81360453-6032482

فیلم نسیمه به کارگردانی صحرا کریمی مستندساز مطرح افغان با حضور وی در سالن مجتمع فرهنگی ارشاد انزلی به نمایش و نقد گذاشته شد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، فرزام امین صالحی منتقد و مدرس سینما پس از نمایش فیلم نسیمه ، این اثر را ارزشمند و قابل بحث خواند.

وی اظهار کرد: نمادهای فیلم درست انتخاب شده اند و راجع به سوژه ای صحبت شده که کارگردان آن را با گوشت و پوست خود تجربه کرده است .

وی افزود: در فیلم نسیمه رد پای سنت وایدایی روایت و سنت سرد کردن فضای فیلم را می بینیم که این با توجه به موضوع از نقاط مثبت فیلم است ، تصاویر نیز خوبند ولی وارد کردن عنصر شاعرانگی و واگویه های شاعرانه بعنوان یک نقطه ضعف بشمار می رود .

امین صالحی تصریح کرد: سنت سینمای اروپا و سینمای وایدایی به مانند رسوباتی است که در ذهن فیلمساز مانده و جانمایه فرهنگ را تشکیل می دهد.

وی در ادامه نقد فیلم نسیمه گفت: به نظرم ۱۰ دقیقه از این فیلم یک ساعته می توانست کم شود ولی در چارچوب سینمای تجربی این اثر را دوست داشتم.

وی افزود: کریمی دانش سینمایی خوب و شهامت و جسارت لازم برای کار را دارد.

وی با اشاره به این که در خصوص فیلم با دو مقوله حرفه ای و تجربی مواجهیم خاطرنشان کرد: از این رو باید این گونه ها را با دو دید مختلف تماشا کرد.

امین صالحی اظهار کرد: فیلم سینمای حرفه ای باید توانایی نگه داشتن شما برای دو ساعت را داشته باشد .

وی افزود: سینما دو جنبه هنر و سرگرمی دارد اما سینمای تجربی ویژگی خاص خود را دارد و سینمایی است که می خواهد تکنیک ساختن و گفتن را یاد بگیرد و در این تجربه خطر می کند.

این منتقد با اشاره به وام گیری فیلم نسیمه از شیوه فیلمسازی در اروپای شرقی و موج نو آلمان و ساخت فیلم یک ساعته تنها با ۱۶ هزار یورو تصریح کرد : این سینما قابل رقابت با سینمای پرپول نیست بنابر این به شکلهای دیگری از گفتن روی می آورد و خانم کریمی از این خوب استفاده کرده است.

وی یادآور شد: سینمای محفلی یا گیشه ای هیچ کدام خوب نیست . فیلم باید به گونه ای باشد که روشنفکر و کم سواد را جلوی پرده سینما افسون کند . اگر قرار باشد درس بدهد ولی نتواند مخاطب را نگه دارد بد است .

امین صالحی افزود : سینمای خوب پرگیشه هم بوده که برای مثال می توان به فیلمهایی نظیر ‘ رم شهر بی دفاع’ و ‘ زنده باد زاپاتا ‘ اشاره کرد که هم روشنفکر و هم عامه را نگه می دارد.

این منتقد با تجربه در خاتمه به کریمی توصیه کرد، فریب جایزه ها را نخورد و بیشتر به آموخته هایش اعتماد کند.

مژده فرشید نکو مدیر هنری سازمان منطقه آزاد انزلی نیز با اشاره به برگزاری کارگاه فیلم مستند و زیبایی شناسی هنر و نمایش فیلم به همت معاونت فرهنگی ، اجتماعی گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: اجرای چنین برنامه هایی فرصتی برای آشنایی جوانان با سینمای خارج از مرزها و همچنین آموزش و تبادل نظر با حضور استادان بزرگ این رشته است .

این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره زنده یاد حامد خسروی فیلمساز مطرح انزلی و زنده یاد آرمان افقی از فعالان عرصه سینمای جوان انزلی همراه بود .

در این آیین به صحرا کریمی و همچنین خانواده زنده یاد حامد خسروی و زنده یاد آرمان افقی لوح تقدیری از سوی سینمای جوان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی انزلی اهداء شد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

شبکه استانی چکه (ناودان سابق)

۱ آبان ۱۳۹۳

مراسم خیلی خوبی بود.
حامد عزیزم روحت شاد و یادت گرامی باد.
دیروز همزمان با این مراسم،توی تهران هم مراسم با شکوهی برای بزرگداشت یاد حامد عزیز برگزار شده بود.
فیلم خانوم کریمی هم خیلی قشنگ بود.

پاسخ