80772112-4714403

مدیرعامل و دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی بندرانزلی گفت: هم اکنون نظام صنفی کشاورزی امکان دفاع از حقوق صنفی کشاورزان را فراهم کرده است.

 ˈپژمان ندافˈ روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: نظام صنفی کشاورزی برای حمایت از حقوق صنفی کشاورزان در سال ۱۳۸۳ در کشور تشکیل و از سال۱۳۸۹ برای اجرا به ادارات کل جهاد کشاورزی و سایر ادارات ذیربط ابلاغ شد .

به گفته وی، این نهاد صنفی هم اکنون در ۲۷۶ شهرستان در ۳۲ استان کشور تشکیل شده و صدور پروانه های صنفی برای حدود ۲۳۰ شغل زیرمجموعه کشاورزی را به عهده دارد.

وی اضافه کرد: بندرانزلی با حدود چهار و ۳۰۰ فعال کشاورزی آخرین شهرستان کشور بود که به این نظام پیوسته است.

وی علاوه بر این مسوولیت یکی از تولیدکنندگان با سابقه گل و گیاه شهرستان است، افزود: به دلیل فعالیت های مثبت این نهاد صنفی در انزلی این تشکل هم اکنون با ۱۱۰ عضو از جایگاه خوبی برخوردار است.

مدیرعامل و دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی بندرانزلی گفت: با توجه به سنتی بودن کشاورزی در کشور، کشاورزان ما مشکلات زیادی در زمینه های مختلف دارند.

نداف، از جمله این مشکلات را تامین آب زراعی، نهاده های کشاورزی، انجام امور قانونی در خصوص زمین و یا دریافت انشعابات برق، گاز و غیره عنوان کرد .

وی خاطرنشان کرد: از این رو نیاز بود همه اصناف کشاورزی زیر مجموعه یک نظام صنفی قرار گرفته و از حقوق آنها دفاع شود.

*وظایف و اهداف

دریافت وام از بانک ها، بیمه کشاورزی، صدور پروانه معتبر صنفی برای دریافت خدمات بیمه ای تامین اجتماعی با کمک هزینه دولتی ، دریافت انشعاب برق ، گاز با تعرفه کشاورزی ، معافیت مالیاتی بخش کشاورزی از جمله مزایای پیوستن به نظام صنفی کشاورزی برای فعالان در این بخش است .

نداف ، تلاش برای بهبود وضع اقتصادی، اجتماعی ،فرهنگی و افزایش رفاه اعضاء ،برگزاری کلاس ها و مشاوره جهت ارتقای دانش فعالان بخش کشاورزی و منابع طبیعی ،هماهنگی با دستگاه ها برای رفع موانع تولید ، عرضه و صادرات محصولات کشاورزی، کوشش در جهت استیفای حقوق و خواسته های مشروع اعضا ء و حل و فصل اختلافات صنفی بین اعضاء و یا با سایر اشخاص حقیقی و حقوقی در چهارچوب قانونی را از جمله وظایف و اهداف نظام صنفی کشاورزی عنوان کرد .

مدیر عامل و دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی انزلی اظهار کرد : با توجه به سیاست های دولت مبنی بر واگذاری امور به بخش خصوصی ما می توانیم امور مربوط به خود را به دست گرفته و مشکلاتمان را با حمایت های دولتی مرتفع کنیم .

وی یکی از این مشکلات را فقدان تعاونی های تولیدی کشاورزی ، مشکل توزیع آب و اعتبارات مربوط به بخش کشاورزی با سود کم عنوان کرد.

وی یادآور شد: توزیع مناسب آب و نهاده های کشاورزی از جمله مواردی است که برای آن تلاش می کنیم که البته نیازمند همکاری ادارات و سازمان های مربوطه نیز هست.

نداف اضافه کرد: کسی که پروانه صنفی کشاورزی داشته باشد می تواند از تخفیف سهم کارفرما در بیمه تامین اجتماعی و معافیت های مالیاتی استفاده کند.

وی با اشاره به این که صدور پروانه های صنفی در بخش کشاورزی و منابع طبیعی در حیطه وظایف این نظام است، افزود: از آبکنار تا حسن رود، اکثر زمین های کشاورزی نسقی بوده و می کوشیم برای این زمین ها سند صادر شود.

وی با بیان این که اطلاع رسانی در خصوص تشکیل این نظام صنفی ضعیف بوده یادآور شد: علاوه بر رسانه ها ، ادارات جهاد کشاورزی از ارکانی هستند که باید فعالان بخش کشاورزی را به ما معرفی کنند.

به گفته وی با توافق بین سازمان جهاد کشاورزی گیلان و صدا و سیمای استان و نظام صنفی کشاورزی استان قرار بر اطلاع رسانی و معرفی نظام صنفی از طریق این رسانه و سایر رسانه ها بود که هنوز این کار عملی نشده است .

وی خاطرنشان کرد: نظام صنفی تشکلی قانونی است بنابر این طرح های توسعه بخش کشاورزی باید با معرفی ما بتوانند از بانک تسهیلات بگیرند اما بانک ها هنوز ما را به رسمیت نمی شناسند و اداره جهاد کشاورزی را برای این کار درگیر می کنند.

نداف، با اشاره به این که صدور پروانه های بهره برداری چاه آب کشاورزی طبق روال قبل حدود یک سال به طول می انجامید، افزود: اکنون توافقنامه چهار جانبه ای امضاء شده که بعد از تشکیل پرونده در مدت ۱۰ روز پروانه بهره برداری برای حفر چاه کشاورزی بدهند .

مدیرعامل و دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی بندرانزلی در پایان با قدردانی از همکاری ادارات جهاد کشاورزی و تعاون روستایی خواستار حمایت و همکاری بیشتر اداره جهاد کشاورزی ، اداره آبیاری ، تعاون روستایی ، منابع طبیعی ، دامپزشکی ، نوغان و سایر ادارات ذیربط با هدف حمایت از بخش کشاورزی و کمک به تولید محصولات شد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *