IMG_5329-640x422

کارشناس ارشد اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان از نصب فرستنده ماهواره ای بر روی دو قطعه از پلیکان های خاکستری گیلان خبر داد.

عباس عاشوری از نصب فرستنده ماهواره ای بر روی دو قطعه از پلیکان های خاکستری گیلان برای نخستین بار در استان خبر داد و گفت: این فرستنده مانند کوله پشتی بر پشت پلیکان ها گذاشته شد.

وی با بیان اینکه وزن این فرستنده  ۶۰گرم است، خاطرنشان کرد: وزن پلیکان ها به طور میانگین ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم است و بنابراین این فرستنده مشکلی برای پلیکان های انزلی ندارد.

وی گفت: با نصب این فرستنده های هوایی اطلاعات بسیار خوبی از وضعیت زندگی و مبدا مکانهایی که می آیند، بدست خواهیم آورد.

عاشوری با اشاره به اینکه نصب این فرستنده هوایی با همکاری آژانس بین المللی ژاپن جایکا انجام شد، تصریح کرد: برای هر کدام از این فرستنده ها ۲ هزار دلار هزینه شد.

پلیکان خاکستری لانه‌اش را از گیاهان می‌سازد. این پرنده در سطح جهانی در خطر بوده و در ایران، در زمره پرندگان حمایت شده است و به حفاظت کامل از زیستگاه های تولید مثل نیاز دارد.

پلیکان خاکستری، ۱۷۰ سانتی متر طول دارد و اندکی از پلیکان سفید بزرگتر است. رنگش سفید چرکی است. پرهای پشت سرش اندکی بلند و مجعد است و رنگ روشن صورتی در پر و بالش مشاهده نمی شود. پاهایش خاکستری سربی است و در زیر بال هایش، سیاهی دیده نمی شود. روی تنه اش اندکی حالت نقره ای رنگ دارد و لکه بزرگ زرد رنگی در پایین گلویش مشاهده می شود. در اطراف چشمانش حلقه خاکستری، شبیه رنگ پاهایش دیده می شود. پرنده نابالغ، قهوه ای کمرنگ و شبیه پرنده نابالغ پلیکان سفید است.
منبع: ایسنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *