82292796-711414371

 

نمایش آیینی خطبه خوانی حضرت زینب در مجلس یزید و ایستادگی شیرزن خاندان آزادگی و انسانیت در برابر ظلم ستمکاران، در سینما هلال احمر بندرانزلی بر روی صحنه رفت.
شامگاه چهارشنبه به همت بسیج جامعه زنان شهرستان بندرانزلی نمایش زنده بازخوانی واقعه عاشورا و حرکت اسرا به سمت کوفه و خطبه خوانی حضرت زینب(س) در دروازه کوفه و دربار یزید در شام به نمایش در آمد .
نمایشی که روایتگر واقعه کربلا و جاهلیت غاصبان فریب خورده زور و تزویر در هراس از حقگویی سالار شهیدان و برسرنیزه رفتن سرهای جوانمردانی بود که مردم را به نیکی فرا می خواندند اما درنهایت تیر کینه بر حنجره حق طلبان نشست و رسالت پیام رسانی عاشورا به زینب کبری(س) رسید.
زینب خسته و رنجور با وجود غم بزرگ از دست دادن برادر و خویشاوندان رسالت بزرگی را برعهده داشت چرا که از یک سو باید پرستاری برای بیماران و زخم خوردگان کاروان باشد و از سوی دیگر درمقابل تعدی فاسدان بایستد و از همه مهمتر با تاختن برظلم ظالمان ، آنان را دربرابر مردم عصر خود و تاریخ رسوا کند.
با رسیدن کاروان اسرا به شام زینب (س) خطبه ای را درمقابل یزید قرائت کرد که تا ابد درتاریخ ماندگار شد:
گمان مبر آنان که در راه خدا کشته شده اند، مردگانند؛ بلکه زنده اند و نزد پروردگار خود، روزی می خورند.
ای یزید! برای تو همان بس که خدا در کارت داوری کند و پیامبر دشمنت باشد و جبرئیل نیز از او حمایت کند. به زودی آنان که تو را حمایت کردند و بر این جایگاه نشانده بر گرده مسلمانان سوار کردند درمی یابند که چه ستمگری را انتخاب نموده و به زودی درخواهید یافت که کدامیک از شما بدبخت تر و پست تر از همگان هستید.
زینبی که به ظاهر اسیر اما آزاد از بندهای دنیوی بود و دراسارت یزدیان حقارت حاکم فاسد آنان را به همگان نشان داد و خطاب به یزید ندا سرداد که: ای فرزند معاویه! اگرچه سختی ها و پیشامدها و فشار روزگار، مرا در شرایطی قرار داد که مجبور شدم با تو حرف بزنم، اما تو را کوچکتر از آن مقام ظاهری ات می بینم و بسیار توبیخ و سرزنش می کنم. چگونه سرزنش نکنم در حالی که چشم ها در فراق دوستان، گریان و دل ها در فراق عزیزان، سوزان است.
و درجای دیگر می فرماید:مثل شما مثل پیر زنی است که نخ می ریسد و رشته هایش را پنبه می کند، مردان شما مردان ما را در میدان جنگ به قتل رساندند و شما به حال مظلومیت ما گریه می کنید، اشک چشمان شما تا ابد خشک مباد.
صحنه سوگواری اهل بیت پیامبر(ص) در خرابه شام ، ناله و بی تابی رقیه کوچک برای پدر و سنگدلی یزیدیان در گذاشتن سر مطهر اباعبدالله مقابل فرزند کوچکش چنان تاثیرگذار بود که چشم حاضران را به اشک نشاند.
و چه زیباست که همواره از هنر به عنوان یکی از بهترین وسیله ها برای نهادینه ساختن فرهنگ دینی در جامعه و باز خوانی مواردی همچون فلسفه نهضت عاشورا ، درسهای قیام اباعبدالله الحسین و تاریخ اسلام در راستای انتقال فرهنگ دینی و ارزش های انسانی و اخلاقی استفاده شود و متولیان فرهنگی جامعه نیز با استفاده از رسانه ها درجهت افزایش تاثیر اینگونه اقدامات برای ارتقای فرهنگ عمومی و معنوی جامعه اقدام کنند./ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *