82048049-70674862[1]

 

نماینده شهرستان بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی گفت : از لحاظ استراتژیک باید در خزر حضور فعال داشته باشیم.
حسن خسته بند عصر یکشنبه در آیین معارفه سرپرست اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان با اشاره به تعداد کم شناورهای ایرانی فعال در خزر ، خرید و ساخت کشتی جهت رونق حمل و نقل و تقویت اقتصاد مبتنی بر دریا را برای کشور ضروری خواند.
وی با بیان این که کشورهای حوزه خزر در حال توسعه زیرساخت های بندری خود هستند، توسعه بندرگاه انزلی با بیش از دو قرن سابقه و پتانسیل و زیرساخت های مناسب را سرمایه ای برای شمال کشور عنوان کرد.
خسته بند متذکر شد: باید در حلقه نخست موقعیت راهیابی و صادرات کالاهای ایرانی به بازار جمعیت۳۰۰ میلیون نفری حوزه خزر و کشورهای همسود cis و در حلقه دوم ۶۰۰ میلیون نفری را مد نظر قرار دهیم .
نماینده انزلی در مجلس با یاداوری این که ایران ۹۹ سال از کشتیرانی در خزر محروم بود، گفت: افزایش ناوگان حمل و نقل باری و مسافری ایرانی در این دریا به لحاظ اقتصادی، استراتژیک و حاکمیتی برای کشور حائز اهمیت است .
وی با اشاره به این که حمل و نقل کالا از مسیر کریدور شمال جنوب مسافت را ۱۱ هزار کیلومتر کوتاه تر و هزینه جابه جایی کالا را ۳۵ درصد ارزان تر می کند، بر لزوم تقویت زیرساخت ها و فعال نمودن حمل و نقل از این کریدور تاکید کرد.
خسته بند اتصال راه اهن به بندرگاه انزلی را یکی از زیرساخت های لازم برای فعال کردن کریدور شمال جنوب عنوان و تاکید کرد: احداث راه اهن گیلان زمانی ترجیح دارد که به بندرگاه انزلی اتصال داشته و بار و مسافر را انتقال دهد.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه مصوبه احداث راه اهن رشت انزلی را گرفته ایم .
نماینده انزلی در مجلس با اشاره به کاهش ظرفیت تخلیه و بارگیری کالا در بندرگاه انزلی به دلیل تحریم گفت: قبل از تحریم ها هفت میلیون تن کالا در بندرگاه انزلی و همچنین مقداری در بنادر نوشهر و امیر آباد تخلیه می شد .
وی افزود: امیدواریم با اجرای طرح توسعه بندر و رفع تحریم ها شاهد افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری کالا در بندرگاه انزلی، ورود انواع کشتی های باری و مسافری، سردخانه دار و رورو متعلق به ایران و کشورهای حاشیه خزر و اشتغال جوانان باشیم.
نماینده انزلی در مجلی در پایان، با اشاره به موقعیت ویژه و راهبردی بندرگاه انزلی تاکید کرد: طرح توسعه بندر و احداث موج شکن با زحمات کارشناسان ساخته شد و این کار بزرگ باید ادامه یابد .
بندرگاه انزلی با ۱۰ پست اسکله با ارتقای زیرساخت های صورت گرفته طی سال های اخیر، امکان تخلیه و بارگیری ۱۲ میلیون تن کالا در سال را دارد. / ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *