1636229

به گزارش سامانه خبری تحلیلی انزلی کلاب به نقل از مهر وقتی سخن از سد معبر پیش می آید اغلب به دستفروشانی می اندیشیم که کنار خیابان بساط پهن کرده و در مسیر آمد و رفت عابران مانع ایجاد کرده اند اما این روزها دیگر سد معبر مختص دستفروشان نبوده و این معضل به شکل تعرض اصناف به حریم عابران پیاده نیز درآمده است. اصنافی که پیاده روی مقابل محل کسب خویش را، ملک شخصی خود می دانند و بعضی از آنها بخشی از اجناسی که برای فروش عرضه می کنند را در پیاده رو به نمایش می گذارند. اغذیه فروشانی که میز و صندلی در پیاده رو چیده اند و از مشتری های خویش پذیرایی می کنند و یا جگرکی هایی که منقل کبابشان را در پیاده رو علم کرده اند در این میان نمایش اتومبیل ها در پیاده روها حکایت دیگری است.

نمایشگاه های اتومبیلی که خطر ساز می شوند

یکی از شهروندان انزلی چی می گوید: نمایشگاه های اتومبیل بسیاری در حدفاصل بین گلزار شهدای انزلی و بازار کاسپین مشغول به کسب و کارند. اما برخی از آنها بدون در نظر گرفتن حقوق عابران پیاده، اتومبیل هایشان را در پیاده روی مقابل نمایشگاه خویش پارک می کنند، به گونه ای که رفت و آمد عابران ممکن نیست.

وی می افزاید: البته آنها مسیر کند روی خیابان و همچنین گاه خیابان ها و کوچه های نزدیک به محل کسب خودشان را هم اشغال و عرصه را بر ساکنان این منطقه تنگ می کنند. ورود و خروج خودرو از خیابان های فرعی به اصلی با دشواری انجام می شود و گاه به شدت خطرناک است.

این شهروند ادامه می دهد: وقتی مسیر کندروی خیابان در تقاطع فرعی به اصلی اشغال باشد، ناچاریم از همان ابتدای ورود به خیابان اصلی وارد مسیر تندرو شویم. پارک خودروها زیر تابلوی ایستگاه تاکسی و اتوبوس هم مشکل دیگری است که اهالی این منطقه با آن دست به گریبانند.

شهرداری متولی اصلی برخورد با سد معبر است

سدمعبر از جمله موضوعاتی است که در حوزه تعرض به حقوق شهروندی مطرح می شود. بر اساس ماده ۵۵ قانون شهرداری ها، سد معابرعمومی و اشغال پیاده روها و استفاده غیر مجاز ازآنها و میدان ها و پارک ها و باغ های عمومی برای کسب و یا سکنی و یا به عنوان دیگری ممنوع است و شهرداری مکلف است از آن جلوگیری و در رفع موانع موجود و آزاد کردن معابر و اماکن مذکور فوق به وسیله مأمورین خود رأساً اقدام کند.

دستفروشانی که در پیاده روها اجناس خود را عرضه می کنند و یا نمایشگاه های اتومبیلی که به حریم پیاده روها متعرض می شوند از مظاهر بارز سد معبر محسوب می شوند
شهردار انزلی در این باره  اظهار می کند: ساماندهی سد معابر از مباحثی است که بارها در شهرداری انزلی مطرح شده و شورای اسلامی شهر و شورای تامین از آن حمایت کرده اند تا به شیوه های مختلف معضل سد معبر در این شهر برطرف شود.

رضا پورشعبان می افزاید: دستفروشانی که در پیاده روها اجناس خود را عرضه می کنند و یا نمایشگاه های اتومبیلی که به حریم پیاده روها متعرض می شوند و همچنین وانت بارهایی که با توقف در اماکن نامناسب به فروش اجناس می پردازند از جمله موارد ایجاد سد معبر است که می توان به آن اشاره کرد.

وی یادآور می شود: در طول سال ۹۳ اقداماتی مناسب به منظور ساماندهی سد معبر در شهر انجام شد. ابتدا ساماندهی وانت بارهای سطح غازیان و انتقال آن ها به یک مکان معین در غازیان انجام شد و در ادامه از تاریخ ۱۹ اسفند نیز این اقدام در سطح انزلی با همکاری پلیس راهور و نیروی انتظامی و با حمایت شورای تامین و به ویژه دادستان محترم انجام گرفت و بیش از ۵۰ دستگاه وانت باری که در سطح انزلی مشغول عرضه و فروش اجناس بودند به مکانی مشخص انتقال داده شدند.

پور شعبان در ادامه بیان می کند: برای حل معضل سد معبر بین شهرداری و اتاق اصناف نیز تعامل خوبی به وجود آمده است تا با همکاری اصناف با واحدهای متخلف برخورد شود که امیدواریم با ادامه این اقدامات در سال جدید، این مشکل به طور کلی حل شود.

اقدامات پلیس راهور برای رفع سد معبر

رییس پلیس راهور انزلی نیز درباره اقدامات انجام گرفته برای حل معضل سد معبر در شهرستان انزلی می گوید: از اواخر بهمن ماه سال ۹۳ اطلاعیه ای خطاب به نمایشگاه داران، کسبه، تعمیرکاران، وانت های دستفروش و کلیه رانندگان صادر و همچنین برگه های این اطلاعیه توزیع و بنرهای آن در سطح شهر به منظور اطلاع رسانی گسترده نصب شد.

پارک اتومبیل در پیاده روها مسیر عبور و مرور عابران را سد می کند، بدین ترتیب عابران به ناچار وارد خیابان شده و این بسیار خطر آفرین و حادثه ساز است.
سروان احمد رستمی می افزاید: در بخشی ازاین اطلاعیه ذکر شده بود که پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان بندرانزلی در نظر دارد با توجه به وظیفه قانونی خود، به استناد مواد قانونی ماده ۷ قانون اصلاح قانون ایمنی راه ها و راه آهن، ماده ۱۲-۱۱ و ۱۳ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی و ماده ۱۵۹ آیین نامه راهنمایی و رانندگی و کد تخلفات ۲۰۸۸، ۲۱۰۱ و ۲۱۰۷ جدول تخلفات راهور نسبت به تشدید برخورد با رانندگان و نمایشگاه های اتومبیل که خودروهای خود را در پیاده روهای سطح شهر پارک می کنند، اقدام کرده و ضمن اعمال قانون به استناد ماده ۱۲ قانون رسیدگی به تخلفات نسبت به حمل خودرو با جرثقیل به پارکینگ اقدام کند.

وی یادآورمی شود: پارک اتومبیل درپیاده روها و شستشوی خودروها مسیرعبور و مرور عابران را سد می کند، بدین ترتیب عابران به ناچار وارد خیابان شده و این بسیار حادثه ساز است.

رستمی اظهار می کند: از همه نمایشگاه داران برای حضور در جلسه توجیهی دعوت کردیم و موارد قانونی را برای آنها شرح دادیم. از نمایشگاه داران خواستیم تا طی مدت یک هفته نسبت به آزاد سازی پیاده روها اقدام کنند که البته بسیاری از آنها به این مهم توجه کردند و تعدادی هم همچنان پیاده روی مقابل محل کسبشان را اشغال کرده اند.

وی می افزاید: با همراهی اداره اماکن در مورد متخلفین، اعمال قانون شد و واحدهای متخلف جریمه و همچنین از آنها تعهد گرفته شد وحتی دو نمایشگاه نیز پلمب شد.

رییس پلیس راهور انزلی با تاکید بر اهمیت پیگیری و نظارت مستمر می گوید: در رفع مشکل سد معبر پیاده روهای انزلی اطلاع رسانی و آموزش را اساس کار قرار داده ایم تا هنگام اعمال قانون جای هیچ گونه اعتراضی برای متخلفین باقی نماند.

رستمی یادآور می شود: برای استقرار وانت باران دو نقطه در انزلی و غازیان در نظر گرفته شده که برای کاهش تراکم این دو منطقه و رونق گرفتن کسب و کارشان در صددیم تا چند نقطه دیگر از شهر را نیز برای استقرار به آنها معرفی کنیم.

وی اظهار می کند: همانگونه که در سال ۹۳ بر ساماندهی وانت بارها متمرکز بودیم در سال ۹۴ نیز بیش از پیش تلاش می کنیم تا معضل سدمعبر در پیاده روهای انزلی حل شود.

با توجه به اینکه پارک اتومبیل ها در پیاده روها، راه آمد و رفت مردم را سد کرده و به موزاییک فرشهای پیاده رو آسیب می رساند و منظری نامناسب به شهرگردشگرپذیر انزلی می بخشد، پیگیری برای فراهم کردن عبور و مرور آسان در پیاده روها از نخستین حقوق شهروندان انزلی است که انتظار دارند، از سوی متولیان امر مورد توجه قرار گیرد. حقی که انتظار می رود بیش از پیش مورد توجه متولیان امر قرار گرفته و با اقدامات مستمر ونه مقطعی، شاهد پایان این معضل در شهر ساحلی انزلی باشیم.

منبع : مهر

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

مهبد

۲۴ فروردین ۱۳۹۴

آقای…… کی مجوز داده شما فکر میکنید مردم چیزی نمیدونند فقط شلار میاین نمایشگاها صد معبر میکنند طلب کارم هستندو کبابیها و…. اکثرا ۲سال گذشته مجوز گرفتند مجوز میدید بعد میگید ما بفکر مردمیم خدایی مردم برای شما مهم :pissedoff: :pissedoff:

پاسخ

جلال

۲۴ فروردین ۱۳۹۴

رستمی یادآور می شود: برای استقرار وانت باران دو نقطه در انزلی و غازیان در نظر گرفته شده که برای کاهش تراکم این دو منطقه و رونق گرفتن کسب و کارشان در صددیم تا چند نقطه دیگر از شهر را نیز برای استقرار به آنها معرفی کنیم.
اینها اظهارات سروان زضا رستمی ریئس پلیس راهور انزلی است
جناب سروان رستمی با پیشنهاد شما وانت بار ها را در محل چهار طبقه شرکت نفت مسقر کردند؟ مرد حسابی اصلا فهمیدی چکار کردی؟ شما که پلبس هستی و کاربرد وانت را میدانی کجا خوندی با وانت میوه بفروشند که شما برای رونق کار انها محل اعلام میکنی ؟ شما در دانشکده افسری نخوندی زبر برق فشار قوی برای مدت طولانی نباید ایستاد ؟ شما فکر نکردی برای رونق میوه فروشی با وانت میوه فروش کجا اجابت مزاج کند ؟ زیر پنجره اپارتمان مردم ؟شما فکر نکردی موتور یرق میوه فروشان الودگی صوتی دارد انهم زیر پنجره خانه و کاشانه مردم ؟ میزان مجاز دی سی بل ان چقدر است پسماند میوه ها و بوی تعفن انها را شما شب عید برای ۷۲ مالک چهار طبقه به ارمغان اوردی و ما به حساب شهردار گذاشتیم این هم کار شما بوده؟ بابا تو دیگه کی هستی اگر این ها جلوی در خونه شما اتفاق می افتاد چه میکردی ؟ فعلا ما می دانیم و سامانه ۱۱۱ ریاست جمهور و اظهارات و اقدامات شما

پاسخ

علی

۲۴ فروردین ۱۳۹۴

سلام حالا خیلی جالبتر این نکته است که بعضی از سوپرمارکت های داخل شهر تابلو توقف ممنوع و حمل با جرثقیل هم می زنند و در صورت اعتراض تهدید به پنچری هم می کنند از مسولین محترم راهنمایی و رانندگی که مثل همیشه فقط دنبال کسب درآمداز جریمه حتی بدست نوجوانان همیار پلیس هستند تقاضای رسیدگی داریم . ….

پاسخ

leila

leila پاسخ در تاريخ فروردین ۲۴ام, ۱۳۹۴ ۲۲:۳۴:

بهترین حالت با این جور مغازه دار اینه که ههمونجا پارک کنید ببینید جرات دارن که با مالتون آسیب وارد کنند؟
اگه همچین بی ادبی کردند اون موقع با۱۱۰ تماس بگیرید تا حق این متعرضان بهشون داده بشه

رضا پاسخ در تاريخ فروردین ۲۴ام, ۱۳۹۴ ۲۳:۰۵:

لیلا خانم ما این کار قبلا کردیمن بعدا دیدیم یک خراش گنده روی صندق عقب ماشین انداختن و ما نفهمیده بودیم که اگر هم فهمیده بودیم می گفتند مال قبل است جسارت نباشه مامورین وظیفه شناس ۱۱۰ هم با یک پاکت مایحتاج از سوپر راضی بیرون میان از قدیم گفتن پول بده سر سبیل شاه ناقاره بزن

رضا پاسخ در تاريخ فروردین ۲۴ام, ۱۳۹۴ ۲۳:۰۷:

لیلا خانم ما این کار را قبلا کردیم بعدا دیدیم یک خراش گنده روی صندق عقب ماشین انداختن و ما نفهمیده بودیم که اگر هم فهمیده بودیم می گفتند مال قبل است جسارت نباشه مامورین وظیفه شناس ۱۱۰ هم با یک پاکت مایحتاج از سوپر راضی بیرون میان از قدیم گفتن پول بده سر سبیل شاه ناقاره بزن

leila

leila

۲۴ فروردین ۱۳۹۴

:shock: :pissedoff: :reallypissed:
واقعا آدم متاسف میشه واسه فرهنگ نداشتشون. ولی مطمین باشید ضرری که به شما زدن صد برابر و تو این دنیا باید بدن تازه اون دنیا هم مدیونتون میمونن تا رضایت بدین.
من موندم اگه این مردن نبود ما واقعا چیکار میکردیم.

پاسخ

علی

۲۴ فروردین ۱۳۹۴

جهت تکمیل عرایض بنده وقابل توجه خواهر عزیزم لیلا خانم :آدمی هستم که اصلا طاقت بی احترامی رو ندارم به همین دلیل بار اول که اعتراض کردم پیش مهمان جنوبی خودم شرمنده شدم چون کمی مونده بود در عین مقصر قلمداد شدن توسط اطرافیان سنگسار هم بشم جالب بود حرف منو غیرمنطقی وخودشون رو حق به جانب میدونستن ماهم که نه وقتش رو داشتیم نه امیدی به حل مشکل از طرف قانون بی خیالش شدیم تا لااقل پیش مهمون خودمون تو شهر خودمون کتک نخوریم چون حضرات هم هیکلش رو داشتن هم پول و پارتی شو

پاسخ

guilak

گیلک

۲۴ فروردین ۱۳۹۴

هر وقت قضیه ریختن زباله در معابر و آلوده کردن محیط زیست و فضای سبز پارکها و گشت و گذار احشام بی صاحب در سطح شهر انزلی با تذکر و کارهای فرهنگی حل شد معضل سد معبر در شهر انزلی نیز با این حرفها حل می شود!!! مسئولان عزیز مگر شما در این شهر و شهرهای بلبشوی مشابه زندگی نکرده اید؟ نمی دانید هرگز با تذکر و توجیه و ترساندن از آتش جهنم نمی توانید بعضی از افراد بی توجه و خودخواه جامعه را به راه راست و درست هدایت کنید؟ حتما می دانید.مسئولان محترم بیایید در سال جدید با اعمال عادلانه و بی اغماض و استثنا قانون این معضل را برای همیشه حل کنید.البته فقط سد معبر نیست تخلف های زیادی هنوز در شهر انزلی مشاهده میشود که در خیلی از شهرها سالها پیش منسوخ شده است.

پاسخ