ac-nosrat-irandoost

برگزاری مسابقات مدارس فوتبال انزلی حرکت مثبت و قابل توجهی بود که توسط هیئت فوتبال شهرستان بندرانزلی انجام شد، از اینرو سراغ رئیس آکادمی فوتبال باشگاه ملوان جناب آقای نصرت ایراندوست رفتیم تا نظر ایشان را در رابطه با فوتبال پایه و فواید برگزاری این نوع مسابقات جویا شویم.

انزلی کلاب: آقای ایراندوست فواید برگزاری این مسابقات و دستاوردهای آن چه بوده است؟

بدون شک برگزاری چنین مسابقاتی در این رده سنی فوایدی زیادی دارد و این فعالیت هیئت فوتبال قابل تقدیر است و من به این عزیزان پیشنهاد کرده ام لیگ مدارس فوتبال انزلی را راه اندازی کنند تا این هیجان به صورت دائم در این تیمها دیده شود، این مسابقات باعث می شود بازیکنان با استعداد در همین سن کم شناسایی شوند و  تحت نظر مربیان باشند، بعضی از بازیکنان در شرایط مسابقه خیلی بهتر از تمرین کار می کنند (و بلعکس) و این مسابقات محل آزمون خوبی برای این نونهالان است.

این مسابقات تجربه خوبی نیز برای برگزار کنندگان و همچنین مربیان بود و خانواده های زیادی برای دیدن بازی بچه هایشان آمده بودند و شور و شوق وصف ناپذیری در چهره آنها دیده می شد. بچه ها نیز با جدیت بیشتر در تمرینات حاضر می شوند و تاثیر این مسابقات به وضوح دیده می شود.

انزلی کلاب: سطح فوتبال این بازیکنان نونهال را چگونه ارزیابی می کنید؟

من بازیکنان خوبی در این مسابقات دیدم و از بازی آنها لذت بردم ، ۶ سال بعد این بازیکنان  ۱۷ ساله می شوند و می توانند در تیم بزرگسالان ملوان بازی کنند، همانطور که اکنون سعید عزت الهی در تیم بزرگسالان بازی می کند. این نونهالان مغزشان فراتر از بدنشان است و در بعضی از صحنه ها مثل یک بازیکن پخته عمل می کردند.

به این بازیکنان باید توجه بیشتری شود و نقش خانواده ها در این سن بسیار مهم است و من فکر می کنم اگر از این استعدادها درست استفاده شود آینده روشنی در انتظار فوتبال انزلی خواهد بود.

انزلی کلاب: این شایعه وجود دارد که مربیان تیمهای پایه ملوان بازیکنی بیرون از مجموعه خود را جذب نمی کنند و عده ای می گویند باید پارتی داشته باشیم تا وارد این مجموعه شویم!

شما خودتان می دانید که در تیمهای پایه ملوان بازیکنان زیادی از روستاهای اطراف انزلی حضور دارند و با کمی تحقیق متوجه می شوید که این ادعا صحت ندارد.

انزلی کلاب: اما شاهد بوده ایم که در تست ابتدای فصل توجه کمی به بازیکنان تازه وارد می شود؟

بعضی اوقات در بعضی از پست ها بازیکنانی که در همین مجموعه پرورش یافته اند نیازها را برطرف می کنند و مربی طبق نیازی که دارد بازیکن جذب می کند، البته در بازیهایی که با رقیبان خود انجام می دهیم بازیکنان حریف را زیر نظر داریم و استعداد یاب های ما در بازیهای تیمهای پایه شهرستان به دنبال جذب بازیکن مستعد هستند.

در هر صورت برای ما فرقی نمی کند که بازیکن از کجا آمده باشد، حتی اگر از خوزستان هم آمده باشد و هزینه های شخصی خود را پرداخت کند میتواند جذب این مجموعه شود.

انزلی کلاب: در انزلی تیمهای پایه زیادی وجود دارد اما باشگاهها تیم بزرگسالان ندارند، سرنوشت این بازیکنان چه می شود؟

متاسفانه درد فوتبال ما همین است، ما در سال ۵۸ در انزلی ۱۰ تیم بزرگسال داشتیم، در آن زمان جمعیت انزلی حدودا” ۳۵هزار نفر بود، در سال ۶۲ از بین ۱۲ تیم لیگ گیلان ۷ تیم از انزلی بودند و زمانی که ملوان با دیگر تیمهای شهر انزلی بازی داشت حدود ۵ تا ۸هزار نفر تماشاگر به ورزشگاه می آمد و اینگونه نبود که ملوان همیشه پیروز شود و حتی یک بار در سال ۶۵ تیم پاس انزلی ملوان را ۲-۱ برد و قهرمانی را از این تیم گرفت.

اما اکنون جمعیت ما ۵ برابر شده است و تیم بزرگسالان ما به یک تیم کاهش یافته، البته به تازگی تیم ملوان نوین هم با تلاشهای بسیار راه اندازی شده است.

انزلی کلاب: چرا باشگاه ملوان بازیکنانی که سالها برایشان در تیمهای پایه هزینه کرده است را بعد از رسیدن به سن بزرگسال یکباره رها می کند و آنها نیز اسیر دام دلال ها می شوند؟ بهتر نیست با ایجاد ارتباط بین باشگاههای لیگ های پایین تر این بازیکنان را به صورت قرضی در اختیار تیمها قرار دهد؟ 

من این اظهار نظر شما را رد نمی کنم اما ما نیز اقداماتی انجام داده ایم و همین تیم ملوان نوین یکی از این اقدامات است تا بازیکنان تیمهای پایه بتوانند در این تیم بازی کنند و در بازیهایی که با تیم اصلی ملوان دارند بتوانند توانایی های خود را نشان دهند و امیدوار به پیوستن به تیم اصلی باشند.

البته بعضی از همین بازیکنان هم مشاوره های خوبی نمی گیرند و خودشان باعث نابودی فوتبالشان می شوند که در شهر خودمان نیز نمونه های زیادی به این شکل بوده اند که فوتبال را کنار گذاشته اند.

انزلی کلاب: آقای ایراندوست و حرف آخر

من واقعا خوشحالم که سایت انزلی کلاب پیگیر اینگونه مسائل است و این را بدون تعارف می گویم، برای خانواده های این بچه ها و همچنین خودشان خیلی مهم است که در رسانه دیده شوند و من وقتی در اینترنت جستجو کردم دیدم که شما به خوبی این بازیها را پوشش داده اید و امیدوارم این روند را ادامه دهید.

ما نیز همه تلاشمان را می کنیم تا بازیکنان مستعد را شناسایی کنیم و با علم روز فوتبال مسیر موفقیت را به آنها نشان دهیم.

برای دیدن بخش اول گزارش تصویری مسابقات مدارس فوتبال انزلی اینجا کلیک کنید

بخش دوم گزارش تصویری مسابقات مدارس فوتبال انزلی به زودی منتشر خواهد شد…

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

Anzali Free Zone

Shahin

۲۵ اسفند ۱۳۹۱

آقا رضا واقعا خسته نباشی، دست مریزاد این مصاحبه بسیار عالی بود. برای آقای ایراندوست دوست داشتنی آرزوی موفقیت دارم مطمئنا با وجود ایشان آینده ملوان از لحاظ پرورش نیروی مستعد تامین شده است. به امید موفقیت ملوان …

پاسخ