19560

به گزارش انزلی کلاب به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، هواپیمای فوق سبک جایروپلن وسیله ای بین هلی کوپتر و هواپیما است که به جای بال ثابت یک روتور چرخان دارد که فقط لحظه اول پرواز با موتور درگیر بوده و در طی پرواز و در استارت از موتور جدا شده و موتور به صورت هرز گرد می چرخد.گشت زنی هوایی،کنترل محیط زیست و ترافیک جاده ها، سمپاشی مزارع و باغها و گردشگری هوایی از کاربردهای این نوع هواپیما است که در انواع برف نشین، آب نشین و زمین نشین در دنیا تولید می شود.

سازمان بنادر و دریانوردی ، به منظور کنترل و نظارت بر نوار ساحلی و محوطه‌های بندری ، دو فروند هواپیمای سبک ساخت صنایع داخلی کشور (صنایع هوایی قدس) تحت عنوان جایرو پلن GYROPLANE مدل ELA07 موسوم به ساحل‌بان یک و دو برای بندر انزلی خریداری نموده است

هواپیماهای مذکور پس از انجام تست‌های اولیه قبل از پرواز، به مدت ۲ ساعت در محوطه رمپ پروازی فرودگاه رشت تحت پرواز آزمایشی و از نظر فنی و عملیاتی مورد تست و ارزیابی متخصصین فنی مربوطه قرار گرفت و آماده بهره‌برداری تشخیص داده شد.

جایروپلن های خریداری شده در مقایسه با وسایل پروازی دیگر ، بدلیل سبک بودن سازه و سهولت نشستن و برخاستن در فضای کم، از قابلیت مانورپذیری زیادی برخوردار بوده و قیمت ساعت پرواز آن از انواع دیگر وسایل پرواز، کمتر است. قابلیت نصب تجهیزات جانبی از قبیل سیستم های ضبط تصاویر ویدئویی با کیفیت بالا و ارسال همزمان آن به ایستگاه زمینی (Online) از دیگر قابلیت های جایروپلن های خریداری شده است.ارزش ریـالی این دوفـرونـد جایروپـلن ، نزدیک به ۳ میلیارد ریال و تعداد سرنشین هر فـروند نیـز دو نفر و حـــداکثرسـرعــت۱۸۰ کــــیلــومتر در سـاعت و حـداکثــر سـقف ارتفــاع پرواز ۱۱ هــــزار پا (معــادل ۳۵۰ مـــــتر)، است.
موتور این هواپیماهای کوچک ۴ سیلندر بوده و از توان ۱۱۵ اســـب بخــار،برخوردار است. وزن جایروپلن های مذکوردرهنگام برخاستن ۴۵۰ کیلوگرم ، بار مجاز ۲۵۰ کیلوگرم، و حداکثر مـــسافت طی شده روی باند هنگام برخاستن ۵۰ متر و هنگام فرود ۲۰ متر و مدت مداوم پروازآنها ۴ الی۶ ســاعت است. ســازمان بنادر و دریانوردی ، به منظور کنترل و نظارت بر نوار ساحلی و محوطه‌های بندری ، در آینــده‌ای نزدیک دو فروندجایروپلن دیگر برای بنادر استان هرمزگان ، خریداری خواهد تا پس از انجام آزمایش‌های کارخانه‌ای به بندرعباس ارسال شود.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *