به گزارش انزلی کلاب- نمایش طنز «بدل» نوشته «هدایت هاشمی» به کارگردانی «محمدرضا حسین زاده» در آبان ماه ۹۲ به روی صحنه می رود. علاقه مندان در تاریخ ۲ الی ۱۰ آبانماه راس ساعت ۶:۰۰ عصر میتوانند جهت تماشای این نمایش کمدی درتاریخ یاد شده به آدرس: میدان مالا- خیبان معلم – سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مراجعه نمایند.
63

محمد رضا حسین زاده از پیشکسوتان تئاتر بندرانزلی است.وی در مهرماه ۱۳۴۵ چشم به جهان گشود و از سال ۱۳۶۰ با بازی در نمایش تاج برداری فعالیت هنری اش را آغاز کرد. او هنرمند نام آشنای بازیگری،کارگردانی و نویسندگی تئاتر گیلان است.

آنچه در پیشینه اش بیش از هر نکته دیگری جلب نظر می کند ،تلاش مستمرش در پرورش نوجوانان و جوانان علاقمند به تئاتر می باشد.بسیاری از هنرجویان دیروز او از هنرمندان موفق تئاتر امروز استان هستند.بیش از سه دهه خاک صحنه خوردن از حسین زاده انسانی ساخته که حر فهایش نشان از درد عظیم غباری دارد که بر پیکر هنر فاخر تئاتر نشسته است. آنچه در ادامه می خوانید حاصل گفتگوی همشهری با این هنرمند است که از وی بعنوان پیشکسوت هنر نمایش در جشن اردیبهشت تئاتر گیلان تقدیر بعمل آمد.

حسین زاده در خصوص ضرورت وجود تئاتر در جامعه می گوید: اگربین تعاریف متفاوتی که از تئاتر وجود دارد بخواهیم تعریفی خودمانی ارائه دهیم باید گفت،تئاتر یک برش از جامعه است؛ در این برش از جزء به کل می رسیم. در تئاتر به واکاوی جامعه می پردازیم و می خواهیم پلیدی ها را دور کنیم و در مسیر تعالی جامعه گام بر داریم. تئاتر برگرفته از دل جامعه است.تعاملی که بین تماشاگر و بازیگر و تعاملی که بین بازیگران ایجاد می شود همان تعاملی است که در جامعه وجود دارد. تئاتر نداشته های انسان را برایش به عرصه ظهور می رساند و داشته هایش را بازسازی می کند و این امر سبب تجربه پیشاپیش در نداشته ها و سعی و تلاش برای رسیدن به حدی مطلوب و انتخابی درست در آینده می شود و در بازنگری داشته ها باعث تقویت و قوام عملکرد درست و پالایش عملکردهای نامطلوب گذشته و حال می گردد تا انسان به یک زندگی فردی و اجتماعی متعالی برسد و این فقط از معجزات تاتر است.وی معتقد است:تئاتر خوب تئاتری است که تارو پود خود را با اندیشه و زیباشناختی بافته باشد.

از محمدرضا حسین زاده سوالی را می پرسم که این روزها به هر یک از هنرمندان تئاتر می رسم مطرح می کنم: چرا کم کار شده اید؟ و او پاسخ می دهد:کم کاری تئاتر انزلی را در سایه کم کاری تئاتر کشور می بینم. تئاتر در امور مالی قائم به ذات نیست و برای تامین بودجه باید حمایت گردد. البته باید گفت مسئله بعد خود هنرمندان تئاتر هستند. نمایش با همه خوبی ها آفت هایی نیز دارد مثلا تجزیه گروه های موفق.وی در ادامه یادآور می شود: بخش عظیمی از پیشرفت تئاتر شهرستان در همدلی هنرمندان و علاقمندان این رشته نهفته است؛ این که از تک نوازی دست بردارند و به همنوازی روی بیاورند همچنین مدیریت درست فرهنگی؛تسهیلات در تبلیغ؛اجراهای متوالی؛اهمیت و احترام گذاشتن به خواسته تماشاگر؛باعث رونق تئاتر شهرستان می شود.

حسین زاده به یک مشکل عمده دیگر تئاتر انزلی اشاره می کند و می گوید: ما به دلیل عدم توانمندی شهرستان در اشتغالزایی مناسب با هنر؛ سرمایه های نیروی انسانی بسیار توانمندی را در تئاتر از دست دادیم.آنان به جهت معیشت و یافتن شغلی که بتوانند حداقل های زندگی شان را تامین کنند ناچار به مهاجرت از این شهر شدند.حسین زاده به جوانانی که سال ها برای پرورش استعدادها یشان تلاش شده و امروز موعد بهره مند شدن شهراز ایشان است اشاره می کند و می گوید:در بسیاری از موارد به علت مهاجرت این جوانان پس از انتخاب متن می بینیم با کمبود بازیگر مواجه ایم.

وی یادآور می شود:امروز پیشکسوت های تئاتر با جوانان فاصله دارند و یک زبان واحد برای گفتمان ندارند و این به دلیل عدم وجود مدیریت صحیح است که ارتباط استاد و شاگردی حفظ نمی شود و یک سردرگمی و خلاء به وجود می آید.همچنین زمانی نهادها و ارگان هایی چون آموزش و پرورش ،هلال احمر، نیروی دریایی و سپاه در این شهر گروه تئاتر داشتند و خوب هم کار می کردند اما حالا این گونه نیست.آموزش و پرورش جایگاه ویژه ای در پرورش استعدادهای نمایش دارد ولی به علت عدم وجود امکانات مالی نسبت به تئاتر بی توجه شده است.از سوی دیگر به سبب کم کار شدن گروه های تئاتر مردم علی رغم این که تئاتر را دوست دارند با آن بیگانه شده اند.

این کارگردان تئاتر در پاسخ به این سوال که اجرای نمایش تا چه میزان وابسته به شرایط مناسب اقتصادی است،می گوید:جاذبه تئاتر برای مردم علاوه بر هنرنمایی بازیگران وابسته به صحنه ،دکور،لباس و رنگ هاست. کار خوب باید زیبایی بصری داشته باشد و همه این ها نیازمند امکانات مالی مناسب است. بازیگر تئاتری که چند ماه برای تمرین یک نمایش وقت می گذارد و از دستمزد صرف نظر می کند ،آیا نباید هزینه رفت و آمد او را تامین کرد؟بعضی از جوانان علاقمند حتی در پرداخت همین هرینه ها نیز دچار مشکلند. برای رفع این مشکل راه کارهایی ارائه نموده ایم،مثلا مسئولان شهر می توانند تعداد زیادی بلیت تهیه کنند و آنها را بصورت رایگان در اختیارمردم و کارمندانشان قرار دهند. بدین ترتیب هم برای کارمندانشان امکان لذت بردن از تئاتر را فراهم کرده اند و هم به تئاتر شهرستان یاری رسانده اند. یک راه دیگر هم هست مثلا چاپ کردن کارت های دعوت همراه با تبلیغ تجاری یک اسپانسر، البته متولی این هماهنگی ها ارشاد باید باشد .

حسین زاده خاطر نشان کرد:از اداره ارشاد اسلامی هم به دلیل حمایت های متناسب با بضاعت خود باید تشکر کرد هر چند امید می رود که در مشارکت دادن سایر نهادها و مراکز فرهنگی خصوصا شهرداری و شورای شهر تلاش بیشتری نماید.وی در پایان اظهار کرد:رسانه های شهرستان خصوصا در چند سال اخیر تعامل بسیار خوبی با گروه های تئاتر از خود نشان داده اند که در شناساندن و ارتباط تئاتر با تماشاگران تاثیر بسزایی داشته و این مهم بسیار جای تقدیر و تشکر دارد.

 مریم ساحلی

منبع: روزنامه همشهری –ضمیمه گیلان /خرداد ۹۲

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

۲۹ مهر ۱۳۹۲

نه تنها تئاترمورد بی توجهی قرارگرفته بلکه همه هنرها همین وضع رو دارن .یک هنر رو نام ببرید که با هنرمتدان واقعیش داره کار می کنه و فراموش نشده باشه این موضوع مختص تئاتر نیست …خانه از پای بست ویران است

پاسخ

جاوید

۲۹ مهر ۱۳۹۲

هنری مگه باقی مونده تا مورد بی لطفی یا کم لطفی قرار بگیره :-D

پاسخ

محمد رضا حسين زاده

۲۹ مهر ۱۳۹۲

دوست ارجمندم، از اطلاع رسانی سریع و به موقع شما در مورد نمایش بدل در سایت با محتوا و پر طرفدار انزلی کلاب تشکر می کنم. همیشه موفق و کامروا باشید.

پاسخ

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ مهر ۳۰ام, ۱۳۹۲ ۱۶:۰۲:

جناب حسین زاده عزیز، از شما سپاسگذاریم، سایت انزلی کلاب از همه هنرمندان و فعالین عرصه فرهنگ و هنر حمایت میکنه و میتونن از این بستر فعالیت هاشون رو معرفی کنن. برای شما و تیم هنری تان آرزوی موفقیت و کامیابی را داریم.

۲۹ مهر ۱۳۹۲

خسته نباشید آقای حسین زاده ، انزلی کلاب یه بستر آمادست برای همه هنرمندان انزلی ، حالا که در اینجا درب و تشعشعی از امید باز شده چه خوبه که همه استفاده کنیم و سبب شکوفایی فرهنگ ، هنر ، مذهب در شهرستان با یاری تمامی عزیزانی به مانند شما بشیم ( ان شاء الله )

پاسخ

۲۹ مهر ۱۳۹۲

درود بر شما
سپاس :rose:

پاسخ