر گیلک زبان برای کار و اشتغال در استان اردبیل هستند اگر هزار نفر شدند حق با شماست .
* دلیل / بحث نهم مسئولین اردبیل : فاصله آستارا تا اردبیل کم است پس باید جزء این استان شود …..
پاسخ : در اینکه فاصله یکی از شروط مهم در راحتی و آسایش مردم یک شهرستان می باشد شکی نیست ولی آیا در خود استان اردبیل شهرهایی مثل پارس آباد وجود ندارد که فاصله شان تا اردبیل اگر بیشتر از فاصله آستارا – رشت نباشد ، کمتر هم نیست . خوب که نگاه کنیم می بینیم فاصله خلخال تا تالش و دسترسی به گیلان برای مردم این شهر نسبت به اردبیل خیلی مطلوبتر است و این از تعداد دفعات مراجعه آنها به تالش کاملا قابل مشاهده است .
الان شهرهایی مثل تنکابن و رامسر ، فاصله شان تا رشت حدود ۱۵۰ – ۱۰۰ کیلومتر نزدیکتر از ساری است و جاده های گیلان هم در شرق گیلان اتوبان است و این مردم کمتر از دو ساعت به رشت می رسند در حالی که حدود ۴ ساعت تا ساری فاصله دارند . با استدلال مسئولین اردبیل این شهرها هم باید جزء گیلان شود . همچنین در کشور دهها و صدها شهر را می بینیم که فاصله شان به مرکز استان مجاورشان نسبت به مرکز استان خودشان به مراتب نزدیکتر و هموارتر است ( مثل همان مهاباد و بوکان که به سنندج نزدیکترند و مذهب و فرهنگشان هم یکی است و با ارومیه کاملا متفاوت است ) پس آنها ارا هم بدلیل نزدیکی به کردستان بدهیم و ……………… در ایران شهرهایی هستند که با مرکز استانشان بیش از ۵۰۰ کیلومتر و یا ۱۰ – ۷ ساعت فاصله دارند ( مثلا فاصله چابهار با زاهدان را در نقشه ببینید !!!!! ) پس با این تفاسیر تمام نقشه ایران را عوض باید کرد ؟ خیلی دیدنی خواهد شد !!!
سایر نکات مهم :
۱- در این که آستارا و تالش و سایر شهرهای گیلان مثل تمام کشور مشکلاتی دارند و به حق مسئولین گیلانی باید در رفع آنها بکوشند شکی نیست ولی سوال این است که آیا درست تر و بهتر و عاقلانه تر این نیست که خود مسئولین محترم آستارا ( نماینده مجلس – فرماندار – شهردار – شورای شهر ) پیگیر مشکلات باشند و به قول سیاسیون و وزارت امور خارجه ، آیا این کار دخالت در امور داخلی یک استان دیگر نیست ؟
۲- چرا ما به موارد مهم دیگری مثل تفاوتهای بسیار زیاد آب و هوایی آستارا با اردبیل / ساحل دریا و نوار ساحلی آن / محصولات کشاورزی / رطوبت و دما / بارندگی / برخی ادارات خاص مثل دریانوردی / بنادر و کشتی رانی و … توجه نمی کنیم ؟ در کدامیک از این موارد اردبیل با گیلان و آستارا تشابه دارد ؟ از آستارا که کم کم به سمت اردبیل می رویم پس از گردنه حیران ناگهان آب و هوا و پوشش گیاهی و نوع منطقه جغرافیایی کاملا و بصورت صد در صدی تغییر می کند و منطقه خیلی خشک تر می شود . خب معلوم است که از آستارا به بعد یک منطقه و استان کاملا” متفاوت وجود دارد . خود شما قبول ندارید ؟ آستارا از نظر جغرافیایی و آب و هوایی و محصولات کشاورزی صد در صد شبیه سایر شهرهای استان گیلان است و هیچ تشابه جغرافیایی با اردبیل ندارد که بخواهد جزء آن استان باشد .
آیا فکر کرده ایم که در صورت الحاق آستارا به اردبیل ، فقط بخاطر یک شهر ساحلی و بدلیل داشتن دریا ، باید چندین اداره کل جدید مرتبط با حوزه دریا و دریانوردی با میلیاردها تومان هزینه در اردیبل تاسیس شود ؟ آیا به فرموده رهبر معظم انقلاب به دنبال صرفه جویی و اقتصاد مقاومتی هستیم ؟
۳- آیا تاکنون مسئولین محترم اردبیلی از خود سوال کرده اند که درصورت الحاق آستارا و تالش به این استان و همچنین جدایی لوشان و منجیل و الحاق آن به استان قزوین ، دیگر چیزی از خاک گیلان باقی خواهد ماند ؟؟؟ همین الان وسعت خاک استانهای اردبیل و قزوین از گیلان بیشتر است . یعنی یک استان بخاطر برخی توقعات و خواسته های نابجای دیگران به کلی نابود شود ؟؟؟ در ازای این الحاق ، چه چیزی عاید این استان کوچک خواهد شد ؟ جز این است که در نقشه ایران دیگر دیده نخواهد شد ؟
توصیه به مسئولین محترم اردبیلی :
به مسئولین محترم استان تازه تاسیس اردبیل در پایان توصیه میکنیم که به مشکلات عدیده این استان ( آبادانی – رفع مشکلات بیکاری روزافزون جوانان ) بیشتر و بهتر از قبل و با مدیریت جهادی رسیدگی کنند و دست از سر آستارا و تالش بردارند .
مسئولین محترم اردبیلی !! شما بنا را بر این بگذارید که اصلا آستارا و تالشی وجود ندارد و شما باید با همین شهرهای خودتان سر کنید . مگر آستارا و تالش جزء گیلان باشند چیزی از شما کم خواهد شد که این همه پیگیر الحاق آنها هستید ؟؟ مگر شما خودتان راضی هستید یا اجازه می دهید که یک استان دیگر به شهرهای شما نظر داشته باشد ؟ مگر خود شما الان مخالف تجزیه استانتان ( جدا شدن پارس آباد و شهرهای اطراف و تشکیل استان مغان ) نیستید ؟ مگر مسئولین گیلان نمی توانند ادعا کنند که خلخال هم شرایطش به گیلان تناسب بیشتری دارد و مردمش هم به تالش دسترسی بهتر دارند ؟؟؟ پس به گفته امام حسن مجتبی ( ع ) آن چه را برای خود نمی پسندید برای دیگران هم نپسندید ……… الان رامسر و تنکابن که جزء مازندران هستند ، فرهنگ و زبانشان گیلانی است و نسبت به ساری ۱۵۰ – ۱۰۰ کیلومتر ( حدود ۲ ساعت ) به رشت نزدیکترند ولی ما می بینیم که مسئولین گیلانی مثل شما پیگیر جدایی رامسر و تنکابن نیستند و پیگیر رفع مشکات شهرهای خودشان هستند . بگذارید در این برهه حساس و با اینهمه گرفتاری و مشکلات کشور ، مشکلی به مشکلات ما اضافه نشود و به حق خودتان قانع باشید و به شهرهای خود بهتر رسیدگی کنید تا شهرهایی مثل پارس آباد و اصلاندوز ( که همزبان شما هستند ) ادعای استقلال و جدایی و تشکیل استان جدید بنام مغان نداشته باشند …… الان وقت وحدت و همدلی است نه دامن زدن به مشکلات راه و مسافت و زبان و نژاد …..
نتیجه گیری :
در زمانی که به فرموده رهبرمعظم انقلاب ، دارای مشکلات عدیده اقتصادی و سیاسی هستیم و دوران مهم و برهه حساسی را پیش رو داریم و درحال مبارزه در چندین جبهه با دشمنان نظام اسلامی و به طور کلی دنیای استکبار هستیم ، آیا طرح این موضوعات که اصلا” هزینه – اثربخشی به همراه نداشته و باعث تشویش اذهان عمومی و انحراف از توجه به مشکلات اساسی کشور می شود ، چه دستاوردی برای ما خواهد داشت ؟ آیا جز این است که الان و در این دوره باید کاملا” گوش به فرمان ولی فقیه و فرماندهی معظم کل قوا باشیم ؟ جز این است که نباید به مسائل قومی و منطقه ای دامن بزنیم ؟ جز این است که باید اتحاد و همدلی داشته باشیم ؟ آیا منافعی که از الحاق آستارا به اردبیل عاید آن استان می شود ، بار مشکلات فعلی استان گیلان را کمتر خواهد کرد ؟ آیا نباید همه مسئولین بصورت سیستماتیک و همه جانبه به مسائل کشور بنگرند نه به مسائل جزئی منطقه ای ؟
مهم نگاه کل گراست . کشور ایران همین الان دارای مشکلات بسیار زیادی است که باید با رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب و با هوشیاری کامل و داشتن بصیرت لازم از این پیچ تاریخی به سلامتی عبور کنیم . متاسفانه با دامن زدن به این بحثهای قومی و قبیله ای و فاصله و رنگ و زبان فقط در آسیاب دشمن آب می ریزیم . متاسفانه همین الان هم بخاطر ناپختگی های برخی مسئولین از همه شهرها و بیانیه های رسمی و غیرکارشناسی ، تعداد زیادی از مردم گیلان و اردبیل بر سر همین جدایی ها و الحاق ها و زبان و فرهنگ با هم مشکل پیدا کرده اند . آیا این کارها پیروی از ولایت فقیه و حفظ یکپارچگی و وحدت کشور است ؟ می بینیم که شبکه های فرصت طلبی مثل VOA و BBC منتظر یافتن یک نقطه ضعف و تفرقه در این مملکت هستند تا آن را بصورت وارونه و با اهداف نابجای خود منعکس نمایند . در این دنیای فانی و زودگذر بهتر است به مسائل کلان کشور و منطقه بنگریم . از زحمات و دلسوزی های همه مسئولین در هر پست و مقام و هر استان و شهری صمیمانه قدردانی می نماییم . این ملت شریف لیاقت بهترین خدمت را از سوی مسئولین دارند .
زنده باد جمهوری اسلامی ایران یکپارچه / زنده باد مقام معظم رهبری و همه مسئولین عزیز و دلسوز این کشور/ زنده باد همه مردم ایران
با سپاس از همه مردم ایران – سرباز سردار بزرگ جنگل

پاسخ

مریم2

مریم2 پاسخ در تاريخ بهمن ۱۴ام, ۱۳۹۳ ۱۰:۴۳:

یکم خلاصه مینوشتین، با احترام کی رغبت میکنه این مثنوی هفتاد من رو بخونه آخه؟ مخصوصا اینکه ربطی به انزلی هم نداره

guilak

گیلک

۷ دی ۱۳۹۳

با تشکر از نگارنده این مقاله که مطالب را بسیار جالب و مستدل بیان فرموده اند. چند وقت پیش هم چنین پستی در سایت بود.در آنروز بنده به مطالبی اشاره داشتم.این آقای نماینده و دوست هم استانی ما یا بطور کل به خطیر بودن و اهمیت مسئولیت خود ندارند و یا خودشان را به غفلت زده اند.اگر خوشبینانه قضاوت شود حرفها و نظرات و استدلال ایشان نشان از بی اطلاعی و شاید خودخواهی دارد.مثلا این چه حرفی است که ” تصمیم گیرنده اصلی مردم آگاه و بیدار آستارا هستند”؟ اگر اینطور است پس بقیه مردم گیلان کجا هستند و چه نقشی دارند؟ اگر قرار باشد سئوالی مطرح گردد از همه مردم آگاه و با فرهنگ گیلان باید پرسیده شود.اگر آستارا ضمیمه اردبیل شود چه اتفاقی جدیدی می افتد؟ آیا جمعیت کثیر اردبیلی و خلخالی و غیره که اتفاقا انسانهای شریف و زحمتکشی هستند و در سایر شهرهای گیلان زندگی و امرار معاش میکنند به استان اردبیل برمیگردند و هرگز از محدوده سرزمینی آن خارج نمی شوند؟ آیا اردبیل مدینه فاضله است؟ دوست عزیز از دیرباز مردم خلخال و اردبیل در گیلان مشغول کار و زندگی بوده اند بطوریکه در زبان گیلکی کلمه خلخالی به معنی ” ترک” است.وقتی که مردم و اقوام شریف کشور ما به خوبی و در صلح و صفا در کنار هم زندگی میکنند و با هم تعامل دارند حیف نیست بذر تفرقه و نفاق در میان آنها پاشیده شود؟اصلا چرا فقط جدایی از گیلان چطوره به دستور این آقا از مردم آستارا بپرسند که آیا میخواهند یک کشور جمهوری مینیاتوری با ریاست ایشان تشکیل دهند؟ کشوری که مردم در عرض ده دقیقه بتوانند به امورات خود برسند؟شاید جوابشان مثبت باشد.جالب اینکه بلافاصله بعدش میگویند که آستارا متعلق به گیلان است و مردم آستارا از تعلق به گیلان خرسندند.بیان چنین جملات ضد و نقیضی از ایشان بعید است.اگر اینطور است که حتما هست پس چرا شما بر طبل جدایی میزنید؟بنابراین برادر بزرگوار جناب آقای نماینده که عضو کمیسیون امنیت ملی هستید این چه حرف و ذهنیتی است.از شما انتظار نداشتیم.انتظار ما از شما و نمایندگان محترم دیگر این است که بیایید با پیگیری مشکلات شهر آستارا و استان زیبایمان به برادری و رفاه و سعادت مردم گیلان و ایران عزیز بیاندیشید.نگران بعد مسافت آستارا به رشت هم نباشید انشاالله با احداث و شروع به کار راه آهن این مشکل نیز برطرف خواهد شد.

پاسخ

نوید

۷ دی ۱۳۹۳

همشریان عزیز باید به خودمان بیاییم و به منافع خود فکر کنیم با الحاق استارا به اردبیل استارا به عروس شهرهای اذری نشین نشین تبدیل می شود گیلان به دلیل داشتن بنادر نیازی به توسعه بندر استارا ندارد ولی اردبیل برای تجارت به بندر استارا نیاز دارد استارا می تواند به بزرگترین شهر توریستی اذربایجان تبدیل شود امید بستن به گیلک ها حماقتی بیش نیست در خود شهر رشت فساد اداری بیداد می کند. اردبیل جاده ای ساخت که رفت و امد به تهران را ۳ ساعت کاهش داد فکر کنم ادبیلی ها راه اهن اردبیل راخیلی زودتر از گیلان راه اندازی می کنند ماتالش های استارا خواهان الحاق استارا به اردبیل هستیم

پاسخ

گیلک پاسخ در تاريخ بهمن ۲۰ام, ۱۳۹۳ ۲۱:۵۴:

نویدجان برادر عزیز.آواز دهل شنیدن از دور خوش است.همین چند وقت پیش بعضی ( فکر میکنم نماینده خلخال ولی مطمئن نیستم )خواهان الحاق شهرستان خلخال و اطراف آن به گیلان بودند.بنابراین میتوان نتیجه گرفت که اولا مسئولان اردبیل اگر بیل زن بودند باغچه خودشان را بیل می زدند.دوم اینکه مدیریت اردبیل با گیلان و سایر استانها چندان تفاوتی ندارد.بنده و جنابعالی نوعی از این تغییرات چه سودی می بریم؟ من که ندارم شما چند متر زمین در منطقه آستارا دارید و میخواهید پس از الحاق به اردبیل و تبدیل شدن آستارا به قطب گردشگری در آن هتل سازی کنید؟ بهتر است احساساتی نشویم و بر طبل نامهربانی و جدایی نکوبیم.اما ضررش به لحاظ ایجاد جدایی و تفرقه بین اقوام گیلک و تالش که قرنها با هم زندگی کرده اند بسیار بیشتر است.نمی دانم این چه آفتی است که بجان مردمان کشورهای جهان سومی افتاده است.در حالیکه در اروپا و حتی آفریقا پیمانهای اتحاد قاره ای بسته میشود ماها اصرار بر جدایی و خودمختاری داریم.درصورتیکه باعث و بانی معضل نارضایتیها در جاهای دیگری است.علت نارضایتی اقوام و اقلیتهای شریف و عزیز ایرانی بیعدالتی بعضی از مدیران و سو مدیریتهای منطقه ای است نه بعد مسافت بین شهرها و بهانه هایی از این دست.

مسعود پاسخ در تاريخ اسفند ۷ام, ۱۳۹۳ ۱۰:۵۱:

نوید عزیز ! شما و امثال شما اردبیلی ها که در حالت عادی هم در آستارا و تالش و انزلی و حتی رشت تعدادتان به هزاران نفر می رسه
شما که از اردبیل تعریف می کنی پس چی شده که شهر خلخال بدنبال جدایی و حتی الحاق به گیلان افتاده ؟

بدتر از اون چی شده که پارس آبادی ها و اصلاندوزی ها به فکر تاسیس استان جدید بنام استان مغان افتادند ؟
اردبیل با شهرهای خودش نمی تونه بسازه اون وقت برای تالش و آستارا دایه مهربانتر از مادر شده ؟!!!
دست از سر آستارا و تالش ما بردارید
بروید بدبختی شهرهای خودتان را حل کنید قارداش

مسعود

۷ دی ۱۳۹۳

مگر مملکت گاودکفته بازار است که هر نماینده بگوید شهرم را جدا می کنم یا به اردبیل می دهم
خواسته جلب توجه کنه یک چیزی برای خودش گفته
زیاد جدی نگیریدش

پاسخ

حسین

۷ دی ۱۳۹۳

من خودم از استان اردبیل هستم (مغان)که قبلا در تالش بودیم الان امدیم رشت عزیزان گیلانی اردبیل نمی خواهد شهر های شما را تصاحب کند این مردم استارا و تالش هستند که می خواهند ار گیلان جدا شوند من با خیلی از مردم تالش صحبت کرده ام تقریبا همه اشان می خواهند به اردبیل ملحق شوند دلیلشان هم عدم رسیدگی به مشکلاتشان می گویند و حتی مسخره کردن لهجه و زبانشان خیلی ها به من گفته اند ای کاش تابع اردبیل بودیم کلا تالش ها با ترک ها خوبند شما هم خدا را می خواهید هم خرما را اگر می خواهید استارا و تالش از گیلان جدا نشود باید به مشکلات انها رسیدگی کنین در مورد مهاجران اردبیلی اولا که ۸۰ درصد مهاجرین از روستاهای استان اردبیل هستند نه خود اردبیل باید بگویم مهاجرت ترکها به گیلان همه شما را میلیادر کرده فرض کنید اگر ترکها به شهر شما نمی امدند ایا می توانستید زمینتان را متری ۵ میلیون بفروشیدتازه سر ما منت هم می گزارید انگار که زمین و امکانات رایگان در اختیار ما می گذاریداگر منصفانه نگاه کنین ترکها در ابادانی و پیشرفت رشت نقش پر رنگی دارند همین الانم کلا کارهای ساخت و ساز و پر زحمت بر عهده ترکهاست جدایی استان تالش و استارا هم به مردمش مربوط می شود انها خودشان تصمیم می گیرند

پاسخ

ایرج آبای پاسخ در تاريخ اسفند ۹ام, ۱۳۹۳ ۱۸:۲۰:

والا تا اونجا که ما دیدیم طوالش خواستار استان مجزا شدن بودن نه الحاق به اردبیل این چه شما می فرمائید جدید است از طرفی بسیاری از اونها ما نالن که زبانشون به وسیله زبان ترکی در معرض نابودیه…طوری هم می گید رسیدگی نمی کنند که انگار عدم رسیدگی مختص تالش و استاراست همین پیج رو بگرد ببین تو همین انزلی چقدر نارسایی وجود داره ایکاش حداقل می گفتیم به انزلی و چه می دونم رشت و لاهیجان و غیره رسیدن به تالش نرسیدن ولی کلا بحث قومیتی کردن درست نیست ولی انصافا کسی هست اومده گیلان ناراضی باشه؟اصلا کلا گیلانی ها با کی بد هستن؟ قربونش برم ترک و کرد و لر و اصفهانی و مشهدی و تهرانی همه اومدن… بعد هم این استاندار اردبیل که شروع کرد و گفت آستارا رو می خوائیم جدا کنیم و به اردبیل ملحق کنیم… در ثانی اون کسی که می اد زمین کشاورز رو می خره تغییر کاربری می ده این به ولله بزرگترین ظلمه… در انتها ترک و کرد تالش و گیلک همه همطونیم…

ساسانی

۷ دی ۱۳۹۳

آقای حسین از اردبیل
تو که ترکی پس در رشت چی کار می کنی ؟؟؟!!!

گیلان و رشت مگه بد نیستند ؟ بفرمایید شهر خودتان

دست از سر ما بردارید

هر چی میوه فروش و دستفروش و عمله بنا در رشت و گیلان همین اردبیلی های مهاجر هستند و ولکن ما هم نیستند

آقای با فرهنگ ! مگه رشت بد نیست ؟؟ چرا نمی ری خونه خودت

حتما” یک منفعتی برات داره که از مغان بلند شدی اومدی اینجا

بروید شهر خودتان همه جا را مثل قارچ گرفته اید

اگر اردبیل خوب بود که همانجا می ماندی آدم زرنگ !!!!

ای ناقلای روزگار !!

پاسخ

ایرج آبای

۷ دی ۱۳۹۳

این ماجرا که به دیگران ربطی نداره هم برای خودش جالبه نمی دونم چطوره الحاق استارا به اردبیل به استاندار اردبیل ربط داره به ما ربطی نداره… مائی که هم کاسه و هم بودجه و هم استانی هستیم ربطی نداره ولی به یکی دیگه ربط داره این جالبه به ما که رسید بی ربط شد…بعد اخه حداقل می گفتید چه به اذربایجان شرقی ملحق شه به قزوین ملحق شه ادم می گفت به واسطه رشد اقتصادی چنین تصمیمی گرفتن ولی اخه استان اردبیل که وضعش به گفته خود مسئولین از نظر اقتصادی داغونه برن اونجا که چی بشه

پاسخ

ایرج آبای

۷ دی ۱۳۹۳

اینم یادم رفت بگم اگه اینقدر تالشیا با شما خوبن با ما بد سوال پیش می اد که چرا هر روز دارن از اردبیل مهاجرت می کنن می ان گیلان اگه حرف شما درست بود که باید بالعکس می بود یعنی از گیلان مهاجرت می کردند اردبیل…

پاسخ

پاسخ دو دو تا چهار تا به اردبیلی ها / ان شاالله موثر واقع شود

۷ دی ۱۳۹۳

با سلام به همه گیلانی های عزیز

و تشکر از آقای ایرج آبای به دلیل نظرات منطقی و نه تهاجمی و احساسی

آقایان اردبیلی ! خوب گوش کنید و جواب دهید :

۱- مگر نمی گویید گیلان استان محرومی است و به شهرهایش رسیدگی نمی کند و کلا” استان ضعیفی است ؟ خب شما صدها هزار برادر اردبیلی در شهرهای گیلان و از جمله رشت و انزلی چه می کنید ؟ کی از شما دعوت کرده تشریف بیارید گیلان ؟؟

به فرض گیلان و مسئولینش بد هستند ما هم می گوییم بد هستند شما صدها هزار نفر برای چه در رشت و لاهیجان و انزلی و همه شهرهای ما هستید ؟؟

۲- اگر اردبیل شرایط اشتغال و آبادانی اش خوب بود ، کدام اردبیلی حاضر می شود سرزمین آبا اجدادی خود را ول کند و آواره گیلان و مازندران شود ؟؟!!

بخصوص که اردبیلی ها می فرمایند گیلان و مسئولینش بد و ضعیف هستند !!!

۳- آیا یک صدم مهاجرین اردبیلی که در گیلان هستند ، گیلک زبان در شهرهای اردبیل هست ؟؟

۴- اگر آستارا و تالش مشکل دارند و به فرض محروم هستند ( ما هم قبول می کنیم که محروم هستند ) این اردبیلی ها و بخصوص استاندار و نماینده اردبیل از نظر قانونی چه کاره اند که در کار یک استان دیگر و شهر دیگر دخالت می کنند ؟؟

مگر استاندار و نماینده مجلس نماد نظم و امنیت و وحدت نیستند ؟؟

۵- شما که مدعی هستید آستارایی ها ترک هستند پس باید جزء اردبیل باشند ، آیا در استان اردبیل هزاران تالش زبان وجود ندارد ؟؟

چرا شما آن شهرها را به گیلان نمی دهید ؟؟

۶- شما که به ترک زبانی مردم آستارا اشاره می کنید پس چرا خودتان در دهه ۷۰ با کلی دعوا و تظاهرات و درگیری با تبریزی ها از استان آذربایجان شرقی جدا شدید و کار داشت بیخ پیدا می کرد ؟
تبریزی ها که همزبان خود شما بودند

نگویید با آرامش و بدون سر و صدا استان شدیم که هیچ کس باورش نمی شود

۷- شما به بحث زبان و فرهنگ مردم آستارا اشاره می کنید پس چطور شده که مردم پارس آباد مغان و اصلاندوز و بیله سوار در یک سال گذشته با وجود همزبانی با شما به شدت دنبال جدایی از اردبیل و تشکیل استان جدید خود بنام استان مغان افتاده اند ؟؟؟!!!

مگر مثل شما ترک نیستند ؟؟؟

۸- چرا مردم خلخال با وجود ترک زبان بودن و فرهنگ مشابه ، به شدت دنبال جدایی از اردبیل و حتی الحاق به گیلان هستند ؟؟

آقایان اردبیلی !! اگر گیلان صد ضعف دارد قبول کنید شما هم هزار ضعف دارید

نگویید نه که مستنداتش همه موجود است

۹- یعنی شما اردبیلی ها در این ۲۰ سال گذشته خواب و آرزو و کاری بجز تصاحب آستارا ندارید ؟؟ آستارا مال شما نباشد می میرید ؟

جدیدا” هم که نشریات و سایتهای اردبیلی ( ساوالان خبر – امید اردبیل – اردبیل فردا – آذر سلام و …. ) به قلم آقای پروفسور اصغری کلاسر با استناد به عهدنامه عثمانی ها در چند قرن پیش مدعی مالکیت شهر تالش هم شده اند !!!!!!!

آقایان اردبیلی ! ما گیلانی ها بد هستیم مسئولین ما هم بی بخار و بی تعهد هستند و خیلی ضعیف هستند و هیچ کاری را بلد نیستند

خب با این توصیف چطور شده که صدها و هزارها اردبیلی در محله های گیلان و حتی رشت به وفور یافت می شود ؟؟؟!!!!

اگر گیلان بد است شما در شهرهای ما چه می کنید ؟

آیا مکا گیلانی ها و مسئولینمان کاری با اردبیل و شهرهایش داریم ؟

جز این است که مسئولین گیلانی به هزاران اردبیلی مهاجر در گیلان پناه داده اند ؟؟

خدایی گیلانی ها و رشتی ها و انزلی چی ها در این ۵۰ سال که شما تمام شهرهای ما را پر کرده اید چه بی احترامی به شما کردند ؟؟

جز این است که شما اردبیلی ها در شهرهای گیلان و حتی مازندران صاحب کار و خانه و زندگی شده اید ؟؟

آقایان اردبیلی !! شما فرشته شما پری شما خوب شما دارای همه خوبی های دنیا

فقط خواهش می کنیم دست از سر گیلان و ادعای تصاحب شهرهایش بردارید

******** نکته مقایسه ای و تحلیلی جهت توضیح بیشتر :

اگر بحث زبان و فرهنگ و نزدیکی راه به مرکز استان باشد ، شهرهای رامسر و تنکابن در استان مازندران ۱۳۰ کیلومتر معادل دو ساعت به رشت نزدیکترند تا ساری

خودتان که این شهرها را می شناسید تازه زبان رامسر و تنکابن هم گیلکی است نه مازندرانی

با این حال ما می بینیم که مسئولین گیلانی کاری به کار شهرهای مازندران ندارند و دنبال رفع مشکلات گیلان هستند

چرا ؟؟ چون پیگیری این موضوعات خیلی خطرناک است و باعث مشکلات امنیتی و قومی و طایفه ای در کشور می شود

از همه اردبیلی های غیور و باهوش و کاردرست خواهش می کنیم بدلایل مختلف ملی و امنیتی و تبعیت از رهبر انقلاب و ….. دست از سر شهرهای گیلان بخصوص آستارا و تالش بردارند و به فکر رفع مشکلات استان خودشان باشند

یا علی مدد

پاسخ

تایید پاسخ در تاريخ اسفند ۱۰ام, ۱۳۹۳ ۱۰:۵۰:

بنده هم به مسئولین اردبیلی توصیه برادرانه دارم که دست از این کارها بردارند
به فکر رفع مشکلات خودتان باشید
آستارا و تالش اگر مال شما نباشد مگه آسمان به زمین میاد ؟
چرا تمامش نمی کنید ؟
الان ۲۰ ساله که پیگیرید چیزی عاید شما شد جز هدر دادن بودجه بیت المال و درگیری های قومی و طایفه ای
ولش کنید برادر من بی خیال موضوع شوید

پاسخ به جناب حسین اردبیلی مغانی ساکن در تالش و رشت !!!

۷ دی ۱۳۹۳

آقای حسین اردبیلی که مغانی هستی و مدتی در تالش بودی و حالا افتخار حضور در شهر رشت را پیدا نموده اید

اگر سرمایه داران میلیاردر در شهر رشت اردبیلی هستند !!! والله ما که شنیده بودیم ترکها خیلی باتعصب هستند و به همدیگر خیلی کمک می کنند

مگر نمی گویید استان گیلان خیلی بد است و مسئولینش بدتر؟؟ خب شما سرمایه داران میلیاردر اردبیلی چرا در استان گیلان و شهر رشت ( که می فرمایید بد هستند ) سرمایه گذاری می کنید ؟؟!!!!!!!!

چرا بودجه میلیاردی سرمایه داران اردبیلی در رشت و برای ساختمان و آپارتمان سازی برای این مردم بد هزینه می شود ؟؟!!!!

چرا این بودجه های میلیاردی را برای هم زبانان و هم نژادهای خود در شهرهای محرومی مثل پارس آباد و گرمی و خلخال و اصلاندوز هزینه نمی کنید ؟؟/

آفتاب از کدام طرف در آمده که بودجه های میلیاردی اردبیلی ها بجای شهر و استان خودشان در استان دشمن گیلان هزینه می شود ؟؟؟

لازم نکرده میلیاردرهای اردبیلی دلشان برای ما گیلانی ها و رشتی ها بسوزد….

بفرمایید میلیاردهای شما در استان و شهرهای خودتان سرمایه گذاری کنید تا این همه مهاجرین اردبیلی به شهرهای ما و مازندران مهاجرت نکنند

کلاس کار گیلان بخاطر آب و هوا و مردمانش است

شما فرمودید ترک ها در پیشرفت شهر رشت نقش مهمی داشتند !!

کی از شما دعوت کرد به رشت تشریف بیاورید ؟

آیا جز این است که در رشت همه چیز خوب و عالی است که باعث شده این همه مهاجرین اردبیل به این شهر بیایند ؟؟

آیا یک صدم ترک های ساکن در رشت ، گیلک ها هم در اردبیل هستند ؟؟؟

چرا این برادران ترک بجای همت مضاعف در آبادانی شهر رشت ، در پیشرفت استان اردبیل که استان آباء و اجدادی خودشان است این قدر تعصب و عجله ندارند ؟؟؟!!!!

پس نتیجه آخر بحث این است که کار و اشتغال در اردبیل به قدر بد و خراب است که اینهمه مهاجر حاضر شده اند شهر و دیار خود را ول کنند و به رشت بیایند

حرف نهایی : آقایان اردبیلی ! حالا که شما در تمام شهرهای گیلان هستید و دیگر کار از کار گذشته است

حداقل به مسئولین محترمتان بفرمایید بی خیال تصاحب آستارا و تالش شوند جان برادر

پاسخ

حسین

۷ دی ۱۳۹۳

اقایان رشتی بنده به عنوان یه فرد بی طرف اظهار نظر کردم اگر نمی خواهید استارا و تالش از گیلان جدا شود به مشکلاتشان رسیدگی کنید انها بخصوص استارایی ها بد جوری به فکر جدایی و الحاق به اردبیل افتاده اند حتما یه نفعی براشون داره دیگه در مورد علت مهاجرت هم بقیه را نمی دانم و خودمان چون کارمان ساختمان سازی است در اردبیل نیروی کار زیاد است بالعکس در رشت نیروی کار کمه و کار اسانتر پیدا می شود ولی در مورد اردبیل شما واقعیت را نمی گویید بروید اردبیل ۲۰ سال قبل را با اردبیل فعلی مقایسه کنید می بینید که چقدر پیشرفت کرده به طوری که تحسین تبریزی ها را هم بر انگیخته است من تبریز هم بوده ام من با تالش های زیادی بر خورد داشتم هم تالش های گیلان و هم اردبیل انها تقریبا همه اشان درستکاری و احساس مسئولیت مسئولان اردبیلی را می ستایند به خاطر این می گویند کاش ما هم تابع اردبیل بودیم شما سرباز سردار جنگل و بقیه اگر دلسوز گیلان هستید و خودتان را سرباز سردار جنگل می دانید یه فکری به این باند بازی پارت بازی و رشوه خواری که در کل ادارات رشت دیده می شه بکنید که بانی و باعث همه این مشکلاته فکر نکنم با عیب جویی توهین و تحقیر اردبیل و شهرهایش بتوانید به نتیجه برسید

پاسخ

پاسخ یک جا به برادران اردبیلی پاسخ در تاريخ اسفند ۲۳ام, ۱۳۹۳ ۱۳:۳۹:

آقای حسین اردبیلی !
برادر بزرگوار از دیار قهرمانان و ولایتمداران !
سلام و علیکم و رحمت الله و برکاته
عزیز دل من
خوب گوش کن و خوب دقت کن :
**
اولا” بنده دو سه بار جواب حضرتعالی رو دادم
*
شما یادت باشه که نه تنها رشتی ها بلکه اکثر شهرهای گیلان هستند که در این سایت نظر می گذارند
از جمله بنده که شرق گیلانی هستم نه رشتی
پس بجز هم استانی های عزیز مرکز استان مایعنی رشت باصفا ، از شهرهای دیگری هم مثل لاهیجان و لنگرود و رضوانشهر و تالش و دیلمان و رودسر و رودبار هم نظرات را می خوانند و نظر می دهند
بخصوص که این سایت در اصل متعلق به مردم بامرام بندرانزلی می باشد
*
پس همه گیلانی ها در مقابل شما هستند نه فقط رشتی ها…
*
پس شما یادت باشد در دفعات بعدی خواستید جواب بدهید با مردم استان گیلان صحبت نمایید نه این که فقط بنویسید برادران رشتی …
**
این از اولی ..
**
سایر موارد مهم :
**

۱) عزیز من با شرایط فعلی مملکت از جمله بیکاری و تورم و اقتصاد و سیاست و ۱+۵ و ……. و تحریم ها و … فعلا” بحث های مسخره و بیهوده ای مثل الحاق آستارابه اردبیل یا الحاق رامسر به گیلان یا الحاق مهاباد و بوکان به کردستان و ………………. در دولت فعلی هیچ جایگاهی ندارد
دولت این قدر بدبختی دارد که بحث استان شدن و الحاق فلان شهر به فلان استان حالا حالا ها جایگاهی در جلساتشان ندارد
پس بی خودی زور نزنید
آب در هاون نکوبید که بحث آستارا صدسال دیگر هم مطرح نخواهد شد
**
۲) آخرش جواب ندادید که اگر ادعا می کنید استان اردبیل خیلی توانمند است و همه جوره قوی است ، پس چرا صدها هزار مهاجر بیکار خود را روانه شهرهای گیلان ( از نظر شما ضعیف و پر از باندبازی ) می کنید ؟؟؟!!!
**
چون جوابی ندارید ؟؟
**
مگر می شود استان اردبیل ادعای توانمندی و قدرت و اشتغالزایی داشته باشد ولی از طرف دیگر صدها هزار مهاجر بیکار خود را جهت کار و دستفروشی و نانوایی و ……. به استانهایی مثل گیلان و مازندران بفرستد !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
**
حالا بماند که چند میلیون اردبیلی در تهران و کرج و قزوین دنبال کار می گردند !!!
**
آن وقت شما داری از توانمندی !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! استان اردبیل در اشتغالزایی و پروژه های مهم حرف می زنید ؟؟
**
۳) به فرض آستارا و تالش مشکل دارند
ما هم می گوییم به فرض مشکل دارند
و اصلا” مسئولین گیلانی به آنها ظلم کرده اند !!!!!!
**
خب این موضوع چه ربطی به شما اردبیلی ها دارد ؟
شما ته پیاز هستید یا سر پیاز ؟؟
شاید وسط پیاز هستید !!!
به مسئولین اردبیلی از نظر قانونی چه ربطی دارد که در کار یک استان دیگر مداخله کنند ؟؟/
**
از آن طرف مدعی هستید که :
آذربایجان اویاخدی // انگلابا دایاخدی !!!!
**
کجای حرکات شما در این ۲۰ سال گذشته تبعیت از امام و رهبری و حفظ انقلاب و وحدت بوده است ؟؟!!
**
جز این است که ۲۰ سال ما گیلانی ها را تهدید کردید ؟
جز این که ۲۰ سال دشمنان نظام را شاد کردید ؟؟
جز این که تفرقه قومی و قبیله ای ایجاد کردید ؟
**
آستارا اگر مشکل دارد هیچ ربطی به اردبیلی ها ندارد
همانطور که ما گیلانی ها و مسئولین ما هیچ وقت در امور داخلی و مشکلات استان اردبیل و شهرهایش دخالت نکرده و نمی کنند …
**
پس آقای حسین اردبیی محترم !
همه ما یاد بگیریم در محدوده خودمان صحبت کنیم و به مشکلات استانهای دیگر کاری نداشته باشیم و از طرف مردم آستارا و تالش صحبت نکنیم ..
**
حسین جان / نامت خیلی قشنگ است حداقل مرام و معرفت امام حسین (ع) را در اعمال و رفتار خودت بکار ببر
**
اردبیل مشکل ندارد ؟
در اردبیل پارتی بازی نیست ؟
در اردبیل اختلاس نیست ؟
باندبازی نیست؟؟
**
اگر اردبیل مشکل ندارد و همه چیزش مطلوب است پس آفتاب از کدام طرف بیرون آمده که همزبانان ترک شما در پارس آباد و خلخال به فکر جدایی و استان شدن افتاده اند !!!
**
حسین جان عاقل باش و بی خیال آستارا بشو
به مسئولین محترم اردبیلی هم بفرما به هزاران مشکل این استان رسیدگی کنند تا صدهاهزار اردبیلی از روی ناچاری و گذراندن زندگی ناچار نباشند که به شهرهای گیلان و مازندران و کرج و قزوین مهاجرت کنند و آواره غربت شوند
**
بی خیال شود حسین جان
هزار سال دیگر هم آستارا و تالش را نمی توانید در خواب هم ببینید
**
جالبتر از همه این که تک تک مسئولین ارشد آستارایی از فرماندار بگیر تا بخشدار و شهردار و فرهنگ و ارشاد و بیمارستان و ….. در این شهر بارها مصاحبه کردند و مخالفت شدید و صددرصدی خود را با الحاق به اردبیل بیان کردند
**
حتی یک مسئول در اردبیل نیست که طرفدار الحاق به اردبیل باشد ( حتی یک مسئول )
**
نماینده محترم مردم آستارا هم جدیدا” پیگیر فرمانداری ویژه آستارا می باشد نه بحث الحاق به اردبیل
**
حسین جان بی خیال شو و به فکر زن و بچه و خرج خانه باش
به هیچ جایی نمی رسی
۲۰ سال است که الکی دارید می دوید و انرژی هدر می دهید…
**
سنه قربان

guilak

گیلک

۷ دی ۱۳۹۳

حسین آقای عزیز که اعلام بیطرفی کرده اید.انتظار می رود در گفتار و عمل بیطرف باشید. این گند و کثافت پارتی بازی و رشوه و اختلاس و فسادهای دیگر که در همه شهرها و روستاهای ما به وفور دیده و شنیده میشود و در مملکت بیداد میکند.شما مطمئن هستید در اردبیل وجود ندارد؟!!! طوری میگویید مشکلاتشان را حل کنید که اگر کسی نداند فکر میکند مردم همه شهرهای گیلان در ناز و نعمت هستند و فقط آستاراییهای عزیز در رنج و مشقت هستند.یا بیطرف نیستید یا اینکه تصورات شما درست و دقیق نیست برادر عزیز.

پاسخ

ماریا

۷ دی ۱۳۹۳

اقای حسین این حرفهای شما میزنید ازطرف استارایی ها وتالشها نیست ازطرف خودتان هست من هم اذربایجان شرقی بودم وهم اردبیل. برو خجالت نمیکشی اینقدر دروغ میگویید

پاسخ

زنده باد گیلان

۷ دی ۱۳۹۳

به کوری چشم آمریکا و انگلیس و اسرائیل و داعش و النصره و القاعده و حزب بعث عراق ، شهرهای زیباو ولایتمدار و گیلانی آستارا و تالش تا ابد گیلانی خواهند ماند
**
از مسئولین محترم گیلانی هم خواهشمندیم نهایت تلاش و کوشش و خدمت را برای این شهرهای عزیز و پرافتخار انجام دهند
**
زنده باد گیلان من // زنده باد ایران من

پاسخ

گیلک پاسخ در تاريخ اسفند ۲۳ام, ۱۳۹۳ ۱۸:۳۹:

:yes: :yes: :yes:

سرباز سردار بزرگ جنگل

۷ دی ۱۳۹۳

آقای حسین از اردبیل !!
علیکم السلام
بنده اگر نام سرباز کوچک سردار بزرگ جنگل را انتخاب کرده ام ، خاک پای این شهید وطن هستم و آرزویم این بوده که ای کاش در ۹۰ سال قبل در رکاب میرزاکوچک جنگلی بودم و جان ناقابل خویش را تقدیم ایشان و گیلان و ایران می کردم
**
شما واقعا” دست هر چه …… را از پشت بسته اید…
در ادعاهای توخالی خود مثلا” پیرو ولایت و رهبری و حافظ انقلاب اسلامی هستید
ولی روزی نیست که به یکی از مسئولین گیلانی بی احترامی نکرده باشید یا این که برای شهرهای گیلان خوابهای آشفته ندیده باشید !!
**
واقعا” جای تاسف دارد !!
شما در اردبیل کار و کاسبی دیگری ندارید که اینجوری افتاده اید به عجز و لابه و بدبختی که شهرهای گیلان را تصاحب کنید ؟؟
**
در صحبتهای خودتان که دم از آخرین پیشرفتها و عدالت و پروژه های آنچنانی در اردبیل می زنید ..
ولی از طرف دیگر آمار بیکارانتان آن قدر زیاد است که فقط ۲۰۰ هزار اردبیلی مهاجر در انزلی و رشت ساکن هستند و دارند از همین گیلان ، نان می خورند
**
شما باید قدردان و مخلص همین رشتی ها و انزلی چی ها و فومنی ها و مردم لاهیجان و صومعه سرا باشید که صدها هزار از شما را در شهرهای خود پناه داده اند و همه شما صاحب کار و خانه زندگی شده اید
**
برو دست از شیطنت های خطرناکت بردار
وگرنه کل شهرهای استان گیلان به شما حمله خواهند کرد
**
زبان ترکی مردم آستارا را هم بهانه نکن دست شما رو شده …
**
اگر بحث زبان و فرهنگ بود پس چرا شهرهای خلخال و پارس آباد ترک زبان دوست دارند هرچه زودتر از استان خود جدا شوند
**
آفتاب آمد و همه ابرها را برد
**
مردم گیلان و آستارا و تالش قهرمان خیلی عاقلتر از این حرفها هستند
**
کجای کاری ارباب !!!!!!!
**
**
با احترام به همه اقوام ایرانی و گیلانی
**
سرباز کوچک سردار بزرگ جنگل

پاسخ

majid

MajiD

۷ دی ۱۳۹۳

ترکا و رشتیا برید تویه سایت دیگه حرفای فاشیستی بزنید
بدم میاد از این بحثا
فقط انزلی :heart: :heart:

پاسخ

سوال از آقا مجید پاسخ در تاريخ اسفند ۲۴ام, ۱۳۹۳ ۱۹:۰۰:

آقای مجید گل و گلاب
با سلام
بنده خدایی و بینی و بین الله رشتی نیستم شرق گیلانی هستم و با رشت خیلی فاصله دارم
خدایی رشتی نیستم و شرق گیلانی و عاشق گیلان و شهرهایش و بخصوص بندر زیبای انزلی هستم
**
مردم رشت هم مثل بقیه شهرهای ایران و گیلان همه خوب و بامرام هستند
این را همه می دانیم که همه گیلانی ها بخصوص رشتی ها و انزلی چی ها و لاهیجانی هاو رودسری هاهمه بامعرفت هستن
**
**
عرض بنده این است که استان گیلان برای خودش مثل بقیه استانها یک وسعت مشخص و تعدادی شهر مشخص دارداز جمله آستارا و تالش و انزلی و رشت و لاهیجان و رودسر و لنگرود..
**
خب حالا این وسط ما گیلانی ها که هیچ حرف خاصی نداریم و ارث پدر خود را که از هیچ استان دیگری نخواسته ایم ( تا اینجا قبول ؟؟ )
**
این اردبیلی ها هستند که ۲۰ سال آزگار است پدر ما را درآورده اند و مرتب تهدید می کنند که فلان شهرها را می گیریم و فلان و بهمان می کنیم!!
**
آیا گیلانی ها و مسئولینشان کاری به کار اردبیلی ها دارند ؟؟
این اردبیلی ها هستند که ۲۰ سال است دارند خوابهای آشفته می بینند و البته به هیچ جا هم نرسیدند و نخواهند رسید
**
حالا مجید جان نظر شما چیست ؟؟

majid

MajiD

۷ دی ۱۳۹۳

فدات داداش.ممنون که شهر ما رو دوس داری
نظر خاصی ندارم.ولی از این بحث های قومی و قبیله ای که مختص جهان سوم و جبر جغرافیاییه ماست متنفرم.حتی از توهین به اعراب چون اسم خلیج فارس رو عوض کردن هم بیزارم.و الا خودم خیلی هم عشق گیلانم.ترک هایی هم که به نوعی هشهری ما شدن تو انزلی هم خیلی ادم های بیست و یاحالین.

پاسخ

شهاب امیری

۷ دی ۱۳۹۳

نظرات دوستان رو خوندم.
این که در سالهای اخیر مهاجران زیادی از خلخال و اردبیل به انزلی اومدن رو قبول دارم.به قول آقا مجید الان از دوستان ما هستند..ولی خداوکیلی اگه یه گیلک بره توو شهر اونا نمیذارن پیشرفت کنه(اگه به فرض فضایی برای پیشرفت بود)..
اگه اونجا ترکی حرف نزنی اصلا جواب نمیدن درست حسابی.
ولی خیلی ها اومدن اینجا و به برکت این خاک به همه جام رسیدن..
فکر کنم اکثر انزلیچیا موافق این حرف باشن..بهرحال کاریش نمیشه کرد..
یه حرفی رو قدیمی های انزلی میزدن و میگفتن خاک این شهر غریبه پرسته…..

پاسخ

علیرضا اسدی پاسخ در تاريخ اسفند ۲۷ام, ۱۳۹۳ ۱۸:۲۹:

:yes: :yes: فکر نکنم یک گیلانی واسه کار یا زندگی بره اردبیل … تازه سرماشم مثل قطب جنوبه کی میخواد تحمل کنه؟

مهدی

۷ دی ۱۳۹۳

اقایان گیلک که برای خودتان می برین و می دوزین بقول دوستان بالایی مگه شما به ترکها مفتی زمین وخونه می دین که منتش را رو سرشان بزارید ترکها اگر به جایی رسدند به خاطر پشتکار و تلاششان بودن تازه شهر شما ها را هم اباد کرده اند از نظر اقتصادی هم کلی برای شما به صرفه بوده چون بیجارهایی که توش برنج می کاشتین الان محل اپارتمان سازی شده دوم اینکه من قبول ندارم خاک اینجا غریبه پرسته در تبریز یا اردبیل کسی با غریبه ها درگیر بشه طرف غریبه ها را می گیرند ولی در رشت وقتی یه ترک با یه گیلک دعواشون بشه بدون اینکه بدونن تقصیر کی بوده ۵۰ تایی می ریزند رو سرشان البته قبول دارم استانتان استان پر ضرفیتیه دریا جنگل اب و هوای مرطوب خاک حاصلخیز کلا پتانسیل زیادی برای پیشرفت و توسعه داره علت مهاجرت ترکها و بقیه به گیلان هم همینه ولی متاسفانه فرهنگ و مردمش برعکس خودشه بلی خاکش غریبه پرسته ولی مردمانش نه

پاسخ

مریم2

مریم2 پاسخ در تاريخ اسفند ۲۵ام, ۱۳۹۳ ۲۱:۳۲:

اینکه بیاین هر توهینی دلتون میخواد بکنید و برید اصلا درست نیست، گیلک ها مهمان نواز نیستن؟ یعنی تو شهر شما دعوا بشه نمیرید طرف هم زبان خودتون رو بگیرید؟ من نمیدونم اینکه آدم از هم شهری خودش دفاع کنه چقدر درسته اما این یه حس طبیعیه که آدما به افرادی که باهاشون نقاط مشترک بیشتر دارند وابستگی بیشتری هم دارند. الان اگه بگین نه ترکها اینطور نیستند و وقتی دعوا بشه میرن منطقی میپرسن کی مقصره و طرف حق رو میگیرند. صراحتا بگم، دارید دروغ میگید
درضمن آقای مهدی اگر شما فکر میکنید توسعه یه شهر و استان حاصلخیز مثل اینجا به اینه که زمین های کشاورزیش تبدیل به منطقه مسکونی بشه بهتون پیشنهاد میکنم یکم در مورد توسعه و شاخه هاش بیشتر مطالعه کنید
در آخر هم من تو اداره بهداشت آشنایی دارم که میگه: هر هفته حداقل ۳-۴ تا پرونده ورودی از شهرهایی مثل خلخال و سرعین و خیارک و کلور و … که به انزلی مهاجرت کردن واسشون اضافه میشه و شاید هر ماهی فقط ۱ نفر بیاد اعلام کنه میخواد برگرده شهرش، این یعنی بودجه ای که به بهداشت و درمان این شهر و آدماش تعلق گرفته هزینه همین مهاجران عزیز میشه. پس اینو بدونید اگه این استان و این مردم مهمان نواز نبودن اینقدر همشهری های عزیزتون تشریف نمیاوردن و به توسعه و آبادانی شهر خودشون کمک میکردند!!!

MajiD پاسخ در تاريخ اسفند ۲۶ام, ۱۳۹۳ ۰۸:۲۶:

مهدی .دلبندم
ظرفیت نه ضرفیت
:-D :laugh:
نظرت هم با مزه بود :-D
مرسی که گیلک ها رو از جهل و سیاهی نجات دادین

ماریا پاسخ در تاريخ اسفند ۲۷ام, ۱۳۹۳ ۱۷:۰۶:

اقامهدی من اذربایجان شرقی بودم اردبیل بودم ببین این حرفهایی که شما ترکها میزنید با چیزهایی که من جوردرنمیاد ترکها نه تنها به خاطر بیکاری بلکه به خاطر ازادی میان شمال.

ایرج آبای

۷ دی ۱۳۹۳

آقا مهدی مرد عزیز مسئله رو قومیتیش نکن ببین قربان تو یک فردی که اتفاقا استاندار اردبیل هست یه حرفی زده نادرست اینا هم واکنش به این مسئله هست…و عادیه که تو دعوا حلوا خیرات نشه… در ضمن اتفاقا اونچه که شما به عنوان خیر داری می گی مصداق بارز شره… این که زمین کشاورزی رو از کشاورز بیچاره می خرن توش آپارتمان می سازن چه به نفع ماست؟ این آپارتمان رو مجانی می دن به همون کشاورز نه مطمئن باش اینطور نیست صد برابر سودشو رو می برن… این ضرری که از تغییر کاربری این زمینا داره به ما و مملکت وارد می شه قابل جبران نیست و هزار تا آپارتمان هم ارزششو ندارن…در مورد مسائل فرهنگی و فرق تبریز و رشت و غیره اینا رو بذار به عهده مردمی که هر دو جا رو دیده باشن خودشون می تونن مقایسه کنن… والا اون جنگل رو ارسباران داره این خاک رو مغان داره و این بارون رو خوی هم داره…در آخر ترک و تالش و گیلک اجزای غیر قابل تفکیک این استان هستن و هیچکدوم قابل حذف نیستن ولی این بدین معنا نیست حرفای آقای استاندار بی جواب بمونه…

پاسخ

مهدی

۷ دی ۱۳۹۳

خانم مریم خودت زنی و همه رو زن فرض کردی نخیر این روحیه که یکی با دیگری دعوا کنه بعد بقیه صرفا به خاطر تعصبات قومی میریزن سرشان در هیچ کجای ایران نیست یک فضیلت اخلاقی است که بهش می گویند جوانمردی که متاسفانه برای شما تعریف شده هم نیست خودتان دروغگو هستید همه را دروغگو حساب نکن در مورد اینکه چقدر مهمان نواز هستید بروید اینو از بقیه مردمان ایران بپرسید عطر انست که ببوید نه انکه عطار بگوید

پاسخ

مریم2

مریم2 پاسخ در تاريخ اسفند ۲۶ام, ۱۳۹۳ ۱۱:۲۳:

مسئولین محترم سایت خیلی خوبه نطراتی که توش مستقیما به شهرمون و اخلاقیاتش توهین میشه رو تایید نکنید
از بعضی ها که نمیشه توقع داشت، از شما که میتونیم توقع داشته باشیم منتشر نکنید!!!
باشه آقا شما خوبید، خب تو شهر خودتون بمونید چرا میان اینجا؟

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ اسفند ۲۶ام, ۱۳۹۳ ۱۳:۵۲:

مهدی جان تو اگه خیلی مردی، اولین نشونه مردی اینه که حرفی که از دهنت در میاد رو مزه مزه کنی و بعد اخ کنی ببم جان.
دوما اگه انزلی شهر بدی بود یکی از گردشپذیرترین شهرهای ایران نبود، سوما هر کی اینجا خاطره بدی داره شک نکن چوب بی ناموسیشو خورده . چهارما اسم انزلی واقعا از دهان شما دوست گرام بزرگتره که بخواهید اظهار نظر کنین. والسلام …

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ اسفند ۲۶ام, ۱۳۹۳ ۱۳:۵۴:

چه بسا شیرزن هایی که از خیلی مردها توی این دوره زمونه مرد ترن و به اعتبار یه من ریش و پشم ادعای مردی و مردونیگشون نمیشه …

Shahin

۷ دی ۱۳۹۳

سلام به همگی .

از همه دوستان و همراهان انزلی کلاب خواهش میشه از بحث های نژادی بپرهیزن، این مورد خداقل در قاموس انزلی جا نداشته و در شهر ما از دیرباز از گیلک و ترک و ارمنی و حتی ادیان گوناگون شانه به شانه هم و دوشادوش هم در صلح و آرامش زیستن و این بحث های جهان سومی در شان شهر انزلی نیست.
در روزگاری که امثال استیو جایز که یک کودک ناخواسته بوده و در رحم یک مادر قرضی جهان را تحت تاثیر نگرش خودش قرار میده واقعا چنین مباحثی علل عقب موندگی کشور ما رو بیش از پیش نمایان میکنه. به امید روزی که تمام خط و مرزها از سراسر گیتی پاک بشه چرا که بدون شک از نگاه ما پان ترک و پان فارس و پان گیک همه و همه به یک اندازه محکوم و مردود هستن و تعصب ما به انزلی و شهرمون هرگز نباید زمینه تحقیر و حمله به سایرین رو فراهم کنه. ایران انزلی … یا علی …

پاسخ

مریم2

مریم2 پاسخ در تاريخ اسفند ۲۶ام, ۱۳۹۳ ۱۴:۲۴:

من اگه اینجا حرفی زدم واقعا قصد اینو نداشتم به افراد با یک نژاد خاص توهین کنم، همه آدمهای دنیا قابل احترام هستن. اما این مسئله که آدمها همشهری های خودشون رو بیشتر دوست دارند انکار ناپذیره اصلا چیز بدی هم نیست. من همینو گفتم ایشون میگه شما زنی فکر کردی همه زن هستن! اصلا نمیفهمم چه ربطی داشت؟
خیلی خوبه آدم وقتی وارد یه شهری میشه احترام صاحبخونه رو نگه داره حالا چه مسافرت ۲ روزه باشه چه اقامت ۴۰-۵۰ ساله به هر حال اینجا مهمون هستند و وقتی دارن از امکانات این شهر کم یا زیاد خوب یا بد استفاده میکنن نباید بیان بگن شما خاکتون مهمان نوازه اما مردمتون نه!!! این حرف یعنی چی؟ باید هرروز مردم این استان مهاجرا رو به صف کنن بهشون دسته گل بدن که بشه مهمان نوازی؟
تازه جالبه که ایشون یکی از بزرگترین مشکلات استان که تغییر کاربری زمین های کشاورزی هست رو با افتخار به عنوان الطاف هم کیشان خودش به اینجا معرفی میکنه و معتقده اگه این مهاجرا نبودن ما بدبخت بودیم!

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ اسفند ۲۶ام, ۱۳۹۳ ۱۴:۳۱:

مریم خانم کاملا حق با شماست، بهتون قول میدم اگه طبیعت بکر و چشمنواز شمال ایران تو هر منطقه ی دیگه ای از فلات خشک ایران بود اکثریت مسافرین و گردشگران بیشتر از کشته های جاده ای با پاره آجر و چماغ جان به جان آفرین تسلیم میکردن.

مهدی

۷ دی ۱۳۹۳

با سلام خدمت همگی -قبل از هر چیز از مدیریت سایت تشکر می کنم نظر منو چاپ کرده و اما بعد اقای شاهین از صحبت هایی که کردی ممنون استفاده کردم!من تا حالا انزلی نبودم و نمی دانم مردمش چگونه است فقط اینو می دونم که در انزلی هم ترک زباده و ترک ها با بقیه مردم مشکل ندارند من داشتم در گوگل درباره استارا سرچ می کردم که به این سایت رسیدم فکر می کردم سایت رشته او فضاهایی را که گفتم در رشت هست واگر در انزلی نیست خدا را شکر اون حرفی که در مورد مزه کردن زدین برای همه و دوستان بالایی و بخصوص شما هم صدق می کنه حرف از ناموس و بی ناموسی زدین من نمی خوام ناموس و بی ناموسی اردبیلی ها را با رشتی ها مقایسه کنم ان چیز که عیان است چه حاجت به بیان است ولی چون من خودم هم ادم مذهبی هستم یه توصیه برادرانه به شما دارم و خدا را شاهد می گیرم که هدفم بی احترامی نیست به بقیه دوستان گیلک مخصوصا رشتی ها بگو این تعصبی که روی مهاجرت ترکها و استارا دارید روی خانواده اتان هم داشته باشین تا امار رذایل اخلاقی کشور پایین بیاد گفتین اسم انزلی برای دهان شما بزرگه اینو جایی نگو بهت می خندن مگه انزلی استانبوله؟ بلی شاید برای شما که در عمرتان به غیر از انزلی جای دیگه ای رو ندیدین انزلی جای بزرگی باشد و اما مریم خانوم خواهر محترم اول اینو بدون که دوران برده داری و ارباب رعیتی متاسفانه تمام شده الان شما امریکا یا کانادا هم مهاجرت کنی حقوقی برابر با بقیه شهروندانش بهت تعلق می گیره دوم اینکه من نمی گویم شما ادم بدی هستید خصلت های خوبی هم دارید و خصلت های بدی هم دارید مثل بقیه مردم ولی اینکه می فرمایید مهمان نواز هستیم باید روش بیشتر کار کنید

پاسخ

مریم2

مریم2 پاسخ در تاريخ اسفند ۲۷ام, ۱۳۹۳ ۰۹:۴۹:

شما میگید تا به حال انزلی نیومدین بعد از کجا میدونید ما باید روی مهمان نوازیمون بیشتر کار کنیم؟ میخواید بگید همه مردم اینجوری میگن؟ من هم از همه مردم خیلی چیزها را جع به همشهری های شما شنیدم باید بیام اونارو که میدونم اشتباهم هست تو سایتهای شما بگم؟ من حرف از برده داری و بهره کشی زدم؟ گفتم آدمها همشهری های خودشون رو بیشتر دوست دارند، مثلا من مردم رشت رو کمتر دوست دارم یا مردم اردبیل رو اصلا دوست ندارم میخوام ازشون برده کشی کنم؟ شما صراحتا میگید انزلی رو ندیدین پس چه میدونید شاید استانبول هم باشه! بعد از حرفهای آقای شاهین از کجا فهمیدین جایی به جز انزلی رو ندیدن؟ ببینید جناب مهدی خان شما حتی تو یه نظرتون حرفاتون باهم تناقض داره ما اینجا هدفمون این نیست که بخوایم حال کسی رو بگیریم یا هرجوری هست جواب یک نفر رو بدیم! اما وقتی یکی یه موضوعی رو اشتباها به شهر و استان ما نسبت میده نباید روشنش کنیم که داره اشتباه میکنه؟

guilak

گیلک

۷ دی ۱۳۹۳

ببینید صحبت غیر منطقی و نسنجیده یک نفر به کجاها کشید!!! اگر ادامه دهیم حرمتها و دوستیهای چندین ساله گیلک ها و ترکها و اقوام دیگر به خطر می افتد.باید عرض کنم باز گشت به مباحث قومی و قبیله ای مصداق کامل ارتجاع و جمود فکری است.امروزه گرایشهای افراطی وملی گرایی متعصبانه در جوامع بین المللی ناپسند و مردود است.بنابراین بهتر است حرفهای نسنجیده کسانیکه هنوز بر تفکر ارتجاعی خود پافشاری میکنند را نشنیده بگیریم.ایران عزیز خانه پدری همه اقوام ایرانی است.این خانه بزرگ و با شکوه را پیشینیان ما با لحاظ کردن مصلحتهایی بین فرزندان خود تقسیم کرده اند.نباید خطهای فرضی و قراردادی که بنا بر مصلحت بین استانهای ما کشیده شده را دیوار جدایی تلقی کنیم و از روی جهل و خودخواهی و به دلایل واهی در صدد ایجاد تغییراتی در آنها باشیم.ما اهل یک خانه ایم.البته میهن عزیز ما تنها یک دیوار بلند و نفوذ ناپذیر دارد و آنهم دور تا دور کشور ما کشیده شده که خانه و ناموس همه ایرانیان است و همه با جان و دل و تا آخرین قطره خون از آن دفاع میکنیم.یادتان هست در زمان جنگ تحمیلی تابلویی در ورودی خرمشهر نصب شده بود و روی آن نوشته بودیم “جمعیت ۳۶ میلیون نفر” ؟ یعنی کل جمعیت ایران در آنزمان ؟بنابراین موضوعی که در بالا اشاره شد شعار نیست و در عمل هم ثابت شده است.هر ایرانی با هر قومیتی مادامی که خود را صمیمانه از آهالی این خانه بزرگ بداند حق دارد در هر گوشه ای از آن به کار و فعالیت و زندگی در کنار برادران و خواهرانش بپردازد زیرا که خود صاحبخانه است.بدون تردید مردم با فرهنگ ما آنقدر بالغ و رشید هستند که فریب تفرقه افکنان و دشمنان خارجی و داخلی را نخورند.زیبایی ایران عزیز به تنوع قومی و فرهنگی آن و روابط برادرانه همه اقوام آن با یکدیگر است.در این کشور تفکر و بحث تفرقه قومی و طایفه ای جایی ندارد زیرا اصلا در شان ملت بزرگ ما نیست.زنده باد همه اقوام و طوایف ما.پاینده ایران.

پاسخ

بچه چابکسر

۷ دی ۱۳۹۳

آقایان محترم اردبیلی !
با سلام و عرض ارادت
ببینید درست یا غلط شهرهایی مثل آستارا یا تالش به استان گیلان داده شده از اونطرف در شهرهای خود شما هم تالش زبان هست از طرف دیگر تعداد زیادی گیلک زبان در شهرهای تنکابن و رامسر ( مازندران ) هستند
در همه جای کشور هم در هر استانی قومیتهای دیگری وجود دارند
**
بحث اینه که اگر شما در استان گیلان تشریف دارید ، حداقل حرمت شهرهای این استان زیبا و البته مهاجرپذیر !!!! را حفظ کنید
درشهرهایی مثل رشت و انزلی و فومن و صومعه سرا و …. هزاران مهاجر اردبیلی و خلخالی دارند زندگی می کنند و هیچ کس هم با آنها کاری ندارد
**
متاسفانه مسئولین ارشد بعضی استانها بجای اینکه خود الگوی رعایت نظم و تبعیت از مقام معظم رهبری و حفظ نظام باشند ، خودشان بدتر از همه آتش بیار معرکه شده اند
از موقعی که استاندار و نماینده اردبیل گفتند آستارا و تالش مال اردبیل است و متوسل به عهدنامه های زمان عثمانی ها و صفویان شدند ، بین دو استان گیلان و اردبیل را تخم نفاق و دشمنی کاشتند
**
آقایان اردبیلی اگر یک روز ما بیاییم در شهرهای شما حرمت آداب و رسوم و ارزشهای صاحب خانه را حفظ خواهیم کرد
**
حالا شما صدهاهزار مهاجر اردبیلی و خلخالی هم که در شهرهای ما هستید و دیگر حتی خیال بازگشت به شهرهای خود را هم ندارید ، اگر نمک می خورید نمکدان نشکنیدو مراقب حرف زدنتان باشید و به مردم شریف شهرهای گیلان بخصوص بندرانزلی که به بامعرفتی مشهورند توهین نکنید
مردم انزلی از مهمان نوازترین مردم ایران و گیلان هستند که سالهاست پذیرای هزارات مهاجر از همین شهرهای شما هستند
**
از سایت حرفه ای و باکلاس و بیطرف انزلی کلاب کمال تشکر را دارم
بلا می سر

پاسخ

قدیمی رشتی

۷ دی ۱۳۹۳

آقای مهدی اردبیلی ( مهاجر در استان گیلان که الکی می گویی تا حالا انزلی نیامده ام )
شما داری دم از مذهبی بودن می زنی ؟؟
آدم بی انصاف و ….
بعد از اونطرف درخصوص مقایسه رشت و انزلی درخصوص رذائل و اخلاقیات صحبت میکنی ؟؟
**
اگر رشت بد بود شما میلیونها مهاجر بیکار اردبیلی در شهر ما چه می کنید ؟
آن قدر ترکهای مهاجر در شهرهای گیلان زیاد شده که همین طور عادی راه بروی انگار داره برنامه های شبکه سبلان اردبیل بصورت زنده پخش میشه !!!!

آقایان اردبیلی !!
اگر شهرهای گیلان و مازندران نبودند ، شما در سرمای ۵۰- درجه داشتید از سرما منجمد می شدید ؟؟
اگر اردبیل خوبه چرا شما میلیونها مهاجر بیکار خیال بازگشت به اردبیل و سرزمین مادری خود را ندارید ؟؟!!
آفتاب از کدام طرف درآمده که بساز بفروشهای مولتی میلیادر شما در رشت سرمایه گذاری می کنند ؟؟؟؟
برای من داری از اخلاقیات و مسائل مذهبی حرف میزنی ؟؟؟!!!
**
هر جور دلت خواست به مردم رشت و گیلان تهمت اخلاقی زدی و با تمسخر انزلی زیبا را با استانبول مقایسه کردی !!!
بعد از اونطرف روزی نیست که هزارتاهزارتا وارد شهرهای گیلان نشوید ..
گیلان که بد بود … مشکل داشت
پس جریان چیه مثل …… چسبیدید بهش ؟؟؟
**
خودت هم خوب میدونی جریان چیه ولی با دروغ جور دیگر وانمود میکنی
**
اصلا” ببین از لحظه ای که نظرت منتشر شد یک نفر ازت حمایت کرد
؟؟؟
از آقای ایرج آبای تا گیلک تا شاهین تا خانم مریم و …. همه بر علیهت صحبت کردند
پس الکی ادعای مذهبی بودن نکن بعد از اونطرف مردم گیلان رو به بی اخلاقی و … متهم کنی
**
ما هم که هالو هستیم ؟؟؟

پاسخ

انزلی چی ( ولی در اصل گیلک )

۷ دی ۱۳۹۳

اردبیلی عزیز و باهوش !!
مهدی اردبیلی
اگر داری به رشتی ها درخصوص رذائل اخلاقی و این مزخرفات متلک می اندازی ، بدان که آمار هوش و استعداد و قدرت تفکر و ذهن شما اردبیلی ها هم در ایران زبانزد است
**
وقتی یک نفر راه اشتباهی می رود چه ضرب المثلی برایش می گویند :
” راهی که می روی به ترکستان است ”

پس الکی رشتی ها را مسخره نکن که خودتان در عقل و هوش سوژه همه رسانه ها هستید

رشتی ها و انزلی چی ها گوشت همدیگر را بخورند استخوان هم را دور نمی اندازند

موضوع برخی اختلافات بین رشت و انزلی اصلا” ربطی به شما ترک ها ندارد

هر دو گیلک هستند و لهجه شان هم به هم شبیه است

من خودم با رشتی ها در هزار موضوع اختلاف نظر شدید دارم و حتی در چند مورد اصلا” رشتی ها را قبول ندارم
ولی این قدر بی غیرت نیستم که بخاطر اختلاف با رشتی ها ،۷۰۰هزار رشتی را یک جا زیر سوال ببرم
بالاخره بین رشتی ها تعداد زیادی بامعرفت و اهل تفکر و تعقل هم وجود دارد
**
شما به فکر اختلافات بسیار زیادتان با پارس آبادی ها و خلخالی ها باشید که سایه شما را با تیر می زنند و می خواهند استان شوند و حتی خلخالی ها دوست دارند به گیلان ملحق شوند
*
آن وقت شما برادر باهوش و زیرک !!!!!!! داری از اختلاف ظاهری انزلی و رشت سوء استفاده می کنی و میگویی که رذائل اخلاقی مربوط به رشت است و منظورت انزلی نبوده
*
من خودم تعداد زیادی همکلاسی و حتی فامیل در رشت دارم
برای خودت یک تیری انداختی شاید بگیرد
ولی کور خوانده ای
ما با رشتی ها مشکل داریم هنوز هم داریم ولی آن قدر بی معرفت و بی غیرت نیستیم که یک ترک اردبیل به رشتی ها هر چه بگوید ما گیلک ها عین خیالمان نباشد
*
شما به فکر شهرهای ترک زبان و برادر خودتان یعنی پارس آباد و اصلاندوز و بیله سوار و خلخال باش که سایه شما را با تیر می زنند و می خواهند استان شوند
*
سنه قربان قارداشم

پاسخ

نعیم پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۴ام, ۱۳۹۴ ۱۶:۵۴:

:yes: :yes: :yes:

انزلی چی ( ولی در اصل گیلک )

۷ دی ۱۳۹۳

مهدی اردبیلی عزیز !!
ضمنا” تو که فرمودی قوانین مهاجرت برای همه در آمریکا و اروپا و … یکسانه ما همه این موضوع را میدانیم
موضوع اینه که شما برادر میلیاردر اردبیلی اگر به کانادا مهاجرت نمودیدانشالله آن وقت در شهرهای کانادا باید همان قوانین همان شهرها و مناطق را رعایت کنی و در آنجا دیگر جرئت نداری که به مسئولین آنجا و نوع قوانینشان اعتراض چندانی داشته باشی و دست از پا خطا کنی !!
نکته جالب در مورد امثال شما افراد دروغگو اینه که از یک طرف دم از مذهبی بودن می زنید !!!!!
از طرف دیگر هزار جور توهین ناموسی رو در خود خاک گیلان به رشتی ها و انزلی چی ها و… میکنی و تازه طلبکار هم هستی و ارث پدرت را می خواهی از ما

شما که ادعای مذهبی بودن داری یادت باشه اجازه نداری به مردم گیلان انگ بی اخلاقی و بی عفتی رو بچسبونی
خوب یادت باشه قارداش
**
ضمنا” یادت نرفته که دو سه ماه قبل شبکه یک و دو و خبر و همه رسانه های مملکت جریان دعوای دو تا قبیله توی اردبیل رو پخش کردند که وارد یک بیمارستان شدند و همه جا رو به آشوب کشیدند
یادت که نرفتهمهدی جان !!
توی آرشیو شبکه خبر و خبرنگااران جوان هنوز هست
اونقدر دعوای دو تا قبیله اردبیلی توی یک بیمارستان وحشتناک بود که کار به دادستان کل کشور کشید
**
اونوقت شما داری از بی اخلاقی و بی عفتی رشتی ها صحبت میکنی ؟؟؟!!!
قسم حضرت عباس رو باور کنیم یا دم خروس را ؟؟؟؟!!!

پاسخ

ایرج آبای

۷ دی ۱۳۹۳

آدم می مونه که چی باید بگه… رفیق هر چی بگی بالا بری پائین بیای داستان بسازی ماجرا تغییر نمی کنه ما دیو هم باشیم این اجازه رو به استاندار اردبیل نمی ده بگه چون اکثریت آستارا ترک است باید به اردبیل الحاق شود… یه چیز دیگه لطف به ما توصیه نکن توصیه ها رو نگهدار این متلک ها حرفها اثر کن بود تا حالا اثر می کرد بذار ما همین طور که هستیم بمونیم شما یکم بیشتر زحمت بکش بیشتر مذهبی باش جور ما رو به دوش بگیر تا آمار رذایل اخلاقی کشور که هیچ جهان بیاد پائین…البته این حرفها و نظرات شما من رو به این فکر می ندازه افرادی که فریاد مظلوم نمایی شون گئش کشور رو کر کرده در شرایط مساعد به مراتب ظالم تر و مرتجع تر از همون کسائی می شن که خودشون ازشون می نالن… اصلا این جامعه ما یکی از مشکلاتش همینه مظلوم خودش پتانسیل ظالم شدن رو داره… ولی یه سوال دارم واسه من همیشه مطرح بوده چرا تبریز با این صنعت پویا با این همه زرق و برق های اقتصادی و شهری چرا مهاجر پذیر نیست چرا اصلا هیچکدوم از شهرهای اردبیل تبریز و زنجان مهاجر پذیر نیستن چرا هیچ کس از تهران یا رشت یا مشهد بلند نمی شه بره تبریز زندگی کنه؟ جالبه شما همین تبریز رو گذاشتی اومدی اینجا که تازه به قول شما مهمان نواز هم نیست…

پاسخ

majid

MAJID

۷ دی ۱۳۹۳

اقا مهدی نمونه ای از خروار هم نژاد ها و هم مسلک های خودشه.منطق و افکارش رو هم که همه خوندیم.با اینکه به ترک ها خیلی ارادت دارم و بیشتر دوستام ترک انزلیچین ولی اینجاست که باید خدا رو شاکر باشیم که گیلکیم و فرهنگ گیلانی داریم و شانس اوردیم ۲۰۰ کیلومتر به سمت غرب شهرستان به بعد به دنیا نیومدیم.

پاسخ

مریم2

مریم2

۷ دی ۱۳۹۳

کامنتی که دیشب گذاشتین آقای مهدی مثل اینکه خوشبختانه از طرف انزلی کلاب حذف شد، ۲ جای حرفتون مستقیم به من ربط داشت که قسمت اولش رو که در مورد دوست نداشتن اردبیلی ها بود در شخصیت من نیست که بخوام جوابتون رو بدم، قسمتی هم که گفتین که مارو متهم به دروغگویی میکنید، من تو کامنت اولم خطاب به شما، همشهری هاتون و ترک ها رو دروغگویی متهم نکردم منظورم شخص شما بود نه همشهری هاتون

پاسخ

sinaclub

sinsclub

۷ دی ۱۳۹۳

با سلام خدمت دوستان قدیمی و جدید و هم استانیهای عزیز.از صحبتهای مهدی اردبیلی پیداست در حدی نیست که باهاش صحبت کنیم.کسی که خیلی راحت تهمت و افطرا میزنه بیش از این انتطار نمیره ازش.استان سرسبزمون گیلان و شهرهای زیبایش از انزلی گرفته تا چابکسر و آستارا و رشت و تالش و ماسوله و…. نیازی به تعریف نداره.میزان گردشگرانی که به این دیار سرسبز در تمام فصول سال سفر میکنن گواه همین موضوع هست.
این آقا مهدی خودشو زده به خواب و بیدار بشو نیست پس وقتمون رو برای بیدار کردنش نذاریم.
از دوستان رشتی و هم استانیهای دیگر که کامنت گذاشتن و سری به سایت انزلی کلاب زدن تشکر میکنم. :yes:

پاسخ

مهدی ( عاشق گیلان )

۷ دی ۱۳۹۳

بنده بعنوان یک گیلانی خدایی همه شهرهای گیلان را دوست دارم و تازه انزلی چی هم نیستم ولی خدایی اگر بخوام به دوستان خودم فقط دوتا شهر باکلاس و البته بامعرفت و بامرام را در ایران ( نه گیلان ) نام ببرم به جان بچه ام قسم یکی از آنها انزلی می باشد
*
هر چه خوبی بگویید در گیلان و شهرهایش بخصوص رشت و انزلی هست
*
متاسفانه برخی غیرگیلانی ها دارند ما را بجان هم می اندازند !!!!!
*
به قول رهبر فرزانه انقلاب ما باید ” بصیرت ” داشته باشیم و راه خودمان را گم نکنیم
*
با احترام
عاشق همه گیلان بخصوص انزلی و رشت

پاسخ

مهدی ( عاشق گیلان )

۷ دی ۱۳۹۳

به کوری چشم آمریکا و اسرائیل و صهیونیسم جهانی و القاعده و اوباما و نتانیاهو و جرج بوش پدر و پسر و بیل کلینتون و دیوید کامرون و همه اشرار عالم ، شهرهای باکلاس و بافرهنگ و سرسبز و بامعرفت آستارا و تالش تا ابد جزء خاک گیلان عزیز ما خواهند ماند
*
دشمنان گیلان بروند غاز بچرانند و …. درو کنند

پاسخ

مهدی

۷ دی ۱۳۹۳

بنام خدا- ازکار مدیریت سایت تعجب نمی کنم بالاخره اخلاقتان اینه دیگه هوای همشهری هایتان را داریدهمه تهمت هایی که به اردبیلی ها زده می شه ریز و دشتشو چاپ میکنه ولی انتقادات محترمانه مرا چاپ نمی کنه خانم مریم من هم دوست ندارم با یک زن بحث کنم ولی همین که جواب تونو گرفتین کافی است دوم اینکه من دوتا کلمه در توصیف گیلان گفتم همتون هوایی شدین فکر کردین گیلان بهشت است نه اقا اینگونه هم نیست جاهای خیلی زیباودیدنی در این دنیا همین اطراف دریای خزر هست که باید برین وبعد با گیلان مقایسه کنین یه کار دیگه که من باید بکنم اینه که باید برم پیش دهخدا و معین البته اونا که نیستن به مسئولانی که لغت نامه را چاپ می کنند بگم که معنی این مهمان نواز را طوری تغییر بدن که بشه شما را مهمانواز به حساب اورد درامد حاصل از گردشگری امریکا بیش از کل درامد و بودجه (حاصل از فروش نفت گاز صادرات محصولات کشاورزی و فلزات خودرو بقیه خدمات ..)ایرانه یا ترکیه که ششمین کشور توریستی دنیاست همین امریکا یک کشور مهاجر پذیره کاناداو استرالیا و قزاقستان هم همین طور پس به استدلال شما مردم امریکا و ترکیه باید مهمان نواز ترین مردم دنیا باشند -خداوند همه ما را از غرور کاذب بی اخلاقی و بی فرهنگی دور کند

پاسخ

علیرضا اسدی

۷ دی ۱۳۹۳

یه چیزی میگم شب عیدی تیر خلاص رو بزنم که این بحث هم تموم بشه ، بریم سفره هفت سین هامونو بچینیم. خوبیت نداره تو این لحظات که باید آرزوی سعادت همه ایرانی ها رو داشته باشیم ،اینجوری چند تا آدم که فکر تفرقه هستند، بخوان بین مردم غیور گیلان جدایی بیاندازند . حرفه من اینه که اگر یک سانت بخواد از زمین انزلی و همچنین کل گیلان کم بشه و به جای دیگری افزوده بشه نفر اول بلیط میگیرم جلوی وزارت کشور بست می شینم تا حقمونو بگیریم والسلام

پاسخ

گیلانی ( با آمار و ارفام )

۷ دی ۱۳۹۳

آقای مهدی اردبیلی !
این ایام عیدی درست نیست که با شما دهان به دهان شویم
ولی شما اول میلیونها همزبان خودتان را که در همین گیلان بد و ضعیف و محروم هستند به سرزمین مادریشان برگردانید بعد در خصوص ضعف گیلان صحبت کنید
*
مردم بی انصاف
روزی نیست که هزاران اردبیلی و خلخالی با ایل و تبار جهت سکونت به شهرهای گیلان نیایند
در خیابانهای شهرهای گیلان و حتی مازندران که راه بروی ، درحالت عادی شبکه سبلان بصورت زنده و ۲۴ ساعته داره پخش میشه
**
از اونطرف به گیلانی ها توهین میکنی از طرف دیگر روزی هزارتا هزار تا برای کار و کاسبی وارد همین گیلان می شوید !!!!!!!!!!!!!!!!!
**
دست شما بدجوری رو شده
*
تمام گیلان را اشغال کردید حالا دوقورت و نیمتان هم باقی است ؟؟؟؟؟
**
دست هر چه قزوینی را در سنگ پا از پشت بسته اید به خدا ……….

پاسخ

مریم2

مریم2 پاسخ در تاريخ فروردین ۲ام, ۱۳۹۴ ۱۱:۰۹:

گیلانی گرامی من خواهش میکنم دیگه جواب این آدم رو ندیم به اندازه کافی حرف شنیده. یه جمله ای هست که میگه اگه بخوای با یه نادون بحث کنی باید خودتو تا سطح اون پایین بیاری. کسی که میخواد بره معنی مهمان نواز رو تغییر بده دیگه چه توقعی دارید ازش؟ راست میگه الان معنی مهمان نواز دقیقا با رفتارهای خودشون تطابق داره به مهمان نوازی ما نمیخوره!!
کسی که میگه نمیخوام با یه خانوم بحث کنم دقیقا ذهن بیمار و نوع تربیتش رو نشون میده که نمیتونن با یه نفر فقط به عنوان یه انسان حرف بزنن و اول به جنسیتش نگاه میکنن
بعد میگن این استان دچار ابتذال هستش. دیگه نمیگن خودمون…
بیخالشون بشیم بهتره اصلا

قدیمی رشتی

۷ دی ۱۳۹۳

با سلام به همه مردم بافرهنگ و پرنشاط گیلان عزیز و تشکر از سایت حرفه ای و بیطرف انزلی کلاب
.
بنده سال نو را به همه شما عزیزان تبریک عرض می نمایم
.
در دو سه روز گذشته برای عرض ادب و تبریک سال نو به برخی از دوستان دوران تحصیلم در شهر زیبا و بامعرفت بندرانزلی بودم
.
معرفت و مرام انزلی چی ها بر هیچکس در ایران پوشیده نیست
.
بنده بعنوان یک هم استانی خواستم عرض کنم که در استان گیلان بخودی خود مشکل چندانی بین شهرهای مختلف وجود ندارد و بنده در همه شهرها دوستان با معرفت زیادی دارم بخصوص در انزلی و کپورچال
.
حالا متاسفانه افرادی در این میان پیدا می شوند که بخاطر ناپختگی و بی تجربگی و از روی جوانی متاسفانه حرفهای نامربوطی به مردم شریف گیلان زده اند

شما عزیزان بنا را بر جوانی و خامی نامبده قرار دهید و به بزرگی خود این جوان خام را ببخشید
.
بنده از اینکه این فرد بی تجربه حرفهای رکیکی را نثار مردم رشت نمود خیلی عصبانی شدم ولی پیش خود گمان کردم شاید از روی نادانی و جهالت یک حرفهایی زده است
/
از همه دوستان گیلانی بخاطر صبر و بردباری و گذشتتان تشکر می نمایم
انشالله همه از جمله هموطن اردبیلی ما عاقلانه بیاندیشند و از یک طرف نگوین مذهبی !!!!!!!!!!!!! هستند و از طرف دیگر بدترین توهینهای ناموسی را نثار مردم گیلان و رشت نمایند
**
**
آقایان شاهین / گیلک / ایرج آبای / همه مردم شریف و باغیرت انزلی / مجید و …
سرکار خانم مریم بزرگوار …
**
**
انشالله سال بسیار خوبی برای شما در انتظار باشد
*
همه شما ثابت کردید که بعنوان یک گیلانی چقدر مطلع و بافرهنگ و البته باگذشت هستید
**
**
شیمی قربان
قدیمی رشتی

پاسخ

بابک

۷ دی ۱۳۹۳

درخواست عاجزانه از اردبیلی ها در ۱۰ اسفند ۱۳۹۳ نوشته است:

اردبیلی های بزرگ و بافرهنگ ! ای همه خوبیها در شما جمع ! ای نماد های پاکی و محبت ! ای نشانه های علم و دانش و هوش !!
شما را به جان کریم دایی و علی باقری و رسول خطیبی و شیرزاد پلنگ و ببر مازندران و جمشید خطر و مخصوصا” سیروس دین محمدی ( ملقب به سیروس کارلوس ) دست از سر گیلان بردارید
اقای قدیمی رشت به همشهریانت بگو اگر نمی خواهید از اردبیلی ها توهین بشنوید به اردبیلی ها توهین نکیند این نظری که در سایت صدای گیلان چاپ شده و احتمالا خود شما نوشته اید

پاسخ

قدیمی رشتی پاسخ در تاريخ فروردین ۵ام, ۱۳۹۴ ۰۹:۴۷:

آقای بابک اردبیلی
اولا” علیکم السلام !!!
بدون سلام کردن جمله را شروع کردی خوبیت نداره
.
ثانیا” برای خودت چی چی می بافی !!!
خواب دیده ای خیر باشد برادر …
.
بنده اولین بار است با نام زیبای شما آشنا می شوم
هر کس آن توهین ها را به شما کرده اشتباه کرده
منو سننه ……..
..
خب فرمودی به شما توهین شده
.
تا حالا فکر کردی چرا به شما توهین میشه ؟؟؟
.
یک دلیل بیشتر ندارد
.
آن هم این است که شما اردبیلی ها و مسئولین محترمتان ۲۰ سال است که خواب را بر ما گیلانی ها حرام کرده اید و مرتب تهدید می کنید که شهرهای شما را می گیریم … آی حق ماست !!!!
..
مگر خدای نکرده شما قوم ….. هستید که می خواهید شهرهای ما را بگیرید ؟؟؟
.
چون آستارا به فرض ترک زبان هستند باید مال شما شود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
.
چطور خودتان هزاران نفر تالش زبان در استان خود دارید
.
یادتان باشد که مملکت بی صاحب نیست که شما بخواهید شهرهای گیلان را تصاحب کنید
.
اگر تونش را داشتید در این ۲۵ سال پس از استان شدنتان شهرهای ما را می گرفتید
حالا که دستتان بدجوری خالی هست و همان شهرهای ترک زبان پارس آباد و خلخال و بیله سوارتان هم خیال جداشدن از ادربیل را دارند ..
..
پس شما هم یادتان باشه که بی خیال آستارا بشوید و به فکر هزاران بدبختی استان خودتان باشید
..
..

..

دیگر دوره تهدید و ارعاب گذشته بادر من

آمیز غضنفر سابق

۷ دی ۱۳۹۳

فقط گیلان را عشق است
با آن مردم بافرهنگ و باوجود و البته مهاجرپذیر و مهمان نوازش
دم همه گیلانی ها گرم
از آستارای زیبا تا چابکسر و لوشان
ای ول به مرام همه گیلانی ها
.
تشکر ویژه از سایت انزلی کلاب دارم

پاسخ

قدیمی رشتی

۷ دی ۱۳۹۳

راستی بابک جان
سلام مجدد
به فرض در سایت صدای گیلان به شما توهین شده
چه ربطی دارد در این سایت جواب بدهید ؟؟؟؟؟؟؟
.
در این سایت یک نظر گیلانی ها را نشان دهید که به اردبیلی ها توهین شده باشد
.
اگر هر جا نظری داده شده فقط پاسخ به توهینهای اردبیلی ها بوده
.
راستی ببین عجب سایتی پیدا کرده ای ها
از یک استان دیگر برای خودت می آیی و نظر می دهی و کیف می کنی
.
سایت انزلی کلاب یک سایت بیطرف و حرفه ای است

پاسخ

حیدر

۷ دی ۱۳۹۳

فقط گیلان را عشق است
افتخار ما میرزاکوچک خان / پروفسور سمیعی / سیروس قایقران / آیت الله بهجن / آیت الله ضیابری / شیون فومنی / گل آقا / دکتر معین / شیخ زاهد لاهیجی و …..
..
زنده باد گیلان من
زنده باد شهرهای گیلان من

پاسخ

AnzaliClub

۷ دی ۱۳۹۳

دوستان با عرض پوزش به دلیل اینکه بحثهای به حاشیه کشیده شد، بخش نظرات این پست رو مسدود کردیم.

پاسخ

کیوان

۷ دی ۱۳۹۳

سلام.دوتا شهر غرب گیلان (هشتپرتالش وآستارا) همیشه محروم ومظلوم بودنو هستن.وقتی محدوده منطقه آزاد پنج کیلوکتر مونده به تالش تموم میشه دیگه چه انتظاری دارن که پیشرفت و هزارتا امکانات دیگه به غرب گیلان بیاد.همون بهتر که این دوتا شهر از گیلان جدا شن یا حداقل یه استان دیگه بشن.شهرای غرب گیلان فقط اسم گیلانو به یدک میکشن درصورتیکه کمترین نگاه مسولان به این شهرا هم نمیشه.یه کار اداری اگه داشته باشی باید یه روز الاف بشی که به مرکز استان بیای اونم شاید انجام بشه یانه……

پاسخ

سیروس

۷ دی ۱۳۹۳

جناب آقای کیوان
علیک سلام
به فرض گیلان بده
پس جریان چیه و آفتاب از کدام طرف در اومده که دهها هزار ترک مهاجر اردبیلی ترک خانه و کاشانه کرده اند و در شهرهای همین استان بد و ضعیف و محروم گیلان به سر می برند ؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!
جریان چیه که نصف انزلی و رشت و فومن و حتی نصف مازندران پر شده از ترک های مهاجر بیکار اردبیلی ؟؟؟!!!!!!!!!!!!
کل اگر طبیب بودی سر خود دوا نمودی …..
شما یا اردبیلی هستی یا این که به شهرهای اردبیل سر نزدی که ببینی چقدر اسفباره
ضمناً فعلاً که هر دو تا منطقه آزاد گیلان در غرب استانه نه شرق استان ( انزلی و آستارا )
راه آهن هم که از رشت قراره به انزلی و آستارا بره نه شرق گیلان …
مثلاً شرق گیلان ( بجز لاهیجان ) کجاش از غرب گیلان سرتره ؟؟؟؟
جالبه که مردم شرق گیلان مدعی هستند امکانات در این ده پانزده سال بیشتر به غرب رفته تا شرق استان
*
حالا شما این وسط چی میگی من که سر در نمی آورم …
راستی مگه در بقیه استانهای کشور ، مردم شهرستانها برای کارهای اداری به مرکز استانشان مراجعه نمی کنند ؟؟؟؟؟
حداکثر فاصله تا رشت مربوط به آستارا می باشد ( ۱۸۵ کیلومتر )
شما اگه در استانهای کویری مثل کرمان و سیستان و بلوچستان و یزد بودی که ۱۰ ساعت با مرکز استانشان فاصله دارند آن وقت فکر کنم خودکشی می کردی …
فاصله آستارا تا رشت اصلاً در نقشه ایران به چشم نمیاد
بیشتر فکر کن قارداش

پاسخ

محمد

۷ دی ۱۳۹۳

اسلام.
درفضای مجازی واینستاگرام دیده میشه که استاراروباشهرهای خلخال,نمین وحتی عنبران استان اردبیل مقایسه میکنند.
گرچه خلخال دانشکده پزشکی داره ولی بدلیل شرایط سخت توپوگرافی وکوهستانی راه توسعه سختی داره درحالی که استاراموقعیت گمرکی و بندری خوبی میتونه داشته باشه وجای شکوفایی داره.
اماجای تعجب هست که چرابانمین مقایسه میشه,نمین هیچگاه درگذشته هم اندازه استارانبوده.واستارابزرگترازنمین بوده.عنبران هم ازلوندیل کوچکترهست.

جای سوال اینجاست چراپارس ابادرونمیگیدکه شصت سال پیشاصلاوجودنداشت حالاپرجمعیترازاستاراست,یاسرعینی که تاقبل ازاستان شدن اردبیل,یه روستابودالان شهرستان ومشهوره.
یامشگین که تورکهادران سرمایه گذاری میکنندودرحال تبدیل شدن به قطب گردشگری منطقه هست.

لطفا شرایط چهل پنجاه سال پیش استاراروباالان ببینیم.
استاراباتوجه به پتانسیلهاش بایددویست هزارنفری بودنه کمترازنودهزار.چون درگیلان فراموش شده

پاسخ

سعیدی

۷ دی ۱۳۹۳

استارادوره های مختلف جزاذربایجان یاگیلان شده,محدوده اذربایجان هم مشخصه.
میدانیم درقاجارهم دوره ای حاکم اردبیل استاراوطوالش یکی بوده.
اولین تقسیمات رسمی کشوری درزمان پهلوی اول سال۱۳۱۶انجام شده که استارابخشی ازشهرستان اردبیل استان اذربایجانشرقی بوده,بعدادراواسط دهه سی به علت دوری ازمرکزاستان که تبریزبودبه گیلان واگذارشد.
توجه کنیم اونزمان اردبیل مرکزاستان نبوده.دران زمان هم مولفه مسافت شهر ازمرکزاستان درتقسیمات درنظرگرفته میشده

پاسخ

حیدری

۷ دی ۱۳۹۳

بیش ازچهل ازجمعیت گیلان رافقط تورکهاتشکیل میدند.
درحالی که نیم درصدازجمعیت استان اردبیل هم تات نیستند.کمترازسه هزارنفردرعنبران نمین,وکمترازسه هزارنفردرکلورخلخال.

پس ازنظرقانونی هم دررقابت قومیتی زبانی وهم دربعدمسافت گیلکهابازنده خواهندبو

پاسخ