80664774-3977611

رییس شبکه دامپزشکی بندرانزلی گفت: نظارت بر تولید، توزیع و عرضه فرآورده های خام دامی به منظور تضمین سلامت جامعه طی سالجاری در این شهرستان با جدیت ادامه دارد.

دکتر ˈ نوید صفرزادهˈ روز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: بازرسان بهداشتی شبکه دامپزشکی به صورت غیر اعلام شده از مراکز عرضه گوشت گاو و گوساله ، گوشت مرغ و ضمائم آن ( دل ، جگر و …) ، ماهی ، شیر ، عسل و غیره بازدید می کنند.

وی خاطرنشان کرد: همچنانکه گروه های بهداشتی به صورت هوشیارانه در تمامی مراحل تولید، توزیع و عرضه این فرآورده ها ، نظارت و بازرسی می کنند ، از شهروندان نیز انتظار داریم در این زمینه با ما همکاری داشته باشند ،.

*نکاتی که مردم باید توجه داشته باشند

صفرزاده یادآور شد: عرضه گوشت مرغ به صورت کامل و یا قطعه بندی شده ، فقط با بسته بندی بهداشتی دارای نام و نشان تولید کننده ، کد بهداشتی و تاریخ تولید و انقضاء مورد تأیید دامپزشکی است و عرضه مرغ خارج از بسته بندی و یا مرغ قطعه بندی شده بدون بسته بندی و گاه بصورت زعفرانی و باز هم بدون بسته بندی بهداشتی ، تخلف و خلاف ضوابط بهداشتی است .

وی تاکید کرد: خرید مرغ قطعه بندی بدون بسته بندی از منظر بهداشتی بسیار مخاطره آمیز و آلوده کننده است .

صفرزاده با اشاره به این که دل و جگر مرغ نیز باید بسته بندی شده باشد، یادآور شد: در مبحث بیماری ها و آلودگی مواد غذایی با دو مقوله آلودگی اولیه که منشأ آن دام(گاو و گوسفند و مرغ و …) و احتمال ابتلا به بیماری های مشترک و آلودگی ثانویه از جمله سالمونلا باشد.

به گفته وی مورد اول با نظارت های بهداشتی قبل کشتار در محل کشتارگاه و با تشخیص و خارج کردن دام مبتلا به بیماری از خط کشتار و مورد دوم با استفاده از تجهیزات مکانیزه کشتارگاهی و بسته بندی های بهداشتی و نظارت های ویژه تا هنگام عرضه این محصولات ، توسط بازرسان بهداشتی دامپزشکی کنترل می شود .

صفر زاده با بیان این که فعالیت نیروهای دامپزشکی در بخش مبارزه با بیماری های دامی بدلیل مواجهه با بیماری های مشترک و گاه خطرناک و مهلک مثل هاری ، و در بخش نظارت بر فرآورده های خام دامی ، بدلیل مقاومت و یا مقابله افراد ذینفع با مخاطراتی همراه است، بیان کرد: آگاه سازی شهروندان از حقوق خود و همچنین حمایت مسوولان از حقوق دامپزشکی ، ما را در دستیابی به شعار خود که همان دام سالم ، غذای سالم ، جامعه سالم یاری می نماید .

* عملکرد سال ۹۱

رییس شبکه دامپزشکی بندرانزلی در ادامه گفت: این شبکه سال گذشته بیش از یکهزار و ۶۰۰ کیلوگرم گوشت قرمز ، مرغ و ضمائم خوراکی غیر بهداشتی را کشف ضبط و معدوم کرد.

صفرزاده بیان کرد: مواد پروتئینی غیربهداشتی در بیش از یکهزار و ۸۰۰ مورد بازدید از قصابی، مرغ فروشی، رستوران ها، هتل ها، سردخانه ها و کارخانه های بسته بندی فرآورده های گوشتی ، این شهرستان کشف شد.

وی از جمله موارد غیربهداشتی بودن این مواد خوراکی به انقضای تاریخ، فساد ، انجماد غیر مجاز ، دیفراست(تبدیل غیرمجاز مرغ منجمد به مرغ روز و یا به عکس) و یا خروج از بسته بندی بهداشتی و عرضه بدون بسته بندی اشاره کرد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *